bhires
19.10.09,12:50
Dobry,zda sa ,ze mam problem. Socialna poistovna mi poslala vyzvu na zaplatenie poistneho a prispevkov od roku januara 2007 do augusta 2009 vo vyske cca.2500 EUR. Eviduju totiz ,ze som ich neplatil.
Chyba pravdepodobne nastala v tom, ze som sa na zaciatku podnikania (SZČO) prihlasil ako dobrovolny platca dochodkoveho poistenia. Nikdy som sa neodhlasil a predpokladam, teda ze ani neprihlasil ako povinny platca.
Mesacne som pravidelne posielal na ucet Socialnej poistovne cca. 90,00 EUR s variabilnym symbolom zacinajucim cislom 6 (dobrovolny platca).Povinny maju vraj variabilny symbol zacinajuci cislom 3.

Dnes som telefonoval s pracovnickou Soc.poistovne, ktora mi vyzvu na zaplatenie napisala.Bola neoblomna a tvrdila, ze v tejto veci sa neda nic robit. Poziadal som ju totiz ci by sa jednoducho ciastka ktoru som uhradzal ako „dobrovolny platca“ dala zmenit na „povinnu platbu“
Viete mi poradit ako postupovat?
PS: Tento tyzden budem musiet ist do Socialnej poistovne.

Dakujem za akukolvek radu.
Xanti
19.10.09,10:52
No bohužial ale fakt nemôžu platbu presunúť.
Si sa mal prihlásiť ako povinný platca a zrušiť si dobrovolné platenie. Tým pádom si nadalej dobrovolne poistený, lebo si to vôbec nezrušil. A na povinnom poistení Ti vznikol dlh o ktorom píšeš.

Nič sa nedá robiť. Len zaplatiť. A nezabudnúť sa odhlásiť z dobrovolného poistenia. Možno ich ukecáš na splátkový kalendár.

A aj keby sa to dalo presunúť, tak stále máš dva poistenia, dobrovolné a povinné. Iné by bolo keby si bol jedno zrušil a posielal pod zlým VS platby, ale tak nič neurobíš. Len musíš uhradiť.
bhires
19.10.09,11:10
Dakujem za odpoved, ktora ma samozrejme nepotesila.

PS: Hladam riesenie. Dalo by sa este argumentovat tym, ze som si pomylil variabilny symbol pri platbe?
Alebo existuje nejaka skulinka ako sa z tohto vyvliect?
Kazda rada potesi, v nezavideniahodnej situacii?

Horsi pripad Splatkovy kalendar:
Aky maximalny pocet splatok moze Socialna poistovna urcit?
Kdesi som pocul, ze je to 18.
Zoltán Kovács
19.10.09,11:13
Dakujem za odpoved, ktora ma samozrejme nepotesila.

PS: Hladam riesenie. Dalo by sa este argumentovat tym, ze som si pomylil variabilny symbol pri platbe? NIE. Nakoľko chýba odhláška z DPO a prihláška PPO.
Alebo existuje nejaka skulinka ako sa z tohto vyvliect? NIE
Kazda rada potesi, v nezavideniahodnej situacii?

Horsi pripad Splatkovy kalendar:
Aky maximalny pocet splatok moze Socialna poistovna urcit? Záleží na dohode
Kdesi som pocul, ze je to 18.

v citáte
omorfoula
13.11.09,19:56
Nuz, mne sa stala podobna vec a mam doplatit vyse 3500 Euro. Potesi.... hlavne pred vianocami..... ale ide o nieco ine.

Len za dnesny den som sa rozpravala s 15-timi SZCO kt. maju podobnu skusenost.... Cize nie je za tym zamer soc.poist. zvysit si vyber od nas - pardon za slov "blbcov poctivcov" kt. platia ... len hold pod zlym VS?

My sme povinny to i ono, ale soc.poist nieje povinna NIC. Za 5 rokov ma ani jeden jediny krat neinformovali, ze som platila kazdy mesiac( teda do dnesneho dna uz 67X ) pod zlym VS odvody ( namiesto cisla zacinajuceho 6.... som davala rodne cislo ). Za 5 rokov co som im poslala 5x vypis z dan. priznania a nikomu nebolo cudne ze som tam neuviedla ziadne IC soc.poist...

Soc.poist. iba vymaha peniaze a nieje tu ziadna spatna vazba, ako napr. v zdravotnej poistotvni. A to sa mi rozhodne nepaci!

Suhlasim, urobila som chybu, ale platit za nu tym, ze mam zrazu zaplatit 3500 Euro? odkial ich vziat? zbankrotujem... cize ukoncim zivnost a smerujem na UP, cize im dam peniaze, ale cast z nich mi vratia ako davky v nezamestnanosti ( nastastie som si platila tie 2% )... cize o com to cele je? aky to ma zmysel?

Nemohla by sa vyvinut nejaka iniciativa aby napriklad bola soc.post. povinna informovat SZCO ze prekrocil danu hranicu na platenie odvodov POVINNE? Tak ci onak poslu jeden list... ci uz hned alebo po 5 rokoch.... takze naklady su pre nich rovnake, len sa zmeni pocit nas platcov, ze sa o nas aj staraju a nie iba nas zmykaju o peniaze!
Lianka
15.11.09,12:40
Zakon o socialnom poisteni uvadza povinnosti platitela poisteneho. Platitel poistneho je povinni oznamit do 8 dni zmeny, prihlasovat sa a odhlasovat na predpisanom tlacive a nie je to mozne urobit spätne. Dalej je povinny si poistne vypocitat a uhradzat do 8 dni po skonceni mesiaca. Za vsetko je teda zodpovedni sam platitel a je jeho zodpovednostou, aby si vsetko ustrazil.

Poistenie v nezam. je pre SZCO doborovolne - je na jej rozhodnuti, ci sa na neho prihlasi (a potom jej vyplyva povinnost ho platit) alebo neprihlasi, resp. v pripade nezaujmu o toto poistenie sa musi na tlacive odhlasit. Vsetky zmeny sa robia na jedinom tlacive - registracnom liste FO (dostupny aj na webe). Ak sa neodhlasis, SP nema ako vediet, ze uz o toto poistenie nemas zaujem.

Nie je povinnostou SP ta informovat, ci platis v spravnej vyske a vobec ci si povinny alebo nie si povinny platit - zakon jej to neprikazuje, tak ani neocakavaj, ze by boli v tomto iniciativni.

Zdravotna poistovna a zdravotne poistenie je upravene inych zakonom, preto nie je mozne podmienky a povinnosti SP a ZP porovnavat.

Ak nemas naraz taku sumu penazi, navrhni im splatkovy kalendar na tuto sumu.

Keby si mal sikovnu uctovnicku, dalo sa tymto problemom predist. Prave preto netreba niektore veci podcenovat a setrit na nespravnom mieste.
veronikasad
15.11.09,12:49
Nemohla by sa vyvinut nejaka iniciativa aby napriklad bola soc.post. povinna informovat SZCO ze prekrocil danu hranicu na platenie odvodov POVINNE? Tak ci onak poslu jeden list... ci uz hned alebo po 5 rokoch.... takze naklady su pre nich rovnake, len sa zmeni pocit nas platcov, ze sa o nas aj staraju a nie iba nas zmykaju o peniaze!

Kto ti robil daňové priznanie ? Prečo ťa na to neupozornila tvoja účtovníčka ?
omorfoula
15.11.09,19:56
Ja si ucto robim sama...cize moja chyba.... ale moje kamaratky si ho davaju robit vo firmach a vysladok je rovnaky.... ani jedna nebola upozornena na tento "drobny" fakt, a rovnako musia doplatit, len mensiu ciastku nakolko zacali podnikat neskor.

Opat opakujem, ze UZNAVAM ze je to moja chyba.. neznalost zakona neospravedlnuje,.. ale....

1. To fakt nemoze existovat spatna vazba?

2. Ak moze byt ZP upravene "dobrym" inym zakonom, preco aj SP nemoze byt?

( Lebo to niekomu vyhovuje.. ja viem... ako by povedala moja babka VITAJ BLBCE V TOMTO SVETE )

Preco by tu SP nemohla byt pre ludi, nie len sama pre seba?

No nic, splatkovy kalendar uplatnim a este sa budem aj modlit aby mi nenabehli uroky z omeskania..... Nic ine neostava.
veronikasad
15.11.09,21:25
omorfoula, neviem ako funguje spolupráca s odd. SZČO na vašej pobočke SP. Ja nosím výpisy z DP takmer pre všetkých klientov osobne (nikdy ich neodovzdavam v podatelni) a ešte sa nikomu nestalo, že by mu výpis chýbal. Pracovníčka skontroluje platby za predch. rok, ak niekomu vznikne povinná registrácia, s výpisom nesiem aj RL FO.

Každá SZČO by si mala min. raz do roka skontrolovať platby poistného, potom by k takýmto nedorozumeniam a príp. nevyplateniu nemocenského nedochádzalo.
Paula
15.11.09,21:26
.... ale moje kamaratky si ho davaju robit vo firmach a vysladok je rovnaky.... ani jedna nebola upozornena na tento "drobny" fakt...



Upozornenie je ústretové, nie povinné:). Mám dlhoročnú skúsenosť celkom opačnú. Keď si podnikateľ preberal vypracované DP vrátane výpisu pre SP, sám sa vzápätí zaujímal - či a koľko ho od 1.7. neminie. Jeho priznanie, jeho záujem. Takže tak.