gemerka
19.10.09,14:41
prosím skúsenejších o rady pri účtovaní zásob tovaru metodou A. Doteraz som účtovala firmy s B metodou. Viem teoriu, oprášila som si to. Mám však hlavu v smútku z praktickej aplikácie. Začala som pracovat v jednej firme, ide o predaj tovaru. Tovar sa nakupuje často vo veľkom množstve a ide o široký sortiment (stavebný materiál), nákupne ceny sa menia ešte častejšie. Firma má už povinný audit a tento rok treba účtovať zásoby Ačkom. SW máme MRP. Nákupcovia nahodia na základe dodacieho listu príjemku (ceny nie sú vždy známe a zahrňujú len nakupnu cenu). Faktúry (je tu viac dodávok, týždenne, mesačne) zaúčtujeme 131/321. Na konci mesiaca si vytlačím sumárnu zostavu obratov z podsystemu Sklad a IDčkom zaúčtujem celkový mesačný príjem 132/131 a výdaj tovaru 504/132. Mám tu však velké rozdiely. Jednak tým, že chodia napr. 1x za štvrťrok bonusy a skontá.
Moje otázky:
1. môžem účtovať sumárne - ku koncu mesiaca Prijem a výdaj tovaru?
2. Co s nákladmi suvisiacimi s obstaranim tovaru - doprava. Učtovať to na samostatný an.ucet napr. 131 002 - prepravné náklady? a ako to rozpustím? alebo môžem účtovať tieto náklady priamo na 518?
3.môže mať účet 131 na konci mesiaca zostatok_ mám tam veľké rozdiely kvôli zmenám nákupných cien
4. musí predaj zo zostavy mesačných obratov zo skladu sedieť s účtom 604?
5. ako prepočítavať ceny?
6. tovar nakúpený na vnútropodnikovú spotrebu musí prejsť skladom alebo to môžem zaúčtovať hned do spotreby na 501 samostatný an. účet?

bola by som rada,kedy mi niekto podadil -"polopatisticky". Ak niekto nieco podobne účtuje aby sa so mnou poradil ako to najlepsie robit. vopred vám dakujem za všetky príspevky a netrpezlivo čakám.
Rozalaia
23.10.09,11:03
1. môžeš, zostavy s podrobným rozpisom príjemok a výdajok budú prílohou k internému dokladu
2. všetky veldajsie naklady suvisiace s obstaranim uctuj na 132xx a mesacne / rocne ich budes rozpustat koeficientom (treba upravit vo VNP smernici) do nakladov
3. v priebehu roka moze, na konci roka nie (nieco bude nevyfakturovana dodavka, nieco tovar na ceste)
4. ak ta zostava obsahuje zoznam VSETKYCH odoslanych faktur v predajnych cenach a zohladnuje aj predaj cez RP v predajnych cenach, tak ano
5. nakupne ceny? zavisi od skladoveho softu a zvolenej metody ocenovania tovaru (upravit vo VNP smernci, ja mam soft, co prepocitava vaz. aritmetickym priemerom pri kazdom + pohybe na skladovej karte)
6. ano, musi
gemerka
02.11.09,20:18
dakujem velmi pekne za odpoved a rady. Pomohlo :-)