zelik
24.08.05,12:04
Vie mi niekto dat postup účtovania a stanovenia kalkulácie vnútropodnikovej dopravy. Samy si vozíme tovar, účtujeme v PU, spôsob A. Všetky náklady s prepravou účtujem obvyklým spôsobom, potom na základe stanovenej kalkulácie mám preúčtovať vnp.prepravu na obstaranie tovaru? akým spôsobom. Máte niekto vzor takejto kalkulácie? prosím o odpoved!
vladan
14.09.05,10:06
pripájam sa k prosbe zelika ... nemáte niekto kalkuláciu takejto vnútropodnikovej dopravy alebo návod na to, ako ju vypracovať? dík
Jana Acsová
14.09.05,10:29
Aké auto chodí? Aké sú s ním spojené náklady? Aká je mzda vodiča? Základné náklady, ktoré je potrebné zahrnúť do kalkulácie sú priame náklady. Pri aktivácii služieb vnútropodnikovej prepravy možno hovoriť o vyčíslení nákladov súvisiacich s prepravou.

Postup:
- odpisy auta (alebo náklady na leasing auta)
- PHM
- režijné výdavky na auto (opravy, poistné, dane ...)
Spočítať a vyčísliť na prepravu. Niektoré náklady napr. PHM je možné vyčísliť presne. Tie, ktoré sa odvíjajú od iných skutočností prepočítať napr. v závislosti od najazdených km, času stráveného na ceste atď., t.j. závisí od postupu, aký si účtovná jednotka zvolí. Možno sa odvinúť aj z prevádzky vozidla za minulé účtovné obdobie a spresňovať so stavom tohto roka napr. za štvrťročné obdobie.

Osobné náklady je možné vyčísliť presne, t.j. ak je vodič zamestnanec, vieme aká mzda mu prináleží za pracovnú cestu (dovoz tovaru) vrátane súvisiacich osobných nákladov.
Tatiana
14.09.05,10:31
Pošlem Vám ju, večer. Mám ju stiahnutú doma na diskéte.V bývalej robote som mala vnútropodnikovú prepravu, účtovala som spôsobom A. Mám tabuľku v exeli - myslím, že je dosť prehľadná. Dokonca aj daniari mi ju pochválili. Dúfam, že nezabudnem. Keby náhodou nebolo to večer, tak ju určite pošlem.
vladan
14.09.05,10:33
vďaka Jani, už mám jasnejšiu predstavu ako to urobiť ;)
vladan
14.09.05,10:33
Pošlem Vám ju, večer. Mám ju stiahnutú doma na diskéte.V bývalej robote som mala vnútropodnikovú prepravu, účtovala som spôsobom A. Mám tabuľku v exeli - myslím, že je dosť prehľadná. Dokonca aj daniari mi jú pochválili. Dúfam, že nezabudnem. Keby náhodou nebolo to večer, tak ju určite pošlem.
Táni, vopred ďakujeme ;)
Tatiana
14.09.05,16:05
Takže posielam sľúbenú tabuľku na aktiváciu tovaru. Môžeš tam vyčísliť aj náklady, ktoré spomenul Avo.
sojka
19.10.05,08:39
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či musím aktivovať nakúpené zásoby aj keď spravím nákup svojim vlastným (súkromným) autom. Po nákupe vždy spravím cestovný príkaz (512), ale neviem, či treba aktivovať, keď auto nie je v majetku firmy.

Vopred ďakujem.
silviaproch
20.11.07,10:53
Dobrý deň,
v súvislosti s aktiváciou prepravy riešim jeden problémik:
Firma vybavovala zakázku - kladenie potrubí, chýbal jej jeden kus tvarovky, aby bola zakázka dokončená v termíne, po tento kus išiel šofér na aute do talianska, čiže na jeden kus tovaru v hodnote povedzme 5000 sk, pribudli naklady na prepravu vyše 20 000 Sk. Ja tento kus normálne vyskladním ale v klasickej predajnej cene 6500 Sk , ak by som aktivovala náklady na prepravu, vyskladnenie by bolo v cene 25 000,- , čiže by mi vyšla strata dosť veľká (504/604). Zakázka bude fakturovaná vcelku ako dodanie tovarov a poskytnutie služieb v takej cene, ktorá pokryje aj tieto navýšené náklady. Musím v takomto prípade aktivovať náklady na prepravu? Rada by som sa tomu vyhla, aby mi z účtov 504/604 nevychádzala strata.
Danila
20.11.07,11:19
Dobrý deň,
v súvislosti s aktiváciou prepravy riešim jeden problémik:
Firma vybavovala zakázku - kladenie potrubí, chýbal jej jeden kus tvarovky, aby bola zakázka dokončená v termíne, po tento kus išiel šofér na aute do talianska, čiže na jeden kus tovaru v hodnote povedzme 5000 sk, pribudli naklady na prepravu vyše 20 000 Sk. Ja tento kus normálne vyskladním ale v klasickej predajnej cene 6500 Sk , ak by som aktivovala náklady na prepravu, vyskladnenie by bolo v cene 25 000,- , čiže by mi vyšla strata dosť veľká (504/604). Zakázka bude fakturovaná vcelku ako dodanie tovarov a poskytnutie služieb v takej cene, ktorá pokryje aj tieto navýšené náklady. Musím v takomto prípade aktivovať náklady na prepravu? Rada by som sa tomu vyhla, aby mi z účtov 504/604 nevychádzala strata.Ja nechápem, prečo o vyskladnení materiálu na zákazku účtuješ 504/604. U Teba je to pri zákazke spotreba materiálu vrátane prepravy, ktorú vyfaktúruješ odberateľovi na 311/602.
silviaproch
21.11.07,08:03
Vyjadrila som sa nepresne, jasné že neúčtujem 504/604...tým som len chcela povedať že pri aktivovani tej drahej prepravy mi vyjde z rozdielu týchto účtov veľká strata, skusim to teda učtovne ešte priblížiť:
1. kupila som tovar - 5000,- 131/321
2. prepravila som ho svojim autom 20 000,- 131/622
(medzitým mám náklady na PHM 501/211, prepravne poplatky 512/211, mzdu vodica 521/331)
3. naskladním ho 25 000,- 132/131
4. tento tovar predám za 6500,- 311/604
5. zároven vyskladním 25 000,- 504/132
z učtov 504/604 mi vychádza velká strata, tomuto by som sa chcela vyhnúť a preto sa pýtam že či musím aktivovať prepravu tohto tovaru (či to prikazujú postupy učtovania alebo zákon o dani z prijmov alebo či to je na mne, že či si to nechám v nákladoch alebo prenesiem do ceny tovaru). V tomto mojom prípade ide totiž o to, že firma predala v podstate len službu - zváranie (nie tovaru a ich prepravu) za zmluvnú cenu (ktorá pokrýva aj tento mimoriadny náklad), teda aj keď na tomto jednom tovare je kvoli tej preprave stratová, tak na celej zákazke nie je, resp. že ak chcela splniť podmienky zmluvy, musela ten tovar doviezť rýchlo. Mrzí ma ak som Vás nejako pomýlila, moja otázka teda smeruje len k tomu, či sa aktivácia prepravných nákladov musí robiť alebo či sa účtovník môže rozhodnúť. Dúfam, že som trošku problém objasnila.
atka4
23.11.07,16:24
Vyjadrila som sa nepresne, jasné že neúčtujem 504/604...tým som len chcela povedať že pri aktivovani tej drahej prepravy mi vyjde z rozdielu týchto účtov veľká strata, skusim to teda učtovne ešte priblížiť:
1. kupila som tovar - 5000,- 131/321
2. prepravila som ho svojim autom 20 000,- 131/622
(medzitým mám náklady na PHM 501/211, prepravne poplatky 512/211, mzdu vodica 521/331)
3. naskladním ho 25 000,- 132/131
4. tento tovar predám za 6500,- 311/604
5. zároven vyskladním 25 000,- 504/132
z učtov 504/604 mi vychádza velká strata, tomuto by som sa chcela vyhnúť a preto sa pýtam že či musím aktivovať prepravu tohto tovaru (či to prikazujú postupy učtovania alebo zákon o dani z prijmov alebo či to je na mne, že či si to nechám v nákladoch alebo prenesiem do ceny tovaru). V tomto mojom prípade ide totiž o to, že firma predala v podstate len službu - zváranie (nie tovaru a ich prepravu) za zmluvnú cenu (ktorá pokrýva aj tento mimoriadny náklad), teda aj keď na tomto jednom tovare je kvoli tej preprave stratová, tak na celej zákazke nie je, resp. že ak chcela splniť podmienky zmluvy, musela ten tovar doviezť rýchlo. Mrzí ma ak som Vás nejako pomýlila, moja otázka teda smeruje len k tomu, či sa aktivácia prepravných nákladov musí robiť alebo či sa účtovník môže rozhodnúť. Dúfam, že som trošku problém objasnila.
Ale ty máš aj výnosy na účte 622
Danila
23.11.07,16:40
Vyjadrila som sa nepresne, jasné že neúčtujem 504/604...tým som len chcela povedať že pri aktivovani tej drahej prepravy mi vyjde z rozdielu týchto účtov veľká strata, skusim to teda učtovne ešte priblížiť:
1. kupila som tovar - 5000,- 131/321
2. prepravila som ho svojim autom 20 000,- 131/622
(medzitým mám náklady na PHM 501/211, prepravne poplatky 512/211, mzdu vodica 521/331)
3. naskladním ho 25 000,- 132/131
4. tento tovar predám za 6500,- 311/604
5. zároven vyskladním 25 000,- 504/132
z učtov 504/604 mi vychádza velká strata, tomuto by som sa chcela vyhnúť a preto sa pýtam že či musím aktivovať prepravu tohto tovaru (či to prikazujú postupy učtovania alebo zákon o dani z prijmov alebo či to je na mne, že či si to nechám v nákladoch alebo prenesiem do ceny tovaru). V tomto mojom prípade ide totiž o to, že firma predala v podstate len službu - zváranie (nie tovaru a ich prepravu) za zmluvnú cenu (ktorá pokrýva aj tento mimoriadny náklad), teda aj keď na tomto jednom tovare je kvoli tej preprave stratová, tak na celej zákazke nie je, resp. že ak chcela splniť podmienky zmluvy, musela ten tovar doviezť rýchlo. Mrzí ma ak som Vás nejako pomýlila, moja otázka teda smeruje len k tomu, či sa aktivácia prepravných nákladov musí robiť alebo či sa účtovník môže rozhodnúť. Dúfam, že som trošku problém objasnila.Nás si nepomýlila, ale Ty v tom máš poriadny chaos. Vy ste firma, ktorá robí montáž ? Zrejme áno. Ak áno, tak prosím Ťa, čo tu účtuješ o predaji 504/604? To by si účtovala, keby si bola firma, ktorá obstarala túto jednu prkotinu, ale zase by ju neobstarala za 25.000.- a nepredala ze 6.500.-
Prepáč, ale musím si aj dávať otázky aj odpovedať, aby sme ten hokej zlikvidovali. Ak si firma, ktorá robí montáž, aj obstarala ten chýbajúci ...., tak účtuješ obstaranie na sklad, zo skladu do spotreby a vyfaktúruješ 311/602. Už som Ti to raz napísala, a Ty si stále len svoje. Ak budeš mať ešte čas, tak prosím napíš, ako to vlastne bolo.