memorah
18.10.09,22:31
zdar, stalo sa mi toto

V skusobnej dobe som dal vypoved s udanim dovodu ze sa musim vratit do
skoly lebo mi neotvorili odbor externe. Vypoved som dal v utorok
12.10.2009. prvy septembrovy tyzden 2009 mi sef dal pobyt v ****hotely
na wikend pre dvoch so 100 eur konzumnym za dobre vykony v auguste.
tento som vyuzil vikend 9-10.10.2009. Pri nastupe som mu povedal ze som
stvrty rocnik skoncil denne ale piaty idem externe lebo chcem pracovat a
tiez ak budem zarabat tak ako tvrdi sef ze tam urcite ostanem. Zarabat
som zarabal slabo tak som logicky siel nazad do skoly a dal som vypoved


Sef ma zavolal na 14.10.2009 do firmy si po papiere. Dal mi podpisat
prevzatie vyplatnych pasok a toho papiera na započet rokov do socialky.
Vyjadril sa ze som s nimi vybabral (pouzil tvrdy vulgarizmus), ze keby vedeli ze chcem dat vypoved
ze ma na ten pobyt neposlu, ze som im neoznamil ze som student a ze
za mna platia odvody a ze som ich tym poskodil. A ze sa preto rozhodli ze
mi to strhnu z vyplaty. Za september mi preto namiesto 250 euru zaklad
mzdy + 248 eur variabilna zlozka co som mal dostat plnu pretoze som fakt
makal mi namiesto 498 eur v hrubom za september, dal len 250 eur, plus
mi este na vyplatnej paske dal -250 eur -osobny ucet (tak je to tam
napisane) cize som za september dostal 0! Vlasne som robil zadarmo.

V pracovnej zmluve sa nepise nic o podobnych zrazkach zo mzdy.

Ako mozem postupovat?
veronikasad
19.10.09,06:20
Osobný účet znamená, že ti zamestnávatel poslal (alebo pošle) výplatu na tvoj osobný účet, ktorý si nahlásil zamestnávatelovi pri nástupe do zamestnania. Preto máš k výplate nula. To neznamená, že si robil zadarmo. Ak si učet nenahlásil, treba tak urýchlene urobiť.

Variabilná zložka mzdy je nenárokovatelná, ak si skončil PP v skúš. dobe - zamestnávatel ti ju nepriznal.
Xanti
19.10.09,06:23
Ale potom zamestnávateľ porušil zákonník práce, ak dal ako hrubú mzdu 250 eur, lebo minimálna mzda na slovensku je 295,50 €.

Mýlim sa? Mal dorovnať s tou variabilnou zložkou aspoň do mzdy minimálnej.
veronikasad
19.10.09,06:26
Ale potom zamestnávateľ porušil zákonník práce, ak dal ako hrubú mzdu 250 eur, lebo minimálna mzda na slovensku je 295,50 €.

Mýlim sa? Mal dorovnať s tou variabilnou zložkou aspoň do mzdy minimálnej.
Súhlasím, ak mu však na osob,účet išlo 250 €, tak hrubá mzda bola určite viac.
memorah
19.10.09,08:17
ok vdaka za info, tak pockam ci mi pridu tie peniaze na ucet...
bv_alexandra
19.10.09,08:52
zdar, stalo sa mi toto

V skusobnej dobe som dal vypoved s udanim dovodu ze sa musim vratit do
skoly lebo mi neotvorili odbor externe. Vypoved som dal v utorok
12.10.2009. prvy septembrovy tyzden 2009 mi sef dal pobyt v ****hotely
na wikend pre dvoch so 100 eur konzumnym za dobre vykony v auguste.
tento som vyuzil vikend 9-10.10.2009. Pri nastupe som mu povedal ze som
stvrty rocnik skoncil denne ale piaty idem externe lebo chcem pracovat a
tiez ak budem zarabat tak ako tvrdi sef ze tam urcite ostanem. Zarabat
som zarabal slabo tak som logicky siel nazad do skoly a dal som vypoved


Sef ma zavolal na 14.10.2009 do firmy si po papiere. Dal mi podpisat
prevzatie vyplatnych pasok a toho papiera na započet rokov do socialky.
Vyjadril sa ze som s nimi vybabral (pouzil tvrdy vulgarizmus), ze keby vedeli ze chcem dat vypoved
ze ma na ten pobyt neposlu, ze som im neoznamil ze som student a ze
za mna platia odvody a ze som ich tym poskodil. A ze sa preto rozhodli ze
mi to strhnu z vyplaty. Za september mi preto namiesto 250 euru zaklad
mzdy + 248 eur variabilna zlozka co som mal dostat plnu pretoze som fakt
makal mi namiesto 498 eur v hrubom za september, dal len 250 eur, plus
mi este na vyplatnej paske dal -250 eur -osobny ucet (tak je to tam
napisane) cize som za september dostal 0! Vlasne som robil zadarmo.

V pracovnej zmluve sa nepise nic o podobnych zrazkach zo mzdy.

Ako mozem postupovat?

Prečo by mala byť vo výplatnej páske uvedená 0,,- to sa mi nezdá, či tam nebude ušitá nejaká habaďura
Ak mala byť výýplata za sept 250€ tak mala byť uvedená ČM 250€, a nie nula, to je môj názor a predsa doklad o uhradení tejto mzdy je výpis z účtu, nejako sa mi to nezdá. :rolleyes:
memorah
19.10.09,09:38
no sef povedal ze sa rozholi ze mi to strhnu zo mzdy, a doteraz mi na ucet nic neprislo...musim pockat este je to v termine....

a co s tymi odvodmi tam je to ako?
bv_alexandra
19.10.09,09:42
no sef povedal ze sa rozholi ze mi to strhnu zo mzdy, a doteraz mi na ucet nic neprislo...musim pockat este je to v termine....

a co s tymi odvodmi tam je to ako?Každopádne ako je napísané vyššie na pohyblivú zložku mzdy môže zamestnávateľ siahnuť, to že musel platiť odvody, nemôže predsa brať ako spôsobenú škodu, jednoducho je to tak, že ked mám zc - tak odvody sú jednou z povinnosti ZL. To je slabý argument.
A každý ZL musí predsa počítať s tým že ZC aj odchádzajú.
POdpisoval si len prevzatie výplatných pások, alebo si podpísal aj prevzatie mzdy v hotvosti?
bv_alexandra
19.10.09,09:44
no sef povedal ze sa rozholi ze mi to strhnu zo mzdy, a doteraz mi na ucet nic neprislo...musim pockat este je to v termine....

a co s tymi odvodmi tam je to ako?A ešte jedna základná vec, strhnúť zo mzdy znamená že vo výpl páske je jasne viditeľná zrážka zo mzdy, a za druhé s takouto zrážkou musí ZC súhlasiť, inak ju ZĽ nemôže strhnúť.
Lenže v tvojom prípade skôr ZL využil možnosť nepriznať ti pohyblivú zložku - prémie a to urobiť môže.
veronikasad
19.10.09,09:51
Prečo by mala byť vo výplatnej páske uvedená 0,,- to sa mi nezdá, či tam nebude ušitá nejaká habaďura
Ak mala byť výýplata za sept 250€ tak mala byť uvedená ČM 250€, a nie nula, to je môj názor a predsa doklad o uhradení tejto mzdy je výpis z účtu, nejako sa mi to nezdá. :rolleyes:
Nevidím v tom žiadnu habaďúru, ak firma posiela mzdy na osobný účet zamestnanca.Aj v OLYMPe zadávam platbu na osobný účet cez zrážku a na výplatnej páske mám
- čistú mzdu
- zrážky
-k výplate 0
bv_alexandra
19.10.09,09:57
Nevidím v tom žiadnu habaďúru, ak firma posiela mzdy na osobný účet zamestnanca.Aj v OLYMPe zadávam platbu na osobný účet cez zrážku a na výplatnej páske mám
- čistú mzdu
- zrážky
-k výplate 0PRečo cez zrážku?
Asi to bude programom a to ma možno zmiatlo, pretože ja ked si zadam v pohode do mzdy že mzda je na účet tak vo výplatnej listine mi vypíše číslo účtu, pri takomto ZC ale ČM ostáva nezmenená;):)
veronikasad
19.10.09,09:59
PRečo cez zrážku?
Asi to bude programom a to ma možno zmiatlo, pretože ja ked si zadam v pohode do mzdy že mzda je na účet tak vo výplatnej listine mi vypíše číslo účtu, pri takomto ZC ale ČM ostáva nezmenená;):)
ale veď čistú mzdu tam mám uvedenú - tá nie je nula
nula je k výplate
bv_alexandra
19.10.09,10:01
ale veď čistú mzdu tam mám uvedenú - tá nie je nula
nula je k výplateáno už som to pochopila;)
memorah
19.10.09,12:17
ok takze tie odvody, co za mna odvadzal odomna nemoze vymahat?
Gabi03
19.10.09,12:22
ok takze tie odvody, co za mna odvadzal odomna nemoze vymahat?

Tie určite nemôže vymáhať.
Pravdepodobne sa len na to vyhovorí, prečo ti nedá prémie. Ak máš nejak podchytené, že tie prémie ti patria, tak si v práve ty. (Napr. v PZ presne určené, za čo máš dostať prémie a dôkaz o splnení týchto podmienok.)
memorah
19.10.09,13:04
ok takze ak som podpisal prevzatie vyplatnych pasok, tak tie peniaze by mi mali prist na ucet. no som zvedaví
Gabi03
19.10.09,13:08
ok takze ak som podpisal prevzatie vyplatnych pasok, tak tie peniaze by mi mali prist na ucet. no som zvedaví

Doteraz ti ako dávali mzdu?
memorah
19.10.09,13:34
Mzdu mi posielal na ucet, ale v stvrtok mi dal dve obalky v jednej bola vyplatna paska za september a v druhej bola vyplatna paska za oktober a plat za oktober za tych 5-6 pracovnych dni a stravne listky za oktober.
Gabi03
19.10.09,13:45
Mzdu mi posielal na ucet, ale v stvrtok mi dal dve obalky v jednej bola vyplatna paska za september a v druhej bola vyplatna paska za oktober a plat za oktober za tych 5-6 pracovnych dni a stravne listky za oktober.

Tak počkaj do konca októbra, resp. do termínu výplaty.
memorah
21.10.09,10:08
Ok takze:

Vyplata za 9/2009 mi neprisla, a vsetkym kolegom prisla uz 15teho. Ako si ju mam narokovat? Asi najprv ziadostou nie?

Tym ze som prevzal vyplatne pasky som s tou zrazkou zo mzdy suhlasil? Ta zrazka nieje ale nikde napísana na vyplatnej páske je len slovná. "Mi sme sa rozhodli Vam to zraziť zo mzdy" a to nemôze...ci ano?

Na vyplatnej páske 9/2009 je na osobný účet tolko a tolko, a ked mi to neprislo. a mam o tom doklad (vypis z môjho uctu) on to teda neuhradil, ak to neuhradil ako mam postupovat, a ak to uhradil je povinny mi to zdokladovat, ked ho o to poziadam?

Oktobrovu vyplatu mi dal ale v hotovosti v obalke. Tam som zistil ze mi dal o 50 eur menej ako je na vyplatnej páske, som asi blbí ked som si to nepreratal:( , tam sa da este nejako konat? asi nie.
veronikasad
21.10.09,10:31
Ok takze:

Vyplata za 9/2009 mi neprisla, a vsetkym kolegom prisla uz 15teho. Ako si ju mam narokovat? Asi najprv ziadostou nie?

Tym ze som prevzal vyplatne pasky som s tou zrazkou zo mzdy suhlasil? Ta zrazka nieje ale nikde napísana na vyplatnej páske je len slovná. "Mi sme sa rozhodli Vam to zraziť zo mzdy" a to nemôze...ci ano?

Na vyplatnej páske 9/2009 je na osobný účet tolko a tolko, a ked mi to neprislo. a mam o tom doklad (vypis z môjho uctu) on to teda neuhradil, ak to neuhradil ako mam postupovat, a ak to uhradil je povinny mi to zdokladovat, ked ho o to poziadam?

Oktobrovu vyplatu mi dal ale v hotovosti v obalke. Tam som zistil ze mi dal o 50 eur menej ako je na vyplatnej páske, som asi blbí ked som si to nepreratal:( , tam sa da este nejako konat? asi nie.

Mzda za september je splatná v októbri - ak máte výplatný termín napr. 30.(skontroluj si na pracovnej zmluve), ešte stále je to v lehote splatnosti. Ak máš mesačný výpis z účtu, nemôžeš mať žiadny doklad o tom, že ti výplata neprišla.
memorah
26.10.09,13:54
už je vyplata po splatnosti. ako mam sformulvat tu ziadost?
mmia
29.10.09,18:49
prispevok č.10
Nevidím v tom žiadnu habaďúru, ak firma posiela mzdy na osobný účet zamestnanca.Aj v OLYMPe zadávam platbu na osobný účet cez zrážku a na výplatnej páske mám
- čistú mzdu
- zrážky
-k výplate 0


>podla mna to nie je spravne, zrazky su zrazky a neznamena to ze mzda je vyplatena na ucet. "k vyplate" ma byt ČM - zrazky ( napr. stravne listky ) = k vyplate a suma bud ide v hotovosti alebo na ucet.