mirina
24.08.05,11:41
Čaute poraďáci, už hodinu hľadám odpoveď na moju otázku a nenašla som takýto konkrétny príklad ktorý sa stal mne, a preto Vás idem pootravovať, ale potrebujem to veľmi rýchlo lebo mi beží lehota na odvolanie.
S.r.o. vznikla 05.05.2004. Podľa zákona o DzP platného v roku 2004 sme mali platiť preddavky na základe par.42 ods. 4, ktorý hovorí: Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, platí preddavky na daň v termínoch a vo výške na základe predpokladanej dane. Daňovník je povinný nahlásiť výšku predpokladanej dane do konca druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník vznikol, keď sú preddavky na daň za toto obdobie splatné.
Tak som pekne nahlásila výšku prepokladanej dane 200.000 a zaplatila štvrťročné preddavky 50000 dňa 23.07.2004.
No a jejha, prišiel mi výmer na sankčný úrok za 23 dní omeškania.
Chcem podať odvolanie, ale potrebujem poradiť, či som ten výklad zákona par 42 ods. 4 pochopila správne.
Čím viac kapusty tým viac hláv, čím viac hláv, tým viac rozumu. Dík
Vladimír Ozimý
24.08.05,09:45
preddavky su splatne vzdy do konca daneho kvartalu alebo mesiaca to jest do 30 dna v mesiaci....paragraf 42 ods 1,2
mirina
24.08.05,10:05
To mi je jasné, u každej už fungujúcej právnickej osoby.
Ale pri novovzniknutej počas kaledárneho roka sa vychádza z predpokladanej dane par 42 osd. 4. A keďže je tam lehota pre nahlásenie prepokladanej dane koniec druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci vzniku,
keď sú preddavky na daň za toto obdobie splatné.
Teda zaplatím preddavok 30.06. predpokladanú daň môžem nahlásiť do konca druhého mesiaca - teda do 31.07.05 a na základe čoho som teda platila?????
A čo znamená, keď sú preddavky za toto obdobie splatné????
:mad: To znamená, keby som ako sro vznikla 29.06.2005 musím na druhý deň zaplatiť preddavky a predpokladanú daň z ktorej platím tieto preddavky - napr. kvartálne mi stačí nahlásiť do konca augusta.

To ma teda podrž, čo je to za ...
Vladimír Ozimý
24.08.05,14:32
no ja to chapem tak.. je tam napisane ze plati preddavky v terminoch a vo vyske urcenych na zaklade predpokladanej dane....no a najneskor treba nahlasit nasledujuci mesiac po mesiaci vzniku to jest ak nahlasite preddavok dane 29.6. tak vam vznika povinnost odviest dan za II kvartal do 30.6. ak by ste tu dan nahlasili 1.7. tak vam vznikne zaplatit preddavok do 30.9. hm tak to ja vnimam. Ked firma vznikne 29.6. tak je povinna nahlasit vysku do 31.7. jestli se nepletu a platit preddavok 30.9. no pokial vznikne az po 30.9. tak nevznika povinnost.
mirina
24.08.05,14:49
Vladko ďík, ale moc mi to nepomohlo.Keď vzniknem 29.06. musím nahlásiť predpokladanú daň do 31.08. ale platiť mám už za II.Q. Ako, že keby som nahlásila 01.07. tak platím až 30.9.????
Tomu nerozumiem, veď deň vzniku je v OR, aj na daňovom úrade nahlásený, tak vedia,že keď som vznikla 29.06. tak nemôžem nahlasovať vznik až 01.07..
No som z toho totálne vedľa. A keď vznikne firma 29.06. tak druhý mesiac od konca mesiaca v ktorom vznikla je 1.júl a 2. august, takže musí nahlásiť do konca augusta, ale zaplatiť by mala už 30.06.???
Kto mi toto vysvetlí:Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, platí preddavky na daň v termínoch a vo výške na základe predpokladanej dane. Daňovník je povinný nahlásiť výšku predpokladanej dane do konca druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník vznikol, keď sú preddavky na daň za toto obdobie splatné.

A keby som bola mesačný platca, tak nalásim dva mesiace po vzniku teda 31.07. keďže PO vznikla 05.05. ale preddavky platím 31.05., 30.06,31.07. atď.
Vladimír Ozimý
24.08.05,14:59
nooo prepac zle som si to vyratal ale ja to chapem tak ze preddavky zacinas platit az ked nahlasis ... to znamena vzniknes 5.5. nahlasis 31.7. tak platis 30.9. ak si kvartalny ak mesacny tak 31.7.....no ale ked nahlasis 29.6. tak platis uz za druhy kvartal tak mi to tam skratka vychadza...dolezite je asi kedy nahlasis predpokladanu vysku dane....
mirina
24.08.05,15:25
Tak to si ma potešil, že si ma pochopil, lebo mne dali penále, že som nahlásila aj zaplatila 23.07. a pritom podľa mojich výpočtov som bola v lehote keďže sme vznili 05.05. Zajtra idem na daňový podať ústnu námietku k tomu sankčnému úroku, je to síce len 566,- ale ani tie nenájdem na ulici a nechcem aby si šéf myslel, že som hlúpa.
Lúskala som ten paragraf zo všetkých strán aby som bola pripravená na všetko, ale neviem či obstojím. Potom Ti dám vedieť. Ďakujem, že si sa tým zaoberal.
Máš u mňa jedno veľké plus. Ostatní asi majú uhorkovú sezónu.
Dík a pekný večer
mirina
25.08.05,08:05
Ahoj Vladko, prajem krásny deň a píšem čo som sa dozvedela: na DÚ mi pracovníčka povedala, že tak ako jej to vyhodil počítač tak to má byť a hotovo. Ale ja som sa nedala a argumentovala som vysvetľovaním paragrafu 42 ods.4 a ona pozerala na mňa a potom som sa jej spýtala, prečo mám platiť už 30.06., tak mi povedala že sa musí na to pozrieť a zavolá mi. Noooo.....
mackova
25.08.05,18:21
Caute, chcela by som sa spytat, ze ak vyniknem ako SRO 27.01.2005, tak mam nahlasit preddavky?

Je to pravda?
liba2
26.08.05,05:22
Caute, chcela by som sa spytat, ze ak vyniknem ako SRO 27.01.2005, tak mam nahlasit preddavky?
Je to pravda?Podľa § 42 ods. 4 zákona o DP:
"Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, platí preddavky na daň v termínoch a vo výške na základe predpokladanej dane. Daňovník je povinný nahlásiť výšku predpokladanej dane do konca druhého mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník vznikol, keď sú preddavky na daň za toto obdobie splatné..."
mirina
26.08.05,06:27
Ahoj mackova, tu je macová, ano, musíš nahlásiť predpokladanú daň a to do 31.03.2005. A z toho zaplatiť preddavky. Najlepšie je keď si stanovíš štvrťročné preddavky. Ale dnes je už 26.08.2005, takže už si mala platiť 2x preddavky ak si stanovíš štvrťročné. Neviem ako je to, keby si nahlásila nulovú daň, akože predpokladáš, že prvý rok budeš v strate. Naša sro vznikla v máji min.roka a na som to nahlásila viď predošlé príspevky a vidíš ako som dopadla. takže aj Tebe hrozí sankčný úrok. Tak sa to pokús vybaviť na nulovú daň, ale preavdepodobne Ti potom naparia pokutu za nesplnenie povinnosti nepeňažného charakteru. To ma už vážne štve, že za každý krok čo urobíš v živote účtovníčky sa musíš báť aká je za to pokuta.
Veď aj my máme právo na omyl a keď chceš všetko sledovať, musíš byť v strehu 24 hodín denne, lebo jeden deň platí to a na druhý ono a to nehovorím iba o problematike daní.
Takže Ti držím palce. Majte sa poraďáci, dnes je piatok a ja sa už nesmierne teším na víkend .
Duša
28.08.05,23:16
A toto prosím Vás, platilo aj v roku 2004?
KEJKA
29.08.05,18:57
A toto prosím Vás, platilo aj v roku 2004?áno, platilo to aj v roku 2004. Som prekvapená takými zlými skúsenosťami. zatiaľ žiadna firme v mojom okolí pri vzniku nenahlásila inú než nulovú povinnosť a nikdy s tým nebol problém.
Prue
29.08.05,19:24
Lida súhlasím s Tebou, aj ja viem o firmách, ktoré nahlasovali nulovú povinnosť a neboli s tým problémy.
mirina
02.09.05,07:28
Ahoj Vladko, som si odbehla z dovolenky do práce a čo nevidím, z DÚ mi prišlo oznámenie o zručení sankčného úroku.
Aj malé víťazstvo je víťazstvo.
Dík.Maj sa pekne.
Mirkaska
02.09.05,07:39
Blahoželám. Sem tam sa oplatí bojovať.
KEJKA
04.09.05,10:03
hádam .... vždy sa oplatí bojovať. (ak mám pravdu), či nie?




Blahoželám. Sem tam sa oplatí bojovať.
Mirkaska
05.09.05,06:10
hádam .... vždy sa oplatí bojovať. (ak mám pravdu), či nie?
Samozrejme, že vždy sa oplatí bojovať. Myslela som to tak, že s daňovým úradom to nie vždy vyjde. Zle som sa vyjadrila. Takéto úspechy vždy podporia aj iných.
mirina
06.09.05,07:51
Ďakujem za podporu, som rada, že je porada.
Pekný deň