ing.erika
24.08.05,10:40
dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si v JÚ môžem ofotiť niektoré bločky(VPD), ktoré "strácajú farbu". môžem potom založiť takéto ofotené bločky? :confused:
zuso
24.08.05,08:51
Nie že môžeš, ale mala by si.
Zita5
24.08.05,08:53
Áno , môžeš založiť k VPD fotokópiu bločku a zároveň aj originál . Robieva sa to tak , pretože skutočne tá farba na bločkoch bledne a po rokoch ani nezistíš čo tam bolo .
ing.erika
24.08.05,09:03
veď práve. chcú po nás, aby sme skladovali tie bločky, ale v rôznych predajniach používajú tlačiarne s rýchlo miznúcim atramentom. :) dík obom za radu.
Zita5
24.08.05,09:05
Už aj já som si našla v dokladoch taký prípad , že fotokópia je čitateľná , ale originál absolútne vybledol za tie roky . Nie je s čím porovnať fotokópiu .Som zvedavá , že čo bude pri kontrole .:confused:
ing.erika
24.08.05,09:17
Už aj já som si našla v dokladoch taký prípad , že fotokópia je čitateľná , ale originál absolútne vybledol za tie roky . Nie je s čím porovnať fotokópiu .Som zvedavá , že čo bude pri kontrole .:confused:
tak to som aj ja zvedavá, ako to budú potom riešiť. teda s čím to budú porovnávať. :(
Janca
24.08.05,09:36
Nechcem robiť rozruch, ale na našom DU mi kontrolorky z DPH na tento problém povedali, že v žiadnom prípade nebudú akceptovať prázdne bloky, lebo k tej fotokopii sa môžte prilepiť hocijaký biely papier a tak orginál sa môže rozkopírovať po celej SR a všetci sa budeme vraj preukazovať "len fotokópiami". Nechceli súhlasiť ani s tým, že hneď pri ofotení a ešte čitateľnom originály by som ich spolu prilepila a jedným orazením cez oba bločky označila.
Vraj aby som si tú fotokópiu dala overiť u notárky (po osobnej návšteve mi bolo povedané, že takéto doklady neoverujú). Tak babo raď ?!?!?!?!
Rozhodla som sa nasledovať známu, ktorá písomne začala žiada dodávateľa, ktorý je uvedený na bločku z ERP, aby mi vystavil daňový doklad - vlastne opis dokladu z ERP, č. ...., zo dňa .... za čo ............ v sume ............ s rozpisom DPH. Možno sa to týka aj niekoho z Vás, ale nech píšu aj do úmoru, aspoň budú vystavovať poriadne doklady. Ja mám totiž doklady, ktoré už ledva prečítam a nie sú staré ani 2 mesiace.
Ten jej to vystavuje a čísluje nie do poradia ako vydanú faktúru, ale ako daňový doklad, ktorý čísluje presne s číslom z ERP a založí si ho tiež do knihy ERP.
Jedno je isté, miesto toho, aby sa jednoznačným príkazom nariadilo, aby bolo zakázané používanie takýchto "vybledujúcich pások", DU si medlí brucho a chechtajú sa všetci zákonodarci ako si to "podnikatelia vyriešia" medzi sebou (a verím, že bude to trma - vrma), lebo nie každý bude chcieť prejsť na iný druh ERP, ktorej páska tieto problémy nemá a nie každý "pochopí", že si jedného dňa bude musieť takýto výdavok pred daňovou kontrolou obhajovať.
No a to nehovorím, čo nás bude stáť poštovné. Preto som sa rozhodla, že raz za čas, keď sa mi nazbierajú takéto bloky od jedného dodávateľa, potom budem naraz pýtať nanovovystaviť doklady. Ale čo keď firma už bude zrušená.
Je mi do smiechu aj do plaču, keď si pomyslím, že okrem neustálych zmien, ktoré sú pomaly na dennom poriadku, sa budem ešte prehrabávať (alebo zákazník) vo všetkých dokladoch, aby som zaregistrovala, ktorý doklad ako rýchlo bledne.
Hlavne, že zákon hovorí, že sa musím postarať, aby účtovné doklady sa neznehodnotili.
Ak má niekto ľahší spôsob "uchovávania" daňových dokladov, ktoré vykazuje a o ktoré si znižuje daňový základ, uvítam to.
Pozn. Dotaz som dala aj na Komoru certifikovaných účtovníkov a hľa už 2 týždne čakám. Preto dúfam, že po mojom návrate z dovolenky ma bude čakať odpoveď, ktorú samozrejme uvediem v tejto téme.
Zita5
24.08.05,09:42
Janca , díky za príspevok , ale myslím , že si nepotešila kopec ľudí . Dosť , že sa máme čo obracať , aby sme splnili to či ono , ešte aby sme vlastne za druhého sa chránili , aby nám prešli výdavky . Tak to je paráda .:(

Nemám extra takých prípadov , ale minule som sa hrabala v roku 2000 a tam som na to narazila .
Janca
24.08.05,09:47
Veď hovorím, že bude trma - vrma.
Ja mám tiež takéto bloky len z kanc. a hyg. potrieb, ale mám klientku, ktorá bežne cez dílerov a takéto pokladne nakupuje svoj hlavný tovar alebo materiál. Vieš čo to bude? Ale zakiaľ nebudem mať "solídne" stanovisko niekoho "mocného", kázala som jej to takto praktizovať a upozornila som ju na "problémy a neochotou takéhoto dodávateľa". Nerada by som bola, keby jedného dňa povedala, že som ju neupozornila a že za to v konečnom dôsledku budem zodpovedná ja, lebo som jej blok síce v čase účtovania čitateľný, ale pri kontrole nie, zaúčtovala.
účtovník 007
24.08.05,10:19
Najhoršie na tom je , že niekto tie pokladne schválil a certifikoval. Poriadne sa pri tom nabalil, ak si spomeniete na to obdobie, bola to poriadna lobby. Majitelia takýchto pokladní sa bránia (nechcú si kupovať nové), majú ich predsa certifikované. Kupujúci sa bráni, lebo na bločku nie je nič vidieť. Daňový úrad sa vytešuje, bude čo vyhadzovať z DPH aj z nákladov. Niečo je choré v tomto štáte.
zuso
28.08.05,06:53
Tak ma napadlo, asi blbosť, keď prelepíte bloček priesvitnou lepiacou páskou zvrchu vybledne? Aj by som to vyskúšala, ale nemám poruke žiadny zbytočný bloček, najlepšie asi z MHD, prelepiť a dať na slnko. Neskúšali ste niekto?
Ale asi to bude blbina.
amelia
28.08.05,15:49
Tak ma napadlo, asi blbosť, keď prelepíte bloček priesvitnou lepiacou páskou zvrchu vybledne? Aj by som to vyskúšala, ale nemám poruke žiadny zbytočný bloček, najlepšie asi z MHD, prelepiť a dať na slnko. Neskúšali ste niekto?
Ale asi to bude blbina.
To asi nepomôže, bloček vybledne založený v hrubom šanóne niekedy aj po dvoch mesiacoch.Svetlo sa k nemu ani nedostane.
tozuma
28.08.05,16:42
K Vášmu problému by sa pripojila aj ja. Mojej známej auditorka hovorila, že na každý bloček z RP má napísať číslo DKP a ak bude pri kontrole nečitateľný, nech si idú daňováci overiť tento doklad k predajcovi.
durisovad
28.08.05,17:21
Ked som citala tieto prispevky, nahnali mi trochu strachu, takze som pozrela aj svoje blocky z rokov 1999 az 2004 a na moje prekvapenie vsetky su doteraz dobre citatelne. Su to blocky z PHM a z vacsich firiem, ktore maju zrejme dobru napln tlaciatne.
babenko1
28.08.05,17:26
ale také bločky z pokladníc euro1000-2000... krásne blednú...a ešte z hypernovy..
bepo
28.08.05,18:17
Mne už zmizli aj celé faktúry tlačené ihličkovou tlačiarňou ale trvá to tak 6-7 rokov a mal som ich uložené v nevykurovanej garáži.Len aby ste neboli prekvapený :D
STRELEC
28.08.05,20:00
Už aj já som si našla v dokladoch taký prípad , že fotokópia je čitateľná , ale originál absolútne vybledol za tie roky . Nie je s čím porovnať fotokópiu .Som zvedavá , že čo bude pri kontrole .:confused:Pri kontrole neuznajú nárok na odpočet DPH a ani nárok na nákladovú položku nakoľko "doklad nie je čitateľný a overiteľný" (skoro doslovný citát z jednej daňovej kontroly v nedávnej dobe). Vzhľadom na výšku sumy sme to nechali samozrejme tak.
V inom prípade (iná kontrola) však fotokópia (náhodná, kvôli reklamácii) pomohla. Problém vidím ale v ERP a v ich schvaľovaní. Mali by byť schválené len také typy, ktoré majú aj vhodnú tlač aj z hľadiska trvanlivosti výstupov - bločkov.
Prue
28.08.05,23:10
Táto diskusia mi vyrazila dych. Doteraz som bola presvedčená, že priložené kópie ku dokladom z ERP mi postačujú. A to mám prevenčne prefotené aj také, ktoré neblednú. Poradí niekto ako treba správne postupovať? Ďakujem.
ing.erika
29.08.05,06:09
Táto diskusia mi vyrazila dych. Doteraz som bola presvedčená, že priložené kópie ku dokladom z ERP mi postačujú. A to mám prevenčne prefotené aj také, ktoré neblednú. Poradí niekto ako treba správne postupovať? Ďakujem.
ja som si už ofotila všetky bločky aj faktúry. snáď nevyblednú časom aj tie. :)
Zita5
29.08.05,08:31
Neviem ako tie doklady zachrániť , aby boli dlhodobo čitateľné . Idem robiť jeden pokus , natriem celý doklad DUVILAXOM a uvidím , určite zamedzím tým , aby sa dostal na tlač vzduch a písmo by nemalo vyblednúť , lepidlo by tomu malo zabrániť . Určite by to bolo lacnejšie , ako to , že by som mala dávať všetky doklady overovať notárovi/ako som už v porade niekde čítala:D / , však to by sme robili len na poplatky za overenie listiny . Vyskúšam, napíšem výsledok , možno je to blbosť , ale človek nikdy nevie .
ing.erika
29.08.05,10:17
Neviem ako tie doklady zachrániť , aby boli dlhodobo čitateľné . Idem robiť jeden pokus , natriem celý doklad DUVILAXOM a uvidím , určite zamedzím tým , aby sa dostal na tlač vzduch a písmo by nemalo vyblednúť , lepidlo by tomu malo zabrániť . Určite by to bolo lacnejšie , ako to , že by som mala dávať všetky doklady overovať notárovi/ako som už v porade niekde čítala:D / , však to by sme robili len na poplatky za overenie listiny . Vyskúšam, napíšem výsledok , možno je to blbosť , ale človek nikdy nevie .
možno by pomohlo aj zastriekať bločky s lakom na vlasy. len či by sa to nerozmazalo. ja vyskúšam tento spôsob a tiež dám vedieť. :)
blaža
29.08.05,16:44
dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si v JÚ môžem ofotiť niektoré bločky(VPD), ktoré "strácajú farbu". môžem potom založiť takéto ofotené bločky? :confused:
Daňový úrad to vyžaduje, pretož povinnosťou každého daňovníka je predložiť doklady tak, aby bolo z nich zrejmé o čo sa jedná. Takže, treba takéto bločky ofotiť a priložiť k originálom.
Ajuška
29.08.05,17:13
Daňový úrad to vyžaduje, pretož povinnosťou každého daňovníka je predložiť doklady tak, aby bolo z nich zrejmé o čo sa jedná. Takže, treba takéto bločky ofotiť a priložiť k originálom.
...ibaže keď mám fotokópiu akéhokoľvek dokladu priloženú k čistému papieru, asi ťažko viem preukázať o čo v ňom jednalo...
Naďa
29.08.05,22:47
Myslím si, že svoj diel viny na tomto probéme nesú aj daňové úrady. Keď eivdujú RP, mali vy robiť selekciu a nedávať automaticky súhlas na používanie každému. Ale toto je asi slabá obhajoba.
nika.sum
30.08.05,05:40
Ja by som chcela vediet, kto schvalil RP, ktore tlacia taketo doklady? Zase na tom niekto zarobil a my ostatni si to odnesieme....
Eva233
30.08.05,11:28
Som tu prvýkrát, ale ako tak čítam tieto nápady ako zachovať bločky, nepomohlo by
k fotokópii dopísať vetu, že fotokópia súhlasí s originálnym dokladom a podpísať sa? Namala som ešte daňovú kontrolu, ale podľa Vašich poznatkov sa úradníci pri daňovej kontrole chovajú ku kontrolovanému subjektu prepáčte za výraz ako ku zlodejovi. Nepomohlo by tlačiť nejakým spôsobom na daňové riaditeľstvo, aby vydali usmernenie k tejto problematike?
Germany
30.08.05,11:34
Staci ak takýto doklad prelepíte priesvitnou lepiacou páskou. Je to babračka, ale mne to zabralo. Našťastie sa dajú kúpiť pásky rôznej šírky. Takže ak má niekto toho viac - najať pracovnú silu a lepiť, lepiť ...(dobré len pre silné nervy)
ing.erika
30.08.05,11:39
Staci ak takýto doklad prelepíte priesvitnou lepiacou páskou. Je to babračka, ale mne to zabralo. Našťastie sa dajú kúpiť pásky rôznej šírky. Takže ak má niekto toho viac - najať pracovnú silu a lepiť, lepiť ...(dobré len pre silné nervy)
naozaj stačí, ak to prelepíš páskou? nevybledne to ani po čase?
Paula
30.08.05,11:42
Staci ak takýto doklad prelepíte priesvitnou lepiacou páskou. Je to babračka, ale mne to zabralo. Našťastie sa dajú kúpiť pásky rôznej šírky. Takže ak má niekto toho viac - najať pracovnú silu a lepiť, lepiť ...(dobré len pre silné nervy)Zaujíma ma, ako dlho takto ošetrené bločky máš. Ony totiž sú háklivé nielen na svetlo ale vyžadujú si aj určitú teplotu "skladovania". Inak dodávam, že 10 rokov tieto bločky fotím a nikdy ich kontrola nevyradila z výdavkov (nákladov), či nároku na odpočet DPH v prípade, že originál bol už nečitateľný.
Germany
30.08.05,11:43
Mne zatial nevybledli (prelepené v 6/04) ale idem ešte skúsiť zaťažkávaciu skúšku a vystavím jeden skúšobný bloček na slnko. Uvidíme ako si poradí s týmto. Určite dám vedieť ako obstojí.
Eva233
30.08.05,11:48
Nedalo mi to, a hneď som napísala na internetovú stránku daňového riaditeľstva dotaz k tejto problematike. Prelepovanie každého bloku páskou, lakovanie mi pripadá ako kocúrkovo. Ak mi pošlú odpoveď, pošlem ju. Veď nato sú, aby vydali jednotné usmernenie. Odmietam robiť zo seba blázna, kvôli zlej nálade daňového úradníka.
Germany
30.08.05,11:52
Asi záleží aj od toho, z ktorého Daňového úradu prídu na kontrolu. Ja aj napriek tomu robím kópie týchto bločkov. Len by ma zaujímalo, ako to riešia predajcovia, ktorí používajú tieto pokladne - denná a mesačná uzávierka! Určite už mali niektorí daňovú kontrolu. Som zvedavá, či tieto bločky boli čitateľné.
Ajuška
30.08.05,20:31
naozaj stačí, ak to prelepíš páskou? nevybledne to ani po čase?
...kde zostáva zodpovednosť daňového subjektu vydať doklad zodpovedajúci príslušným zákonom o dani z príjmu... o DPH... a len tak "medzi rečou" súvislosť medzi povinnosťou daňovníka celú tú večnosť odkladať kópie pások z registračnej pokladne....?

Sme sa asi všetci naučili hľadať tisíce spôsobov ako predísť pokute daňového úradu........ sa mi zdá že až za hranicu ľudskej dôstojnosti.......
bea
31.08.05,06:10
Ja som raz bola na seminári, kde prednášala lektorka z DR a keď sme sa jej pýtali na miznúce bločky, tak povedala, že je to problém, lebo nikto nemôže podnikateľovi prikázať, aby si zvyšoval náklady (zrejme sú tie nemiznúce pásky drahšie). Inak aj v správach už dávnejšie hovorca DR odporúčal fotiť takéto bločky. Nijaké iné riešenie neuviedol.
Germany
31.08.05,10:34
Beeeeeeesno sa ospravedlňujem za svoj návrh lepenia bločkov :mee: , ale včera som jeden taký oblepený bloček vystavila intenzívnemu slnečnému žiareniu a ...... bloček vybledol:eek: :mad: . Takže - vzdávam sa a rozhodne som nadobudla dojem, že vynálezca zo mňa nebude. Súhlasim s názorom, (a ostávam pri ňom), že bločky treba len ofotiť. Uvidíme, aké stanovisko zaujme Daňové riaditeľstvo.Mýliť sa je ľudské....
mansun
31.08.05,11:21
Ano,ma sa to tak robit.Len som zvedava, kto potom pri kontrole zisti, co bolo na tom povodnom blocku a kolko ludi si takto robi vydavky z jednoho "nakupu".
Mansun
Germany
31.08.05,12:10
Ano,ma sa to tak robit.Len som zvedava, kto potom pri kontrole zisti, co bolo na tom povodnom blocku a kolko ludi si takto robi vydavky z jednoho "nakupu".
Mansun
Na každom takomto bločku by mala byť pečiatka toho, kto si ho dáva do výdavkov a tak ten bloček ofotiť (len niektoré bločky sú malé, tak neviem KDE sa tá pečiatka vopchá :rolleyes: , takže ho asi treba najprv nalepiť, prepečiatkovať a potom ofotiť). !? :confused:
bendži
31.08.05,12:29
Na každom takomto bločku by mala byť pečiatka toho, kto si ho dáva do výdavkov a tak ten bloček ofotiť (len niektoré bločky sú malé, tak neviem KDE sa tá pečiatka vopchá :rolleyes: , takže ho asi treba najprv nalepiť, prepečiatkovať a potom ofotiť). !? :confused:
moja otazka sa sice netyka priamo fotenia blockov a vopred sa vsetkym ospravedlnujem za male odbocenie od temy, ale zaujala ma poznamka Germany, ze vsetky blocky treba opeciatkovat... niekde tu na porade som ale citala v inej teme ze toto nie je potrebne robit? Tak ako to prosim je? cakam danovu kontrolu a nechcem pohoriet na nejakej "blbosti" ako napriklad chybajuca peciatka na blocku...

dakujem
betka
31.08.05,12:29
Na DU sa chodi aj tak ako na klavir. Predsa ku kazdemu zauctovanemu danovemu dokladu zaplatenemu v hotovosti vystavujeme i uctovny doklad-VPD. Mozno by to chcelo na uctovny doklad napisat: "Blok z registracnej pokladnice suhlasi s udajmi uvedenými na uctovnom doklade a je totozny s kópiou danoveho dokladu." Potom to treba zaniest raz mesacne na podatelnu DU a nech mi potvrdia tutu vetu podpisom a odtlackom peciatky DU. Ked ich tam donesiem 300 potom mozno budu nieco riesit s tymito carovnymi pokladnami.
Zita5
31.08.05,12:37
moja otazka sa sice netyka priamo fotenia blockov a vopred sa vsetkym ospravedlnujem za male odbocenie od temy, ale zaujala ma poznamka Germany, ze vsetky blocky treba opeciatkovat... niekde tu na porade som ale citala v inej teme ze toto nie je potrebne robit? Tak ako to prosim je? cakam danovu kontrolu a nechcem pohoriet na nejakej "blbosti" ako napriklad chybajuca peciatka na blocku...

dakujem
Z mojej skúsenosti : pri kontrole nepožadovali opečiatkovaný doklad ani jeden .
To zrejme záleží na konkrétnom kontrolórovi resp. DÚ . Ale .... možno s dožijem aj toho .
Germany
31.08.05,12:43
moja otazka sa sice netyka priamo fotenia blockov a vopred sa vsetkym ospravedlnujem za male odbocenie od temy, ale zaujala ma poznamka Germany, ze vsetky blocky treba opeciatkovat... niekde tu na porade som ale citala v inej teme ze toto nie je potrebne robit? Tak ako to prosim je? cakam danovu kontrolu a nechcem pohoriet na nejakej "blbosti" ako napriklad chybajuca peciatka na blocku...

dakujemReagovala som len na poznámku mansun, ako by bolo možné dokázať, že daný bloček som si dala do výdavkov len ja (jedná sa o bločky z takzv. miznúcich pások). Bol to len taký návrh (nápad) ako ďalej:rolleyes: riešiť daný problém. Myslím, že tým by bola väčšia hodnovernosť, že doklad si nekopíruje celé Slovensko.
betka
31.08.05,12:53
Mala som danovu kontrolu. Na kazdom blocku bola peciatka. Danovy uradnici si myslia, ba priam vedia, ze sa blocky poziciavaju medzi subjektami, a tak si znizi ZD nie jeden clovek tymto blockom. Preto je azda lepsie dat na druhu stranu peciatku a mat pokoj. Kontrolori si aj tak tieto blocky oznacuju, aby sa nepouzivali viackrat.
janka37
31.08.05,13:24
možno by pomohlo aj zastriekať bločky s lakom na vlasy. len či by sa to nerozmazalo. ja vyskúšam tento spôsob a tiež dám vedieť. :)Erika, ani to neskúšaj. Práve som na to obetovala jeden nepodstatný bloček a výsledok - bloček vybledol okamžite aj bez slnka :D.
janka37
31.08.05,13:26
Mala som danovu kontrolu. Na kazdom blocku bola peciatka. Danovy uradnici si myslia, ba priam vedia, ze sa blocky poziciavaju medzi subjektami, a tak si znizi ZD nie jeden clovek tymto blockom. Preto je azda lepsie dat na druhu stranu peciatku a mat pokoj. Kontrolori si aj tak tieto blocky oznacuju, aby sa nepouzivali viackrat.
Pečiatkovanie bločkov je síce riadna otrava, ale keďže závisí od kontrolóra, či to uzná alebo nie, je podľa mňa lepšie mať ich opečiatkované.
andrej_rv
31.08.05,18:27
Nechcem robiť rozruch, ale na našom DU mi kontrolorky z DPH na tento problém povedali, že v žiadnom prípade nebudú akceptovať prázdne bloky...
...Ak má niekto ľahší spôsob "uchovávania" daňových dokladov, ktoré vykazuje a o ktoré si znižuje daňový základ, uvítam to.Podľa počtu príspevkov a priam netradičných návodov na možné riešenia je problém „miznúcich“ údajov na bločkoch vyhotovovaných ERP pomerne ožehavý. A najmä s veľmi obmedzenými možnosťami na také riešenie, ktoré je úplne akceptovateľné daňovníkmi i DÚ. Skúsim pridať aj ja svoj uhol pohľadu.
Celý problém sa stal akútnejším po zmene zákona o účtovníctve, kde § 34 ods.5 znie:“ účtovný záznam, ktorý je nečitateľný alebo ho nemožno previesť do čitateľnej podoby, sa hodnotí, ako keby ho účtovná jednotka neviedla.“ Definícia účtovného záznamu je uvedená v § 31 ods. 2 zákona a účtovného dokladu v § 10 ods. 1. Diskutovaná téma sa vzťahuje na bločky. Bloček z ERP v zmysle uvedených charakteristík účtovným dokladom, a teda ani účtovným záznamom podľa môjho názoru nie je – tým je až riadne vystavený výdavkový pokladničný doklad. Ten si obyčajne vystavujeme sami – vyblednúť by nemal. Vystavením účtovného dokladu a pripojením podpisového záznamu príslušná osoba deklaruje, že uvedené údaje súhlasia so skutočnosťou v čase jeho vystavenia (podloženou napr. vtedy ešte viditeľnými bločkami). Hromadné vyhadzovanie dokladov s nečitateľnými bločkami (najmä keď ide o všeobecne známy technický problém spôsobený aj postojom štátu pri certifikácii takýchto ERP) je podľa mňa minimálne diskutabilné, ak už nie priamo v rozpore so zákonom. Zákon o správe daní v § 29 ods. 5 ukladá správcovi dane dbať, aby „skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie daňovej povinnosti boli zistené čo najúplnejšie“. Čiže nie jednoducho vyhodiť účtovné doklady s nečitateľnými bločkami, ale posúdiť aj nepriame dôkazy (napr. zaevidovanie nákupu do zásob a tržby z jeho predaja, u PHL náväznosť s evidenciu prevádzky, potrvrdenia o prevzatí z operatívnej evidencie atď).
Pokiaľ niekto chce uchovávať aj kópie dokladov, asi najvhodnejší postup je poukladať ich na A4 spolu s príslušným výdavkovým dokladom (vrátane podpisového záznamu) a previesť účtovný doklad z písomnej do technickej podoby, čo umožňuje § 31 ods. 3 zákona o účtovníctve. Technicky najlepšie riešenie je takto pripravený doklad zoskenovať, uložiť vo formáte .pdf a jednotlivé pdf súbory po ukončení účtovného roka napáliť na CD. Pdf formát umožňuje bezproblémový spätný prevod technického záznamu do písomnej formy v zmysle požiadavky § 31 ods. 2 písm. b) zákona o účtovníctve. Že účtovný doklad nemusí byť vždy originálnou listinou, vyplýva aj zo znenia pokynu uverejneného na stránke DRSR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uds8.pdfl (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uds8.pdfl) :
„K § 10 Účtovný doklad
Účtovný doklad je chápaný ako preukázateľný účtovný záznam s ustanovenými obsahovými náležitosťami. Dôležitou zmenou je, že účtovný doklad už nie je chápaný ako originálna listina. Je to z toho dôvodu, že zákon ustanovil formu účtovného záznamu v písomnej aj v technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné.... „
Keďže ide o dosť zložitý problém, toto je len môj subjektívny názor na možnosti jeho riešenia. A možno trošku návod na obhajobu v prípade potreby :)
Ajuška
31.08.05,18:34
Andrej vniesol si sem kus kultúry, ktorú by sme si mali všetci vedieť zachovať. Vďaka za Tvoje slova.......
andrej_rv
31.08.05,18:36
Ajuška, :) :) :)
ing.erika
02.09.05,10:28
Erika, ani to neskúšaj. Práve som na to obetovala jeden nepodstatný bloček a výsledok - bloček vybledol okamžite aj bez slnka :D.
takže ani tento pokus nevyšiel :((
Eva233
09.09.05,11:23
k tejto problematike som dostala fantastickú odpoveď od Daňového riaditeľstva :
citujem: " Podľa § 10 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve je účtovný doklad preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať údaje citované v predmetnom ustanovení. Pokiaľ tomu tak nie je, ako v prípade vyblednutých bločkov z ERP nie je možné výdavok zaúčtovaný v účtovníctve účtovnej jednotkly na základe takýchto / t.j. nevierihodných účtovných dokladov doklad považovať za preukazný. Daňové riaditeľstvo kvalitu dokladov z ERP nemôže ovplyvňovať a ani riešiť ."
Takže úplne fantastická odpoveď. Nemám slov! Skúsil niekto dať takýto dotazu priamo na Ministersto financií?
Zita5
09.09.05,11:37
Najlepšie je sa strániť problémov , ktoré máme v tejto našej podnikateľskej obci " ja nič já muzikant " . Toto je problém , ktorý by sa skutočne mal riešiť , ale nedá sa , pretože štát sa z týchto nedostatkov dotuje formou dodanenia dane z príjmu / alebo DPH /pri prípadnej kontrole a ešte k tomu ľahký dezert :D " pokuta resp. penále ".:confused:
Sany
09.09.05,11:43
Ja som raz bola na seminári, kde prednášala lektorka z DR a keď sme sa jej pýtali na miznúce bločky, tak povedala, že je to problém, lebo nikto nemôže podnikateľovi prikázať, aby si zvyšoval náklady (zrejme sú tie nemiznúce pásky drahšie). Inak aj v správach už dávnejšie hovorca DR odporúčal fotiť takéto bločky. Nijaké iné riešenie neuviedol.Ale pre mňa je fotenie bločkov tiež zvyšovanie nákladov. Ja napríklad vo firme kopírku ani nemám. K predmetu mojej činnosti ju nepotrebujem, teraz ju mám kupovať? A tiež som minule zistila, náhodou, že niektoré bloky sú biele ako ľalia. Kým som to tu nečítala, ani ma to nenapadlo. Blok proste nalepím, zaúčtujema viac som to nechytila do ruky. Až keď to tu čítam, ostala som v šoku.
Zita5
09.09.05,11:52
Ale fotenie bločkov Ti nepomôže , nemáš to s čím skontrolovať ,ak Ti vybledne originál .:confused: :)
Sany
09.09.05,12:12
Ale fotenie bločkov Ti nepomôže , nemáš to s čím skontrolovať ,ak Ti vybledne originál .:confused: :)Aj keby mi pomohlo, tak ma nútia zvyšovať si náklady. Neviem, načo by som mala mať v espresse kopírku. A keďže ju nemám a uznali by ofotené kópie, to by som mala akože s každým blokom behať do kopírovacej služby? Veď to je už vážne choré. Alebo si mám vybaviť kanceláriu skenerom ?? Tak neviem....Miesto toho, aby daňové úrady zakázali používať pokladne, ktoré vydávajú takéto bločky, tak si na nás, čo sa nimi máme preukazovať zgustnú. Ale nechápem, veď aj bežný tovar podlieha nejakým normám kvality.
Eva233
12.09.05,11:24
Ahojte, vtento problém mi už žerie nervy. Napísala som priamo na Ministerstvo financií. Dúfam, že dostanem odpoveď a všetci sa pobavíme!
KEJKA
12.09.05,12:12
Ale fotenie bločkov Ti nepomôže , nemáš to s čím skontrolovať ,ak Ti vybledne originál .:confused: :)platiteľ DPH môže požiadať o vystavenie faktúry, nemusí akceptovať blok.
Tana74
12.09.05,12:18
My máme pokladňu Euro 1000 T a bločky z nej blednú. Zistila som to až teraz náhodou, keď som pozerala uzávierky z minulého mesiaca. Teraz si už každú stranu prefocujem, tak len dúfam, že mi to bude platiť.

Neviete niekto, či sa do tej pokladne dajú zohnať aj bločky, z ktorých by farba nemizla?
Zita5
12.09.05,12:23
platiteľ DPH môže požiadať o vystavenie faktúry, nemusí akceptovať blok.

A to môžem požiadať aj na tankovanie PHM ? A to sa ako dá .
Tana74
12.09.05,12:31
My práve robievame dennú aj mesačnú uzávierku z takejto pokladne (euro 1000T), tak som zvedavá. Pri kúpe pokladne nás to teda ani nenapadlo. Zistila som, že už júlové pásky začínajú blednúť.
KEJKA
12.09.05,12:40
A to môžem požiadať aj na tankovanie PHM ? A to sa ako dá .tak PHM nie je dobrý príklad, ale vyberám si takú, kde sú bločky trvalé a obchádzam tie, kde sú ešte stále termopásky.
Paula
12.09.05,13:05
tak PHM nie je dobrý príklad, ale vyberám si takú, kde sú bločky trvalé a obchádzam tie, kde sú ešte stále termopásky.I to je riešenie, vyberať si predajcu. Ale potom to skončí "prašť jak uhoď", alebo lepšie pre mňa, ak budem tankovať práve u nich. Niektorí predajcovia PH , ktorí majú blednúce bločky, predávajú benzín o 2,- Sk/l lacnejšie a ofotenenie ich viacerých bločkov naraz na jednej A4 sa oplatí :) . Ešte sa mi nestalo, aby kontrole vadil ofotený doklad. Doklady majú svoje poradové číslo predaja a i keď ich nebudem označovať pečiatkou svojej firmy, iná firma si ich ťažko môže uplatniť do výdavkov už pre to poradové číslo predaja.
Palino
12.09.05,13:09
tak PHM nie je dobrý príklad, ale vyberám si takú, kde sú bločky trvalé a obchádzam tie, kde sú ešte stále termopásky.Ja by som to tak mohol robiť, ale ako to dokážeš prikázať majiteľom, ale aj zamestnancom, aby obiehali čerpadlá? Aj čas sú peniaze!;)
KEJKA
12.09.05,13:55
Ja by som to tak mohol robiť, ale ako to dokážeš prikázať majiteľom, ale aj zamestnancom, aby obiehali čerpadlá? Aj čas sú peniaze!;)ale oni majú zodpovednosť za účtovníctvo, ak tie bloky budú nečitateľné, je to ich problém. Ja by som im dala podpísať, že moje upozornenie zobrali na vedomie, alebo by som im poslala mail s vyžiadaním doručenky, takže sa nebudú môcť vyhovárať. A dala by som si požiadavku, aby mi priamo oni poskytovali bločky nalepené na A4 s fotokópiou toho istého bločku. Účtovníčka nezodpovedá za trvanlivosť podkladov k zaúčtovaniu.
Palino
13.09.05,08:45
ale oni majú zodpovednosť za účtovníctvo, ak tie bloky budú nečitateľné, je to ich problém. Ja by som im dala podpísať, že moje upozornenie zobrali na vedomie, alebo by som im poslala mail s vyžiadaním doručenky, takže sa nebudú môcť vyhovárať. A dala by som si požiadavku, aby mi priamo oni poskytovali bločky nalepené na A4 s fotokópiou toho istého bločku. Účtovníčka nezodpovedá za trvanlivosť podkladov k zaúčtovaniu.no len raz by som to skúsil ...:D
KEJKA
13.09.05,18:01
no len raz by som to skúsil ...:Dno ............ mam ružové okuliare -:) -:)
ale niekedy sa tak zatvárim, že prenášam zodpovednosť na konateľa a spoločníka a kupodivu to zaberie.
Janca
15.09.05,06:03
No asi zase niekoho zdvihnem zo stoličky, ale tie bločky z ERP mi nedávajú spávať. Takže ako som spomínala požiadala som o stanovisko SKCÚ a tí dali dotaz na DR SR a tu Vám prilepujem už prepísané stanovisko DR SR.
To isté urobila aj Eva233, takže aj jej poslali to isté stanovisko.
Tá vec so skenerom sa mi tiež pozdáva, ale ako donútim zákazníka, čo ledva zarobí na seba, aby stále chodil niečo niekde fotiť a skenovať.
Mne by sa to oplatilo, ak by to bolo nejaké záväzné stanovisko napr. DR SR, MF SR a dohodnem sa so všetkými zákazníkmi, že im to budem robiť. Ale ako bolo spomenuté, to aby som prijala na to nejakú silu.
Ocením, ak k tomu zaujmete stanovisko, popr. dávam dotaz: AKO SA ZJEDNOTÍME V TEJTO OTÁZKE ?
Zuzka
15.09.05,06:20
No to je patová situácia, všetko to zostalo na kupujúcom a tí, ktorí majú takéto ERP kašlú na to. Tu nepomôže nič iné, iba novela o reg. pokladniciach a dovtedy nekupovať tam, kde majú takéto ERP. Nič iné ma momentálne nenapadá. Z toho stanoviska vyplýva, že všetky takto realizované nákupy sú pripočítateľnou položkou. To je nádhera!
Zita5
15.09.05,06:24
No asi zase niekoho zdvihnem zo stoličky, ale tie bločky z ERP mi nedávajú spávať. Takže ako som spomínala požiadala som o stanovisko SKCÚ a tí dali dotaz na DR SR a tu Vám prilepujem už prepísané stanovisko DR SR.
Ocením, ak k tomu zaujmete stanovisko, popr. dávam dotaz: AKO SA ZJEDNOTÍME V TEJTO OTÁZKE ?

Janca , oni sa striktne pridržiavajú zákona . Viac ich nezaujíma , nie je v ich kompetencii riešiť tento problém ./ ale aj napriek tomu sa čudujem / Ten by sa mal začať riešiť z hora , to znamená z ministerstva financií smerom na dol . Pokiaľ to nezačne týmto spôsobom , tak pretrvávajúci problém vidím len u nás . To by asi bolo niečo veľmi zaťažko , aby sa daňový úradník obul do uvedeného problému a povedal si , že navrhnem túto situáciu riešiť takým a takým spôsobom . Toho sa asi nedočkáme .:)
Janca
15.09.05,06:25
No zaujímavé je to konkrétne pre mňa aj v tom, že zákazník, čo frfle na takéto dodávateľské bloky sám používa na svoje tržby cez ERP presne takúto istú "slabú" ERP a neviem, čo s mesačnými a dennými uzávierkami ????
Zita5
15.09.05,06:35
Tuším by bolo vhodné z našej veľkej obce účtovníkov napísať dáku "PETÍCIU " a zaslať na MF a vládu . Aj toto sú problémy , ktoré sa nás úzko dotýkajú , sťažujú prácu , život a oberajú nás o peniaze . Veď ak nám kontrola vyhodí takých blokov za určitú sumu , štát na dorubkoch a penáloch len získa .
Zuzka
15.09.05,06:36
... takého zákazníka mám aj ja
Janca
15.09.05,06:43
No nechcem byť drzá, ale ten dotaz som schválne dávala cez Komoru certifikovaných účtovníkov, kde by sme nemali len "platiť členské", ale aby naše problémy "tam hore" aj táto komora posunula. V tom zmysle som odpovedala na e-mail, ktorý mi komora preposlala, ale nedala k tomu zatiaľ žiadne stanovisko. ????????
Zuzka
15.09.05,06:56
.... no k tomu niet čo dodať, taká komora ani nemusí byť
Manual
15.09.05,07:04
Alebo na nich malý dvor a dlhý bič... aby sa rozhýbali že niekoho zastupujú a za to vybraté členské by mali aj vykázať nejakú činnosť.
Pekný deň...
accad
15.09.05,10:18
Možno by bolo zaujímavé stanovisko UDR a MF, aké riešenie majú zavedené k danému problému vo vlastnom účtovníctve. Určite aj v ich účtovníctve sa najdú doklady z ERP na termopáskach za drobný nákup, ktoré sa časom stávajú nečitateľné. Je mi jasné, že to nie je argument na vlastnú obranu, ale určite je to všeobecný problém, s ktorým sa stretávajú bežný občania, podnikatelia, obchodné spoločnosti a na 100% aj štátne inštitúcie.
Poznámka na záver:
Tak potom nech je meter rovnako dlhý pre všetkých a sme si všetci rovní pred zákonom a nielen ako sa hovorí pred Bohom (utópia).
Návrh: možno by bolo na zamyslenie začať Poradu využívať aj ako formu verejného tlaku napr. formou zasielania rovnakého dopytu v elektronickej, písomnej forme na zodpovedné inštitúcie.
andrej_rv
15.09.05,14:01
.. tu Vám prilepujem už prepísané stanovisko DR SR. To isté urobila aj Eva233, takže aj jej poslali to isté stanovisko.
Ocením, ak k tomu zaujmete stanovisko, popr. dávam dotaz: AKO SA ZJEDNOTÍME V TEJTO OTÁZKE ? To stanovisko DRSR som si pozrel. Typický úradnícky alibizmus, a podľa mňa ešte aj s formálnymi nedostatkami - podľa mňa totiž bloček nie je účtovný doklad - účtovným dokladom je VPD, ku ktorému je pripojený (prečo si to myslím, je v príspevku 45, nechcem sa opakovať). Stále je to však len názor DRSR. Bolo by zaujímavé zistiť, ako by v tomto prípade rozhodol nezávislý súd. Súdy totiž nie vždy rozhodujú v zmysle predstáv a výkladov DRSR. Podľa mňa jednou z možností, ako sa brániť, je začať sa proti rozhodnutiam daňových úradov odvolávať. Pokiaľ by šlo o nejakú významnejšiu sumu, ktorú by pri kontrole odmietli kvôli nečitateľným bločkom uznať, ja by som sa proti výsledku kontroly určite odvolal.
Eva233
20.09.05,05:07
Ahojte: Ministerstvo Financií mi k danej problematike poslalo mimoriadne rýchlo odpoveď. Citujem: " Podľa § 1 ods.3 vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov daňový subjekt pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb vydáva kupujúcemu doklad vyhotovený pokladnicou, ktorého kópia sa uchováva na kontrolnej páske v pokladnici a ktorého údaje sú ustanovené v § 2 písm. j) cit. vyhlášky.
Doklady vyhotovené podľa vyššie ustanovení vyhlášky a vydané zákazníkovi, musia byť vyhotovené tak, aby tieto boli čitateľné a aby si zákazník, ktorý je účtovnou jednotkou mohol zabezpečiť trvalosť účtovných záznamov v zmysle ustanovenia § 8 ods.1 a 6 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Z uvedeného vyplýva, že daňový subjekt je zodpovedný, aby ním používaná elektronická registračná pokladnica vydávala také doklady, aby mohli byť splnené podmienky vyplývajúce z cit. ustanovenia zákona, t.j. elektronickú registačnú pokladnicu zabezpečiť takou páskou, u ktorej výrobca garantuje uchovanie údajov.
V prípade, že daňový subjekt, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu vydá doklad, u ktorého je predpoklad, že údaje z neho budú po čase stratené, odporúčame z takéhoto dokladu vyhotoviť fotokópiu a archivovať túto fotokópiu, ktorá bude slúžiť pre daňové účely. K uvedenej problematike nebolo ministerstvom financií vydané žiadne usmernenie. " ( Táto odpoveď bola dané pod číslom inf/7719/2005-114, vybavovala : Ing.Tóthová dňa 19.9.2005 )
Takže na záver mi vychádza z toho , že ak táto odpoveď, ktorú som citovala pri daňovej kontrole nebude mať žiadny účinok a neuznajú fotokópie, tak celý finančný dopad (pokuta, neuznaný výdavok doplatok dane a pod. by sme si mali potom v nejakom súdnom konaní uplatňovať voči tým subjektom, ktorý taký doklad vydali. Len si neviem predstaviť ten súdny spor a náklady s ním spojené. Ja ako podnikateľ proti napr. 15 iným podnikateľom. Ostáva nám už len dúfať, že daňový úradník bude tiež človek, a že nový pripravovaný zákon o ERP túto problematiku vyrieši. Aj keď nákup novej pokladnice by ma tiež asi nepotešil.
daniela1109
20.09.05,05:53
Tak to je teda super, len dúfať že príde dobrá kontrola z DU.
Majte sa krásne a "do prefotenia".
AlaNR
20.09.05,06:42
Na jednom cestovnom lístku som čítala (v potlači na zadnej strane), že sa takéto doklady nesmú dostať do kontaktu so slnkom, vlhkom, uhlovým papierom, samoprepisovacím papierom, ...
To akože máme všetky doklady lepiť na kancelársky papier? veď ten tiež nie je najlacnejší.
Aj tak mi nie je jasné, ako vyblednú v archíve, kde je tma a sucho.
Asi nám ich niekto chodí nasvecovať...
dodo1
20.09.05,10:33
Eva, zial ani v sudnom spore s takym Tesco, alebo podobnymi retazcami by sme neuspeli, lebo by sme im museli dokazovat, ze sme po celu dobu archivacie dodrziavali vsetky skladovacie podmienky a niektori ich uz aj uvadzaju z druhej strany na svojich blockoch - vedia dobre, co robia.
Eva233
20.09.05,11:06
máš pravde, na zadnej strane je napísané, že uchovať v tme pri teplote 40 stupňov, chrí´ániť pred organm. rozpúšťadlami. Ale nie je tam zaručená doba trvanlivosti takéhoto bloku. Pokiaľ máš možnosť reklamovať tovar do 2 rokov, tak minimálna doba zachovania čitateľnosti by mala byť 2 roky. To som ale zvedavá, ako by mi dokazovali, že som blok neskladovala v tme. Asi som ho náročky a špeciálne len tak zo zábavy skladovala v archíve, kde by som zachovávala teplotu nad 40 stupňov. Čo máme kancelárie a doklady v archívoch uložené v liahňach pre kurence ? Niekedy si pripadám ako v kocúrkove. Ale " na Slovensku je to tak".
Janka6685
20.09.05,14:45
Neviem, či by malo vôbec význam sa súdiť. Veď ak mi vybledne bloček tak, že ostane len čistý papier, tak ani nebude jasné, s kým sa mám súdiť. No ja to budem vedieť, ale ako to dokážem?

Ozaj by asi trebalo prefocovať doklady ale pripnuté spolu aj s VPD, lebo VPD má číslo a je zaúčtované v účtovníctve práve podľa tohto čísla.
andrej_rv
20.09.05,14:52
Lepšie je to previesť do elektronickej podoby - t.j. skenovať, aj s príslušným VPD. Umožňuje to aj novela zákona o účtovníctve, takže DÚ by to mali (mohli)akceptovať :).
AlaNR
21.09.05,05:05
Veď aj daňové úrady skenujú naše priznania. . .

Ja som včera pokusne skúsila to oblepovanie lepiacou páskou. Mala som bloček z chlebíka starý cca 2 týždne. už na obed som ledva rozoznala čo tam je a dnes je doklad úplne biely. Ešte že som neoblonďavela a nelepila hneď všetky... :-))

Keď tie doklady skenujete, skenujete to ako fotku? (strašne neodborný výraz, ale lepšie to neviem opísať).
Janka6685
21.09.05,07:29
Veď aj daňové úrady skenujú naše priznania. . .

Ja som včera pokusne skúsila to oblepovanie lepiacou páskou. Mala som bloček z chlebíka starý cca 2 týždne. už na obed som ledva rozoznala čo tam je a dnes je doklad úplne biely. Ešte že som neoblonďavela a nelepila hneď všetky... :-))

Keď tie doklady skenujete, skenujete to ako fotku? (strašne neodborný výraz, ale lepšie to neviem opísať).
Dá sa skenovať rôzne? To mi musíte vysvetliť. Ja strčím papier do skeneru, stlačím tlačítko a potom si vyhľadám adresár, kde sa to uložilo.
daniela1109
21.09.05,07:39
Dá sa skenovať rôzne? To mi musíte vysvetliť. Ja strčím papier do skeneru, stlačím tlačítko a potom si vyhľadám adresár, kde sa to uložilo.
Aj ja to tak robím, ale mám vytvorený subor na ukladanie veci zo skenovania, takže nemusím hľadať.
No vôbec sa mi nechce tie bloky skenovať, ved to dlho trva a nic by som iné nestihla.
len tolko, majte sa krásne
Janka6685
21.09.05,07:41
Aj ja to tak robím, ale mám vytvorený subor na ukladanie veci zo skenovania, takže nemusím hľadať.
No vôbec sa mi nechce tie bloky skenovať, ved to dlho trva a nic by som iné nestihla.
len tolko, majte sa krásne
Nie že by som ich musela hľadať, len som použila nesprávny výraz.

Nakoniec to tak asi budeme musieť robiť, len skenovať a skenovať a dúfať, že to pomôže.
daniela1109
21.09.05,07:47
Keby sme mali aspon istotu ze to pomôze a že nám to uzanajú.
Tana74
21.09.05,09:28
My máme pokladňu Euro 1000 T a bločky z nej blednú. Zistila som to až teraz náhodou, keď som pozerala uzávierky z minulého mesiaca. Teraz si už každú stranu prefocujem, tak len dúfam, že mi to bude platiť.

Neviete niekto, či sa do tej pokladne dajú zohnať aj bločky, z ktorých by farba nemizla?
No ja som zatiaľ nezohnala iné pásky do našej pokladne. Poraďte mi niekto, prosím...
AlaNR
21.09.05,10:30
Dá sa skenovať rôzne? To mi musíte vysvetliť. Ja strčím papier do skeneru, stlačím tlačítko a potom si vyhľadám adresár, kde sa to uložilo.
Ja som v našom skenneri vyhrabala možnosti ako:
- skenovať čierno-bielo (to je tak, že aj farebný obrázok alebo niečo, je čiernobiely, nečo podobné ako z kopírky)
- skenovať v tzv. true color (že farby zo skenovaného dokumentu by mali byť reálne)
- skenovať fotku
- skenovať v nejakej sivej škále atď.

A teraz neviem čo ...
Janka6685
21.09.05,10:41
Ja som v našom skenneri vyhrabala možnosti ako:
- skenovať čierno-bielo (to je tak, že aj farebný obrázok alebo niečo, je čiernobiely, nečo podobné ako z kopírky)
- skenovať v tzv. true color (že farby zo skenovaného dokumentu by mali byť reálne)
- skenovať fotku
- skenovať v nejakej sivej škále atď.

A teraz neviem čo ...
Malo by to byť tak ako píšeš v druhom bode.
Paula
21.09.05,10:46
V dobrom vás obdivujem v rámci skenovania, čo sa týka nákupov. Skener ale si nemienim (ani moji klienti) zakúpiť, zostaneme svorne pri kopírovaní naďalej. Nemali sme nikdy problém s kontrolou. Neviem si však predstaviť miznúce doklady u vystavovateľa dokladu :confused: , ako ten preukáže hodnoverne príjmy.
Janka6685
21.09.05,17:07
V dobrom vás obdivujem v rámci skenovania, čo sa týka nákupov. Skener ale si nemienim (ani moji klienti) zakúpiť, zostaneme svorne pri kopírovaní naďalej. Nemali sme nikdy problém s kontrolou. Neviem si však predstaviť miznúce doklady u vystavovateľa dokladu :confused: , ako ten preukáže hodnoverne príjmy.
No u nás to bolo zo skenerom tak, že sme kúpili multifunkčné zariadenie, lebo sme potrebovali úradu práce mesačne odovzdávať nejaké kópie a zíde sa nám to aj vo firme. Sme si mysleli, že aká úžasná vec. Máš naraz skener, tlačiareň aj kopírku. Veľmi rýchlo nás prešlo nadšenie a už o týždeň sme kúpili ešte aj tlačiareň. :(
daniela1109
22.09.05,08:06
tomu verím.
Keby to skenovanie aspon tolko netrvalo.
emily
18.01.06,20:22
Chcem pripojiť čerstvú skúsenosť s blednúcimi bločkami. Dnes som mala kontrolu DPH na nadmerný odpočet (bez problémov) a pýtala som sa kontrolora, aké majú stanovisko k blednúcim bločkom. Odpoveď bola, že keďže sa im to nepodarilo presadiť do zákona(zákaz týchto pokladní) tak v tichosti akceptujú ofotené kopie.
ajacik
08.03.06,18:14
dnes som si bola na čerpacej stanici OMV slušne pýtať náhradný doklad k bločku z pred troch mesiacov. nedali mi ho, vraj oni nemusia.

s čím mám ísť na nich, aby mi ho dali? podľa akého zákona majú povinnosť vystaviť náhradný doklad?

dakujem
Zita5
08.03.06,18:16
dnes som si bola na čerpacej stanici OMV slušne pýtať náhradný doklad k bločku z pred troch mesiacov. nedali mi ho, vraj oni nemusia.

s čím mám ísť na nich, aby mi ho dali? podľa akého zákona majú povinnosť vystaviť náhradný doklad?

dakujem

Mala si im slávnostne oznámiť , že pošleš na nich obchodnú inšpekciu .:cool: Je na tom bloku ešte niečo vidieť , aspoň nejaké poradové číslo bloku ?
ajacik
08.03.06,18:20
vidieť na ňom aj dátum, aj sumu, aj číslo dokladu. Bločik sa už ale nedá prefotiť.

preto potrebujem nový, aby som si ten hned skopírovala.
Zita5
08.03.06,18:24
vidieť na ňom aj dátum, aj sumu, aj číslo dokladu. Bločik sa už ale nedá prefotiť.

preto potrebujem nový, aby som si ten hned skopírovala.

Ajačik , ale dalo by sa to prefotiť pokaľ to vidieť , ak by si to mala prefotené , tak si daj potvrdiť kópiu . Ja som takto vrátila klientovi a na čerpačke pri Hlohovci dakde ,mu to opečiatkovali .To záleží od ochoty človeka na ktorého natrafíš .

Však skús ešte raz , a skutočne teraz nesrandujem , ........zajdi na ŠOI, vysvetli o čo ide .Inak ich neprinútiš .;)
ajacik
08.03.06,18:27
bola som to fotiť v pondelok. dala som najsilnejší kontrast. už papier bol skoro sivý a nič.

takže vážne neexistuje žiaden §, podľa ktorého by som ich donútila?
Zita5
08.03.06,18:31
bola som to fotiť v pondelok. dala som najsilnejší kontrast. už papier bol skoro sivý a nič.

takže vážne neexistuje žiaden §, podľa ktorého by som ich donútila?

Pozri zákon o RP či tam nie je niečo také , ale však ja by som sa neunovala , predajca je zodpovedný za vydaný blok z registračnej pokladne a opierala by som sa o toto .

Ešte som až do takejto situácie nedostala .
ajacik
08.03.06,18:32
idem mrknúť;)
ajacik
08.03.06,19:31
Pozrela som vyhlášku č. 55/1994 o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP (snád si myslela toto).
nič sm tam ale nenašla :(

ak si myslela iný zákon, daj mi prosím vedieť
Manual
08.03.06,19:58
Pozrela som vyhlášku č. 55/1994 o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP (snád si myslela toto).
nič sm tam ale nenašla :(

ak si myslela iný zákon, daj mi prosím vedieť
A ani nenajdeš, lebo zákon poslanci schválili tak, že účtovník môže aj za 2 svetovú vojnu. Aj keď Ti dá prázny papierik z ERP asi nie je postihnuteľný. Ale Ty pred kontrolou dokazuj, je to na zaplakanie. Ja osobne nič nefotím. Ak sa má niečo stať, nech sa stane.:)
Tweety
08.03.06,20:07
A ani nenajdeš, lebo zákon poslanci schválili tak, že účtovník môže aj za 2 svetovú vojnu. Aj keď Ti dá prázny papierik z ERP asi nie je postihnuteľný. Ale Ty pred kontrolou dokazuj, je to na zaplakanie. Ja osobne nič nefotím. Ak sa má niečo stať, nech sa stane.:)
Ak by sme všetko fotili, nezostal by nám čas na účtovanie a rátanie daní.:p
pedantmk
24.05.06,22:51
aj ja sa rád vyjadrím k téme aj ako podnikateľ aj ako servisný technik na ERP:
Papierové pásky do pokladne:
-je ich viac druhov a každé inej kvality,pri dvojitých páskach blednú druhé strany,blednú celé intusové pásky (bez použitia farbiacej pásky) a hlavne blednú bločky z termotlačiarní (EURO pokladne a iné)
Certifikáty:
-sú vydávané aj na základe technickej normy-elektrotechnický stav a vyhlášky 55 z r.1994 avšak musia byť dátumovo platné iba pri predaji pokladne výrobcom-predajcom,takže po prejdení doby platnosti certifikátu sa tu stráca prepojenie na prípadné aktualizácie uvedenej vyhlášky

V zákonoch sú stanovené lehoty na uchovávanie bločkov aj na povinnosti vystavovateľov bločkov.Paradoxne sa kontrolujú najmä tí poslední,čiže uchovávači (jednoduchšie ovládatelní,zvládnutelní a pokutovatelní).
Naviac ak dôjde k novelizácii vyhlášky,vystavovatelia budú mať stále certifikát,aj keď po dobe platnosti (platnosť je pre predajcu pokladne),a nebudú musieť na novelizáciu reagovať nijakou zmenou vystavovania bločkov,pokiaľ to nebude uvedené inak,lebo budú mať pokladňu stále certifikovanú.
Ja osobne a mnoho ľudí sa prikláňam k obyčajnému prefocovaniu miznúcich bločkov.
V zákone nie sú stanovené skladovacie podmienky pre uchovávanie bločkov.
Rozumné je si ich prefotiť a hlavne aby tam bolo vidieť firmu a čislo dokladu.
A ak by mala s tým kontrola problém,ja ako uchovávač som zákon dodržal-uchoval som bloček po dobu určenú zákonom a naviac som si ho prefotil,aby bol jeho obsah zistiteľný.Ak s tým budú mať problém,odporučil by som ich na vystavovateľa bločku,ktorý(keď už nedodržal zákon tak,aby bloček vydržal stanovenú zákonnú dobu) je zo zákona povinný uchovávať kontrolnú pásku po zákonom stanovenú dobu,aby si dôveryhodnosť bločku overili.
Už len dúfam,že tie doby sú stanovené rozumne,lebo inak nevidím ani ja východisko.
Inak aj keby sa novelizovala vyhláška o RP,stále musíme ovládať všetky zákony s tým súvisiace:
-DPH a rozpis dph na bločku
-OZ a definícia názvu tovaru
niektoré pokladne majú na to len 12 znakov !
("za.br.ze.120" - zapekaná brokolica so zemiakmi porcia 120g)
-ŽZ a úplnosť hlavičky bločku-čiže adresa sídla firmy,prevádzky firmy...
sám mám niekedy problém to zmestiť do 6 riadkov !
a to už nepíšem o tom,že po platnej novele stačí uviesť iba IČ DPH,DIČ nemusí byť,ale na osvedčení o DIČ je jasne napísané,kde sa musí uvádzať.
Na Slovensku je to tak a dlho bude.
Nie tak dávno som chcel odborné odpovede na prechod na rok 2000 v ERP a nič...neskôr každá kontrola po svojom-pokutovala !
A tak onedlho založíme novú tému EURO a budeme si tu vypisovať.
Inak na bločku bude musieť byť celková suma v SK aj v EURO,potom neskôr v EURO aj v SK a nezabudnime na dvojité cenovky-ale to len pár vecí na okraj.
To sa zase nahrešíme na niekoho........
radob1
31.08.06,15:22
Prikladám pohľad technika - utopistu (teda nie štátneho makroekonóma) k tejto problematike:
Načo sa zaviedli registračné pokladnice? Vraj, aby sa daňové úniky minimalizovali. Prečo zákonodarca hneď na začiatku nenariadil aj formu, ako majú vyzerať bločky, ktoré z registračných pokladníc majú vyliezať? Napríklad stačilo uviesť, aké údaje má bloček obsahovať, aby ho nebolo treba pečiatkovať z druhej strany, a akou technikou má byť vytlačený, aby po dvoch mesiacoch záznam nevybledol. Potom by registračné pokladnice s teplocitlivou páskou boli pre Slovensko nepoužiteľné.
Aké jednoduché, že? Lenže nič takého sa nestalo. Čo nie je zakázané, je dovolené, a tak by asi bolo vhodné, keby všetci obchodníci začali používať práve také registračné pokladnice, ktorých záznam by k 31.12. bežného roka úplne vybledol a stal by sa nečitateľným. My, chudáci živnostníci, by sme si aspoň mohli veľmi jednoducho "dopasovať" dane tak, aby sme nič tomuto hnilému štátu nemuseli naviac platiť...
Takže, odteraz nakupujeme len vtakých obchodoch, čo im páska z reg. pokladne čo najrýchlejšie vybledne. Obchodníci, starajte sa, aby ste mali dostatok zákazníkov!!!
gu100
31.08.06,16:17
jeden detail ku vsetkym co som cital..

v ziadnom zakone nie je napisane, ze sucastou danoveho dokladu musi byt peciatka dodavatela:) plati to tak vo vecsine svete, ze peceiatka nic neznamena :) myslim, ze sko dolezitejsi je podpis ako peciatka...
konieckoncov, aj telekomunikacny operator Vam dava fakturu a je na nej peciatka, ktora je ulozena v elektronickej forme, aj s podpisom :) neviem si predstavit, ze by ten clovek sedel a podpisoval a peciatkoval X tisic faktur denne :) takze peciatka nie je dolezita, dolezite su identifikacne a ine predpisane udaje...

peciatka moja, na doklade z ERP mi zabezpeci, ze tento doklad viem prisudit k urcitej firme.. ak ste firma vofirme (napr. FO zriadila PO a FO postupne rusi, tak pri uctovani nie je problem rozlisit nahodou zablidle bloky.. to sa tyka aj uctovnikov, ktori uctuju viac firiem.. nahodou sa vam rozsype sanon s pokladnou. a co teraz.. ktory blok ku ktorej firme? jednoznacne ta moja peciatka na druhej strane je dobra vec.. a vlastne, u nas vo firme sa este aj kazdy blok podpise, ze ho veduci videl, je schvalený ním, a zaroven sa tam napise, na co konkretne to islo... ak mate na firme 10 aut, a idete tankovat PHM, tak tam napisem, ze co kolko coho a na ake auto.. a to iste aj s nahradnymi dielcami... aby bolo jasne, aj pre uctovnika, nie iba pre pokladnika, o com to je ten blok a k comu ho priradit...
a je to tak trosku aj alibizmus.. mozem povedat, ved veduci mi ho podpisal, vie o tom :)

co sa tyka kvality pasok... problem je v paske,kvalite papiera, teda pri tych co su termotransferove.. pri ihlickovych tlaciarnach je problem v dostatocnom nafarbeni tlaciarenskej pasky (farba ako v peciatkach)... ak dodrzite podmienky skladovania a archovacie, tak ten papier termotransferovej tlaciarne vydrzi dost dlho.. ale kto vie, ako ho skladoval ten co mi ten doklad vydal? kde mam zaruku, ze nekupil dve krabice pasok v akcii a uz ich pouziva pet rokov, ved su este stale OK?
certifikat na pokladnice neposudzuje kvalitu papiera, iba sleduju, ci boli dodrzane technicke poziadavky na bezpecnost udajov, (ne)moznost ich upravy, sleduje napocty (algoritmus) GTx, a zakladu dane a ostatne veci, ci tlaci pasku a kopiu (a nie akym sposobom, tlaci to tak ako to ma? tak je to OK).. certifikacia sa nezaklada na tom, zeby sledovali, ci ten papier vydrzi alebo nie :(, to je ale smola, a to je smola zakonodarcov, lebo nieco schvalili, ale nedomysleli celkom...

to, aby mi dodavatel vydal nahradny doklad, tak tomu neverim ze niekto uspeje :) mozno raz,dva krat.. ale potom nie, lebo dodavatel sa nebude s tym zaoberat... rozmotat pasku, najst doklad, okopirovat, podpisat (aj overit?), zmotat pasku.. nieeeeee, dakujem :)

a skenovat kazdy doklad? ano, to je dobry napad.. ale mozno, ak mate tak do 50 dokladov za mesiac.. inak dakujem, neprosim... a kopirovat a overovat je tiez o nicom...
(poznamka pre tych, co sa pytali ci to skenovat ako fotografiu).. ak to skenujete aj ciernobielo, vzdy sa Vam to ulozi do obrazoveho formatu (ako fotka).. to co sa pyta, tak je kvalita.. ciernobielo/odstiene sedej/fotka (teda PLNOFAREBNA kopia)... je to o kvalite a velkosti suboru...
dalsia moznost je skenovat ako PDF, ale to nevedia vsetky skenery...


zostava nam teda iba kopirovat? co ja viem :) ale asi ano, nic ine ma nenapada...


(... a mozno sa mylim... ale co ked nie?)
Zita5
05.09.06,07:45
Daňový úrad klientovi vyhodil bloky z tankovania z dôvodu vyblednutia textu, priam zmiznutia .Boli z roku 2005. Ofotené boli , ale nebolo to uznané , nemali to s čím porovnať .


Uvádzam to ako čerstvú skúsenosť z práve skončenej DK u klienta .
Palino
05.09.06,07:53
Daňový úrad klientovi vyhodil bloky z tankovania z dôvodu vyblednutia textu, priam zmiznutia .Boli z roku 2005. Ofotené boli , ale nebolo to uznané , nemali to s čím porovnať .


Uvádzam to ako čerstvú skúsenosť z práve skončenej DK u klienta .
A práve to je ten problém, že teraz by som si nevedel predstaviť ani reklamovať u dodávateľa, lebo aj keď mám fotokópiu, ako mu dokážem, že ide práve o ten doklad, ktorý vybledol a nemá ho ešte aj niekto iný v účtovníctve?
Zita5
05.09.06,07:55
Najväčší problém je ten , že to nevieme nijako doriešiť .........bez zásahu vyšších inštitúcii .
Sabety
02.12.06,20:11
Môžeme tu o tom rozprávať aj dva roky a nedospejeme k ničomu, lebo nemáme v tomto oporu v zákone. Myslím si, že najlepšie by bolo podať žiadosť o stanovisko na DR, ktoré je povinné na naše dotazy odpovedať a potom sa tohoto stanoviska držať.
bulnova
03.12.06,13:09
Problém s blednúcimi bločkami mám tiež. Žiadala som odpoveď od oboch DÚ
aj daňového riaditeľstva v Prešove. Povedali, že o tom probléme sa vie a rieší sa. Žiaľ, na papieri nemám nič. Odmietam fotiť doklady - zase až toľko času
nemám . Pri kontrolách tie doklady zase až celkom čisté neboli. Kontrolujú sa
prevažne posledné roky. Mám klientov, ktorí platia dane, kontrole som počas celej doby k dispozícií, takže mám možnosť ich pochybnosti vyvrátiť.
sybila3
03.12.06,17:28
No ja som tie bločky fotila, lenže keď sú bledšie tak ich kopírka odfotí nečitateľne, takže to nemá význam.
ANNA
29.12.06,19:17
Oprašujem túto tému a zasielam Vám vyrozumenie z DU:

Váš dopyt:

Ako firma často nakupujeme v hotovosti. Dokladom o zaplatení je blok z registračnej pokladnice. Veľa týchto blokov je tlačených na termo páske. Problém je, že po čase tlač vybledá a doklad sa stáva nečitateľným. Ako zachovať dobu archivácie takéhoto dokladu a ako preukázať pri prípadnej daňovej kontrole jeho originalitu? Finančne našu spoločnosť zaťažuje fotenie takýchto dokladov, nakoľko mesačne ich máme pomerne veľa. Overenie takéhoto dokladu nie je možné, takéto overenia nám odmietajú vykonať. Pri nákupe nám odmietajú vydať opis s tvrdením, že ich registračná pokladňa má certifikát. Môžete mi poskytnúť usmernenie ako postupovať pri takýchto dokladoch? Ďakujem

Odpoved na dopyt c.8878

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov sa za preukazný výdavok považuje preukazný účtovný doklad vynaložený daňovníkom na zabezpečenie a udržanie príjmov. Pri absencii účtovného dokladu/ resp. jeho nečitateľnosti/ a nesplnení dikcie § 10 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov nie je možné výdavok vynaložený daňovníkom - považovať za preukazný. Za najschodnejšiu cestu, považujeme vyhotovenie fotokópii uvedených dokladov.
dracica
29.12.06,19:23
Oprašujem túto tému a zasielam Vám vyrozumenie z DU:

Váš dopyt:

Ako firma často nakupujeme v hotovosti. Dokladom o zaplatení je blok z registračnej pokladnice. Veľa týchto blokov je tlačených na termo páske. Problém je, že po čase tlač vybledá a doklad sa stáva nečitateľným. Ako zachovať dobu archivácie takéhoto dokladu a ako preukázať pri prípadnej daňovej kontrole jeho originalitu? Finančne našu spoločnosť zaťažuje fotenie takýchto dokladov, nakoľko mesačne ich máme pomerne veľa. Overenie takéhoto dokladu nie je možné, takéto overenia nám odmietajú vykonať. Pri nákupe nám odmietajú vydať opis s tvrdením, že ich registračná pokladňa má certifikát. Môžete mi poskytnúť usmernenie ako postupovať pri takýchto dokladoch? Ďakujem

Odpoved na dopyt c.8878

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov sa za preukazný výdavok považuje preukazný účtovný doklad vynaložený daňovníkom na zabezpečenie a udržanie príjmov. Pri absencii účtovného dokladu/ resp. jeho nečitateľnosti/ a nesplnení dikcie § 10 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov nie je možné výdavok vynaložený daňovníkom - považovať za preukazný. Za najschodnejšiu cestu, považujeme vyhotovenie fotokópii uvedených dokladov.

Tak toto je typická odpoveď DRSR, to nemyslia vážne...:mad:
Zdeni
29.12.06,19:24
No, super, len zabudli povedať, že s čím ich budú porovnávať, s čístým papierom?:rolleyes:
dracica
29.12.06,19:32
Viete čo by som spravila??? poslala by som to na MFSR ešte raz neskúsite to Anna ???
tinaM
29.12.06,19:38
Pri absencii účtovného dokladu/ resp. jeho nečitateľnosti/ a nesplnení dikcie § 10 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov nie je možné výdavok vynaložený daňovníkom - považovať za preukazný. Za najschodnejšiu cestu, považujeme vyhotovenie fotokópii uvedených dokladov.[/quote]


Ale veď pokiaľ mám v účtovníctve kópiu dokladu, tiež porušujem zákon o účtovníctve.:confused: Tým pádom sme dostali nepriamy súhlas bez problémov zakladať fotokópie dokladov. :)
pedantmk
18.01.07,15:47
Daňový úrad klientovi vyhodil bloky z tankovania z dôvodu vyblednutia textu, priam zmiznutia .Boli z roku 2005. Ofotené boli , ale nebolo to uznané , nemali to s čím porovnať .


Uvádzam to ako čerstvú skúsenosť z práve skončenej DK u klienta .
Akože nemajú s čím porovnať.
Vystavovateľ bločkov ich musí archivovať po dobu stanovenú zákonom,
tak nech si pozrú u nich kontrolnú pásku.

A vraj bez problémov zakladať fotokópie dokladov.
Jeden povie tak, druhý tak a tretí príde na kontrolu.
hana57
19.01.07,11:25
Viete teraz si vsetci napiseme pisomnu ziadost, na DR aby nam toto rozhodnutie poslali ako list s razitkom a podpisom, dame si to zaramovat a ked pride danova kontrola, tak ked budu mat pripomienky, tak im dame k nahliadnutie oznamenie od DR a nech to idu rozpravat tam.
Alebo preco by sem dokazovali, ze ta fotokopia nie je prave kopia toho bieleho papiera, a nech si to vyskusaju oni dokazat, ved maju moznost nahliadnut do papierov tak nech hladaju ci to nahodou nema este niekdo v papieroch, pokial ja mam ciste svedomie a viem, ze som to prefotila z originalu a ten je sice len papierom ale je tam, nemam sa coho bat.
Ja osobne prefocujem hned tie doklady, ktore viem, ze vybledaju. Ale to sa da ak robite ucto priebezne a nie za cely rok naraz, to potom aj polovica dokladov ide do kosa.
Majte sa krasne.:):):)
mysimis
19.01.07,11:49
Som po práve čerstvej DK a tiež sa jednalo o doklad z r. 2004 - vývoz tovaru, zdokladovaný, ale bohužial doklad vybledol. Pani kontrolórka nám prikázala, aby sme jej dokázali, že ten tovar bol vyvezený a aby sme požiadali buď odberateľa alebo colný úrad o vyhotovenie kópie dokladu. Všetko sme splnili, doklad sme doniesli a vtedy nám "vysvetlila", že ona tú fotokópiu neuzná, lebo nemá originál. Vtedy sa môj kolega rozčúlil a ukázal jej originál dokladu, kde boli viditeľné akurát razítka - napriek tomu to neuznala.
hana57
19.01.07,12:00
Nie je mozne, ze by sme tu spisali daku peticiu na ministerstvo, aby sa toto riesilo, lebo pokial sa jedna este o 100 nech 1000 polozku tak si povie clovek no co uz, ale ked sa bude jednat o 100 000, co potom?:confused::mad:
Janka6685
19.01.07,12:02
Nechápem, ako môžu schváliť pokladne, ktoré produkujú takéto blednúce bločky, ako schopné prevádzky. :confused:
Marianna01
19.01.07,20:47
Mňa táto záležitosť poriadne vytáča už dosť dlho. Za prvé: ako môže niekto odo mňa žiadať, aby som prefocovala každý jeden doklad, ktorý sa mi dostane do rúk (z ERP), veď to potom ale nemôže byť výdavok uznateľný do nákladov firmy- myslím to prefocovanie. Ja som ho predsa nevynaložila na udržanie alebo dosiahnutie príjmov, ale preto, že ma - s prepáčením - buzerujú z príslušných úradov. Za druhé - už rozoberané v tejto téme. Ja si predsa môžem ofotiť x dokladov od kolegyne - účtovníčky, veď originál dokladu mi "zmizne", kto mi kedy dokáže, čo skutočne na vyblednutom doklade bolo? Alebo že by to fungovalo ako písanie citrónom? Nad sviečkou sa písmenká rozžiaria?!:cool: Nerozumiem, nerozumiem, nerozumiem, ako môže niekto vôbec uvažovať nad niečím podobným. Jednoznačne - tu je chyba v ERPčkach, nestabilných papieroch a tlači. Treba zrušiť také pokladne, ktoré majú termotlač. Väčšinou blednú práve tie. A vrátiť sa pekne k atramentu. Nie každý výdobytok novej doby sa ujme ako skvelý. :eek:
Halli
19.01.07,22:10
Vyčítala som jeden návrh a tak ho chcem spropagovať, lebo som ho vyskúšala a zdá sa mi to celkom dobrý nápad. Zrealizovala som ho a myslím, že k tomuto nemôže žiaden daňovák oponovať.
Takže: nahriala som bločik nad sviečkou /opatrne/ a v prílohe prinášam výsledok. Nikto nech mi nepovie, že lístok nemože byť čierny a neuznateľný...a stojí ma to menej času ako fotenie, alebo skenovanie.Náklady minimálne... Skúste to a napíšte mi svoj názor :eek:

pozrite sa na prílohu...
dúfam to bude vidiet ;)... ešte jedna rada, druhý krát neohrievať, znovu vybledne -nenávratne :p
na podobnom princípe funguje aj tá pokladňa- LEN OPAČNE.:o , stačí ak to urobíte len na doklade, ktorý vybledol a ktorý chce daňovák vidieť, aj na starom niekoľko rokov. FUNGUJE TO!

Tak a doplnila som kompetný návod na použitie .......Copyright Slavica :eek:
Halli
19.01.07,22:59
Budem rada ak zajtra všetci budete zohrievať bločky a napíšete mi ako sa Vám pači môj príspevok ;) , verím, že ten čierny bločik sa bude páčiť aj našim neoblomným daňovakom :p a snaď už tak ľahko nevybledne... aspoň na to nevyzerá :D
Muška
19.01.07,23:58
Slávka, skúsila som......nešika....zhorel :D

Pri tom množstve blokov, ktoré mám od klienta, by som si musela kúpiť nejaké kostolné sviečky :D
liba2
20.01.07,05:08
Slávka, skúsila som......nešika....zhorel :D

Pri tom množstve blokov, ktoré mám od klienta, by som si musela kúpiť nejaké kostolné sviečky :DMyslíš, že ti to prejde ako daňovo uznaný výdavok?
liduska
20.01.07,06:18
Budem rada ak zajtra všetci budete zohrievať bločky a napíšete mi ako sa Vám pači môj príspevok ;) , verím, že ten čierny bločik sa bude páčiť aj našim neoblomným daňovakom :p a snaď už tak ľahko nevybledne... aspoň na to nevyzerá :D

Super, ono to funguje , ale aj to že sa nesmie nahriať druhýkrát potom mi to už začalo miznúť.
Marína
20.01.07,07:28
Budem rada ak zajtra všetci budete zohrievať bločky a napíšete mi ako sa Vám pači môj príspevok ;) , verím, že ten čierny bločik sa bude páčiť aj našim neoblomným daňovakom :p a snaď už tak ľahko nevybledne... aspoň na to nevyzerá :D
Páni poslanci, čo tak dodatočne zaradiť na 1. schôdzu parlamentu ako poslanecký návrh zmenu zákona, ešte lepšie návrh zákona Slavicine pokusy?:D
S názvom zákona sa nemusíte trápiť. Napr. Ako sviečka všetko vyriešila, Sviečka - okno do UCT, .... Nezabudnite sviečky zaradiť do uznaných výdavkov. Ak by to bola predsa len silná káva, MF SR by mohlo vydať usmernenie pre DÚ ako, aké, kedy a pri akej príležitosti ich používať.
Nebojte, my to zohľadníme pri volebných urnách. "Vďační" poraďácki voliči.
Zita5
20.01.07,07:31
Doplnok k návrhu , že sviečky by mali pridelovať každej firme na DÚ od radosti , že niekto také niečo vymyslel .
Paula
20.01.07,07:34
Doplnok k návrhu , že sviečky by mali pridelovať každej firme na DÚ od radosti , že niekto také niečo vymyslel .

Debna sviečok výmenou za daňové priznanie :D
Marianna01
20.01.07,08:30
A to ešte odstupňované - za daň do 5000,- sviečky tenké, debna malá. od 5000 do 50000,- stredne hrubé, debna väčšia, od 50 do 100000,- hrubé sviečka, veľká debna, 100000,- až 500000,- sviečky na prvé sväté príjímanie, zelovocárska deba, nad 500000,- hrubé kostolné sviečky a truhla...
ekopo
20.01.07,08:43
Len dievčatá prosím najskôr si treba prečítať návod na použitie.
Zuzka
20.01.07,08:51
Vyčítala som jeden návrh a tak ho chcem spropagovať, lebo som ho vyskúšala a zdá sa mi to celkom dobrý nápad. Zrealizovala som ho a myslím, že k tomuto nemôže žiaden daňovák oponovať.
Takže: nahriala som bločik nad sviečkou /opatrne/ a v prílohe prinášam výsledok. Nikto nech ni nepovie, že lístok nemože byť čierny a stojí ma to menej času ako fotenie, alebo skenovanie. Skúste to a napíšte mi svoj názor :eek:

pozrite sa na prílohu...

dúfam to bude vidiet ;)... ešte jedna rada, druhý krát neohrievať, znovu vybledne -nenávratne :p


... len pozor na prsty ... bez prstov sa ťažko dá robiť účtovníctvo
doplňujem, okrem sviečok treba si dokúpiť aj azbestové rukavice ;) :D

a ešte doplním, nezabudnúť aj na ochranný štít na tvár a časť tela ;) :) :D
Halli
20.01.07,12:57
No dievčatá, aspoň ste sa zabavili a verte, že je to najlacnejší a najkratší spôsob ako na to. Na Slovensku bude rarita - čierne bločky, tak nech maju naši zakonodarci radosť, ako sme im prešli cez rozum, keď oni ho dakde podeli :eek: ... Prosím skušajte to, ale zatial na bločkoch, ktoré nebudete zakladať, dufam , že tá čerň sa nestrati za týždeň... to ete nemám odskušané. Prinajhoršom to urobte až pred kontrolou... ale nezabudnite na návod k použitiu, to budú daňováci zírať: príloha daňového- 1ks sviečka, stačí aj čajová :D Prsty si nepopalite nebojte, a keď aj, tak vždy lepšie ako sa popaliť na daňovej kontrole.;) ;)
camelfly
20.01.07,13:08
No dievčatá, aspoň ste sa zabavili a verte, že je to najlacnejší a najkratší spôsob ako na to. Na Slovensku bude rarita - čierne bločky, tak nech maju naši zakonodarci radosť, ako sme im prešli cez rozum, keď oni ho dakde podeli :eek: ... Prosím skušajte to, ale zatial na bločkoch, ktoré nebudete zakladať, dufam , že tá čerň sa nestrati za týždeň... to ete nemám odskušané. Prinajhoršom to urobte až pred kontrolou... ale nezabudnite na návod k použitiu, to budú daňováci zírať: príloha daňového- 1ks sviečka, stačí aj čajová :D Prsty si nepopalite nebojte, a keď aj, tak vždy lepšie ako sa popaliť na daňovej kontrole.;) ;)

Slavka, ze si ty nemala co robit po veceroch :D:D:D a pri lepeni blocikov si ich chcela zo zufalstva palit a prisla si tym vlastne na novy patent :eek::D
Halli
20.01.07,13:12
No asi tak Kamelinka, ja ako "zufalá manželka" pri PC a môj mangel s pivom pri telke :D
Monika Kováčová
20.01.07,13:14
Neverili by ste, ako môže vyzerať zápisnica o začatí daňovej kontroly - tá moja je nápadne podobná vyblednutému termobloku - pri mojej pripomienke sa kontrolórka dobre zasmiala a vraj nemajú lepšiu tlačiareň...
Halli
20.01.07,13:19
Slávka, skúsila som......nešika....zhorel :D

Pri tom množstve blokov, ktoré mám od klienta, by som si musela kúpiť nejaké kostolné sviečky :D

Muši, urob to až pred daňovakom, len na bločku, ktorý ti neuzná... ale daj pre istotu sviečku do ruky jemu, lebo ak lístok zhorí bude to na neho :D :D
Zuzka
20.01.07,13:31
Len aby sme pri opalovaní tých bločkov neskončili a klinike popálenín. Nezabúdať na ochranné pomôcky a odev pred "opekaním" bločkov.

... no a aby sme potom neskončili doobliekané ako kozmonauti, v skafandroch a nakoniec aj nevyleteli ako oni na tryskový pohon.:confused: ;)
Halli
20.01.07,13:46
Len aby sme pri opalovaní tých bločkov neskončili a klinike popálenín. Nezabúdať na ochranné pomôcky a odev pred "opekaním" bločkov.

... no a aby sme potom neskončili doobliekané ako kozmonauti, v skafandroch a nakoniec aj nevyleteli ako oni na tryskový pohon.:confused: ;)

No Zuzi však ty nevyzeráš taká nešika :D , a čo chceš prežiť svoj krásny život pri kopírke?... však toto je súčasť romantiky :p , možeš si vybrať sviečky s ,možstvom vôní, len drž listok v primeranej vzdialenosti a uvidíš aká budeš nadšená :D
Zuzka
20.01.07,13:49
;) :D :D :D :D :D
camelfly
20.01.07,14:19
Len aby sme pri opalovaní tých bločkov neskončili a klinike popálenín. Nezabúdať na ochranné pomôcky a odev pred "opekaním" bločkov.

... no a aby sme potom neskončili doobliekané ako kozmonauti, v skafandroch a nakoniec aj nevyleteli ako oni na tryskový pohon.:confused: ;)

Zuzka, nam sa tie skafandre zidu aj do toho lesika co sme spominali :D:D
ale jednoduchsie by bolo obliect do toho danovakov, predstavte si zvlast priestor a v nom by ocakavali v skafandroch kontrolu blockov :eek::D
Marianna01
20.01.07,19:05
Len aby sme pri opalovaní tých bločkov neskončili a klinike popálenín. Nezabúdať na ochranné pomôcky a odev pred "opekaním" bločkov.

... no a aby sme potom neskončili doobliekané ako kozmonauti, v skafandroch a nakoniec aj nevyleteli ako oni na tryskový pohon.:confused: ;)

No však nič, dakedy, počas éry strednej školy sme pri pití z jedného pohára mali prúpovídku - stretneme sa na kožnom. Tak teraz zavádzam prúpovídku porady - stretneme sa na popáleninách... :D:D:D
dracica
20.01.07,19:15
to s tou svieckou je užasny nápad
d0d0
20.01.07,19:17
Pripomína mi to mníšky... :eek: :mee: :D
Zuzka
20.01.07,19:24
Pripomína mi to mníšky... :eek: :mee: :D


:D :D :D :D :D
Halli
20.01.07,21:25
Pripomína mi to mníšky... :eek: :mee: :D

... radšej ohrievať bločky nad sviečkami , ako sa potom modliť pri kontrole :rolleyes: :D
adam
21.01.07,20:12
Po zahriatí už nevyblednú, alebo je to zas len dočasné ?:o
Zuzka
21.01.07,20:14
To je definitívne. :)
Paula
21.01.07,20:24
To je definitívne. :)

najmä ak prípadne vzbĺknu:D
Halli
21.01.07,20:33
Po zahriatí už nevyblednú, alebo je to zas len dočasné ?:o
Adam, pisala som, že zatial treba skusiť tie bločky čo nepotrebuješ a až keď príde ku kontrole je to forma dôkazu, zatiaľ ich netreba opekať a samozrejme prefocovať a zvyšovať si náklady... ak chce daňovák dôkaz tak mu ho predvedieš, daj mu do ruky sviečku a ty ohrievaj- keď zhorí bude to na ňom.:D ... ale bez srandy, mne sa podarilo obnoviť 4ročne bločky, úplne nečitateľné- tak niet o čom...

priložím ho, nič tam nebolo vidieť, ....a po nahriati to vyzerá takto, keď ďaňovak bude chcieť nahrejem ho celý ;)
Muška
21.01.07,20:55
Slávka, no
to som chcela vedieť, či si to vyskúšala aj na starých blokoch, na ktorých už nebolo vôbec nič vidieť.
Keď som písala , že mi zhorel,.... tak to som skúšala, keď to tu niekto už písal asi pred pol rokom, a držala som to nad zapaľovačom.:D....a pekne mi zbĺkol, takže ozaj treba byť opatrný.

Ale páči sa mi to ako riešenie pri problémoch pri daňovej kontrole, ak to funguje aj na starých blokoch. :)
Paula
21.01.07,21:01
Tuším by sa mala táto téma vyslať mailikom priamo šéfstvu daňového ústredia .....keď sa na ich stránke medzi často kladenými otázkami vyjadrili: doporučujeme kopírovanie....tak tam možno pripíšu: resp. napaľovanie.
Zuzka
21.01.07,21:02
Ja som skúšala nalepiť bloček na kanc. papier, zaúčtovala som ho a potom som spustila tlač. Nevypisujem ručne doklady ale tlačím ich s programu. Do tlačiarne som dala papier s bločkom. Prešiel cez tlačiareň, stmavol a bolo vidno čísla ako pri nahriatí. Ale stalo sa mi, že stmavol tak, že už nebolo na ňom vidno nič. :D
Melnick
21.01.07,21:09
Adam, pisala som, že zatial treba skusiť tie bločky čo nepotrebuješ a až keď príde ku kontrole je to forma dôkazu, zatiaľ ich netreba opekať a samozrejme prefocovať a zvyšovať si náklady... ak chce daňovák dôkaz tak mu ho predvedieš, daj mu do ruky sviečku a ty ohrievaj- keď zhorí bude to na ňom.:D ... ale bez srandy, mne sa podarilo obnoviť 4ročne bločky, úplne nečitateľné- tak niet o čom...

priložím ho, nič tam nebolo vidieť, ....a po nahriati to vyzerá takto, keď ďaňovak bude chcieť nahrejem ho celý ;)

Slávka ,už si si dala patentovať vynález.:D :D :D :D Prefocovači Ťa začnú nenávidieť,kazíš im kšeft.:D :D :D :D :D :D :D
duficek
21.01.07,21:16
slavica, tento tvoj objav je neocenitelny, keby som mohol, udelim ti aspon 50 bodov....takto udelujem aspon jeden cestny odo mna
Halli
21.01.07,21:21
Dufičeeeek ďakujem ti pekne, vieš je to na smiech pre naších daňovákov a na našu "smolu", ale mali by sa nad tým všetkým zamyslieť... je to tak trošku moj protest proti "blbý a blbejší" a ich zákonom... :eek:
duficek
21.01.07,21:37
Dufičeeeek ďakujem ti pekne, vieš je to na smiech pre naších daňovákov a na našu "smolu", ale mali by sa nad tým všetkým zamyslieť... je to tak trošku moj protest proti "blbý a blbejší" a ich zákonom... :eek:
predovsetkym perohryzy tam hore by sa mali zamysliet, vyvetrat uzemie zamorene oprdenymi stolickami a pouzit konecne hlavu...

ale kym my, bezni smtelnici danovnici, poriadne nezatrasieme stromom, aby nam popadali pekne jablcka, budu nam padat iba hniloby sfuknute vankom...

a tvoj vynalez by som prirovnal k tomu, ze ty si z tych hnilych jablcok vypalila dobru jablckovicu :)
Halli
21.01.07,22:14
Slávka ,už si si dala patentovať vynález.:D :D :D :D Prefocovači Ťa začnú nenávidieť,kazíš im kšeft.:D :D :D :D :D :D :D

....Majuška začnú ma mať radi v nebíčku :D :D
Muška
21.01.07,22:21
Čo v nebíčku , ale poraďáci Ťa už majú ako radi :)
Halli
21.01.07,22:45
Čo v nebíčku , ale poraďáci Ťa už majú ako radi :)
Muška moja zlatá však ja ich tiež mám rada a dúfam, že pri tých sviečkach zabudneme na starosti a budeme mať len slniečko v duši :) :)
hana57
22.01.07,06:37
Nestihla som si precitat, co ste popisali cez vikend, ale urcite docitam, ale zhodou okolnosti som bola za priatelkou v praci/v stavkovej kancelarii/, a tam prisiel tipujuci s tiketom z inej pobocky. A tiez tento problem, tiket bol mierne nastastie mierne vyblednuty. Tak som sa jej pytala, akym sposobom to riesia, ked to vybleda, ved to tiez nebude citatelne, tak oni to faxuju na dispecink kde im to bud odobria, alebo zakazu vyplatit.
Tak preco nie, tak si urobim kopiu tohto vybledajuceho bloku a kopiu s prilepeny originalom zanesiem na danovy urad, aby videli, ze je to suhlasi s kopiou.:rolleyes:
Ale nemoze nam nikdo nadavat, ved by sme mozno znizili aj nezamestnanost, pretoze pochybujem, ze by to stihalo tolko uradnikov kolko ich tam je.:):D:rolleyes:

Majte sa.
Halli
22.01.07,09:58
Som rada, že "moja rada" :o má uplatnenie aj v stavkových kancelariách. Tam by som tie výherné bločky /tikety/ nahrievala s radosťou... :p
Ninna
22.01.07,15:44
Vyčítala som jeden návrh a tak ho chcem spropagovať, lebo som ho vyskúšala a zdá sa mi to celkom dobrý nápad. Zrealizovala som ho a myslím, že k tomuto nemôže žiaden daňovák oponovať.
Takže: nahriala som bločik nad sviečkou /opatrne/ a v prílohe prinášam výsledok. Nikto nech mi nepovie, že lístok nemože byť čierny a neuznateľný...a stojí ma to menej času ako fotenie, alebo skenovanie.Náklady minimálne... Skúste to a napíšte mi svoj názor :eek:

pozrite sa na prílohu...
dúfam to bude vidiet ;)... ešte jedna rada, druhý krát neohrievať, znovu vybledne -nenávratne :p
na podobnom princípe funguje aj tá pokladňa- LEN OPAČNE.:o , stačí ak to urobíte len na doklade, ktorý vybledol a ktorý chce daňovák vidieť, aj na starom niekoľko rokov. FUNGUJE TO!

Tak a doplnila som kompetný návod na použitie .......Copyright Slavica :eek:

Táto pani alebo slečna by mala byť nominovaná na Nobelovu cenu za nápad so sviečkou!;) ;)
Halli
22.01.07,16:01
Ninnka, ďakujem za bodík aj nomináciu na taku cenu ;) , možno by bolo lepšie nominovať niekoho na "daňovu pechotu" :rolleyes:
hana57
23.01.07,07:56
Oni ich nenahrievaju, ak si precitas oni ich faxuju na ustredie, a tam im to bud odobria, alebo im to zakazu vyplatit.
Halli
23.01.07,09:25
...ale však to som napisala ako srandu, inak je to mimotemy ;) ja píšem o učtovných veciach... ja fax nemám a skener mi nič nenaskenuje keď je už biely ... a celý čas sa tu píše o tom, že je zbytočný náklad a práca s kopírovaním- a aj tak ti to nemusia uznať, jasne, že sa to da skopírovať, ale ak ti úpne vybledne, tak s čím tu kópiu porovnáš? tak som nepochopila tvoj prispevok...:o
hana57
23.01.07,11:14
Ano a ja som ale pisala, ze oni to faxuju na ustredie a ze by ma zaujimalo, co by robili, keby sme si to tam chodili potvrdzovat, ze nam sedi kopia s originalom.
Ale inak mas super napad ale chce to vela trenovat, lebo ked pri danovej kontrole zhori doklad za 60 000 co pak? Ja poviem danovemu kontrolorovi, ze drzal zle sviecku takze znehodnotil on danovy doklad, tak myslite ze to len tak prejde?

Skor by som privitala keby sme to mohli riesit inak aby sa zakon upravil, ale viem nato sme mali pani.
Tak sa maj
duficek
23.01.07,12:03
Ale inak mas super napad ale chce to vela trenovat, lebo ked pri danovej kontrole zhori doklad za 60 000 co pak? Ja poviem danovemu kontrolorovi, ze drzal zle sviecku takze znehodnotil on danovy doklad, tak myslite ze to len tak prejde?
co pak? nic. ked na blocku uz naozaj nic nie je vidno, je ti na nic. ked ho skusis reinkarnovat svieckou, mas nejaku nadej. ked ti zhori, nic sa nedeje, aj tak na nom nic nebolo vidno a kontrola by ho aj tak vyhodila.

trosku sa to tu zobralo do humornej roviny na odlahcenie temy (danovy kontrolor so svieckou) a ty si to zobrala vazne :(
hana57
23.01.07,12:17
a ty si to zobrala vazne :(

Vies ja uz si predstavim snad vsetko, ono taky nic moc, ked nekomu mas vysvetlit, ze ked nieco zauctujes a po roku sa na to podivas a nic, tak tam ide vsetka sranda prec. Jasne pokat sa jedna o par korun slak to tref.

Tak aby ste nepovedali, ze kazim naladu, tak vam napisu vtip:
Prídu záhoráci do Bratislavy a už na vstupe do mesta, na konci diaľnice, sa stretávaju s prvým semafórom. Otec vodič zastaví a hovorí:
"Aha deti, svieti červená."
No za chvíľku naskočí oranžová, potom zelená a zase červená. Na to otecko:
"Môžeme ísť, to už sme videli!"

Príde montér na jednotku intenzívnej starostlivosti, chvíľu pozerá na pacientov, všetci na prístrojoch, a hovorí:
- Poriadne sa nadýchnite, budem meniť poistky!

Dobrovolné príspevky do kostolnej pokladničky veľmi klesli, a tak sa pán farár odhodlal k ráznemu opatreniu. Počas kázne vyhlásil:
- Bratia a sestry, robím to veľmi nerád, ale nemám iné riešenie. Je medzi nami muž, ktorý má hriešny pomer s manželkou jedného nášho cirkevníka. Ak sa v kostolnej pokladničke na milodary do večera neobjaví 500 korún, zverejním jeho meno.
Keď po omši farár počítal peniaze v pokladničke, našiel tam 25 pätstokorunáčok a jednu dvestokorunáčku s pripnutým lístkom:
- Pre lásku božiu, otče, počkajte mi do večera, tie tri stovky niekde zoženiem.

Dufam ze sa uz nehnevate.:)
Halli
23.01.07,12:19
Hani je to tak ako píše duficek, ono je jasné bločik v takej hodnote si radšej ešte pre istotu prefotím... či mi to už pomôže alebo nie? :rolleyes: . Aj tak si myslím, že toto sa má riešiť úplne inde a je smutné, že tí ktorí schvália také pokladne potom neakceptujú to čo z nich vylezie... ale my sme národ šikovný a poradíme si napríklad aj takto ;) :--- pekny den ti prajem.


si ma predbehla...nehneváme -jasnééé :D
dík za vtipy...najviac sa mi ale páči ten tvoj výrok :"Jasne pokat sa jedna o par korun slak to tref." xi:D :D
emily
23.01.07,16:06
[QUOTE=slavica]nahriala som bločik nad sviečkou /opatrne/[/COLOR] a v prílohe prinášam výsledok. Nikto nech mi nepovie, že lístok nemože byť čierny a neuznateľný...a stojí ma to menej času ako fotenie, alebo skenovanie.Náklady minimálne... Skúste to a napíšte mi svoj názor :eek: [/SIZE][/FONT]

a neurobí tú istú službu žehlička....tam je menšie riziko požiaru
vyskušala som a funguje to aj so žehličkou :D :D :D nemusíte kupovať sviečky, žehličku ma každý
Janka6685
23.01.07,20:02
Vždy píšete, že je to potrebné robiť pred kontrolou. Prečo? Správne chápem, že ani to nahriatie dlho nevydrží? (alebo vyžehlenie:---)

Lebo ak by to vydržalo, tak by som si to narobila dopredu a kontrola si môže prísť kedy chce...:o
Melnick
23.01.07,20:07
Správne chápeš. :)
hana57
24.01.07,07:34
A vobec, preco my, my to na tom blocku vidime aj ked to tam nie je, ale oni nie, tak nech si nicia vlastne zehlicky a kupuju vlastne sviecky a opaluju vlastne prsty.

Ospravedlnujem sa za obcasne pouzitie zahoractiny, to samo.:)
Simonab
24.01.07,07:39
Hanka súhlasím. Včera som to skúšala so sviečkou. Všetci sa na mňa pozerali, akože čo stváram. Hovorím im no čo idem chodiť so sviečkou na daňový úrad. Výsledok pokusu: podarilo sa bločok čitateľný.
Halli
24.01.07,08:04
Vždy píšete, že je to potrebné robiť pred kontrolou. Prečo? Správne chápem, že ani to nahriatie dlho nevydrží? (alebo vyžehlenie:---)

Lebo ak by to vydržalo, tak by som si to narobila dopredu a kontrola si môže prísť kedy chce...:o

Janka pisala som , že ešte nemám odskúšané či nezmizne ta černota z celého bločku, - nebol na to čas, mám ich tak založené, čierne asi týždeň, zatiaľ su v poriadku. Nechce sa mi robit tri roky dozadu, lebo neviem na čo budem mať kontrolu. Nemala som ju ešte, nebojím sa jej :eek::D , ale hlavne že viem ako si prípadne poradím.Niekto mi vravel, že ak niečo skontrolujú, roky predtým už nekontroluju neskôr...neviem či je to pravda...
MIŠO T
24.01.07,08:06
Hanka súhlasím. Včera som to skúšala so sviečkou. Všetci sa na mňa pozerali, akože čo stváram. Hovorím im no čo idem chodiť so sviečkou na daňový úrad. Výsledok pokusu: podarilo sa bločok čitateľný.

ale pozor !!!! aby nevznikol nedostatok sviečok v obchodoch !!!! pre ich nadmernú spotrebu
Halli
24.01.07,08:13
ale pozor !!!! aby nevznikol nedostatok sviečok v obchodoch !!!! pre ich nadmernú spotrebu

Ekosped, jedna sviečka ti vystači na 125820 bločkov...mám to odskušané :D :D :D:eek:
Manual
24.01.07,09:01
Ono je to všetko pekné, ale niekedy si DU vyžiada doklady k sebe a tam doklady kontroluje a to by daňovník u nich v kancelárii zapaloval sviečku a nahrieval bločky a presviedčal ich o sume na bločku ? A uznajú to vôbec ? Kopec ľudí sa tu snaží nájsť riešenie, ale čo na to druhá strana ? ? ?
Pekný deň...
Halli
24.01.07,09:15
Ono je to všetko pekné, ale niekedy si DU vyžiada doklady k sebe a tam doklady kontroluje a to by daňovník u nich v kancelárii zapaloval sviečku a nahrieval bločky a presviedčal ich o sume na bločku ? A uznajú to vôbec ? Kopec ľudí sa tu snaží nájsť riešenie, ale čo na to druhá strana ? ? ?
Pekný deň...

Ale však keď vieš ktoré doklady si vyžadujú vieš sa na to pripraviť...nikto ti nekáže niesť tam čiste bločky, alebo to tak chceš nechať??? Však nie všetky pokladne tlačia také bločky! A čo druhá strana? Tá má o náš problém NAJMENŠÍ ZÁUJEM ho riešiť! už roky... A či ho uznajú? Tak to by som sa na to pozrela! to už by fakt boli.....:rolleyes:
MIŠO T
24.01.07,09:25
Ekosped, jedna sviečka ti vystači na 125820 bločkov...mám to odskušané :D :D :D:eek:

t.z. že 125820 x použitie jednej sviečky ????;)
Halli
24.01.07,12:28
Može byť aj plávajúca, to máš poruke aj misu s vodou na zahasenie ak vzblkne doklad :D

prípadne si tú misu vyleješ na hlavu ako "sprchu po tom neúspechu" :D :D
MIŠO T
24.01.07,13:03
Može byť aj plávajúca, to máš poruke aj misu s vodou na zahasenie ak vzblkne doklad :D

prípadne si tú misu vyleješ na hlavu ako "sprchu po tom neúspechu" :D :D

pri toľkých pokusoch ? nie je možné aby nevzblkol;) , každý pokus musí byť úspešný;) :--- ;)

ok. končim, lebo sa tu rozmáha podpáľačstvo-sviečkománia:D :cool:
Melnick
24.01.07,21:15
Bola som poučená odborníkom,že nie pokladne sú na príčine našej sviečkománie ,ale papier a farba,ktorá sa do neho úplne vpije.:eek:
Takže? Vinní sme pomaly všetci ,okrem ..............................:) ;)
duficek
24.01.07,21:23
okrem vypalnikov zo statnej a sukromnej sfery
Halli
25.01.07,08:18
...ale mňa to aj tak baví, viete aky je to dobrý pocit- na úplne bielom bločku vyčariť to, čo tam potrebujem :D , pomaly sa to objavuje a ja pozerám ako sa mi odhaľujú jednotlivé údaje... to dorazí aj daňováka :eek: ;)
možno sa práve chystal neuznať doklad, cha... smola!:rolleyes:
dracica
26.01.07,11:19
Pôvodca textu príspevku: slavica
Vyčítala som jeden návrh a tak ho chcem spropagovať, lebo som ho vyskúšala a zdá sa mi to celkom dobrý nápad. Zrealizovala som ho a myslím, že k tomuto nemôže žiaden daňovák oponovať.
Takže: nahriala som bločik nad sviečkou /opatrne/ a v prílohe prinášam výsledok. Nikto nech ni nepovie, že lístok nemože byť čierny a stojí ma to menej času ako fotenie, alebo skenovanie. Skúste to a napíšte mi svoj názor

pozrite sa na prílohu...

Prosím vás napíšte sem niekto reakciu daňováka, keď príde na DK a uvidí opečený bloček. Neviem si predstaviť ako sa zatvári, ale podľa mňa sa na tom budu rehotať pol dňa
Janka6685
26.01.07,11:27
Prosím vás napíšte sem niekto reakciu daňováka, keď príde na DK a uvidí opečený bloček. Neviem si predstaviť ako sa zatvári, ale podľa mňa sa na tom budu rehotať pol dňa

Neboj....oni si zvyknú:D
duficek
26.01.07,11:42
Prosím vás napíšte sem niekto reakciu daňováka, keď príde na DK a uvidí opečený bloček. Neviem si predstaviť ako sa zatvári, ale podľa mňa sa na tom budu rehotať pol dňa
ktory zakon zakazuje mat blockom z ERP "inverznu" farbu ?
skor sa tesim ako sa kyslo zatvari, ked mi vyhodi necitatelny blocek na napr. 20 000 sk (s vidinou dobre odvedenej kontroly=vyhodene blocky) a ja ho schladim svieckou a reinkarnovanym blockom ;)
dracica
26.01.07,12:02
ktory zakon zakazuje mat blockom z ERP "inverznu" farbu ?
skor sa tesim ako sa kyslo zatvari, ked mi vyhodi necitatelny blocek na napr. 20 000 sk (s vidinou dobre odvedenej kontroly=vyhodene blocky) a ja ho schladim svieckou a reinkarnovanym blockom ;)


:D :D :D :D :D
dracica
26.01.07,12:07
Prečítala som si asi 30 príspevkov, a tak som sa nasmiala že mi až slzy tiekli:D :D :D , napad je to dobrý a keď bude horieť tak ho aj zrealizujem:---

úplne vás chápem, veď mi máme presne tieto problémy:mee:

osobne si myslím, že daňovákom to vyhovuje a zámerne to nechcú riešiť, veď keď nenájdem porušenie zákona tak vyhodím aspoň vyblednutý bločik..
Halli
26.01.07,16:05
Prečítala som si asi 30 príspevkov, a tak som sa nasmiala že mi až slzy tiekli:D :D :D , ...

osobne si myslím, že daňovákom to vyhovuje a zámerne to nechcú riešiť, veď keď nenájdem porušenie zákona tak vyhodím aspoň vyblednutý bločik..

no vidíš ako dobre sa tu dá zabaviť, radšej plakať od smiechu ako po "sprostej" kontrole... :---
zaphira
26.01.07,16:15
Reagujem na par nazorov, ze zabranit vyblednutiu blocka sa da prelepenim lepiacou paskou. Tak som to teda vyskusala. Pred vcerom. Polku som prelepila, polku nechala tak. A dala som ho na okno. Mali by ste to vidiet dnes. Tá nezalepená polka je v poriadku, tá, ktorú som prelepila uz nie je. Proste všetko zmizlo. Je to čistý kus papiera. Takze malá rada: NEPRELEPOVAT :-)
Halli
26.01.07,16:17
Reagujem na par nazorov, ze zabranit vyblednutiu blocka sa da prelepenim lepiacou paskou. Tak som to teda vyskusala. Pred vcerom. Polku som prelepila, polku nechala tak. A dala som ho na okno. Mali by ste to vidiet dnes. Tá nezalepená polka je v poriadku, tá, ktorú som prelepila uz nie je. Proste všetko zmizlo. Je to čistý kus papiera. Takze malá rada: NEPRELEPOVAT :-)

tak túto skúšku mám už dávno za sebou ;) presne tak -neostal tam ani škrk... :D
Halli
27.01.07,14:05
...a čierne bločky zatiaľ statočne držia farbu ;)
Halli
02.02.07,19:36
Možno si to onedlho vyskušame v praxi...daňové sa bliži ;)
dracica
03.02.07,18:41
oprašujem znovu túto tému:
vcera som účtovala jendu FO a v roku 2006 mal asi 6 úplne vyblednutých blokov na PHM, ktoré môžem kľudne hodiť do koša...
Povie mi niekto ako potom obhájim odpisy auta, keď každý druhý blok je vyblednutý????
Halli
05.02.07,12:49
Dračica a na také bločky to nezaberá? si to už skusila? ;) ak na ne neplatí teplo, tak už neviem... :confused: na pumpách síce take nemávajú , aspoň nie v mojom okolí...
Gr.renata
07.02.07,18:04
Ja som to vyriešila tak,že som na každý bločik dala svoju pečiatku na spodok a potom som ich ofotila a nemôžu mi povedať,že som si ofotila niečije bločky.dúfam,že som to tak mohla urobiť.čo poviete?
Bodula
07.02.07,18:12
Ja to tak robím so všetkými bločkami, ktoré sú z registračných pokladní, pretože ak si pozrieš v archíve bločky spred 3 rokov budeš prekvapená, že na niektorých z nich vôbec nič nevidno. A keď budeš mať kontrolu, nebude ich zaujímať, že tam nič nevidno. Vtedy Ťa zachráni iba kopia.
Halli
07.02.07,18:17
Ja to tak robím so všetkými bločkami, ktoré sú z registračných pokladní, pretože ak si pozrieš v archíve bločky spred 3 rokov budeš prekvapená, že na niektorých z nich vôbec nič nevidno. A keď budeš mať kontrolu, nebude ich zaujímať, že tam nič nevidno. Vtedy Ťa zachráni iba kopia.

...kópia čoho? v tej dobe už len bieleho bločku? :) no neviem, zachrani ťa len sviečka a návod v predošlých článkoch :D
Janca1
10.02.07,17:02
Mala som danovú kontrolu. Pri blokoch ktoré strácajú farbu robím toto: okopírujem nalepím vedla originálu a opečiatkujem zvrchu tak aby pečiatka prekrývala oba bločky. Dan. úrad nemal námietky a povedali že to robím správne.
Gr.renata
10.02.07,17:28
ja som to vyriešila tak,že každý bloček opečiatkujem svojou pečiatkou, potom to prefotím,a tak to založím do učtovníctva a nemôžu mi povedať,že som si to od niekoho ofotila,lebo mám na každom bločku svoju pečiatku.čo myslíte môžem to takto robiť?
Halli
11.02.07,18:00
Mala som danovú kontrolu. Pri blokoch ktoré strácajú farbu robím toto: okopírujem nalepím vedla originálu a opečiatkujem zvrchu tak aby pečiatka prekrývala oba bločky. Dan. úrad nemal námietky a povedali že to robím správne.
Ak to uznali tak je to v poriadku, ale ja si nebudem robiť náklady na ďalšie fotenie a pridávať prácu. Ak niekto robí učto iným može si to zaratať, ale ja si ho robím sama a nebudem si pre neschopnosť niekoho, kto schvalil také pokladne robiť hlavu. Až príde kontrola nahrejem čo treba a hotovo.:---
Manual
11.02.07,18:43
Až príde kontrola nahrejem čo treba a hotovo.:---
Len aby z toho nahrievania pri kontrole nebolo veľké prekvapenie. :):D
Halli
11.02.07,20:30
Len aby z toho nahrievania pri kontrole nebolo veľké prekvapenie. :):D

Treba si to nacvičiť, nechceš k tomu "manual" ? :D :D
renataj
12.02.07,12:03
Dnes v rádiu bol na túto tému krátky rozhovor so zamestnancom DÚ.Povedala asi toľko: DÚ uzná fotokópiu dokladu,ale len vtedy,ak fotokópia bude podpísaná.Nespomenula ,že by mala byť pečiatka a pod.Len podpis!!!
Som zvedavá,koľko DÚ bude takto reagovať a koľké DÚ sa bude do toho obúvať a strpčovať život účtovníkom.
Halli
12.02.07,12:12
Dnes v rádiu bol na túto tému krátky rozhovor so zamestnancom DÚ.Povedala asi toľko: DÚ uzná fotokópiu dokladu,ale len vtedy,ak fotokópia bude podpísaná.Nespomenula ,že by mala byť pečiatka a pod.Len podpis!!!
Som zvedavá,koľko DÚ bude takto reagovať a koľké DÚ sa bude do toho obúvať a strpčovať život účtovníkom.

Na každom DU si robia aj tak svoje pravidla a tak ja si budem tiež. Žiadne náklady fotením si zvyšovať nebudem ake urobim to tak ako som opísala. Náklady z nákladov to už može byť realita len v našej užasnej legislatíve...
renataj
12.02.07,12:25
Na každom DU si robia aj tak svoje pravidla a tak ja si budem tiež. Žiadne náklady fotením si zvyšovať nebudem ake urobim to tak ako som opísala. Náklady z nákladov to už može byť realita len v našej užasnej legislatíve...
Já robím JÚ len manželovi.Náklady za fotokópie si účtujem v réžii,ak mám doklad o zaplatení./Aj ten by som si mala dať odfotiť/ ZAČAROVANÝ KRUH.:D
Ale na mieste, kde si ich dávam fotiť,tam nevydávajú blednúce doklady a tiež sa snažím nakupovať na miestach,kde nie je s nimi problém.
liba2
12.02.07,13:29
Dnes v rádiu bol na túto tému krátky rozhovor so zamestnancom DÚ.Povedala asi toľko: DÚ uzná fotokópiu dokladu,ale len vtedy,ak fotokópia bude podpísaná.Nespomenula ,že by mala byť pečiatka a pod.Len podpis!!!
Som zvedavá,koľko DÚ bude takto reagovať a koľké DÚ sa bude do toho obúvať a strpčovať život účtovníkom.
Prosím, asi mám dnes dlhé vedenie :D - kým má byť podpísaná?
renataj
12.02.07,13:42
Prosím, asi mám dnes dlhé vedenie :D - kým má byť podpísaná?
Má to byť podpísané účtovníkom.;)
liba2
12.02.07,13:44
Ďakujem - zase stúpneme na dôležitosti :D .
mysimis
12.02.07,13:46
Liba2 - ja som sa nad tým tiež pozastavila, keď povedali, že musí byť podpísaná fotokópia bločku a vyznelo to tak, že by to mala byť zodpovedná osoba. Ináč vraj fotokópiu pri ktorej musí byť aj originál i keď neviditeľného bloku neuznajú.
evika
12.02.07,13:51
neviem si predstaviť keď mesačne mám 500 bločkov robiť fotokópie.To sa pri takom množstve ani nedá a pri tom koľko spotrebovaného papiera.
Manual
12.02.07,13:52
Ináč vraj fotokópiu pri ktorej musí byť aj originál i keď neviditeľného bloku neuznajú.
Tejto vete nerozumiem. Napíš to zrozumiteľne:confused: Tak uznajú alebo nie ?
mysimis
12.02.07,13:53
Neviditeľný blok - fotokópia - podpis. Len takto to uznajú.
Manual
12.02.07,13:54
Neviditeľný blok - fotokópia - podpis. Len takto to uznajú.
Takto je to OK ;) a pre potešenie
renataj
12.02.07,14:09
Som toho názoru,že všetko záleží len na daňárovi,ktorý príde na kontrolu.Nie každý daňovák je ochotný akceptovať fotokópie.A určite veľmi záleží na tom,ako sa vyspal a či som mu sympatická.Ak príde žena žene na kontrolu=hotová katastrófa/osobná skúsenosť/!!!
Halli
12.02.07,14:34
Tak .... a sme zase pri sviečkach. Hlavu hore, trocha romantiky v daniach nezaškodí :D :--- Už sa teším ak tu napíše niekto ako to daňovakom "nandal" a vytiahol z vrecka sviečku. Zapalovač radšej nie , má nestabilný oheň :D :D Však si to skúste, mňa osobne to normálne baví nahrievať :---
Zita5
12.02.07,14:38
Som toho názoru,že všetko záleží len na daňárovi,ktorý príde na kontrolu.Nie každý daňovák je ochotný akceptovať fotokópie.A určite veľmi záleží na tom,ako sa vyspal a či som mu sympatická.Ak príde žena žene na kontrolu=hotová katastrófa/osobná skúsenosť/!!!

Najlepšie ak príde on a ona , alebo on a on ...;) No však niekedy ani to nepomôže .
Paula
12.02.07,14:40
téma večne živá...pridám už raz pridané:


http://www.porada.sk/showpost.php?p=345400&postcount=10
Halli
12.02.07,14:44
No a keď pride ONA a ONA Zitka? To už pomôže len ten tvoj duvilax do ich kávy :D :D /niekde som ťa tu čitala, xi/
renataj
13.02.07,08:08
[/b]

Najlepšie ak príde on a ona , alebo on a on ...;) No však niekedy ani to nepomôže .
No ale najlepšie by bolo,keby prišiel on a on.!!:rolleyes:
Janka6685
13.02.07,15:12
Dúfam, že sa Zdenka nenahnevá, že sem prilepím jej príspevok, ale podľa toho sa daňové úrady na nás pripravili a budú na tom dokonca zarábať:D

http://www.porada.sk/showpost.php?p=312768&postcount=1779

...to len aby ste vedeli, kde tie sviečky prípadne kúpiť...priamo na "mieste činu"...
Halli
13.02.07,15:24
Dúfam, že sa Zdenka nenahnevá, že sem prilepím jej príspevok, ale podľa toho sa daňové úrady na nás pripravili a budú na tom dokonca zarábať:D

http://www.porada.sk/showpost.php?p=312768&postcount=1779

...to len aby ste vedeli, kde tie sviečky prípadne kúpiť...priamo na "mieste činu"...
Jani, však ten príspevok patrí rovno sem! :D
No však Vám to "furt" vravím, že naši daňováci sú romantici :D :D...:eek:
Janka6685
13.02.07,15:38
Jani, však ten príspevok patrí rovno sem! :D
No však Vám to "furt" vravím, že naši daňováci sú romantici :D :D...:eek:

Ja som vedela, že sa ti to bude páčiť:D:D:D;):cool:
sway
13.02.07,16:29
Dúfam, že sa Zdenka nenahnevá, že sem prilepím jej príspevok, ale podľa toho sa daňové úrady na nás pripravili a budú na tom dokonca zarábať:D

http://www.porada.sk/showpost.php?p=312768&postcount=1779

...to len aby ste vedeli, kde tie sviečky prípadne kúpiť...priamo na "mieste činu"...

aj mne sa to ohromne páči - ale či to nie je stret záujmov????:D tuším by to malo patriť aj do srandičiek:D
Halli
13.02.07,17:04
autor :Zdeni..... /nedá mi to - "skopčím to sem" :)/
Teraz niečo na rozveselenie: bola som v piatok na DÚ. Vošla som do miestnosti kde sedela správkyňa, a čo nevidím.:eek: Pri dverách vysoký regál a na ňom poukladané sviečky všetkých druhov. Plný kahancov, svietnikov, voňavých - aké len chcete. Tak som sa jej opýtala, že či to tu môže predávať.:eek: :confused: Odpoveď: Veď s tým nechodím po daňovom z dverí do dverí, tak čo.:eek: No jeden dneska ani nevie, čo kde dostane kúpiť.:D Dobré, nie?:eek: :D :mee:
__________________
fakt dobrééé

... však to sú ozaj srandičky Sway :D , taká daňová kontrola- to ti je užasna sranda, uáá:eek: :D
MIŠO T
13.02.07,17:47
Priatelia !!!!! Musíme podať návrh do parlamentu, aby Sviatok všetkých svätých a Dušičiek bol každý deň. Veď stále budu horieť sviečky :---
Alebo žeby si daňováci takto "zohrievali polievočku" a pripravovali si to "tam hore" / nemyslím teraz parlament/???? - za svoje umyselné pochybenia. Veď keď mne zoberú doklady na kontrolu, sviečky budú horieť u ním /DU/ a nie u mňa doma .:---

Čo Vy nato ? mam pravdu ???
Halli
13.02.07,17:57
Priatelia !!!!! Musíme podať návrh do parlamentu, aby Sviatok všetkých svätých a Dušičiek bol každý deň. Veď stále budu horieť sviečky :---
Alebo žeby si daňováci takto "zohrievali polievočku" a pripravovali si to "tam hore" / nemyslím teraz parlament/???? - za svoje umyselné pochybenia. Veď keď mne zoberú doklady na kontrolu, sviečky budú horieť u ním /DU/ a nie u mňa doma .:---

Čo Vy nato ? mam pravdu ???

Čo si !! takú radosť im teda nespravím, ja si to len pekne sama ponahrievam čo bude treba. Ešte tak - aby mi to tie "nešiky" :eek: spálili a potom mi už nepomože ani svätená voda :D
Zdeni
13.02.07,19:38
Dúfam, že sa Zdenka nenahnevá, že sem prilepím jej príspevok, ale podľa toho sa daňové úrady na nás pripravili a budú na tom dokonca zarábať:D

http://www.porada.sk/showpost.php?p=312768&postcount=1779

...to len aby ste vedeli, kde tie sviečky prípadne kúpiť...priamo na "mieste činu"...
Janka, jasné, že sa nehnevám! No, ale povedzte, koho by to napadlo, že na DÚ budú takto dopredu rozmýšľať! :eek: :D A my im ešte aj krivdíme, že častokrát nevedia, ani kde je sever............:D a oni sú už táááááákto ďaleko pred nami.
Janka6685
13.02.07,20:38
Janka, jasné, že sa nehnevám! No, ale povedzte, koho by to napadlo, že na DÚ budú takto dopredu rozmýšľať! :eek: :D A my im ešte aj krivdíme, že častokrát nevedia, ani kde je sever............:D a oni sú už táááááákto ďaleko pred nami.

Uff, to som si vydýchla:).

Ale oni vedia, čo robia, že schvaľujú tie "zlé" pokladne. Veď oni sa na tom nakoniec nabalia...a to v každom prípade:rolleyes:

:D:D:D:D:D
Halli
16.02.07,19:03
;) tak, tak...dufam sa čoskoro najde niekto po kontrole a skusenosti s nahrievanim bločkov ...
accad
26.02.07,11:21
Vraciam sa k problému, o ktorom sa tu už veľa diskutovala, a to o miznúcich údajoch na výstupoch z ERP na termopáskach.
Podnikateľ, ktorému práve nahadzujem účtovníctvo vydáva tiež doklady z ERP na termopáskach, čím do podobnej situácie dostáva mnohých jeho klientov.
Sama sa vnútorne hnevám na to, že na vstupoch mám veľa dokladov, ktoré sú tiež na termopáskach a už teraz iba pár mesiacov po ich vydaní sú málo čitateľné, nehovoriac o riziku ich nečitateľnosti pri daňovej kontrole.
Pri spracovaní jeho dokladov som sa rozhodla, že sa budem snažiť svojmu klientovi vysvetliť a presvedčiť ho o tom, aby prestal používať v jeho ERP termopásky a nedostával do podobnej situácie svojich klientov.

Kedže sme tu určite viacerí, ktorých klienti používajú ERP s termopáskou skúsme na nich apelovať, aby zmenili použité pásky za klasické papierové a tým nespôsobovali rovnaké starosti druhým podnikateľom, kedže pomoci od kompetentných sa asi nedočkáme.
vikinka
26.02.07,11:26
Bude to ťažké presviedčať práve ich ako používateľov certikovaných pokladní,ale to isté sa stáva aj im samotným pri uplatňovaní výdavkov,takže treba im len stále pripomínať možné následky.
Janka6685
26.02.07,14:57
Btw, ako vlastne rozoznám termopásku?:o
JankaO
26.02.07,15:02
Kedže sme tu určite viacerí, ktorých klienti používajú ERP s termopáskou skúsme na nich apelovať, aby zmenili použité pásky za klasické papierové a tým nespôsobovali rovnaké starosti druhým podnikateľom, kedže pomoci od kompetentných sa asi nedočkáme.



Skôr, ako apelácia na používateľov ERP s termopáskou - dodržiavajú platný zákon a tak to nemusia akceptovať, by malo väčší zmysel sa obrátiť na nejakú organizáciu ( únia podnikateľov alebo iné stavovské organizácie). Alebo zavaliť dotazmi DRSR...
danielko
26.02.07,15:06
Žiaľ, mám takisto takú certifikovanú pokladňu, ktorá aj mne dvíha tlak. Ale neviem, či je z technického hľadiska možné vymeniť termopásku za obyčajnú papierovú pásku. Ak sa to dá, poraďte, budem len rada.
( Pri kúpe termopásky nemám šancu rozpoznať či aj táto bude blednúť, aj keď ju kupujem zásadne v autorizovanom servise. A, potvora, bledne. )
JankaO
26.02.07,15:14
Žiaľ, mám takisto takú certifikovanú pokladňu, ktorá aj mne dvíha tlak. Ale neviem, či je z technického hľadiska vymeniť termopásku za obyčajnú papierovú pásku. Ak sa to dá, poraďte, budem len rada.
( Pri kúpe termopásky nemám šancu rozpoznať či aj táto bude blednúť, aj keď ju kupujem zásadne v autorizovanom servise. A, potvora, bledne. )

To asi nepôjde, je tam iná technológia na zápis, nepoužíva sa farba, ktorá tlačí na papierové pásky, ale niečo ako "tepelná ihla"
Janka6685
26.02.07,15:32
To asi nepôjde, je tam iná technológia na zápis, nepoužíva sa farba, ktorá tlačí na papierové pásky, ale niečo ako "tepelná ihla"

Aha, takže termopásky sú tie, ktoré sa dávajú do pokladní, kde sa nekupujú farbiace pásky?
Janka6685
26.02.07,15:46
A vyblednú aj kontrolné pásky (vnútri kotúčika)?
dracica
26.02.07,15:48
Neviem ako tie doklady zachrániť , aby boli dlhodobo čitateľné . Idem robiť jeden pokus , natriem celý doklad DUVILAXOM a uvidím , určite zamedzím tým , aby sa dostal na tlač vzduch a písmo by nemalo vyblednúť , lepidlo by tomu malo zabrániť . Určite by to bolo lacnejšie , ako to , že by som mala dávať všetky doklady overovať notárovi/ako som už v porade niekde čítala:D / , však to by sme robili len na poplatky za overenie listiny . Vyskúšam, napíšem výsledok , možno je to blbosť , ale človek nikdy nevie .

nie je to zlý napad ale podľa mna efekt budete vidieť až o taký rok:o
marcelap
26.02.07,16:20
Daňový úrad mi potvrdil,že bločky si mám ofotiť.
Janka6685
26.02.07,16:26
Daňový úrad mi potvrdil,že bločky si mám ofotiť.

No....a potom ti povedia, že kópie nemajú s čím porovnať...:(
Halli
27.02.07,20:06
Ex... a ty čo tu? xi.. Ozaj dnes som robila veľa nákupov a boli tam samé také bločky-stavebný materiál. No myslím, že kým dostaviam čo treba budu už vyblednute :) Ale sviečok mám dosť a tie čo som už nahriala držia statočne ;)
Halli
24.03.07,22:35
No čo už ste dakto nahrievali?... ja mám zopar bločkov bielych už po pár mesiacoch a daňové pripravene na "odchod" :--- tak už su z nich černoškovia :D :D :D
Evanka
24.03.07,22:46
No čo už ste dakto nahrievali?... ja mám zopar bločkov bielych už po pár mesiacoch a daňové pripravene na "odchod" :--- tak už su z nich černoškovia :D :D :D Najlepšie nahriať priamo na čerpačke a je pokoj. Navždy...