Iši
19.10.09,14:17
V našom Spoločenstve ideme zaviesť meračky. Zaujíma ma, či sa v takom prípade berú v úvahu aj stúpačky. Podľa mňa je rozdiel, či stúpačky idú cez miestnosti, alebo sa radiátory v hornom poschodí napájajú len nad podlahou.
Podľa nového zákona sa napr. na miestnosti, kde sú dve steny priznáva koeficient. Ale v zákone sa hovorí aj o prípad, keď sú obrátené na východ, alebo sever. Potom sa priznávajú oba koeficienty?
najag
19.10.09,12:29
A tiez treba vyriesit problem, kedy vlastnici vsetkych bytov napriklad po 4 podlazie su vykurovani stupackou, pretoze na 4.podlazi sa kuri v byte a spodne byty su vykurovane a byty nad 4. podlazim vykurovane nie su.....ako to vyriesit?:D Staci si iba spocitat plochu trubky stupacky, ktora je dlhsia v inych bytoch oproti najvyssiemu iba o 2 m, ci vyziarene teplo zo stupacky bude relevantne na to, aby sa nim niekto zoberal. Najma v porovnani celkovych tepelnych strat na rozvode v bytovom dome, ktory je dlhy v sumare niekolko kilometrov. Naozaj treba hladat problemy, najma tam, kde v podstate nie su. Vo vyhlaske je riesene aj scitavanie koeficientov miestnosti, ak sa na nu vztahuju.
Iši
19.10.09,13:05
Nie som istá, či máš naozaj pravdu. Bola som dnes v kočikárni - je na prízemí, zo spodu je garáž neizolovaná, radiátor uzavretý. Pritom horúco, že sa nedalo vydržať. Nad kočíkarňou sú izby s tým istým rozmerom, tak nepýtam sa len tak, naozaj sa nejedná o zanedbateľné teplo. Dá sa odpovedať aj normálne, bez irónie.
Veď v takej izbe nie je potrebné zapínať radiátor. Byt bez stúpačiek toto teplo nedostáva, preto som sa opovážila pýtať.
Chobot
19.10.09,13:16
Nie som istá, či máš naozaj pravdu. Bola som dnes v kočikárni - je na prízemí, zo spodu je garáž neizolovaná, radiátor uzavretý. Pritom horúco, že sa nedalo vydržať. Nad kočíkarňou sú izby s tým istým rozmerom, tak nepýtam sa len tak, naozaj sa nejedná o zanedbateľné teplo. Dá sa odpovedať aj normálne, bez irónie.
Veď v takej izbe nie je potrebné zapínať radiátor. Byt bez stúpačiek toto teplo nedostáva, preto som sa opovážila pýtať.

Tie stúpačky treba tak zaizolovať, aby z nich teplo neunikalo. AK tak neurobíte, tak máte straty na teple a nikto to nezohľadní.

To, že pod nejakým bytom idú stúpačky, alebo že stúpačky idú cez miestnosť sa pri výpočte tepla meračmi nezohľadňuje. Zohľadňuje sa len poloha bytu, kde sa určia koeficienty upravujúce nevýhodnú polohu bytu. Opačné koeficienty (ak je miestnosť zvýhodnená) neexistujú.
Elena Navrátilová
19.10.09,13:21
Tie stúpačky treba tak zaizolovať, aby z nich teplo neunikalo. AK tak neurobíte, tak máte straty na teple a nikto to nezohľadní.

To, že pod nejakým bytom idú stúpačky, alebo že stúpačky idú cez miestnosť sa pri výpočte tepla meračmi nezohľadňuje. Zohľadňuje sa len poloha bytu, kde sa určia koeficienty upravujúce nevýhodnú polohu bytu. Opačné koeficienty (ak je miestnosť zvýhodnená) neexistujú.

Ale môžete sa dohodnúť že takto situovaná miestnosť sa nebude považovať za znevýhodnenú nakoľko pod ňou vedú nezaizolované rozvody UK. Toto by som zas klasickú stúpačku nepovažovala.
Elena Navrátilová
19.10.09,13:25
Nie som istá, či máš naozaj pravdu. Bola som dnes v kočikárni - je na prízemí, zo spodu je garáž neizolovaná, radiátor uzavretý. Pritom horúco, že sa nedalo vydržať. Nad kočíkarňou sú izby s tým istým rozmerom, tak nepýtam sa len tak, naozaj sa nejedná o zanedbateľné teplo. Dá sa odpovedať aj normálne, bez irónie.
Veď v takej izbe nie je potrebné zapínať radiátor. Byt bez stúpačiek toto teplo nedostáva, preto som sa opovážila pýtať.

:rolleyes: Jeden tak a druhý inak... Každý byt má stúpačky. Fakt bude rozumnejšie nazvať to rozvodmi UK lebo som pozerala ako naozaj aký byt to tie stúpačky v obytnom dome nemá... jedine ak od počiatku s vlastným kúrením. Určite sú tie "rozvody" aj hrubšie ako stúpačky v bytoch? Alebo sa mýlim? Ale aspoň budem znalejšia... Inak netreba zabúdať že tak nepriaznivá poloha bytu ako aj koeficienty sú stále len doporučované. Takže konečné rozhodnutie je na rozhodnutí vlastníkov. A aj tam by bolo vhodnejšie aby to bolo správne pomenované aby nedošlo v budúcnosti k omylu.
najag
19.10.09,14:11
Priemer potrubia rozvodu UK v bytovom dome sa so zvysujucimi podlaziami zmensuje.Dole je to predovsetkym o mnozstve prietoku media,aby ho bolo dostatocne mnostvo pri najvacsom prietoku pre vsetky radiatory, potom je to hlavne o tlaku nosneho media, aby bol dosiahnuty potrebny pozadovany prietok v hornych podlaziach, inak by sa nedal dosiahnut potrebny tepelny vykon v byte. Pretoze sa teplo siri od teplejsieho k studenemu, tak v nevykurenej miestnosti spolocneho priestoru, kde je asi 13-15 stupnov, je vacsi prestup tepla z rozvodu, ako je v miestnosti bytu, kde je teplota 19-22 stupnov. Rozvody tepla v nevykurovanych miestnostiach maju byt pochopitelne tepelne zaizolovane. Takze nie je mozne porovnavat neporovnatelne.
sito
19.10.09,14:49
Nie som istá, či máš naozaj pravdu. Bola som dnes v kočikárni - je na prízemí, zo spodu je garáž neizolovaná, radiátor uzavretý. Pritom horúco, že sa nedalo vydržať. Nad kočíkarňou sú izby s tým istým rozmerom, tak nepýtam sa len tak, naozaj sa nejedná o zanedbateľné teplo. Dá sa odpovedať aj normálne, bez irónie.
Veď v takej izbe nie je potrebné zapínať radiátor. Byt bez stúpačiek toto teplo nedostáva, preto som sa opovážila pýtať.

Iši, opovážila si sa opýtať. Ja sa ti opovážim odpovedať.

Idete zaviesť v dome pomerové meranie tepla, Ak ho budete mať, vyhláška 630/2005 a jej novelizácia vyhláškou 358/2009 Vám doporučuje návrh URSO na rozdelenie nákladov za teplo. No v § 7, odseku 10 je napísané, Ak sa vlastníci bitov dohodnú inak, podľa Zákona 182/1993, §14, odsek 1 až 9 sa neuplatňuje. Veľmi dôležitý odsek, ktorému vlastníci nevenujú pozornosť.

Spôsob rozdelenia nákladov za teplo je v dome zložitý, ale riešiteľný, no nikdy nebude vyriešený tak, aby boli všetci spokojný.

Ak vlastníci dajú na radu v prvom odseku od URSO 60 % podľa m2 a zbytok podľa zbytočného pomerového merania, je fakt zbytočne investovať do pomerového merania tepla.

Udajne je v rozdelení podľa m2 zohľadnené aj vykurovanie stúpačkami, rozvodom tepla. Byty na d sebou majú rovnakú výmeru m2, teda uhradia rovnakú čiastku podľa m2.

Doporučoval by som pomerať stúpačky v jednotlivých bytov nad sebou, vypočítať ich plochu a na základe tejto plochy rozdeliť dohodnutú čiastku percent z nákladov domu, 5 - 10 %. Čo sa tým dosiahne? Spodné byty majú najväčšiu plochu, postupne sa plocha stúpačiek v bytoch zmenšuje a posledný byt má najmenšiu plochu. Preto bude aj úhrada na jednotlivé byty z dohodnutej čiastky rozdielna, byty s väčšou plochou stúpačky vyššia úhrada, byty s menšou plochou, menšia úhrada.

Druhá vec, je pravda, že pomerové meranie zaznamená podiel tepla, ktorý prešlo do bytu radiátorom, ale prešlo aj stúpačkami. Takže určitým spôsobom je zmerané. Zasa je na vlastníkov ako sa rozhodnú.

Je možné zohľadniť vzdialenosť bytu od fakturačného merača. Príklad: Najbližším bytom sa určí koeficient 1 % a postupne sa bude pridávať bytom po jednom percente, posledný byt bude mať koeficient 10 %. Čo sa tým dosiahne? V spodnom byte radiátor nehreje, hlavica ho odstavila, ale stúpačka je teplá, sála z nej teplo do miestnosti, bytu.

Ktorý byt nad spodným ju najviac zohrieva, no ten čo má nameraných najviac jednotiek. Záleží na tom, aký má miestnosť koeficient. Pokiaľ má niektorý byt odstavený radiátor, má síce koeficient, odpis z nameraných hodnôt, ale nič sa mu neodpisuje, pretože mu nepribúdajú v tom čase namerané hodnoty. Pokiaľ sa ostatným odpisujú namerané hodnoty, stúpa podielová jednotka nákladov na teplo, pomerového merania podľa súčtu všetkých nameraných hodnôt v dome.

URSO poradilo hlúposť, 60 % podľa m2. Pokiaľ vlastníci pochopili, že je to hlúposť, nič im nebráni dohodnúť sa inak! Ak nie sú .....!

Uvedené príklady, ako riešiť problém so stúpačkami nie sú v rozpore so zákonom, Vyhláškou 630/2005, 358/2009. Môžu byť v rozpore so zákonom, ak nie sú chválené v súlade so Zákonom 182/1993, §14.