yaro
19.10.09,12:59
Som SZCO, ktory poskytuje poradenske/konzultacne sluzby pre spolocnosti v zahranici. Nevediem uctovnictvo, uplatnujem si pausalne vydavky 40%. Nie som platcom DPH, nakolko tieto sluzby su dodavane subjektom v zahranici (clenske staty EU + tretie staty). Miesto dodania tychto sluzieb je mimo Slovenska, cize doteraz som sa nemusel registrovat pre platenie DPH. Byt platcom DPH je pre mna maximalne nevyhodne.
Chcel by som sa opytat ci v poslednom obdobi nenastali/nenastanu nejake zmeny tykajuce sa urcenia miesta dodania a zahrnania takychto prijmov za ucelom registracie DPH? Dakujem
adabirk
19.10.09,17:59
- do 31.12.2009 platí, že miestom dodania predmetných služieb, nakoľko sú to katalógové služby v zmysle § 15 ods. 7 a 8 zákona, je mimo územia SR.

skúste si však pozrieť návrh zákona o DPH, ktorý má platiť od 01.01.2010
http://www.porada.sk/t110988-novela-zakona-o-dph.html
Muška
19.10.09,18:10
Myslím si, že tento § sa nezmení:

(1) Predmetom dane je

a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,

b) poskytnutie služby (ďalej len "dodanie služby") za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,

c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len "členský štát"),

d) dovoz tovaru do tuzemska.

(2) Na účely tohto zákona je
a) tuzemskom územie Slovenskej republiky,
yaro
20.10.09,06:41
podla toho noveho navrhu, ktory som cital, mi vychadza, ze ak bude miesto dodania sluzby iny clensky stat, tiez som povinny sa registrovat na DPH. Je povinnosti registrovat sa az po dosiahnuti spominaneho obratu alebo s okamzitou platnostou?
yaro
04.11.09,05:39
Prosim Vas, mozete poradit?
Jana Acsová
04.11.09,05:56
Chcel by som sa opytat ci v poslednom obdobi nenastali/nenastanu nejake zmeny tykajuce sa urcenia miesta dodania a zahrnania takychto prijmov za ucelom registracie DPH? DakujemNenastali a nenastanú ani od 1.1.2010. Miesto dodania by malo byť posúdené rovnako, ak sa jedná o služby podľa v súčasnosti platného ustanovenia § 15 ods. 8 ZDPH.
Jana Acsová
04.11.09,06:00
podla toho noveho navrhu, ktory som cital, mi vychadza, ze ak bude miesto dodania sluzby iny clensky stat, tiez som povinny sa registrovat na DPH. Je povinnosti registrovat sa az po dosiahnuti spominaneho obratu alebo s okamzitou platnostou? Žiadosť o registráciu sa podáva pred zahájením dodania služby. Registráciou sa nestávate platiteľom, obrat sa neskúma. Budete podávať súhrnný výkaz.
Jana Acsová
04.11.09,06:52
Ešte by bolo možno žiadúce uviesť, komu službu dodávate, t.j. či zdaniteľným osobám alebo občanom. Ale to len pre uistenie. Niekedy z nedostatočného zadania vyplynú omyly.

V každom prípade platí, že je potrebné si určiť miesto dodania služby. Na to sa viažu ostatné povinnosti vrátane povinnej registrácie širokého okruhu osôb od 1.1.2010.
yaro
05.11.09,04:57
dakujem za odpovede.
sluzba sa dodava platitelom, ktori maju sidlo mimo Slovenska v ramci clenskych statov, a aj miesto dodania je mimo Slovenska v ramci clenskych statov.

v pripade registracie, a fungujuc nadalej ako nie platca DPH, budem si moct nadalej uplatnovat pausalne vydavky (40%) namiesto realnych nakladov?
yaro
18.11.09,17:10
mozete prosim poradit este v tejto otazke?
Mária.K.
18.11.09,17:22
dakujem za odpovede.
sluzba sa dodava platitelom, ktori maju sidlo mimo Slovenska v ramci clenskych statov, a aj miesto dodania je mimo Slovenska v ramci clenskych statov.

v pripade registracie, a fungujuc nadalej ako nie platca DPH, budem si moct nadalej uplatnovat pausalne vydavky (40%) namiesto realnych nakladov?
Ak sa budeš registrovať podľa nového § 7a zákona o DPH, nestaneš sa platiteľom DPH a môžeš si naďalej uplatňovať výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 ZDP.
11katarina
09.12.09,14:01
Mam podobnu situaciu, dala som dopt na DRSR a prisla mi nasledujuca odpoved:
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
1. Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH účinného od 1.1.2010 sa nestáva platiteľom dane, t.j. nemôže si odpočítať daň. V súvislosti s uvedenou problematikou Vám dávame do pozornosti informačný materiál DR SR k povinnosti registrácie zdaniteľnej osoby ? neplatiteľa DPH, ktorý dodáva alebo prijíma služby z iného členského štátu od 1.1.2010, ktorý je zverejnený na internetovej stránke DR SR.
2. Podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. ak daňovník nie je platiteľom DPH alebo je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia a neuplatňuje preukázateľné daňové výdavky, môže si uplatniť tzv. paušálne výdavky vo výške 40% z dosiahnutých príjmov (pri vykonávaní remeselných živností?vo výške 60% z dosiahnutých príjmov). Z uvedeného vyplýva, že ak sa daňovník v zmysle § 4 zákona o DPH stane platiteľom dane po dosiahnutí zákonom stanoveného obratu napr. od 1.1.2010, nemôže si v zmysle zákona o dani z príjmov za r. 2010 uplatňovať tzv. paušálne výdavky.
Takze ak tomu dobre rozumiem, pausalne vydavky 40% si nebudeme moct uplatnit....
yaro
10.12.09,17:27
Ahoj, dik za info. ale podla toho co pisu, tak mi vychadza, ze pausalne vydavky platia stale. iba keby si dosiahla prijem vyssi ako je priblizne 1,5 mil SKK, tak sa musis stat platcom DPH a potom uz pausalne padaju, ale iba ak si cely rok platca DPH. navyse ak dodavas sluzby do zahranicia, myslim podla $15 zakona DPH, tak tieto sluzby sa do prijmu nezaratavaju. ak sa mylim, prosim opravte ma.
babi2
10.12.09,17:46
Mam podobnu situaciu, dala som dopt na DRSR a prisla mi nasledujuca odpoved:
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
1. Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH účinného od 1.1.2010 sa nestáva platiteľom dane, t.j. nemôže si odpočítať daň. V súvislosti s uvedenou problematikou Vám dávame do pozornosti informačný materiál DR SR k povinnosti registrácie zdaniteľnej osoby ? neplatiteľa DPH, ktorý dodáva alebo prijíma služby z iného členského štátu od 1.1.2010, ktorý je zverejnený na internetovej stránke DR SR.
2. Podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. ak daňovník nie je platiteľom DPH alebo je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia a neuplatňuje preukázateľné daňové výdavky, môže si uplatniť tzv. paušálne výdavky vo výške 40% z dosiahnutých príjmov (pri vykonávaní remeselných živností?vo výške 60% z dosiahnutých príjmov). Z uvedeného vyplýva, že ak sa daňovník v zmysle § 4 zákona o DPH stane platiteľom dane po dosiahnutí zákonom stanoveného obratu napr. od 1.1.2010, nemôže si v zmysle zákona o dani z príjmov za r. 2010 uplatňovať tzv. paušálne výdavky.
Takze ak tomu dobre rozumiem, pausalne vydavky 40% si nebudeme moct uplatnit....

Neviem ako znela Tvoja otázka na DRSR, či si registrovaná podľa §4 alebo §7a.
Ak sa staneš platiteľom DPH a budeš zaregistrovaná podľa § 4 zákona o DPH, tak si nemôžeš uplatňovať paušálne výdavky, ale ak budeš zaregistrovaná podľa § 7a, tak si môžeš uplatňovať paušálne výdavky