Alambra
18.10.09,15:26
Dobrý deň,

od novembra roku 2007 som registrovaná ako živnostníčka.
Venujem sa ale umeleckej činnosti-predaj veľkoplošných malieb, obrazov,sôch. Na podnet známeho, ktorý načrtol, že ako umelec nemusím byť registrovaná ako živnostníčka a nemusela sa tak zaťažovať odvodmi, vás prosím o odbornú radu.
Je teda potrebné na umeleckú činnosť- mám ateliér umenia, kde vytváram práce, obrazy-živnosť? A ak to nutné nie je, čo v takomto prípade treba robiť, resp. aké odvody budem potom platiť?

Za skorú odpoveď vopred všetkým zúčastneným ďakujem.

S pozdravom a prianím mnohých úspechov.
ekopo
18.10.09,13:38
zákon o dani z príjmov § 6 :
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.

Nemusíš podnikať na základe ŽL. Doporučujem prelistovať autorský zákon. Odvody do SP sa z tejto činnosti neplatia.
Alambra
18.10.09,19:02
Srdečne ďakujem za odpoveď, EKOPO a cestu k informáciám.
Alambra
19.10.09,08:02
Dobrý deň,

mala by som ešte doplňujúce otázky, budem rada, za každú podnetnú odpoveď.
Akým spôsobom sa potom platia odvody do zdravotnej poisťovne, ak ako umelec nepodnikám na živnostenský list a ako je to s daňovým priznaním?
Čo sa vykonávania umeleckej činnosti týka, obmedzuje sa činnosť len na tvorbu a predaj vlastných obrazov? Čo v prípade, ak napr. vytváram renováciu nábytku-napr.-umelecká výmaľba stoličiek-už hotových-tie nevyrábam, len ich umelecky upravujem.Takúto prácu som robila len raz, zaujíma ma však, či som bez živnosti ako umelec nejako obmedzená.
Myslím, že to patrí k vytváraniu dizajnu a charakteristika dizajnu je:výtvarné riešenie priemyselného výrobku.

Vopred ďakujem za odpovede a názory.

S pozdravom a prianím príjemného dňa.
Alambra
20.10.09,10:22
Zdravím,

vedel by mi niekto,prosím, poradiť ako je to teda s umeleckou činnosťou a platbou-odvodmi do Zdravotn.poisť.+daňovým priznaním a či som ako umelec-bez živnosti-nejako obmedzená v rámci umeleckej činnosti.
Resp.kde môžem takéto odborné infomácie získať, kde to môžem konzultovať?

Vopred ďakujem.
Príjemný deň.
Alambra
21.10.09,19:13
Zdravím vás na porade,

dúfam, že tentoraz si tu nebudem písať a dopisovať sama so sebou, ale nájde sa nejaká múdra hlava, ktorá by mi vedela poradiť na vyžšie uvedenú otázku..........

vďaka
Alambra
03.11.09,13:44
Zdravím vás,

písala som už pred časom otázku ohľadom umeleckej činnosti/ živnosti+odvody/. Skúšala som sa tomu dopátrať cez nejaké inštitúcie.
Rada by som však vedela a poznala viac názorov, ak s tým má niekto skúsenosti, najlepšie odbornosť, či prax.
Ešte raz to zhrniem:
Mám živnosť, ale venujem sa umeleckej činnosti-maľba obrazov, umelecká výmaľba stien aj v interiéri...Ak by som spomínanú činnosť vykonávala bez živnosti, ako sa riešia odvody-myslím-daňové priznanie, soc.+zdrav.poisťovňa.

Oplatí sa teda pri takejto práci živnosť mať, alebo ju radšej zrušiť?

Prosím poraďte, mladému nadanému umelcovi:-)

Vďaka