ing.erika
24.08.05,10:58
dobrý deň, mám ešte jeden dotaz - od septembra 2004 mám živnosť a chcela by som do konca tohto roka prejsť na s. r. o. chcem sa spýtať, ak sa stanem s. r. o., môžu mi prísť skontrolovať ešte aj to obdobie, keď som bola živnostníkom? ďakujem.
Johanka
24.08.05,09:31
Áno, pretože pre daňový úrad bude s.r.o. nový subjekt.
andrej_rv
24.08.05,09:34
dobrý deň, mám ešte jeden dotaz - od septembra 2004 mám živnosť a chcela by som do konca tohto roka prejsť na s. r. o. chcem sa spýtať, ak sa stanem s. r. o., môžu mi prísť skontrolovať ešte aj to obdobie, keď som bola živnostníkom? ďakujem. Áno, a dokonca pri ukončení živnosti to robia veľmi radi, najmä ak si bola platca DPH :) .
Fany
24.08.05,09:52
To obdobie Ti môžu kontrolovať aj po 5 rokoch.
ing.erika
24.08.05,10:20
ďakujem za odpovede. :)
azalka
24.08.05,11:10
Áno, a dokonca pri ukončení živnosti to robia veľmi radi, najmä ak si bola platca DPH :) .
Súhlasím. Neviem síce ako je to s "prechodom" živnostníka na sro, či je to vôbec "právne" možné - to by zaujímalo aj mňa.
Ja som tiež bola najskôr živnostník a potom som založila sro, bez rušenia živnosti - mám ju len prerušenú, aby som nemusela platiť odvody aj tam aj tam (keďže vo svojej sro som sa zamestnala).
ing.erika
24.08.05,11:31
dobrý deň, mám ešte jeden dotaz - od septembra 2004 mám živnosť a chcela by som do konca tohto roka prejsť na s. r. o. chcem sa spýtať, ak sa stanem s. r. o., môžu mi prísť skontrolovať ešte aj to obdobie, keď som bola živnostníkom? ďakujem.
teraz som si všimla, že som sa trochu zle vyjadrila. chcela by som to urobiť následovne - živnosť zrušiť a založiť s. r. o.
ala13
07.09.05,04:26
teraz som si všimla, že som sa trochu zle vyjadrila. chcela by som to urobiť následovne - živnosť zrušiť a založiť s. r. o.
ANo, je to lepsi postup, lebo uctovala som takyto prechod a nebolo to jednoduche s dodanovanim. Navyse prisli vsetky mozne kontroly, soc.poistovna, DU, inspektorat prace, hygienici, bezpecnost prace a uz si nepamatam kto. Ale tam bolo vela zamestnancov, co ty asi nemas.
A potom chces byt v tej s.r.o. jedinym spolocnikom a konatelom? Aj sama sebe zamestnancom?
gita
08.09.05,07:47
Musí sa zvoliť opačný postup - najprv založiť s.r.o a ako SZČO dokončiť činnosť uhradením záväzkov, prehlásením zamestnancov .. až potom zrušiť živnosť, keď sa všetko "vyčistí".
ing.erika
09.09.05,10:18
rozmýšľala som nad tým, či by pre mňa nebolo ideálnejšie nechať si živnosť do konca roka a zároveň založiť s. r. o., mám totiž uzatvorené zmluvy o upratovaní s niektorými firmami, tak to by som už nechala tak - teda na živnosť. a s novými klientmi by som uzavrela zmluvy už ako s. r. o. bolo by to takto v poriadku?
Fany
09.09.05,10:34
Jasné, prečo nie. Sú to dva samostatné subjekty. Ja by som zatiaľ SZČO ani nerušila. Načo? Človek nikdy nevie. Okrem toho, keď to neurobíš tzv.zo dňa na deň, tak to budeš mať kľudnejšie. Pekne si dorobiš SZČO a v pohode rozbehneš s.r.o.
ing.erika
09.09.05,11:07
Jasné, prečo nie. Sú to dva samostatné subjekty. Ja by som zatiaľ SZČO ani nerušila. Načo? Človek nikdy nevie. Okrem toho, keď to neurobíš tzv.zo dňa na deň, tak to budeš mať kľudnejšie. Pekne si dorobiš SZČO a v pohode rozbehneš s.r.o.
ďakujem za odpoveď a potvrdenie mojho rozhodnutia. ;) chcem sa len pre istotu spýtať - na zamestnancov to nemá vplyv, či pracujú pre SZČO al. pre s.r.o.?

tiež si myslím, že to budem mať kľudnejšie, aj keď stresov bude dosť, pretože sko s. r. o. musím robiť PÚ. a z neho mám len teoretické základy z VŚ. tak som zvedavá. sama sa do toho pustiť nechcem. snáď nájdem osôbku, ktorá by mi pomohla začať. veď mne sa v podstate každý mesiac opakujú stále tie isté prípady.
KEJKA
09.09.05,12:04
ďakujem za odpoveď a potvrdenie mojho rozhodnutia. ;) chcem sa len pre istotu spýtať - na zamestnancov to nemá vplyv, či pracujú pre SZČO al. pre s.r.o.?

Pokiaľ budú v JU príjmy, tak je opodstatnené mať zamestnancov. Ale sro pre svoje príjmy tiež potrebuje zamestnancov. Takže bude ich postupne treba "presunúť z JU do sro, t.j. dohody o ukončení pracovného pomeru, odhlášky&, nové zmluvy, prihlášky,....
ak zamestnanci budú múdri, počkajú si na odstupné.....
ing.erika
09.09.05,12:11
Pokiaľ budú v JU príjmy, tak je opodstatnené mať zamestnancov. Ale sro pre svoje príjmy tiež potrebuje zamestnancov. Takže bude ich postupne treba "presunúť z JU do sro, t.j. dohody o ukončení pracovného pomeru, odhlášky&, nové zmluvy, prihlášky,....
ak zamestnanci budú múdri, počkajú si na odstupné.....
aha, takže tí istí zamestnanci nemôžu pracovať pre SZČO, aj pre s.r.o.?
KEJKA
09.09.05,12:17
môžu mať súbežné PP, ale sú to aj duplicitné odvody. Za s.r.o. potom aj takj treba osobitne PZ a prihlášky, atd. Aj sro sa musí zaregistrovať na DU a SP,....
ing.erika
09.09.05,12:19
môžu mať súbežné PP, ale sú to aj duplicitné odvody. Za s.r.o. potom aj takj treba osobitne PZ a prihlášky, atd. Aj sro sa musí zaregistrovať na DU a SP,....
aha, takže to je o ničom......ako to potom urobiť, keď budem potrebovať týchto zamestnancov aj pre klientov, ktorých budem mať na živnosť, ale aj pre klientov, ktoých budem mať už ako s. r. o.?
Alenaa
13.09.05,08:13
Vidím, že sa bavíte o s.r.o., môžem sa pridať?

Prosím Vás, ako je to v s.r.o., keď sú 2-3 spoločníci?
Ako si účtuje každý spoločník daň z príjmu?

Začínam a neviem si to predstaviť.
Mám 2-3 samostatných ľudí, ktorí rozmýšľajú, či si založiť s.r.o, alebo každý si vybaví živnosť - potom by pracovali vlastne spolu v jednej dielni. Každý živnostník by mal zvlašť svoje JÚ.

Ako by to bolo pre nich jednoduchšie. Nebudú platcami DPH!!

Ďakujem za odpovede

Alena
KEJKA
13.09.05,18:10
aha, takže to je o ničom......ako to potom urobiť, keď budem potrebovať týchto zamestnancov aj pre klientov, ktorých budem mať na živnosť, ale aj pre klientov, ktoých budem mať už ako s. r. o.?JA BY SOM ICH PODELILA.... treba sa rozhodnúť, či je perspektívna sro alebo FO, do tej perspektívnej napr. sro by som presunula ludí, s ktorými počítamn "natrvalo" prípadne aj s odstupným. Potom bude jedno ako budú pracovať, len papiere bued etreba zladiť, ale v tom nevidím problém. Výkaz odpracovanej doby je o hodinách bez určenia miesta výkonu práce.
No a tých horších, neperspektívnych sa treba postupne zbaviť.
KEJKA
13.09.05,18:13
Vidím, že sa bavíte o s.r.o., môžem sa pridať?

Prosím Vás, ako je to v s.r.o., keď sú 2-3 spoločníci?
Ako si účtuje každý spoločník daň z príjmu?

Začínam a neviem si to predstaviť.
Mám 2-3 samostatných ľudí, ktorí rozmýšľajú, či si založiť s.r.o, alebo každý si vybaví živnosť - potom by pracovali vlastne spolu v jednej dielni. Každý živnostník by mal zvlašť svoje JÚ.

Ako by to bolo pre nich jednoduchšie. Nebudú platcami DPH!!

spoločník má daň z príjmu, len ak je zamestnaný. bud budú spoočníci v sro, alebo budú podnikať na vlastnú päsť. Zrejme ak budú mať každý živnosť ale spoločné priestoy, vytvoria združenie s jedným JU. Ale sa mi to vidí komplikované ako si potom podelia príjmy podľa zísluh.
Ak založia sro, múžu účtovať každý na vlastné stredisko a zisk si budú deliť propocionálne.
liba2
13.09.05,21:00
Prosím Vás, ako je to v s.r.o., keď sú 2-3 spoločníci?
Ako si účtuje každý spoločník daň z príjmu?Spoločník s.r.o. má príjem napr. na základe pracovnej zmluvy - teda je riadny zamestnanec. Zo svojho pravidelného mesačného príjmu platí poistenie a odvádza daň z príjmu. Ak je spoločníkov viac, každý môže byť zamestnancom. Musia sa však "snažiť", aby si na svoje mzdy a odvody zarobili. S.r.o. má povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. Po skončení roka sa urobí daň. priznanie. Ak s.r.o. dosiahne zisk, tento si spoločníci rozdelia. Ako - to musia mať uvedené v spoločenskej zmluve, spravidla podľa výšky podielov na základnom imaní.
Toto som ale veľmi, veľmi jednoducho napísala. Možností ale aj povinností je pri s.r.o. ďaleko viac. Všetko sa dá nájsť tu na Porade.
Alenaa
14.09.05,07:19
Rozmýšľajú tak, že každý bude mať živnosť, budú robiť spolu v jednej dielni, spoločne budú vyrábať nábytok. V tom prípade by ani jeden nemusel platiť DPH. Keby sa dali dokopy, prekročili by limit pre DPH.
Ja som ich upozornila, že potom každý si má kúpiť nejaké HIM, nie jeden všetko, aby si každý mohol dať do nákladov odpisy. Zásoby si musia tiež podeliť, raz by jeden predal výrobok, potom druhý, atď.
Ja by som viedla účtovníctvo jednotlivo každému. No to by bolo na nich, aby sa vedeli dohodnúť medzi sebou.
Môže to tak byť??
KEJKA
14.09.05,15:07
Rozmýšľajú tak, že každý bude mať živnosť, budú robiť spolu v jednej dielni, spoločne budú vyrábať nábytok. V tom prípade by ani jeden nemusel platiť DPH. Keby sa dali dokopy, prekročili by limit pre DPH.
Ja som ich upozornila, že potom každý si má kúpiť nejaké HIM, nie jeden všetko, aby si každý mohol dať do nákladov odpisy. Zásoby si musia tiež podeliť, raz by jeden predal výrobok, potom druhý, atď.
Ja by som viedla účtovníctvo jednotlivo každému. No to by bolo na nich, aby sa vedeli dohodnúť medzi sebou.
Môže to tak byť
mohla si to napísať hned.
Čiže žiadne združenie, lebo efekt vzhľadom na povinnu registráciu DPH by bol rovnaký.
Ale ak budú vyrábať a predávať nábytok, tak zrejme len súkromným osobám, rresp. neplatiteľom DPH. Platitelia by chceli mať faktúru za nábytok s DPH, takto môžu prísť o klientov. Nie je to predmet otázky, ln upozorňujem, že prídu o časť možných zákazníkov.
Alenaa
16.09.05,07:42
Ďakujem za odpoveď.
Prajem príjemný deňj, Alena
vgabka
31.10.05,09:24
Ala13, hľadala som na porade práve problematiku prechodu na s.r.o. a narazila som na Tvoj príspevok. Nebola by si ochotná mi odpovedať na niekoľko otázok? Hoci aj cez ICQ, ak mi dáš číslo.
JanaF
04.11.05,08:11
ahojte,

neviete mi poradit ako je to s tovarom pri prechode z JU na PU? Ako zivnostnik mam tovar na sklade a chcela by som ho po castiach previest na s.r.o. alebo sa to musi urobit naraz? Co je vyhodnejsie? Neviete mi doporucit dobru publikaciu o prechode z JU na PU?
adam
04.11.05,15:39
Tiež by ma zaujímala táto problematika.....posúvam tému........
babenko1
04.11.05,15:48
kros vydal publikáciu prechod z JU na PU... je veľmi dobre spracovaná... ale ak chceš ako SZČO previesť tovar na s.r.o., treba ho s.r.o. vyfaktúrovať...
adam
04.11.05,15:58
kros vydal publikáciu prechod z JU na PU... je veľmi dobre spracovaná... ale ak chceš ako SZČO previesť tovar na s.r.o., treba ho s.r.o. vyfaktúrovať... Celé zásoby vyfaktúrujem v nákupných cenách? Ako SZČO odvediem DPH z príjmu za tovar a ako s.r.o. požiadam o vrátenie? :confused:, či ako to vlastne je??
Kvôli odvodom uvažujem nad prechodom na s.r.o., ale PÚ neviem dobre účtovať. Tak toho sa obávam.......Tú knihu si idem objednať.....hádam je na webe......Ďakujem....
babenko1
04.11.05,16:04
môžeš v nákupných.. ale aj so zníženou cenou.. nakoľko trend ide dopredu.. a ceny neustále klesajú (napr. také komponenty na PC - čo bol náš prípad)... a správne.. SZČO odvedie DPH a s.r.o. si ju uplatní...
adam
04.11.05,16:26
Tak to nie je také zlé....Tak isto je to asi i s nehnuteľnosťami, autami ak ich odpisujem, odpísané stačí vyradiť a do s.r.o. vložiť ako majetok (v PÚ Základné imanie) ? ......Knihu som objednala, budem múdrejšia......ešte raz, dík....Pekný víkend.......A ešte ma napadlo, ako dlho trvá "sfunkčnenie" s.r.o.??? Myslím zápis do OR...a ostatné náležitosti....Primitívne otázky...hm....,ale je to pre mňa španielska dedina.....:)