ekovm
19.10.09,12:07
NOVELA ZÁKONA O DPH 2010
(pripravovaná novela č. xxx/2009 Z. z.)
Zákon č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov bude novelizovaný zákonom č. xxx/2009 Z. z. s účinnosťou od 1. 1. 2010; v súčasnosti je v NR SR návrh novely zákona (tlač 1 191). Ďalej uvádzame rešerš vybraných tém; ide o predbežnú informáciu - v praxi je potrebné používať úplné znenie zákona po jeho schválení.

Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) kupuje službu od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3 (samozdanenie - miesto dodania v SR - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred prijatím služby (§ 7a ods. 1).
Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) predáva službu zahraničnej osobe v inom členskom štáte, pri ktorej je povinný platiť daň zahraničný kupujúci (samozdanenie - miesto dodania v zahraničí - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred dodaním služby (§ 7a ods. 2).
Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu (predtým - na základe komisionárskej zmluvy) obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala (§ 9 ods. 4). Nové znenie je všeobecné a pokrýva aj prípady obstarávania služby na základe zákona, napr. pri stravovaní.
Zdaniteľná osoba, ktorá bude mať pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a, bude toto číslo používať pri všetkých intrakomunitárnych transakciách vrátane nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 11 ods. 5).
Zavádzajú sa dve všeobecné pravidlá pre stanovenie - miesta dodania služby. Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe - je miesto sídla kupujúceho (§ 15 ods. 1). Miestom dodania služby nezdaniteľnej osobe (občanovi) - je miesto sídla predávajúceho (§ 15 ods. 2).
Ustanovenia § 16 tvoria výnimky z dvoch všeobecných pravidiel (§ 15 ods. 3). Ak pre posudzovanú službu neplatí žiadna výnimka, potom sa uplatní jedno z dvoch všeobecných pravidiel, podľa toho, či kupujúci je zdaniteľná osoba alebo nezdaniteľná osoba.
Ruší sa špeciálne pravidlo pre vznik daňovej povinnosti pri samozdanení nakúpených služieb zo zahraničia - deň vyhotovenia faktúry, a platí len všeobecné pravidlo - deň dodania služby (§ 19 ods. 2 druhá veta sa vypúšťa).
Mení sa deň vzniku daňovej povinnosti pri čiastkovom alebo opakovanom dodaní tovaru alebo služby. Platí základné pravidlo, že deň dodania je posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje; plus štyri výnimky z tohto základného pravidla (§ 19 ods. 3).
Pri obstaraní služby pre inú osobu vo vlastnom mene a na vlastný účet (§ 9 ods. 4; refakturácia) je deň dodania - deň vyhotovenia faktúry (§ 19 ods. 6). Ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca; to neplatí pri nákupe služieb zo zahraničia podliehajúcich samozdaneniu, kde vzniká daňová povinnosť vždy len dňom dodania.
Do zákona sa vracia ustanovenie o základe dane pri dodaní tovaru alebo služby pre osoby, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi. Základom dane musí byť trhová hodnota, ktorú zákon definuje (§ 22 ods. 8). Zákon tiež definuje osoby, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi; zjednodušene povedané sú to osoby, ktoré sú spojené s dodávateľom rodinnými, riadiacimi alebo finančnými väzbami.
Za časť stavby sa považujú aj byty a nebytové priestory pre účely oslobodenia od dane po päťročnej lehote po ich prvej kolaudácii alebo povolení užívania (§ 38 ods. 1).
Ak platiteľ uplatňuje náklady na spotrebované pohonné látky (PHL) vo forme paušálnych nákladov pre účely dane z príjmov (§ 19/2/l/3 ZDP), môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych nákladov (§ 49 ods. 5).
Odpočítanie dane je možné pri nákupe osobného automobilu alebo príslušenstva k nemu, ak je určené na ďalší predaj alebo nájom platiteľom, ktorého obchodnou činnosťou je predaj alebo nájom osobných automobilov (§ 49 ods. 8).
Mení sa systém vrátenia dane zahraničnej osobe z iného členského štátu (§ 55a-55e). Žiadateľ - zahraničná osoba uplatňuje nárok na vrátenie dane elektronickou formou v členskom štáte, v ktorom má sídlo (§ 55b ods. 1), a po postúpení od tamojšej daňovej správy - jeho žiadosť ďalej v tuzemsku vybavuje Daňový úrad Bratislava I (§ 55b ods. 1; § 55d). Voči zamietnutiu žiadosti sa môže zahraničná osoba odvolať (§ 55d ods. 9). Ak daň nebude vrátená v zákonnej lehote má zahraničný žiadateľ nárok na úrok (§ 55e ods. 1).
Mení sa systém podania žiadosti o vrátenie dane v inom členskom štáte (§ 55f-55 g). Žiadateľ - tuzemská osoba uplatňuje nárok na vrátenie dane z iného členského štátu na Daňovom riaditeľstve SR (§ 55f ods. 1), ktoré ju postúpi správcovi dane v danom členskom štáte. Na povinný obsah žiadosti o vrátenie dane, ktorý musí byť dodržaný, sa primerane vzťahuje § 55b ods. 2 až 4; žiadosť je v slovenskom jazyku (§ 55b ods. 6).
Čiastočne sa upresňuje systém vrátenia dane zahraničnej osobe z tretieho štátu (§ 56-58), pričom zostáva zachovaný tzv. „papierový“ postup. Ďalej platí zásada obojstrannosti, teda daň sa vráti len osobe z toho tretieho štátu, ktorého legislatíva to recipročne umožňuje aj tuzemským platiteľom (§ 58 ods. 5). Proti rozhodnutiu o zamietnutí žiadosti sa môže zahraničná osoba odvolať (§ 58 ods. 3).
Tuzemská zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri vybraných službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10, 11 (najmä - nehnuteľnosť, nájom dopravných prostriedkov, kultúrne služby, doprava osôb, reštauračné služby) a pri tovare dodanom s inštaláciou a montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba, ak miestom dodania je tuzemsko; to neplatí ak je zahraničná osoba platiteľom (§ 69 ods. 2).
Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň podľa § 7 (nadlimitný objem nadobudnutia tovaru z iného členského štátu) - sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou, ak je miesto dodania služby v tuzemsku podľa základného pravidla v § 15 ods. 1 (§ 69 ods. 3).
Na účely určenia osoby povinnej platiť daň podľa § 69 sa za zahraničnú osobu považuje aj taká osoba, ktorá má v tuzemsku prevádzkareň, ale táto sa nezúčastňuje na jej zdaniteľnom plnení v tuzemsku (§ 69 ods. 4).
Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky (§ 75 ods. 6). V dôvodovej správe sa uvádza, že podrobnosti o elektronickej výmene údajov sú v odporúčaniach Komisie 1994/820/ES.
Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu. Z ustanovenia sa vynecháva úprava v prípade povolenia vyrovnania, kde nie je potrebné zdaňovacie obdobie meniť (§ 77 ods. 5).
Menia sa pravidlá vykazovania v súhrnnom výkaze (§ 80) so zámerom získavať údaje pre krížovú kontrolu. Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac alebo za kalendárny štvrťrok, ak hodnota dodaných tovarov je pod 100 000 eur. Do výkazu sa zahŕňajú údaje aj o dodaní služieb s miestom dodania v inom členskom štáte podľa pravidla § 15 ods. 1, kde je povinný platiť daň tamojší kupujúci.
Súhrnný výkaz sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví MF SR (§ 80 ods. 10). Súhrnný výkaz sa podáva elektronickými prostriedkami podpísaný zaručeným elektronickým podpisom alebo na základe písomnej zmluvy o náležitostiach elektronického doručovania s DR SR (www:drsr.sk).
Rozalka
27.10.09,08:46
Rozalka
24.11.09,17:58
betka
26.11.09,08:10
Akurát ho lúskam.
Zdá sa mi 15, 16 jednoduhšia.

Neviem si však predstaviť par. 80 ako to bude fungovať. Je koniec novembra a pochybujem, že sa budú schopní niektorí ľudia pozviechať do 20.2.2010, ak budú podávať mesačne.
- budeme musieť uvádzať i dodanie služieb, a to i tí, kt. nie sú platitelmi DPH
- či mesačne, či štvrťročne, opať to bude chaos. Pretože ak ja za 1/2010 nedosiahnem 100 tis. a dosiahnem limit v 2/2010. Budem musieť podať i súhrnný výkaz za mesiace 1,2/2010. (Toto bude oštara pre niektorých, hlavne tých, kt. majú nízke dodania, ale jeden mesiac im vyskočí náhodná vysoká dodávka......)
- boli sme zvyknutí na dátum 25. Teraz, kým sa prispôsobime k 20. deň nasledujúceho kal. mesiaca, štvrťroka (nehovoriac o tom, že sa bude meniť hranica na polovicu v roku 2012)
- už len elektronicky, a to si neviem predstaviť. Elektronický podpis, tu bude chaos. Vybaviť, či nevybaviť. Čítala som, že: súhrnný výkaz podaný elektronicky musí obsahovať zaručený el. podpis, musí byť uzatvorená písomná dohoda z DU o el. doručovaní. Ale..... ak sa bude el. posielať len súhrnný výkaz na DU, potom by sa nevyžadoval el. podpis.

Neviem si predstaviť ani situácie:
Že obeh FA je taký aký je. Som odberateľ služby a nedostanem FA, pričom mi DP vznikne dňom dodania služby (napr. 10.1.2010) a ja FA dostanem 31.3.2010. Do DP mi musí ísť 1/2010. Takže samé DDP.

...................... uvidíme. Komplikácie a neustále zmeny zákov podporia podla môjho názoru, dopyt po práci kvalitných účtovníkov a daňových poradcov.
Daggmar
26.11.09,09:07
Ahojte skúsenejší poraďáci. Práve túto novelu tiež študujem. Poskytujeme služby podľa § 15 odst. 7 a 8 písm.d - poskytovanie práv na predmety priemyselného vlastníctva...teda vystavujeme fa bez dph do zahranicia. Doteraz sme nemali povinnosť vystavovať súhrnný výkaz, sme mesačný platitetia. Podľa nového budeme povinný tento výkaz vystavovať ?? Veľmi pekne ďakujem za odpoved.
betka
26.11.09,10:54
Ahojte skúsenejší poraďáci. Práve túto novelu tiež študujem. Poskytujeme služby podľa § 15 odst. 7 a 8 písm.d - poskytovanie práv na predmety priemyselného vlastníctva...teda vystavujeme fa bez dph do zahranicia. Doteraz sme nemali povinnosť vystavovať súhrnný výkaz, sme mesačný platitetia. Podľa nového budeme povinný tento výkaz vystavovať ?? Veľmi pekne ďakujem za odpoved.

Hovorí sa (ešte nie je prax a podrobné vysvetlenie na Pr), že bude predkladať súhrnný výkaz každá ZO, kt. poskytuje služby s miestom dodania v inom ČŠ, na kt. sa vzťahuje prenos DP. Bude obsahovať údajo o ZO, a o nezdanit. PO identifik. pre DPH.

Tu bude ľahká spatná kontrola. Menej daňových únikov, ľahšia kontrola......

ZA veľmi podstatný a dôležitý par. považujem 7a.

Príklad:
Ja účtovníčka, neplatitel DPH si objednám z AT službu, kde som povinná platiť daň podla 69, musím sa najskôr podať žiadosť o registráciu, ak už nie som registrovaná podla 7. A až potom možem prijať službu.

Príklad:
Ak ja ako účtovníčka chcem poskytnuť službu do AT, kde je miestom dodania AT, pričom osobou povinnou platiť daň je príjemca, opať som povinná podať žiadosť o registráciu podla 7a pred dodaním služby. (neplatí, ak som už registrovaná podla 7).

Z toho všetkého vyplýva, ak chcem urobiť nejaký pohyb cezhraničných služieb a teda miestom dodania v zmysle zákl. pravidla je prenesenie DP (dan.povinn) na kupujúceho. Pri tomto je potrebné i podávanie súhrnných výkazov........

Ak mám mylné predstavy, opravte ma, lebo sa ideme len učiť novelu. A príklady chcú len čas.
Daggmar
26.11.09,11:06
Betka dakujem za upresnenie. Chcela som sa uistit, ze to správne chápem. Ten §7 je tiež zaujímavý, len aby to na danovom vsetko stihali aj registrovat nacas.

Ešte by ma zaujimal výklad § 9 odst. 4 - tzv. refakturácia, spadajú sem aj správne poplatky štátu, kt. zaplatíme za klienta a potom mu ich refakturujeme? teraz ale bez dph. Podla noveho by sme ich mali tuzemskym klientom davat z dph ? správne poplatky je osobitny zakon, nezda sa mi, ze by to spadalo ako poskytnutie sluzieb ...
grammatika
26.11.09,12:59
Ahojte, neviete kedy by mohlo byť úplné znenie zákona na nete?
Momentálne ho spracovávam, dúfam, že sa nepomýlim :)
jeso
26.11.09,13:50
aj mna zaujal -§ 7a/2-
každá zdaniteľná osoba,ktorá nie je registrovaná pre DPH a ktorá poskytne službu napr. do Rakúska je povinná sa zaregistrovať na Du a podávať súhrnný výkaz ...
bude sa to týkať napr. aj zváračov , tlmočníkov ?
Lianka
26.11.09,13:55
aj mna zaujal -§ 7a/2-
každá zdaniteľná osoba,ktorá nie je registrovaná pre DPH a ktorá poskytne službu napr. do Rakúska je povinná sa zaregistrovať na Du a podávať súhrnný výkaz ...
bude sa to týkať napr. aj zváračov , tlmočníkov ?

Podla mna ano, su to sluzby :confused:.
JankaO
26.11.09,13:57
Ahojte, neviete kedy by mohlo byť úplné znenie zákona na nete?
Momentálne ho spracovávam, dúfam, že sa nepomýlim :)
Zatiaľ asi nikde, ešte je krátka doba od uverejnenia. Neskôr tu:http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm
domenico.office
26.11.09,14:42
- už len elektronicky, a to si neviem predstaviť. Elektronický podpis, tu bude chaos. Vybaviť, či nevybaviť. Čítala som, že: súhrnný výkaz podaný elektronicky musí obsahovať zaručený el. podpis, musí byť uzatvorená písomná dohoda z DU o el. doručovaní. Ale..... ak sa bude el. posielať len súhrnný výkaz na DU, potom by sa nevyžadoval el. podpis.


V zmysle zákona sa súhrnný výkaz podáva na predpísanom tlačive elektronicky, myslím si, že odosielanie papierových dokumentov nebude možné. Takže podľa všetkého bude nutný elektronický podpis. Na základe písomnej zmluvy o náležitostiach elektronického doručovania s DR SR bude stačiť elektronický podpis, ak takúto zmluvu nepodpíšeš, bude potrebné výkaz podpísať zaručeným elektronickým podpisom. Takže vybaviť a myslím si čo najskôr, pretože z tohto bude naozaj chaos. U nás vo firme komunikujeme elektronicky s DÚ a kolegyňa si podávanie výkazov DPH nevie vynachváliť. Je to jednoduché, rýchle, šetríme na poštovnom, šetríme papier, toner, neposlednom rade vystávanie v radoch a pod.
Saturejka
26.11.09,16:21
tak poprosím, poraďte.
Doteraz:
- s.r.o. vykonáva len technické poradenstvo do EU mimo SR. Obrat nevstupuje do DPH, miesto dodania je mimo SR. Nie je povinnosť registrácie, s.r.o. nie je registrovaná na DPH. Teda DPH sa vôbec nerieši.
Ako po novom?
vďaka
betka
26.11.09,17:24
V zmysle zákona sa súhrnný výkaz podáva na predpísanom tlačive elektronicky, myslím si, že odosielanie papierových dokumentov nebude možné. Takže podľa všetkého bude nutný elektronický podpis. Na základe písomnej zmluvy o náležitostiach elektronického doručovania s DR SR bude stačiť elektronický podpis, ak takúto zmluvu nepodpíšeš, bude potrebné výkaz podpísať zaručeným elektronickým podpisom. Takže vybaviť a myslím si čo najskôr, pretože z tohto bude naozaj chaos. U nás vo firme komunikujeme elektronicky s DÚ a kolegyňa si podávanie výkazov DPH nevie vynachváliť. Je to jednoduché, rýchle, šetríme na poštovnom, šetríme papier, toner, neposlednom rade vystávanie v radoch a pod.

1. Odosielanie papieru v ruke a idem na DU nebude možné. Iba elektronicky.
2. Ano vybaviť, ale ešte sa to nedá. Ešte prebiehajú školenia, a info nie sú.
3. Dá sa povedať, že je čas, pretože prvý bude potrebné podať najneskôr do 20.2.2010


(9) Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné podať súhrnný výkaz elektronickými prostriedkami najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sú povinné podať súhrnný výkaz. Súhrnný výkaz musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Súhrnný výkaz podaný elektronickými prostriedkami nemusí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, má s daňovým úradom uzavretú písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.


4. Ak podávam i DPH elektronicky, potom(upozorňujem iba som čítala "bulvár") by mal mať i súhrnný výkaz zaručený el. podpis.


5. Robota navyše, ale som rada, že to takto bude fungovať, aspoň budú subjekty menej podvádzať.
betka
26.11.09,17:26
tak poprosím, poraďte.
Doteraz:
- s.r.o. vykonáva len technické poradenstvo do EU mimo SR. Obrat nevstupuje do DPH, miesto dodania je mimo SR. Nie je povinnosť registrácie, s.r.o. nie je registrovaná na DPH. Teda DPH sa vôbec nerieši.
Ako po novom?
vďaka

par. 7a po novom. Pred dodaním služby je potrebná registrácia.
Economic
26.11.09,17:36
1. Odosielanie papieru v ruke a idem na DU nebude možné. Iba elektronicky.
2. Ano vybaviť, ale ešte sa to nedá. Ešte prebiehajú školenia, a info nie sú.
3. Dá sa povedať, že je čas, pretože prvý bude potrebné podať najneskôr do 20.2.2010


(9) Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné podať súhrnný výkaz elektronickými prostriedkami najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sú povinné podať súhrnný výkaz. Súhrnný výkaz musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Súhrnný výkaz podaný elektronickými prostriedkami nemusí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, má s daňovým úradom uzavretú písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.


4. Ak podávam i DPH elektronicky, potom(upozorňujem iba som čítala "bulvár") by mal mať i súhrnný výkaz zaručený el. podpis.


5. Robota navyše, ale som rada, že to takto bude fungovať, aspoň budú subjekty menej podvádzať.


Ja osobne si myslím, že lepšie uplatnenie v praxi má zaručený elektronický podpis ako iba elektronický podpis. Umožňuje aj iné kvalifikované podania, napríklad do obchodného registra, na súdy, exekútorom, inštitúciám verejnej správy, zdravotným poisťovniam a inštitúcií bude neustále len pribúdať.
JankaO
26.11.09,17:46
1. Odosielanie papieru v ruke a idem na DU nebude možné. Iba elektronicky.
2. Ano vybaviť, ale ešte sa to nedá. Ešte prebiehajú školenia, a info nie sú.

4. Ak podávam i DPH elektronicky, potom(upozorňujem iba som čítala "bulvár") by mal mať i súhrnný výkaz zaručený el. podpis.


S daňovým úradom sa dá elektronicky komunikovať dvomi spôsobmi:
1. Zaručeným elektronickým podpisom - pošleš-všetko vybavené.
2. Elektronickým podpisom. - tu je potrebná dohoda s DÚ o takejto komunikácií a keď pošleš dokument týmto spôsobom je potrebné najneskôr do 5 dní doručiť na DÚ prvú stranu posielaného dokumentu a potvrdenie z elektronickej podateľne o prijatí dokumentu.

Obidva spôsoby je možné na DÚ vybaviť už dávnejšie.
Economic
26.11.09,17:50
S daňovým úradom sa dá elektronicky komunikovať dvomi spôsobmi:
1. Zaručeným elektronickým podpisom - pošleš-všetko vybavené.
2. Elektronickým podpisom. - tu je potrebná dohoda s DÚ o takejto komunikácií a keď pošleš dokument týmto spôsobom je potrebné najneskôr do 5 dní doručiť na DÚ prvú stranu posielaného dokumentu a potvrdenie z elektronickej podateľne o prijatí dokumentu.

Obidva spôsoby je možné na DÚ vybaviť už dávnejšie.

Samozrejme. Je to na každom jednom, aby si to vyhodnotil a sám sa rozhodol, čo je pre neho efektívnejšie a lepšie a na čo všetko elektronický podpis bude využívať.
marina8
26.11.09,17:53
1. Odosielanie papieru v ruke a idem na DU nebude možné. Iba elektronicky.
2. Ano vybaviť, ale ešte sa to nedá. Ešte prebiehajú školenia, a info nie sú.
3. Dá sa povedať, že je čas, pretože prvý bude potrebné podať najneskôr do 20.2.2010


(9) Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné podať súhrnný výkaz elektronickými prostriedkami najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sú povinné podať súhrnný výkaz. Súhrnný výkaz musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Súhrnný výkaz podaný elektronickými prostriedkami nemusí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, má s daňovým úradom uzavretú písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.


4. Ak podávam i DPH elektronicky, potom(upozorňujem iba som čítala "bulvár") by mal mať i súhrnný výkaz zaručený el. podpis.


5. Robota navyše, ale som rada, že to takto bude fungovať, aspoň budú subjekty menej podvádzať.


dnes mi to nejako nemysli, to znamena, ze kvoli jednemu vykazu, lebo dodavam sluzby do zahranicia si musim ist na DU vybavit podavanie elektronicky? preco ho nemozem vytlacit a normalne dat do posty? v com je iny ako suhrnny kvartalny alebo DPH resp. danove priznanie? preco je tam vlastne taky tupy datum, ze 20? preco ho nemozem podat spolu s DPH mesacnou? resp. v termine DPH?
a co k tomu vlastne treba? vobec neviem kde to mam vybavit, co na to potrebujem, plati to pre vsetky firmy a tlaciva, ktore by som podavala ?
som z toho mimo seba, majte dnes so mnou trpezlivost:rolleyes:
domenico.office
26.11.09,17:53
Betka, už dnes sa dá vybaviť elektronický podpis (zaručený elektronický podpis) bez problémov a bez problémov používať v praxi. O tom, či je čas, to sa pobavíme neskôr, aby potom nebol taký záujem (hlavne nutnosť), že bude časový problém vystaviť toľko certifikátov do 20 februára. Z bulváru si veľmi neber znalosti, myslím, že tak ako to píšeš a ako si to vykladáš, nemajú v tom bulvári o tejto problematike ani páru. Ak niekto o elektronickej komunikácii povie, že je to viac práce, nemá znalosť o čo sa jedná. Opakujem, robíme to vo firme a nevrátili by sme sa na klasickú a stále bežnú komunikáciu s DÚ.
domenico.office
26.11.09,18:00
S daňovým úradom sa dá elektronicky komunikovať dvomi spôsobmi:
1. Zaručeným elektronickým podpisom - pošleš-všetko vybavené.
2. Elektronickým podpisom. - tu je potrebná dohoda s DÚ o takejto komunikácií a keď pošleš dokument týmto spôsobom je potrebné najneskôr do 5 dní doručiť na DÚ prvú stranu posielaného dokumentu a potvrdenie z elektronickej podateľne o prijatí dokumentu.

Obidva spôsoby je možné na DÚ vybaviť už dávnejšie.

Preto doporučujem Zaručený elektronický podpis, ktorý má vyššiu váhu, netreba už nič posielať na DÚ. Dá sa využiť pri všetkých kvalifikovaných podaniach (Obchodný register, všeobecné súdy, exekútori, Kataster nehnuteľností, niečo sa pripravuje na Živnostenských úradoch....)
Rozalka
26.11.09,18:10
dnes mi to nejako nemysli, to znamena, ze kvoli jednemu vykazu, lebo dodavam sluzby do zahranicia si musim ist na DU vybavit podavanie elektronicky? preco ho nemozem vytlacit a normalne dat do posty? v com je iny ako suhrnny kvartalny alebo DPH resp. danove priznanie? preco je tam vlastne taky tupy datum, ze 20? preco ho nemozem podat spolu s DPH mesacnou? resp. v termine DPH?
a co k tomu vlastne treba? vobec neviem kde to mam vybavit, co na to potrebujem, plati to pre vsetky firmy a tlaciva, ktore by som podavala ?
som z toho mimo seba, majte dnes so mnou trpezlivost:rolleyes:

Novelizácia podávania SV je zameraná na minimalizovanie daňových podvodov
- preto sa budú v SV uvádzať aj služby
- podávať sa budú elektronicky a to do 20. v mesiaci
Tento druhý dôvod je kvôli včasnosti, aby sa údaje v EÚ "stretli" čo najskôr.
Ak by sa podával SV len na papieri, lehota by sa skrátila na 10.-ho
domenico.office
26.11.09,18:22
Nechcem byť zlým (dobrým?) prorokom, myslím si, že ani sa nenazdáme a všetky výkazy (!) sa budú podávať elektronicky. Na DÚ nedáte ani jedno číslo z účtovníctva v papierovej forme. Súhlasím s Rozálkou, je to smerované všetko na minimalizovanie daňových únikov v rámci EÚ, ale určite sa odbremení to nekonečné skenovanie papierových výkazov, do systémov DÚ.
Saturejka
26.11.09,18:54
par. 7a po novom. Pred dodaním služby je potrebná registrácia.
ďakujem a potom ako s DPH na faktúre?
marina8
26.11.09,19:09
ďakujem a potom ako s DPH na faktúre?


nijako, dan platit je povinna zahranicna osoba,je to bez dph s odvolavkou na paragraf na fakture, aby to mohli v cudzine samozdanit
betka
27.11.09,06:54
Vy ste ma nepochopili???? Škoda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vela subjektov nekomunikuje elektronicky, mám zistené asi kolko v nejakom sedlákove podáva elektronicky. Hmmmmm...

Ja som poskytovala iba informatívne preklad: nejakej novely.
Po slovensky a v skratke: Ak ja nepodávam elekronicky NICCCCC, ale budem iba súhrnný, potom mi bude stačiť len písomná dohoda a to je v citáte par...... To znamená po slovensky, že kolko % účtovníkov podáva všetko elektronicky??? Kolko "účtovníkov" je len fuškárov??? A nemajú ani páru ..................

Nebudem sa vyjadrovať, som debil, debilom budem, pochopila som tak Vaše reakcie, že som truba. Asi neviem ani to, čo to vlastne za čudá podávam cez ten PC na CS, ZP, Sp......

A mám ďalšie info podstatné, ale kašlem na to ................
Už neprispievam...!!!!!
Tweety
27.11.09,07:01
Vy ste ma nepochopili???? Škoda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vela subjektov nekomunikuje elektronicky, mám zistené asi kolko v nejakom sedlákove podáva elektronicky. Hmmmmm...

Ja som poskytovala iba informatívne preklad: nejakej novely.
Po slovensky a v skratke: Ak ja nepodávam elekronicky NICCCCC, ale budem iba súhrnný, potom mi bude stačiť len písomná dohoda a to je v citáte par......

Nebudem sa vyjadrovať, som debil, debilom budem, pochopila som tak Vaše reakcie, že som truba. Asi neviem ani to, čo to vlastne za čudá podávam cez ten PC na CS, ZP, Sp......

A mám ďalšie info podstatné, ale kašlem na to ................
Už neprispievam...!!!!!
Betka prečo tie škaredé slová na svoju adresu? to, že to ostatní nechápu ešte neznamená, že my ostatní , informovaní sme tr..., to si nezaslúžime.:)
domenico.office
27.11.09,07:10
Tak to teda Betka nie ! Ak mieriš na moje príspevky, musím sa ohradiť, že ja si z nikoho srandu nerobím a z nikoho nerobím ani debila. Chcel som len svojimi znalosťami v oblasti elektronického podpisu prispieť v tejto téme, pretože si myslím, že to sem patrí a mnoho ľudí nemá o tom znalosť. Je mi to úplne jedno, ako to budeš robiť ty, to je tvoja vec, nevnucujem ti svoj názor, píšem vždy len svoj pohľad na vec, pretože je to tu a nikto to zatiaľ nerieši a myslí si, že je na všetko čas....
betka
27.11.09,07:15
Betka prečo tie škaredé slová na svoju adresu? to, že to ostatní nechápu ešte neznamená, že my ostatní , informovaní sme tr..., to si nezaslúžime.:)

MAji, nepochopila som Vás. Ja som na nikoho nenarážala, iba na samú seba. Nehovorím nič o nikom, iba o sebe....
marina8
27.11.09,07:17
Vy ste ma nepochopili???? Škoda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vela subjektov nekomunikuje elektronicky, mám zistené asi kolko v nejakom sedlákove podáva elektronicky. Hmmmmm...

Ja som poskytovala iba informatívne preklad: nejakej novely.
Po slovensky a v skratke: Ak ja nepodávam elekronicky NICCCCC, ale budem iba súhrnný, potom mi bude stačiť len písomná dohoda a to je v citáte par...... To znamená po slovensky, že kolko % účtovníkov podáva všetko elektronicky??? Kolko "účtovníkov" je len fuškárov??? A nemajú ani páru ..................

Nebudem sa vyjadrovať, som debil, debilom budem, pochopila som tak Vaše reakcie, že som truba. Asi neviem ani to, čo to vlastne za čudá podávam cez ten PC na CS, ZP, Sp......

A mám ďalšie info podstatné, ale kašlem na to ................
Už neprispievam...!!!!!

dobre ranko betka, zly den?;):):D
ja elektronickemu podpisu vobec nerozumiem a treba mi to ustanovenie vysvetlit jak " bloncke" a vobec mi to nevadi;)
tak prosim ta sem hod dalsie info podstatne, tesim sa na dalsie prispevky;)
Economic
27.11.09,07:55
dobre ranko betka, zly den?;):):D
ja elektronickemu podpisu vobec nerozumiem a treba mi to ustanovenie vysvetlit jak " bloncke" a vobec mi to nevadi;)
tak prosim ta sem hod dalsie info podstatne, tesim sa na dalsie prispevky;)


Názory môžeme mať veru rôzne, verím, že to mnohým aj skomplikuje život. Jedno je však už isté. Zákon č. 471/2009 o novele Zákona č. 222/2004 Z. z o DPH je na svete, vieme že bude platiť o chvíľku od 1. 1. 2010 a to že ho budeme musieť dodržať, to je viac než isté. Nás ako účtovníkov v januári čaká podľa mňa veľmi veľa práce /do 25-teho DPH, do konca mesiaca aj Daňové priznania k dani z motorových vozidiel a určite postupne aj účtovné uzávierky klientov, ktorým vedieme účtovníctvo/. Bude to podľa mňa dosť časovo náročné a každý by si mal zvážiť, že je najvyšší čas sa tým vážne zaoberať. Doba napreduje a my musíme ísť s ňou. Prináša so sebou aj dobré veci a moderné zariadenia, ktoré nám v konečnom dôsledku šetria náš čas, ale nielen ten...
marina8
27.11.09,08:01
Názory môžeme mať veru rôzne, verím, že to mnohým aj skomplikuje život. Jedno je však už isté. Zákon č. 471/2009 o novele Zákona č. 222/2004 Z. z o DPH je na svete, vieme že bude platiť o chvíľku od 1. 1. 2010 a to že ho budeme musieť dodržať, to je viac než isté. Nás ako účtovníkov v januári čaká podľa mňa veľmi veľa práce /do 25-teho DPH, do konca mesiaca aj Daňové priznania k dani z motorových vozidiel a určite postupne aj účtovné uzávierky klientov, ktorým vedieme účtovníctvo/. Bude to podľa mňa dosť časovo náročné a každý by si mal zvážiť, že je najvyšší čas sa tým vážne zaoberať. Doba napreduje a my musíme ísť s ňou. Prináša so sebou aj dobré veci a moderné zariadenia, ktoré nám v konečnom dôsledku šetria náš čas, ale nielen ten...

ved to prave, ze doteraz som to nepotrebovala, tak som sa tym nezaoberala, teraz kvoli suhrnnemu vykazu to musim zacat riesit, ma to prikvacilo:rolleyes:
no nic , economic, myslim, ze budem potrebovat serioznu konzultaciu ohladom tychto veci:)
Economic
27.11.09,08:06
ved to prave, ze doteraz som to nepotrebovala, tak som sa tym nezaoberala, teraz kvoli suhrnnemu vykazu to musim zacat riesit, ma to prikvacilo:rolleyes:
no nic , economic, myslim, ze budem potrebovat serioznu konzultaciu ohladom tychto veci:)

Som na to pripravená a aj odpovedať na eventuálne otázky a navyše vyše 2 mesiace podávam DPH skoro za všetkých mojich klientov elektronicky, takže mám aj skúsenosti. Som veľmi spokojná. Uľahčuje to mne a aj mojim klientom prácu, šetrí čas a nervy.
marina8
27.11.09,08:08
Som na to pripravená a aj odpovedať na eventuálne otázky a navyše vyše 2 mesiace podávam DPH skoro za všetkých mojich klientov elektronicky, takže mám aj skúsenosti. Som veľmi spokojná. Uľahčuje to mne a aj mojim klientom prácu, šetrí čas a nervy.

super takze sa mozem pytat na vsetko, vsak?:D;)
JankaO
27.11.09,08:09
S daňovým úradom sa dá elektronicky komunikovať dvomi spôsobmi:
1. Zaručeným elektronickým podpisom - pošleš-všetko vybavené.
2. Elektronickým podpisom. - tu je potrebná dohoda s DÚ o takejto komunikácií a keď pošleš dokument týmto spôsobom je potrebné najneskôr do 5 dní doručiť na DÚ prvú stranu posielaného dokumentu a potvrdenie z elektronickej podateľne o prijatí dokumentu.

Obidva spôsoby je možné na DÚ vybaviť už dávnejšie.
Mojim zámerom bolo poradiť tým, ktorí v tom možno ešte nemajú prehľad (donedávna som o tomto nevedela ani ja) a nie robiť z členov fóra trúby. Ináč prajem všetkým pekný deň.
Economic
27.11.09,08:12
super takze sa mozem pytat na vsetko, vsak?:D;)

Naozaj na všetko zodpoviem, čo budem vedieť. A čo nebudem vedieť ja, pomôže môj spoločník. Ja sa nerozumiem moc technickým veciam, ja tie nové vymoženosti viac menej iba využívam vo svoj prospech a 15. decembra idem na odborný seminár k danej problematike zozbierať aj nejaké rozumy. Takže aj s takýmito poznatkami sa podelím s poraďákmi, ktorí o to budú mať záujem.
Tweety
27.11.09,08:19
MAji, nepochopila som Vás. Ja som na nikoho nenarážala, iba na samú seba. Nehovorím nič o nikom, iba o sebe....
Ja viem že nie, ale ja som to brala len tak všeobecne, že niekedy dobrý úmysel je zle pochopený.:)
JankaO
27.11.09,08:22
Mňa by skôr zaujímalo, čo ma táto komunikácia prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu bude stáť, ak budem posielať výkaz v mene 1, 10 alebo 50 klientov.
Economic
27.11.09,08:38
Mňa by skôr zaujímalo, čo ma táto komunikácia prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu bude stáť, ak budem posielať výkaz v mene 1, 10 alebo 50 klientov.

Tak napríklad : základ - teda vystavenie kvalifikovaného certifikátu, dodanie bezpečného zariadenia a programu na podpisovanie dokumentov Qsign stojí 123,17 Eur vrátane DPH/, no môže sa poskytnúť aj inštalácia alebo aj so zaškolenie na vyše, tam je samozrejme cena vyššia. Toto platí pre zaručený elektronický podpis. Netreba však zabúdať, že takýto ZEP neslúži iba na komunikáciu s DÚ.... v praxi sa jeho využitie bude len rozširovať. Kvalifikovaný certifikát sa vydáva na dobu 1 roka, potom sa obnovuje. Suma za obnovu je už zanedbateľná po tom roku.
Ešte taká poznámka ten Qsign slúži na podpisovanie dokumentov do obchodného registra /aj prečítanie dokumentov podpísaných ZEP-om/ a na ostatné kvalifikované elektronické podania. Na komunikáciu s DÚ nie je nevyhnutné dodanie programu Qsign.
JankaO
27.11.09,08:58
Tak napríklad : základ - teda dodanie bezpečného zariadenia /token, program Qsign a vydanie kvalifikovaného certifikátu/ stojí 123,17 Eur vrátane DPH/, no môže sa poskytnúť aj inštalácia alebo aj so zaškolenie, tam je samozrejme cena vyššia. Toto platí pre zaručený elektronický podpis. Netreba však zabúdať, že takýto ZEP neslúži iba na komunikáciu s DÚ.... v praxi sa jeho využitie bude len rozširovať. Kvalifikovaný certifikát sa vydáva na dobu 1 roka, potom sa obnovuje. Suma za obnovu je už zanedbateľná po tom roku.
Ešte taká poznámka ten Qsign slúži na čítanie zazepovaných /podpísaných/ dokumentov a tak isto v komunikácii s obchodným registrom na podpisovanie samotných dokumentov. Ak sa bude ZEP používať len v súvislosti s DÚ, tam nie je nevyhnutný.
Jas som blond. Qsign nechcem-chcem len posielať priznania a výkazy a hlásenia len na DÚ pomocou ZEP. Neviem, čo z toho je nevyhnutné zo základného balíka za 123,17 EUR. Ak si kúpim základ, platí to na posielanie za jeden 1 subjekt, alebo je to neohraničené a cez tento ZEP môžem poslať aj za 50-tich?
domenico.office
27.11.09,09:13
V podstate ti stačí kvalifikovaný certifikát a bezpečné zariadenie v cene 83,90 €, na počte podaní (subjektov) nezáleží, je to tvoj certifikát, prostredníctvom ktorého podpisuješ dokumenty, podania napr. na DÚ. Dopĺňam, že budeš potrebovať od klientov plnú moc.
ZuzanaA
27.11.09,09:17
V podstate ti stačí kvalifikovaný certifikát a bezpečné zariadenie v cene 83,90 €, na počte podaní (subjektov) nezáleží, je to tvoj certifikát, prostredníctvom ktorého podpisuješ dokumenty, podania napr. na DÚ. Dopĺňam, že budeš potrebovať od klientov plnú moc.

A kde ten certifikát a bezpečné zariadenie môžem vybaviť? :rolleyes:
domenico.office
27.11.09,09:19
Skús si zadať do Googlu registračná autorita a vyhľadaj si firmu najbližšiu tvojmu bydlisku, niektoré to robia aj mobilným spôsobom, prídu k tebe do kancelárie....
JankaO
27.11.09,09:46
A kde ten certifikát a bezpečné zariadenie môžem vybaviť? :rolleyes:
Alebo aj tu:http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/zoznam-aca/index.html
alebo: http://www.porada.sk/blog.php?b=423
Economic
27.11.09,12:13
Jas som blond. Qsign nechcem-chcem len posielať priznania a výkazy a hlásenia len na DÚ pomocou ZEP. Neviem, čo z toho je nevyhnutné zo základného balíka za 123,17 EUR. Ak si kúpim základ, platí to na posielanie za jeden 1 subjekt, alebo je to neohraničené a cez tento ZEP môžem poslať aj za 50-tich?


Samotný ZEP bez toho programu je 83,90. Môžeš ho používať aj pre 50 firiem.... Teda jeho využitie je neohraničené čo do počtu klientov.
Dada
27.11.09,12:19
A to každý, kto bude podávať súhrnný výkaz, bude ho musieť posielať elektronicky?
Economic
27.11.09,12:33
A kde ten certifikát a bezpečné zariadenie môžem vybaviť? :rolleyes:

Jednoznačne u registračnej autority, možno aj mobilnej. Už nebudeš musieť poň až do Bratislavy ako ja....
Economic
27.11.09,12:37
A to každý, kto bude podávať súhrnný výkaz, bude ho musieť posielať elektronicky?

Pozri § 80 odsek 9
KEJKA
28.11.09,08:49
Samotný ZEP bez toho programu je 83,90. Môžeš ho používať aj pre 50 firiem.... Teda jeho využitie je neohraničené čo do počtu klientov.


V podstate ti stačí kvalifikovaný certifikát a bezpečné zariadenie v cene 83,90 €, na počte podaní (subjektov) nezáleží, je to tvoj certifikát, prostredníctvom ktorého podpisuješ dokumenty, podania napr. na DÚ. Dopĺňam, že budeš potrebovať od klientov plnú moc.
nie je lepšie komunikovať s klientom, aby si vybavil zaručený e-podlis sám, ved ho využije na rôzne podania. Účtovník mu dodá súbor, ktorý odošle.
Nie každý účtovník má plnú moc pre konanie s DU, podľa mňa je to služba naviac a ak nie je platená? Voči DU vystupuje klient ako ten zodpovedný......
domenico.office
28.11.09,10:15
nie je lepšie komunikovať s klientom, aby si vybavil zaručený e-podlis sám, ved ho využije na rôzne podania. Účtovník mu dodá súbor, ktorý odošle.
Nie každý účtovník má plnú moc pre konanie s DU, podľa mňa je to služba naviac a ak nie je platená? Voči DU vystupuje klient ako ten zodpovedný......

Možno aj to je riešenie, aby si to klient vybavil sám a podával si takéto podania. Prax ukáže, ako to bude najlepšie, mohla by to byť aj platená služba pre klienta od spracovateľa jeho účtovníctva, je to na nich, ako sa dohodnú.
Martin_Timko
29.11.09,18:46
Mohol by mi vysvetlit ktosi dovod, preco by som si mal elektronicky podpis vybavovat a nacozeby mi bol ked celu agendu robi externa firma. Ak to tak dobre ratam uctovna firma, co spracuje 20 firmam uctovnictvo a da si zaplatit mesacne ako pracu naviac za podanie suhrnneho vykazu 2 € za dva mesiace ma tento naklad naspat. A dalsie mesiace na tom zaraba. :o
KEJKA
03.12.09,08:58
Mohol by mi vysvetlit ktosi dovod, preco by som si mal elektronicky podpis vybavovat a nacozeby mi bol ked celu agendu robi externa firma. Ak to tak dobre ratam uctovna firma, co spracuje 20 firmam uctovnictvo a da si zaplatit mesacne ako pracu naviac za podanie suhrnneho vykazu 2 € za dva mesiace ma tento naklad naspat. A dalsie mesiace na tom zaraba. :o
iste, súhlasím, ale ak externá firma ukončí prácu dodávania služieb? Prípadne sa ešte ani nedohodnú na ukončení? Je bezpečnejšie pre firmu mať vybavený el.podpis ved ho využije na hocijakú komunikáciu aj v kontakte so svojimi klientmi (napr. posielanie faktúr elektronicky ai.)
Vlastas
03.12.09,10:21
A to každý, kto bude podávať súhrnný výkaz, bude ho musieť posielať elektronicky?


Pozri § 80 odsek 9


To znamená, že keď sa mi podarí 1x ročne niečo predať do ČR /cca 3000,-Eur/ musím podať súhrnný elektronicky, a bude ma to stáť 83,9 Eur. Na nič iné to v súčastnosti nepoužijem. Veľmi drahé podanie jedného tlačiva. Dá sa to nejako obísť. Nenašla som nikde že sa dá podať aj na papierovom tlačive.:confused::confused::confused:
KEJKA
03.12.09,10:28
A to každý, kto bude podávať súhrnný výkaz, bude ho musieť posielať elektronicky?




To znamená, že keď sa mi podarí 1x ročne niečo predať do ČR /cca 3000,-Eur/ musím podať súhrnný elektronicky, a bude ma to stáť 83,9 Eur. Na nič iné to v súčastnosti nepoužijem. Veľmi drahé podanie jedného tlačiva. Dá sa to nejako obísť. Nenašla som nikde že sa dá podať aj na papierovom tlačive.:confused::confused::confused:
veru každý.
Aby to nebolo také drahé - podávaj elektronicky všetko, čo sa dá - ved za každú doporučenú zásielku zaplatíš 1 EUR, tak sa ti to časom vráti na poštovnom (napr.). Okrem toho ušetríš na cestovnom, ušetríš čas..... spočítaj si všetko.
Vlastas
03.12.09,10:36
veru každý.
Aby to nebolo také drahé - podávaj elektronicky všetko, čo sa dá - ved za každú doporučenú zásielku zaplatíš 1 EUR, tak sa ti to časom vráti na poštovnom (napr.). Okrem toho ušetríš na cestovnom, ušetríš čas..... spočítaj si všetko.

Elektronicky podávam už dnes, zdravotné poisťovne, soc.poisťovňu, všetko čo sa dá. Ale tu chcú odo mňa 83,90 Eur a stým nesúhlasím. :eek:
Lianka
03.12.09,10:52
Zakon hovori o ZEP alebo dohode o elektronickom zasielani s danovym uradom - mas dve moznosti.
Vlastas
03.12.09,11:10
Zakon hovori o ZEP alebo dohode o elektronickom zasielani s danovym uradom - mas dve moznosti.

Medzi časom som si bola na portále daňového riaditeľstva naštudovať elektronické zasielanie na DU. Keď podpíšeme dohodu s DU o elek.zasielaní bude to postačovať. Pôjdem zatiaľ touto cestou. Ale aj tak sa nevyhnem papierovaniu. Možno ma v budúcnosti technický pokrok donúti a bude aj elektronický podpis.
KEJKA
03.12.09,12:37
Elektronicky podávam už dnes, zdravotné poisťovne, soc.poisťovňu, všetko čo sa dá. Ale tu chcú odo mňa 83,90 Eur a stým nesúhlasím. :eek:
áo, to je fakt, aj ja, a je to zadarmo. Je to bez ZEP - dohoda a tá je možná aj s DU.
Ale vývoj ide dopredu, ZEP sa určite zíde.
domenico.office
03.12.09,17:34
áo, to je fakt, aj ja, a je to zadarmo. Je to bez ZEP - dohoda a tá je možná aj s DU.
Ale vývoj ide dopredu, ZEP sa určite zíde.

Zadarmo? Prepáč, že takto reagujem, ale nezdá sa mi, že podávanie akýchkoľvek výkazov bez ZEP-u bude zadarmo. Čo píšem na týchto miestach, píšem i na základe vlastných skúseností a už by sa nikto v našej firme nevrátil k papierovej forme, zaznamenali sme menšiu spotrebu tonera v tlačiarni, menšiu spotrebu papiera, úsporu na obálkach, či poštovnom. Je pravda, že prvá investícia je tu a že je zbytočné, aby si podnikateľ, ktorému sa podarí jeden dva obchody mimo Slovenska vybavoval a investoval do ZEP-u. Ale nie sú tu len "poraďáci, ktorí urobia len jeden dva obchody....

Citujem z Dohody o spôsobe.....:
Daňový subjekt je povinný preukázať podanie písomnosti doručovanej elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom tak, že do piatich pracovných dní odo dňa jej podania doručí správcovi dane prvú stranu doručenej písomnosti a písomné Vyhlásenie o podaní písomnosti elektronickou formou

Po elektronickom podaní bude treba vytlačiť prvú stranu podávaného dokumentu a vytlačiť Vyhlásenie...., zabaliť do obálky a poslať na DÚ, kto nebude chcieť riskovať, že by sa táto obálka neprišla na DÚ, pošle to doporučene, pretože podľa tejto dohody, ak v lehote piatich pracovných dní odo dňa podania písomnosti na elektronickú podateľňu...daňový subjekt nedoručí miestne príslušnému správcovi dane...hľadí sa na písomnosť akoby nebola podaná. Alebo tam pôjde osobne, peškom, či na vlastnom aute, ale to sa asi neráta.
Nechcem nikomu brať jeho názor, môj príspevok je môj pohľad na vec, každý sa môže rozhodnúť, ako chce a ako mu vyhovuje.
Vlastas
04.12.09,08:04
Súhlasím, úspora hlavne vo veľkej firme je veľká.Mňa skôr naštvalo, že štát /alebo niekto kompetentný/ si vymyslí, prikáže a nemáme na výber. Ak štát nemá prostriedky na tipovanie papierových výkazov, tak nech požiadavku na nás zabezpečí tiež tak, aby sme ani mi nemali zbytočné výdavky. Ja mám DU po ceste, takže náklady sú minimálne. Je toto môj názor a nemusíte s ním súhlasiť.
KEJKA
04.12.09,08:22
kedže ma cituješ, zadarmo je to do SP, ZP, štatistiku, myslím, že tak fungovala aj colnica (lieh) - myslela som vo všeobecosti. Nikde sme nič neplatili. S DU je to iak, a asi aj inak bude, i ked echápem prečo. Nemalé peniaze za odvody platíme aj do poisťovní, tam stačí len registrácia, heslo. DU je výnimka? teda spolu s OR a hádam aj inými inštitúciami.
Ale zvykla som si rýchlo na pohodlné e-podanie, takže proti zaručenému podpisu neprotestujem, ak mi to umožní bezproblémové podávanie aj na DU.
domenico.office
04.12.09,11:54
I napriek tomu, že som citoval tvoj príspevok Kejka (nespochybňoval som tvoj názor a čítam si tvoje príspevky a viem, že si naklonená e-podaniam), vypichol som len slovo zadarmo, aby si niekto nemyslel, ak si urobí dohodu s DÚ bude to zadarmo, práve naopak, pridáva sa ďalší papier, vám ekonómom, účtovníkom a pod. Nemôžem za to, že zákonodarca to uzákonil takýmto spôsobom, môžeme všetci nesúhlasiť, ale ostáva nám len pripraviť sa na to a akceptovať daný stav. Určite bude mnoho takých, ktorí nebudú platiť za ZEP, ostanú pri tom, že si urobia dohodu, určite nespadne svet, budú určite takí, ktorí vzhliadnu v tom výhodu a zainvestujú. Však zákon to umožňuje....Nám vo firme to stálo za to si vybaviť ZEP a zaplatiť uvedenú čiastku (mimochodom, po dvoch mesiacoch bola táto investícia späť), byť pripravený pre budúcnosť, možno je tu oveľa bližšie, ako si vieme predstaviť. Súhlasím s tebou, že iné inštitúcie (SP, ZP) si to zariadili inak, len sa obávam, aby to v budúcnosti nezmenili, presne spôsobom ala podania na Daňový úrad.

Na koniec len moja malá úvaha: Ruku na srdce, koľko sme vyhodili za zbytočnosti, ktoré nám nikdy neprinesú úžitok....?
cactus
04.12.09,12:43
Toto som vygooglila o ZEP

Ako som vybavoval zaručený elektronický podpis
http://ad2.bbmedia.cz/please/showit/2337/8/6/20/?typkodu=img (http://ad2.bbmedia.cz/please/redirect/2337/8/6/20/)


Pôvodne som si myslel, že vybavenie zaručeného elektronického podpisu pôjde jednoducho.Neskôr som zmenil názor. Na ceste za jeho používaním je potrebné prejsť viacero zastávok.Dúfam, že ich zrhnutie pomôže ďalším, ktorí sa o to pokúsia.

Prvý krok by mal smerovať do certifikačnej resp. registračnej autority, t.j. firmy ktorá Vám certifikát vydá. Zároveň je potrebné si zakúpiť softvér na podpisovanie dokumentov.Program Qsign je jediný, ktorý sa dá použiť na podpisovanie dokumentov pre všetky inštitúcie, ktoré umožňujú prijímanie elektronicky podpísaných dokumentov.
Kvôli úspore času som sa rozhodol, že si kúpim program a certifikát v jednom balíku od firmy Ardaco. Kto chce, môže si zaobstarať certifikát a program samostatne, príp. od inej registračnej autority.
Pre vydanie certifikátu som musel navštíviť sídlo firmy v Bratislave. Sú na výber aj iné mestá (Košice, Žilina, Trenčín) ale v nich vybavíte iba certifikát. Prípadne môžete využiť služby jednej z mobilných registračných autorít, ktorá príde za Vami kdekoľvek,ale za túto službu si priplatíte. Program t.j. licenciu na jeho používanie na 1 rok stál 39,27 eur. Certifikát na zaručený elektronický podpis s platnosťou na 1 rok mi vydala spoločnosť Disig. Zaplatil som zaň 83,90 eur. Oboje (program+certifikát) som vybavil v sídle firmy Ardaco s jej milou pracovníčkou, ktorá vedela zodpovedať všetky moje otázky.
Tu je potrebné poznamenať, že o rok, Vás na blížiaci sa koniec platnosti certifikátu nik neupozorní. Ak si dátumy platnosti neustriehnete, nevyhnete sa opakovaniu celej procedúry.
Na obnovenie certifikátu na ďalší rok máte interval 30 až 1 deň pred skončením platnosti. V rámci tohto intervalu to môžte urobiť aj mailom/telefonicky. Po jeho vypršaní už iba osobne, rovnako ako pri prvom vybavovaní. Na vybavenie certifikátu som musel predložiť dva doklady (v mojom prípade občiansky a vodičský preukaz).Zaručený elektronický podpis(certifikát) je vlastne usb kľúč, ktorý som obdržal po podpise dokumentov vo firme Ardaco. Usb kľúč sa pri podpisovaní dokumentov zapája do počítača. Po ukončení práce s podpisovaním by sa mal z počítača vybrať kvôli bezpečnostným rizikám (aj kvôli tomu, že údaje z kľúča sa nedajú zálohovať).

Druhý krok je inštalácia samotného certifikátu a programu do počítača. Ja som postupoval podľa postupu, ktorý som dostal vo firme kde som certifikát vybavoval.Musím povedať že samotná inštalácia certifikátu je zložitejšia ako inštalácia programu. Považujem sa za človeka počítačovo-gramotného, ale napriek tomu ma zložitosť inštalácie certifikátu zaskočila.
Certifikát a program na podpisovanie je možné inštalovať a používať aj na viacerých počítačoch.

Po úspešnej inštalácii nasledovala registrácia na stránkach ústredného portálu verejnej správy (http://www.upvs.gov.sk). Najprv som sa zaregistroval do portálu, t.j.vytvoril som si konto a to si aktivoval (ak už ste registrovaní, tento krok vynechávate).Po prihlásení sa do portálu som vyplnil žiadosť o registráciu certifikátu, podpísal ju inštalovaným zaručeným elektronickým podpisom a vytlačil som ju. Podľa informácii na stránke som mal navštíviť notára a požiadať o spísanie notárskej zápisnice na overenie totožnosti údajov v registračnom formulári.
Otázne je, či notárska zápisnica nie je zbytočná a nestačilo by iba overenie podpisu. Podľa portálu mala byť cena za zápisnicu cca 13,28 eur (400sk). V prvom prípade pracovníčka notárskeho úradu vôbec nevedela, čo od nej žiadam. Navyše notárka mala vraj dovolenku. Bola ale ochotná, a tak jej zatelefonovala.Po telefonáte s notárkou mi bolo oznámené, že zápisnicu je možné vyhotoviť až po notárkinej dovolenke a to nie hneď ale za cca 2 dni.
V druhom prípade sa situácia opakovala akurát s tým rozdielom že notárka odchádzala na dovolenku na druhý deň a už by to údajne nestihla. Asi je 13 eur málo. Čo už. Povedal som si, že do tretice všetko dobré. Začiatok bol rovnaký - notárka odchádzala na druhý deň na dovolenku (asi bolo celonotárske voľno) a vraj by to nestihla spraviť. Nechcel som už pokúšať šťastie u iných notárov, tak som súhlasil, že to vypracuje po dovolenke (cca 1 týždeň). Už som sa zmieril s tým, že to bude nejaký čas trvať.
Nečakane ma v priebehu dňa potešil telefonát od notárky, že sa jej zmenil program a že mi notársku zápisnicu vystaví skôr. Namiesto týždňa to teda trvalo 2 dni.
Cena za notársku zápisnicu bola ale vyššia - 36 eur.Bolo to spôsobené tým, že notárka si okrem ceny za spísanie notárskej zápisnice zaúčtovala ešte ďalšie položky s tým súvisiace (napr.jej uverejnenie v zozname notárskych zápisníc).

Posledným krokom bolo odoslanie vytlačeného registračného formulára (z portálu verejnej správy) a notárskej zápisnice poštou na adresu ústredného portálu verejnej správy v Bratislave.Po odoslaní som čakal 5 dní na zaregistrovanie môjho certifikátu o ktorom mi prišla správa do konta na portáli verejnej správy. Konečne som elektronický podpis mohol začať používať.

Rekapitulácia postupu:
1.výber a návšteva certifikačnej (registračnej) autority
2.kúpa programu (licencie) na podpisovanie dokumentov
3.inštalácia certifikátu a programu do PC
4.registrácia a vyplnenie registračného formuláru na ústrednom portáli verejnej správy
5.návšteva notára a spísanie notárskej zápisnice
6.poslatie notárskej zápisnice a registračného formuláru na sídlo ústredného portálu verejnej správy
7.potvrdenie registrácie portálom

Cena (poplatky, ktoré som zaplatil-s DPH):
1. program (licencia) - 39,27 eur
2. certifikát - 83,90 eur
3. notárska zápisnica - 36,33 eur

spolu: 159,5 eur/4805 sk
V cene nie je cestovné do BA a poštovné.

čas vybavenia: cca 2 týždne

Na záver pripomeniem, že zaručený elektronický podpis je možné v súčasnosti využiť na elektronické zasielanie dokumentov na daňový úrad a podaní na obchodný register. Ostatné štátne inštitúcie (živnostenský úrad, kataster, sociálna poisťovňa...) túto možnosť neposkytujú.

Roman Konrád (http://romankonrad.blog.sme.sk/), utorok 1. septembra 2009 09:00
cactus
04.12.09,12:50
domenico.office
04.12.09,13:06
Už len pre poriadok doplním, že pre komunikáciu s DÚ nie je potrebné kupovať si program na podpisovanie dokumentov ZEP-om a nie je potrebná ani notárska zápisnica, prispievateľ v obsiahlom článku zrejme bude využívať svoj ZEP na komunikáciu s Obchodným registrom. Nebudem sa vyjadrovať k obsahu, my sme elektronický podpis rozbehli v priebehu piatich dní a to tri dni nás zdržalo chybné zaslanie notárskej zápisnice na portál verejnej správy. Autor poznamenal o.i., že niekto može prísť ku Vám, vystaví certifikát a samozrejme si to zaplatíte. Ale to že strávil jeden celý deň v Bratislave, zaplatil za cestovné a trvalo mu to dva týždne, to už za žiadny náklad nepovažoval.
Tvrdenie, že vás nikto neupozorní na vypršanie certifikátu nie je pravdivé, neviem, odkiaľ to dotyčný pisateľ vzal.
VladoaKatka
09.12.09,09:33
Usmernenie z DRSR.

Zmeny pri podávaní súhrnného výkazu od 1.1.2010


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf
JankaO
10.12.09,12:42
Toto som vygooglila o ZEP

Ako som vybavoval zaručený elektronický podpis
.....
Cena (poplatky, ktoré som zaplatil-s DPH):
1. program (licencia) - 39,27 eur
2. certifikát - 83,90 eur
3. notárska zápisnica - 36,33 eur

spolu: 159,5 eur/4805 sk
V cene nie je cestovné do BA a poštovné.

čas vybavenia: cca 2 týždne

Roman Konrád (http://romankonrad.blog.sme.sk/), utorok 1. septembra 2009 09:00
Tak napíšem moju skúsenosť, ako som vybavovala ZEP.
Zavolala som firme, ktorá poskytuje mobilnú registráciu ZEP. Dohodli sme sa a hneď na druhý deň mi to prišli ku mne nainštalovať. Trvalo to necelú hodinu. Cena : certifikát s 5% zľavou + cestovné.
KEJKA
10.12.09,21:11
Tak napíšem moju skúsenosť, ako som vybavovala ZEP.
Zavolala som firme, ktorá poskytuje mobilnú registráciu ZEP. Dohodli sme sa a hneď na druhý deň mi to prišli ku mne nainštalovať. Trvalo to necelú hodinu. Cena : certifikát s 5% zľavou + cestovné.
môžeš napísať konkrétne plus miesto dodania - lokalitu?
JankaO
11.12.09,07:29
môžeš napísať konkrétne plus miesto dodania - lokalitu?
Miesto dodania Ružomberok, suma konkrétne spolu 145 EUR. (Neviem, či som sa do požadovanej konkrétnosti trafila);)
Anja111
14.12.09,15:09
Čítam, čítam, ale stále mám v tom ešte nejasnosti...
1.) ZEP je viazaný na firmu, alebo na osobu? Napr. keby som nemala živnosť, ale spracovávam účtovníctvo na dohodu, tak môžem mať ZEP ja, alebo ho musí mať každá firma, pre ktorú pracujem?
2.) Keď si účtovnícka firma vybaví ZEP, tak môže s ním zasielať výkazy za všetkých klientov, alebo musí mať každý klient vybavený svoj ZEP?
Vopred ďakujem za každú reakciu.
Economic
14.12.09,15:11
Čítam, čítam, ale stále mám v tom ešte nejasnosti...
1.) ZEP je viazaný na firmu, alebo na osobu? Napr. keby som nemala živnosť, ale spracovávam účtovníctvo na dohodu, tak môžem mať ZEP ja, alebo ho musí mať každá firma, pre ktorú pracujem?
2.) Keď si účtovnícka firma vybaví ZEP, tak môže s ním zasielať výkazy za všetkých klientov, alebo musí mať každý klient vybavený svoj ZEP?
Vopred ďakujem za každú reakciu.

Ten ZEP by si vlastnila Ty. Tvoji klienti by Ti dali plnú moc na elektronické podávanie DP. /musí byť úradne osvedčená/ Každý klient nemusí mať svoj ZEP. Stačí keď ho má jeho účtovník.
JankaO
14.12.09,15:13
Čítam, čítam, ale stále mám v tom ešte nejasnosti...
1.) ZEP je viazaný na firmu, alebo na osobu? Napr. keby som nemala živnosť, ale spracovávam účtovníctvo na dohodu, tak môžem mať ZEP ja, alebo ho musí mať každá firma, pre ktorú pracujem? ZEP je viazaný na osobu.
2.) Keď si účtovnícka firma vybaví ZEP, tak môže s ním zasielať výkazy za všetkých klientov, alebo musí mať každý klient vybavený svoj ZEP?
Vopred ďakujem za každú reakciu. S jedným ZEP-om môžeš posielať výkazy za x firiem, len firmy musia dať splnomocnenie k takémuto zastupovaniu.
.......
Anja111
14.12.09,15:14
Ten ZEP by si vlastnila Ty. Tvoji klienti by Ti dali plnú moc na elektronické podávanie DP. /musí byť úradne osvedčená/ Každý klient nemusí mať svoj ZEP. Stačí keď ho má jeho účtovník.
Platí to aj pri práci na dohodu?
A nebralo by sa to ako zastupovanie klienta voči DU? Myslím tým, či nebude obmedzený počet klientov, za ktorých by som mohla podávať DP elektronicky.
JankaO
14.12.09,15:15
Nie je rozhodujúce, na základe akej zmluvy účto spracovávaš. Počet klientov zo strany DÚ obmedzený nie je. ( v prípade elektronickej komunikácie.)
Anja111
14.12.09,15:16
1.) ZEP je viazaný na firmu, alebo na osobu? Napr. keby som nemala živnosť, ale spracovávam účtovníctvo na dohodu, tak môžem mať ZEP ja, alebo ho musí mať každá firma, pre ktorú pracujem? ZEP je viazaný na osobu.
2.) Keď si účtovnícka firma vybaví ZEP, tak môže s ním zasielať výkazy za všetkých klientov, alebo musí mať každý klient vybavený svoj ZEP?
Vopred ďakujem za každú reakciu. S jedným ZEP-om môžeš posielať výkazy za x firiem, len firmy musia dať splnomocnenie k takémuto zastupovaniu.

Presne toto ma zaujímalo... Ďakujem.
Anja111
14.12.09,15:17
Nie je rozhodujúce, na základe akej zmluvy účto spracovávaš. Počet klientov zo strany DÚ obmedzený nie je. ( v prípade elektronickej komunikácie.)
Výborne, už som kľudnejšia.
domenico.office
14.12.09,16:06
1.) ZEP je viazaný na firmu, alebo na osobu? Napr. keby som nemala živnosť, ale spracovávam účtovníctvo na dohodu, tak môžem mať ZEP ja, alebo ho musí mať každá firma, pre ktorú pracujem? ZEP je viazaný na osobu.
2.) Keď si účtovnícka firma vybaví ZEP, tak môže s ním zasielať výkazy za všetkých klientov, alebo musí mať každý klient vybavený svoj ZEP?
Vopred ďakujem za každú reakciu. S jedným ZEP-om môžeš posielať výkazy za x firiem, len firmy musia dať splnomocnenie k takémuto zastupovaniu.

Presne toto ma zaujímalo... Ďakujem.

1. ZEP je viazaný vždy na osobu, pretože podľa zákona jednoznačný identifikátor Kvalifikovaného certifikátu je rodné číslo. Ak budeš mať ZEP, môžeš podávať výkazy, DP za svojich klientov pod podmienkou, že ti na tieto úkony udelia plnú moc.
2. V podstate v 1 je odpoveď. Účtovná firma si nemôže vybaviť Kvalifikovaný certifikát.

Jedným ZEP-om je možno posielať za x firiem, splnením podmienky vyššie.
domenico.office
14.12.09,16:13
Platí to aj pri práci na dohodu?
A nebralo by sa to ako zastupovanie klienta voči DU? Myslím tým, či nebude obmedzený počet klientov, za ktorých by som mohla podávať DP elektronicky.

Nie, elektronické podanie sa neberie, ako zastupovanie klientov.
JankaO
14.12.09,16:24
Nie, elektronické podanie sa neberie, ako zastupovanie klientov.
Je to zastupovanie v zmysle § 10 zák. 511/1992
jacekova
14.12.09,16:24
a môžem posielať s 1 ZEPom výkazy za klientov na viac DU? dakujeeem
domenico.office
14.12.09,16:42
Je to zastupovanie v zmysle § 10 zák. 511/1992

Samozrejme že platí citovaný paragraf, len som chcel napísať, že zásada odst. 2 Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane.... neplatí pri elektronickom podaní.
Anja111
15.12.09,05:47
1. ZEP je viazaný vždy na osobu, pretože podľa zákona jednoznačný identifikátor Kvalifikovaného certifikátu je rodné číslo. Ak budeš mať ZEP, môžeš podávať výkazy, DP za svojich klientov pod podmienkou, že ti na tieto úkony udelia plnú moc.
2. V podstate v 1 je odpoveď. Účtovná firma si nemôže vybaviť Kvalifikovaný certifikát.

Jedným ZEP-om je možno posielať za x firiem, splnením podmienky vyššie.


Nie, elektronické podanie sa neberie, ako zastupovanie klientov.
Ďakujem...
ninuška
15.12.09,11:05
Prosím Vás, podávali ste už niekto žiadosť o registráciu podľa § 7a?
Je k tomu predpísané tlačivo alebo stačí napísať žiadosť formou listu?
ďakujem
abel
16.12.09,19:15
Chcem sa spýtať niekoho, čo už absolvoval školenie o DPH od 1. 1. 2010, či nastali zmeny ohľadom DPH pri uplatňovaní 80 % PHL.
Našla som teraz jednu stránku, ale neviem, či to zaradiť do témy Jedna pani povedala alebo je to naozaj. Ide hlavne o bod 08 na poslednej strane.
Aljok
16.12.09,19:20
Chcem sa spýtať niekoho, čo už absolvoval školenie o DPH od 1. 1. 2010, či nastali zmeny ohľadom DPH pri uplatňovaní 80 % PHL.
Našla som teraz jednu stránku, ale neviem, či to zaradiť do témy Jedna pani povedala alebo je to naozaj. Ide hlavne o bod 08 na poslednej strane.

Pozri tento príspevok od Rozalky:
http://www.porada.sk/1210052-post7.html
Anja111
22.12.09,06:06
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zastupovanie daňového subjektu je upravené v § 9 a § 10 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o správe daní).
Podľa § 9 ods. 3 zákona o správe daní daňový subjekt, jeho zástupca alebo jeho opatrovník sa môže dať zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne s úradne overeným podpisom alebo ústne do zápisnice u správcu dane.
Podľa § 10 ods. 2 zákona o správe daní zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami.

Cit. ustanovenie zákona o správe daní upravuje, v akom prípade môže zástupca zastupovať na jednom daňovom úrade aj viacero daňových subjektov. V iných prípadoch, ako je tu uvedené, zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt na jednom daňovom úrade.
Podľa uvedeného ustanovenia zákona, v prípade, ak bude Vaša spoločnosť splnomocnená daňovými subjektmi, môžete doručovať písomnosti elektronickými prostriedkami aj za viacero daňových subjektov jednému správcovi dane (na jeden daňový úrad).

Váš dopyt:

Naša spoločnosť poskytuje účtovnícke služby svojim klientom. Vlastníme zaručený elektronický podpis a prostredníctvom tohto podpisu by sme chceli podávať daňové priznania elektronicky za svojich klientov, pričom nemáme štatút daňového poradcu ani advokáta, Je to možné ? Nie je to v rozpore s ustanovením § 10 zákona č.511/1992 Zb.?
unaghy
23.12.09,18:42
tak poprosím, poraďte.
Doteraz:
- s.r.o. vykonáva len technické poradenstvo do EU mimo SR. Obrat nevstupuje do DPH, miesto dodania je mimo SR. Nie je povinnosť registrácie, s.r.o. nie je registrovaná na DPH. Teda DPH sa vôbec nerieši.
Ako po novom?
vďaka

Môj klient má podobný problém, dodáva služby do zahraničia, čo nie je predmetom DPH, miestom dodania služby je nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v zahraničí, ale po novom sa bude musieť registrovať, keďže ako neplatca dodáva službu zahraničnému platcovi. Otázkou zostáva čo vstupuje do priznania? Príjmy nie sú predmetom DPH, výdavky áno, takže nadmerný odpočet po celý rok? Má niekto skúsenosti?
macte
23.12.09,20:29
Dobrý večer,
chcem sa spýtať ako sa to posudzuje v nasledovnom pjrípade.
Nakupujeme materiál z CR, neobstarávame žiadnu službu, ale fakturované máme aj expedičné náklady - kuriérkse služby.
Dúfam, že toto sa nepovažuje za obstaranie služby z iného členského štátu.
macte
25.12.09,20:18
vie mi niekto prosim poradit ????????
Tweety
26.12.09,07:53
Dobrý večer,
chcem sa spýtať ako sa to posudzuje v nasledovnom pjrípade.
Nakupujeme materiál z CR, neobstarávame žiadnu službu, ale fakturované máme aj expedičné náklady - kuriérkse služby.
Dúfam, že toto sa nepovažuje za obstaranie služby z iného členského štátu.
Sú to náklady súvisiace s obstaraním materiálu, takže vstupujú do jeho OC.
Economic
27.12.09,13:32
Chcem sa spýtať niekoho, čo už absolvoval školenie o DPH od 1. 1. 2010, či nastali zmeny ohľadom DPH pri uplatňovaní 80 % PHL.
Našla som teraz jednu stránku, ale neviem, či to zaradiť do témy Jedna pani povedala alebo je to naozaj. Ide hlavne o bod 08 na poslednej strane.

Ja som školenie absolvovala. Naša lektorka nám dala do pozornosti materiál uverejnený k tejto problematike na stránke www.drsr.sk, a k tomu ešte v materiáloch sme mali : Ak platiteľ uplatňuje výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako sa podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHM do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.
beatad
28.12.09,08:27
Ahojte,robím účto firme:
1.ktorá fakturuje prepravné služby §16 dph zahraničnému odber.-bez dph(preprava mimo územia SR).Je mesačným platcom dph, súhrnný výkaz doteraz nepodávala. Bude musieť podávať suhr.výkaz od 1.1.2010 mesačne alebo štvrťročne?
2.ďalšia firma faktúruje vyšívacie práce pre zahranič.odber. Je mesačným plátcom dph, doteraz podávala SV štvrťročne. Môže naďalej podávať SV štvrťročne ak tieto vývoz nepresiahne 100 000€?
Ďakujem
marina8
28.12.09,08:32
Ahojte,robím účto firme:
1.ktorá fakturuje prepravné služby §16 dph zahraničnému odber.-bez dph(preprava mimo územia SR).Je mesačným platcom dph, súhrnný výkaz doteraz nepodávala. Bude musieť podávať suhr.výkaz od 1.1.2010 mesačne alebo štvrťročne?
2.ďalšia firma faktúruje vyšívacie práce pre zahranič.odber. Je mesačným plátcom dph, doteraz podávala SV štvrťročne. Môže naďalej podávať SV štvrťročne ak tieto vývoz nepresiahne 100 000€?
Ďakujem

odpoved 1: na skoleni nam povedali, ze pri sluzbach sa podava SV mesacne bez ohladu na vysku poskytnutych sluzieb
bola tu vsak na porade debata a polemika ci je to naozaj tak;)
odpoved 2: ak firma iba dodava tovar a neposkytuje sluzby, tak pokial ten obrat nepresiahne podava SV aj nadalej kvartalne
Economic
28.12.09,09:21
Ahojte,robím účto firme:
1.ktorá fakturuje prepravné služby §16 dph zahraničnému odber.-bez dph(preprava mimo územia SR).Je mesačným platcom dph, súhrnný výkaz doteraz nepodávala. Bude musieť podávať suhr.výkaz od 1.1.2010 mesačne alebo štvrťročne?
2.ďalšia firma faktúruje vyšívacie práce pre zahranič.odber. Je mesačným plátcom dph, doteraz podávala SV štvrťročne. Môže naďalej podávať SV štvrťročne ak tieto vývoz nepresiahne 100 000€?
Ďakujem

1. SLUŽBY - mesačne bez ohľadu na obrat
2 TOVAR - do 100 000.- za kvartál môže byť kvartálne
nad 100 000.- v priebehu štvrťroka, musí byť mesačný súhrnný výkaz
beatad
28.12.09,09:49
Ďakujem za rady, som rada, že sa môžem na poraďákov vždy spoľahnúť.:)
beatad
28.12.09,09:52
Ďakujem Vám za cenné rady.
Daggmar
29.12.09,07:11
Môj klient má podobný problém, dodáva služby do zahraničia, čo nie je predmetom DPH, miestom dodania služby je nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v zahraničí, ale po novom sa bude musieť registrovať, keďže ako neplatca dodáva službu zahraničnému platcovi. Otázkou zostáva čo vstupuje do priznania? Príjmy nie sú predmetom DPH, výdavky áno, takže nadmerný odpočet po celý rok? Má niekto skúsenosti?

Mám niečo podobné, účtujem služby do zahraničia bez dph. Občas máme aj tuzemského klienta a len ten nám vstupuje do dph v príjmoch. Takže ÁNO budete mať nadmerný odpočet po celý rok. Od januára 2010 budeme teraz povinný robiť aj SV za služby.
Gabi03
12.01.10,13:32
Ahojte poraďáci, potrebujem poradiť.

Jeden náš dodávateľ spravil menší chaos (aspoň pre mňa) vo faktúrach. Zdá sa mi, že novelu o dodaní služieb a zaplatení záloh začal už aplikovať v roku 2009.
Prišli mi od neho doklady v nasl. postupnosti:
1. 9/2009 zálohová faktúra 2000 €
2. 10/2009 uhradená faktúra 2000 €
3. 10/2009 faktúra vyúčtovanie platby 2000€
a čakala som faktúru za vyúčtovanie služby a prišlo mi:
4. s dátumom 12/2009 storno faktúry za platbu z 10/2009 -2000€
5. a s dátumom 10/2009 faktúra za platbu 2000€
(6. okrem toho čakám na faktúru za dodanie služby).

Vychádza mi z toho, že naozaj už v roku 2009 začal uplatňovať novelu. Inak si neviem vysvetliť jeho konanie. Bohužiaľ, dlhodobo má dovolenku a neviem sa tam dovolať.

Moja otázka znie?
Mám povinnosť zaúčtovať všetky doklady, alebo môžem si založiť doklady 4 a 5 mimo účtovnej evidencie s tým, že počkám na doklad 6?

Vopred vďaka za odpovede.
Maxima25
13.01.10,11:41
Prosím Vás, podávali ste už niekto žiadosť o registráciu podľa § 7a?
Je k tomu predpísané tlačivo alebo stačí napísať žiadosť formou listu?
ďakujem
prosim, mam podobnu otazku.. neziskova organizacia, neplatca dph, poskytovatel zdravotnych a socialnych sluzieb prijma sluzbu (1xdo mesiaca) z madarska - pranie pradla... musi sa kvoli tomuto vztahu registrovat ?
dakujem..
Lenka1979
14.01.10,11:58
Cit. od ekovm:


Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) predáva službu zahraničnej osobe v inom členskom štáte, pri ktorej je povinný platiť daň zahraničný kupujúci (samozdanenie - miesto dodania v zahraničí - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred dodaním služby (§ 7a ods. 2).

Chcela by som sa opýtať na vyššie uvedený citát: týka sa to aj napr. živnostníka-neplatiteľa DPH, ktorý prevádza stavebné práce v Čr celý rok pre platiteľa DPH v zahraničí?

Ďakujem.
Mária.K.
14.01.10,12:26
Cit. od ekovm:


Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) predáva službu zahraničnej osobe v inom členskom štáte, pri ktorej je povinný platiť daň zahraničný kupujúci (samozdanenie - miesto dodania v zahraničí - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred dodaním služby (§ 7a ods. 2).

Chcela by som sa opýtať na vyššie uvedený citát: týka sa to aj napr. živnostníka-neplatiteľa DPH, ktorý prevádza stavebné práce v Čr celý rok pre platiteľa DPH v zahraničí?

Ďakujem.
Keďže tento živnostník dodáva služby podľa § 16 ods. 1 (t.j. nie podľa § 15 ods. 1). Myslím si, že sa na neho povinnosť registrácie podľa § 7a ods. 2 zákona o DPH nevzťahuje a že sa na tieto služby nepodáva ani súhrnný výkaz.

§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

§ 16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

§ 80
Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
ik-a
14.01.10,17:35
Cit. od ekovm:


Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) predáva službu zahraničnej osobe v inom členskom štáte, pri ktorej je povinný platiť daň zahraničný kupujúci (samozdanenie - miesto dodania v zahraničí - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred dodaním služby (§ 7a ods. 2).

Chcela by som sa opýtať na vyššie uvedený citát: týka sa to aj napr. živnostníka-neplatiteľa DPH, ktorý prevádza stavebné práce v Čr celý rok pre platiteľa DPH v zahraničí?

Ďakujem.

Je povinný registrovať sa členskom štáte, kde uvedené služby realizuje, t.j. v ČR. Bude tak platiteľom DPH v ČR a bude mať české IČ DPH.
Lenka1979
14.01.10,17:48
Je povinný registrovať sa členskom štáte, kde uvedené služby realizuje, t.j. v ČR. Bude tak platiteľom DPH v ČR a bude mať české IČ DPH.


Môžeš mi vysvetliť prečo?
sluzby
14.01.10,17:52
Poradte mi prosim. Neplatiteľ DPH poskytuje sluzby spojene so sprostredkovanim zamestnania do zahranicia - do krajin EU. Musi sa podľa novely zakona o dph registrovat.dakujem.
Lenka1979
15.01.10,12:20
Môžeš mi vysvetliť prečo?

... posúvam..
Mária.K.
15.01.10,14:31
Poradte mi prosim. Neplatiteľ DPH poskytuje sluzby spojene so sprostredkovanim zamestnania do zahranicia - do krajin EU. Musi sa podľa novely zakona o dph registrovat.dakujem.
Na takto položenú otázku sa nedá odpovedať. Je potrebné vedieť, či poskytuje služby zdaniteľnej osobe a kde má táto zdaniteľná osoba sídlo alebo miesto podnikania.
Hanka
18.01.10,09:02
Nas dodavatel tovaru z clenskeho statu, platca dph robi aj pozarucne opravy tovaru. Ked ideme pre tovar, tovar na opravu mu donesieme on opravi a vyfakturuje opravu. Potrebovala by som poradit ako je to s dph. 1/ Opravu samozdanim pricom on musi byt registrovany na Slovensku, alebo mu staci registracia v ČR?
2/ v danovom priznani dph sa tato sluzba bude uvadzat na ktory riadok ?
Dakujem
Lenka1979
18.01.10,17:40
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Lenka1979 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/122130-navrh-zakona-dph-novela-2010-a-post1256628.html#post1256628)
Cit. od ekovm:


Ak zdaniteľná osoba (neplatiteľ) predáva službu zahraničnej osobe v inom členskom štáte, pri ktorej je povinný platiť daň zahraničný kupujúci (samozdanenie - miesto dodania v zahraničí - sídlo kupujúceho podľa § 15 ods. 1), je povinná podať žiadosť o registráciu pred dodaním služby (§ 7a ods. 2).

Chcela by som sa opýtať na vyššie uvedený citát: týka sa to aj napr. živnostníka-neplatiteľa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), ktorý prevádza stavebné práce v Čr celý rok pre platiteľa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) v zahraničí?

Ďakujem.




Je povinný registrovať sa členskom štáte, kde uvedené služby realizuje, t.j. v ČR. Bude tak platiteľom DPH v ČR a bude mať české IČ DPH.

...takže sa určite registruje za platcu v zahraničí??:rolleyes:
Rozalka
18.01.10,17:42
Záleží od toho, kto je odberateľ + znenia zákonov v príslušnom čl. štáte.
Lenka1979
18.01.10,17:42
Záleží od toho, kto je odberateľ + znenia zákonov v príslušnom čl. štáte.

Odberateľ je zdaniteľná osoba v zahraničí, platca DPH.
Rozalka
18.01.10,17:49
Ja som toho názoru, že platí prenos daňovej povinnosti.
Ale pre istotu pozri zákon danej krajiny, aby nemali nejaké výnimky, hoci na školení povedali, že 99,99 % zákonov sú zhodné.
Lenka1979
18.01.10,17:53
Ja som toho názoru, že platí prenos daňovej povinnosti.
Ale pre istotu pozri zákon danej krajiny, aby nemali nejaké výnimky, hoci na školení povedali, že 99,99 % zákonov sú zhodné.

Tak ja už teda neviem... čítam stále dokola tie §§§, a stále neviem ktorý sa vzťahuje na obyčajného živnostníka,ktorý poskytuje stavebné práce v ČR pre zdan.osobu v Čr-platcu DPH. Má sa registrovať v zahraničí či nie?
Rozalka
18.01.10,17:54
Podľa nášho zákona nie.
Lenka1979
18.01.10,17:56
Podľa nášho zákona nie.
Ďakujem Ti Rozalka.:)
Rozalka
18.01.10,18:05
ik-a
19.01.10,15:34
Ďakujem Ti Rozalka.:)

Lenka pozri si ustanovenia zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Konkrétne § 10, § 94 odst.8 a § 108 odst. 2. Musíš pozerať český zákon, v slovenskom nič nevyčítač, nakoľko uvedená služba nie je predmetom slovenskej DPH.
durisovad
19.01.10,16:06
Mili poradaci, prosim o radu: predavame cesky vyrobok, ktory aj servisujeme a nasledne garancne opravy fakturujeme ceskemu vyrobcovi. Vlani sme vsetko fakturovali s DPH, pretoze servis bol robeny na Sloveensku. Tento rok nas cesky partner ziada, aby sme mu naklady na garancne opravy uctovali bez DPH, pretoze sa zmenil zakon. Pozerala som novelu zakona odhora dolu a spat, ale akosi z toho nie som mudra.
Rozalka
19.01.10,18:04
Záleží od toho, kto je odberateľ + znenia zákonov v príslušnom čl. štáte.


Odberateľ je zdaniteľná osoba v zahraničí, platca DPH.

V noci mi napadlo:
Ak je odberateľ registrovaný v inom členskom štáte, než sa nehnuteľnosť nachádza, prichádza komplikácia: treba sa registrovať v Čš, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Príklad:
slovenský DPH pracuje na nehnuteľnosti v CZ, prácu si objednal DPH CZ - prenos daňovej povinnosti na Čecha
tá istá nehnuteľnosť, práce si objednal DPH z ktoréhokoľvek iného Čš okrem CZ, Slovák sa registruje za platiteľa v Cz
Lianka
19.01.10,18:42
Mili poradaci, prosim o radu: predavame cesky vyrobok, ktory aj servisujeme a nasledne garancne opravy fakturujeme ceskemu vyrobcovi. Vlani sme vsetko fakturovali s DPH, pretoze servis bol robeny na Sloveensku. Tento rok nas cesky partner ziada, aby sme mu naklady na garancne opravy uctovali bez DPH, pretoze sa zmenil zakon. Pozerala som novelu zakona odhora dolu a spat, ale akosi z toho nie som mudra.

durisovad, zamyslela som sa, podla mna to bude pre toto:

§ 15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

To znamena: Dodavate sluzbu zdanitelnej osobe, miesto dodania sluzby bude CR, pretoze zdanitelna osoba - prijemca sluzbu, ma sidlo v CR.


§ 16
(9) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

Ak by ste dodavali nezdanitelnej osobe, miesto dodania sluzby bude mieste, kde sa prace skutocne vykonali - vo vasom pripade SR.
durisovad
19.01.10,18:54
Dakujem za odpoved, ak to dobre chapem, tak nas partner v Cechach vzhladom k tomu, ze je registrovany pre DPH ma narok, aby sme mu fakturovali bez DPH. A to aj napriek tomu, ze sluzba bola dodana na Slovensku.
lenkak
19.01.10,19:09
áno. Ak je odberateľom služby zdaniteľná osoba, miesto dodania služby sa určuje podľa odberateľa.
§ 15 a 16.
Rozalka
19.01.10,19:15
Dakujem za odpoved, ak to dobre chapem, tak nas partner v Cechach vzhladom k tomu, ze je registrovany pre DPH ma narok, aby sme mu fakturovali bez DPH. A to aj napriek tomu, ze sluzba bola dodana na Slovensku.


Mili poradaci, prosim o radu: predavame cesky vyrobok, ktory aj servisujeme a nasledne garancne opravy fakturujeme ceskemu vyrobcovi. Vlani sme vsetko fakturovali s DPH, pretoze servis bol robeny na Sloveensku. Tento rok nas cesky partner ziada, aby sme mu naklady na garancne opravy uctovali bez DPH, pretoze sa zmenil zakon. Pozerala som novelu zakona odhora dolu a spat, ale akosi z toho nie som mudra.

Doteraz (do 31.12.2009) to bolo takto:
(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.


Ak opravovaný tovar opustil územie SR, mala byť faktúra bez DPH.
Ak opravovaný tovar zostával na území SR, faktúra bola s daňou.

OD 1.1.2010:
(9) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.



Postupuješ podľa § 15 ods. 1
Podľa príspevku 123 som zistila, že sa služba dodáva občanom v SK.
durisovad
19.01.10,20:03
Ved prave v tom je moja dilema, ze fakturujem vyrobvcovi , ktory je v Cechach garancnu opravu, ale fyzicky sa oprava vykonala zakaznikovi na Slovensku. Ako si, prosim ta, vysvetlujes ten par.15, ako mam posudzovat, kto je zdanitelna osoba - nas zakaznik alebo dodavatel tovaru, na ktorom vykonavame garancnu opravu?
Rozalka
19.01.10,20:09
Za služby platí zdaniteľná osoba v CZ, ale služby sú vykonané inej ako zdaniteľnej osobe - predpokladám, že občanom. Slovenská DPH, či sa to objednávateľovi páči alebo nie.
lenkak
19.01.10,20:12
pokiaľ služba bola vykonaná občanovi v SR- teda nezdaniteľnej osobe, potom s dph.
P.S: už aj Rozalka napísala...
durisovad
19.01.10,20:13
Aj ja som argumentovala tym, ze sluzba bola vykonana na Slovensku a ak sa tu budu registrovat, mozu si zaplatenu DPH narokovat, tolko som ja vyrozumela zo zakona. Asi este poziadam o stanovisko DRSR a poslem im ho. Dakujem ti za zaujem v tejto nocnej hodine.
durisovad
19.01.10,20:16
pokiaľ služba bola vykonaná občanovi v SR- teda nezdaniteľnej osobe, potom s dph.
P.S: už aj Rozalka napísala...
Lenka, je jedno, ci bola sluzba vykonana obcanovi alebo podnikatelovi registrovanemu, resp. nejakej firme, ja to chapem tak, ze sluzba bola vykonana na Slovensku, len problem je v tom, ze v ramci garancie ju platia Cesi.
durisovad
19.01.10,20:17
Alebo to mam chapat tak, ze ak bola garancna oprava vykonana neplatcovi DPH tak u Cechov DPH budem fakturovat a ak platcovi DPH, tak nie?
Rozalka
19.01.10,20:22
Nie, ak budeš fakturovať platcovi DPH - na Slovensku, fakturovať s DPH.
Bez DPH budeš fakturovať len vtedy, ak prenášaš daňovú povinnosť, a tá je viazaná na to, aby bolo NA KOHO preniesť.

Tu nemáš na koho preniesť, pretože zákon jasne stanovuje, kde je konečná spotreba, tam sa platí daň, a tá oprava sa týka Slovenska, pretože tie služby budú využité tu, tam kde bola služba FYZICKY vykonaná.
durisovad
19.01.10,20:25
Asi sa nerozumieme, Garancnu opravu nasmu zakaznikovi pochopitelne vykonavame na Slovensku ZADARMO a naklady na nu si uplatnujeme u vyrobcu v Cechach. A tu je kamen urazu - Cesi nechcu, aby som im fakturovala s DPH.
Rozalka
19.01.10,20:33
Presne takto som to pochopila:
na jednej strane oprava na SK, tu je aj spotrebované, ale platí zdaniteľná osoba z iČš.

Zadaj otázku na DR SR, sama som zvedavá, ako sa z toho dá vykorčuľovať.
durisovad
19.01.10,20:42
Dakujem za zaujem, ked dostanem z DRSR odpoved, prilepim ju sem. Pre istotu sa este opytam auditora a danoveho poradcu, dufam, ze mi "zo starej znamosti" poradi. Aj jeho odpoved zverejnim.
ik-a
20.01.10,12:12
Asi sa nerozumieme, Garancnu opravu nasmu zakaznikovi pochopitelne vykonavame na Slovensku ZADARMO a naklady na nu si uplatnujeme u vyrobcu v Cechach. A tu je kamen urazu - Cesi nechcu, aby som im fakturovala s DPH.

Podľa zákona platného od 01.01.2010 posudzuješ kto si objednáva službu, už nie kde sa vykonáva. Takže pre český subjekt registrovaný v ČR je to prenos daňovej povinnosti, bez DPH.
Anja111
22.01.10,12:02