haldalsadal
19.10.09,15:14
Dobry den.
1.12.2009 by som si chcel otvorit malicky obchodik s liehovinami. Tovar bude teda zamerany hlavne na liehoviny ale budeme tam predavat napriklad aj cipsy, tycinky a podobne pochutiny,nealko, kondomi atd... V predajni sa nebude nic konzumovat iba predavat konecnemu spotrebitelovi. Priestor ma 4x3 m a nachadza sa v obchodneh pasazi. Chcel by som sa spytat ci aj v takomto pripade treba schvalenie od hygieny(v priestore nemam ani wc ani umyvadlo ale v tej obchodnej pasazi je k dispozicii wc atd..)Dalej si vybavujem prispevok s uradu prace ale na to uz potrebujem mat zmluvu o prenajme a tu vznikaju prve otazky. Rozumiete nerad by som prenajal priestor a potom zistil ze je nevyhovujuci napr z hladiska hygieny. potreboval by som poradit ako mam postupovat , co vybavit najskor , resp ake povinnosti mi vyplivaju s toho ze budem mat prevadzku. Vela som si toho uz precital ale potreboval by som to nejako zoradit, co najskor , co neskor atd..
Cital som ze budem musiet niekde nahlasit otvaracie hodiny alebo nieco podobne.
Nasiel by sa tu nejaky dobrak ktory by mi vedel poradit ako mam postupovat? Za kazdu odpoved vopred dakujem
warrior
24.10.09,15:35
ahoj, tak dúfam, že ti poradím dobre, ale tiež mám info tu z fóra, ale aj z vlastného podnikania, pred mesiacom som si otvoril obchodík a všetko bolo v poriadku.
Tak predpokladám, že samozjreme potrebuješ mať otvorenú živnosť, kvázi založenú s.r.o. Budem sa venovať živnosti, takže zájsť na Ž.Ú. a predpokladám, že ti tam treba práve to, že nákup a predaj konečnému spotrebiteľovi.
Myslím si, že keď si písal, že obchod budeš mať v obchodnej pasáži, tak podľa mňa z hľadiska prenajimáteľa priestorov už v jeho dobre by to mal mať všetko podchytené, že by mali stačiť WC spoločné na chodbe, keď tak max. na umytie rúk umývadlo v priestoroch kde budeš. V mojom prípade je to tak, že som v budove, kde WC je spoločné na chodbe ale umývadlo som musel mať v miestosti a nejaký klinček nabitý v ste ne a nad nim nádpis ,, ŠATŇA,, ako pre predavačku, ktorú tam mám.
S kópiou živ. listu treba ísť za prenajímateľom, ktorý ti vystaví zmluvu o nájme nebytových priestorov a s tou zmluvou som napr. ja musel ísť na ž. úrad a zapísať tam aj miesto predajne, resp. prevádzky..tak to odomňa vyžadovali. Hygienu si zavolaj, schália ti to, ja som hasičov ani nikoho už volať nemusel, vravím ja som tiež v obchodnej pasáži a tam je už všetko podchytené, stačila mi hygiena. Tiež s kópiou živnosti a zmluve o nájme treba zájsť na M. úrad mesta kde budeš podnikať a nahlásiť otváracie hodiny, schvália ti to - do mesiaca :) ale za čokoládu do 1 dňa.
Treba ti zájsť na soc. poisťovňu, kde sa nahlásiť, môžeš nemusíš platiť, ale ak budeš mať zamestnanca, tak sa musíš registrovať ako zamestnávateľ a plus poskytnúť soc. poisťovni jeho údaje a platiť zaň smiešne odvody- úrazové a garančné myslím - oni ti tam všetko povedia. Do zdravotky ti treba zájsť a tam po registrácii budeš platiť mesačne cca 42, 81 eur. Čiže máme ž.úrad, sociálku, zdravotku a ostáva ti dańový úrad. Registrovať pokladňu a prísť tam s papiermi od pokladne a kópiou ž. listu. Ak budeš mať zamestnanca tam vypísať žiadosť o registráciu zamestnavateľa či ako sa to vola. Oni ti povedia, tam daš len svoje udaje a budeš nosiť výkazy či prehľady ......opäť, všetko ti povedia. Je tu toho dosť popísané ale je to úplne jednoduché, za 2 dni to spravíš, väčšinou to rieš PO, ST, PIA. Čiže - ž.úrad, socialka, zdravotka, daňový a m. úrad, kde ešte ako som písal nahlásiť otváracia hodiny plus musíš sa registrovať a platiť cca 33.3 eur na rok za smetie a odvoz odpadu. Samozjreme, pomedzi to všetko si zariaďuješ predajňu :) Myslím, že to je všetko, ak niekto vychytal nejakú ,,muchu,, tak ma opravte. Múdri ľudia sa učia na chybách iných.......hlúpi na svojich :) ešte jedna vec... s tým ale nemám skúsenosti, ak budeš riešiť alkohol, neviem to si zisti.....asi ti bude treba nahlásiť colnici že budeš predávať pálenku. Ale to neviem na isto....tak sa majte a drž sa, daj vedieť ako si dopadol
Daggmar
24.10.09,15:44
Alkohol - treba podat ziadost na miestny colny urad, kde ti daju povolenie a pridelia evid.č. na predaj alkoholu.Bez neho ho nesmies predavat. Ziadost je v sekcii tlaciva a dokumenty.
haldalsadal
02.11.09,15:34
Za prenajímateľom uz musím ist s kópiou živ.listu? Nemozem si prenajat tie priestory este ako nezamestnany clovek ?Riesim to totiz cele aj cez prispevok na zacatie samostatnej zarobkovej cinnosti s uradu prace a tam uz potrebujem mat zmluvu o buducej zmluve o prenajme priestorov ale zivnost si mozem zalozit az ked mi to schvalia a prenajimatel mi nechce podpisat tu zmluvu o buducej zmluve iba normalnu .Mozem si teda priestor prenajat ako nezamestnany?
Maniak
03.11.09,07:57
Ahoj chcel by som tiez založiť nieco podobne ako ty ale nejako nemam v tejto dobe na to odvahu. Ale zas mam vynikajuci priestor na podnikanie aj peniaze. A hladam tuna trosku aj nejakeho cloveka ktory by siel somnou podnikat (do s.r.o.). A kedže si založil temu okolo alkoholu tak nedalo mi sa ti nespitať či by si nesiel do spolocneho podnikania ale ako s.r.o. Ja viem ma to svoje vyhody aj nevyhody.
Ak chces tak sa mi ozvy SS
warrior
03.11.09,13:47
Samozrejme, že si môžeš prenajať priestor aj ako nezamestnaný...resp. neviem ako to inak bude, nestretol som sa s takým prípadom. Vieš, pretože prenajímateľ potrebuje tvoj živ.list z toho dôvodu, že je tam uvedené tvoje IČO a na to, aby ti mohol vystaviť faktúrku za prenájom. Ale predpokladám, že by nemal byť problém....zmluvu o budúcej zmluve nerieš, je to prkotina. Choď normálne na ž. úrad a otvor si živnosť - nákup a predaj konečnému spotrebiteľovi, ale otvori si toho viac, keby si chcel vo viacerých sférach fungovať...napr. aj služby a tak - napr. pre zásobovanie. Jedna živnosť stojí 3 eurá a založenie nejakých 15 minút...do 7 dní ti prídu listy. Tak či tak si musíš spraviť živnosť, a to či teraz, alebo potom ak dostaneš dotáciu, to je jedno, aj keby si ju nedostal, zrušenie trvá 10 minút a akurát čo prídeš o tých pár eur. Ale pozor, daj si pozor na zmluvu o prenájme väčšinou je to na dobu neurčitú s 3 mesačnou výpovednou lehotou. Aby sa nestalo, že si prenajmeš priestor a nedajú ti dodáciu - nezačneš podnikať a budeš chcieť zrušiť nájom.....potom, ak je prenájimateľ sviňa, tak ti povie, výpovedná lehota je 3 mesiace----tak mi budeš 3 mesiace platiť...či tam podnikaš alebo nie.....hej, aby si neprišiel o peniažky......a odkiaľ si? ....ja riešim tiež tieto veci - formou diskontu, ahoj
haldalsadal
03.11.09,18:20
Dakujem toto som potreboval vediet . Som z BA konkretne BA5. Zalozit s.r.o pre mna teraz neprichadza do uvahy kedze to riesim cez dotaciu na zivnost a kvazi uz mam vsetko hotove, ak mi to schvalia tak 1.12 sa otvara
haldalsadal
03.11.09,18:24
A este k tej s.r.o neviem ci by si chcel so mnou podnikat mna dost tlaci cas koli podmienke v registry trestov, niekedy v decembri mam sud a na zalozenie zivnosti a hlavne na povolenie s colneho uradu treba cisty vypis s registra trestov takze s tym teraz dost ponahlam a este ak ma odsudia tak je dost mozne ze mi colny urad vezme povolenie na predaj alkoholu ...
warrior
03.11.09,22:02
Na colnicu neviem, ale na živnosti nepotrebuješ výpis z registra trestov. Pri všetkej úcte....aj keby si mal neviem koľko tisíc eur na podnikanie.....už len ten súd, keď si tu spomenul.....to mi stačí...NIE, ďakujem.
haldalsadal
30.11.09,20:41
Na ziadost pre colnicu sa vypisuje miesto prevadzky. V tejto fazi musi byt uz prevadzka prihlasena???
Daggmar
01.12.09,07:17
Mozes ju otvorit aj dnom pridelenia ev. cisla od colnice. Ale uz si musis byt isty, kde tu prevadzku budes mat.
haldalsadal
01.12.09,09:13
viem kde ju budem mat aj zmluva je uz podpisana, len som chcel vediet ci mozem poslat ziadost uz teraz a s platnym povolenim este pockat a otvarat az 12.01.2010
Daggmar
01.12.09,10:34
Myslím, že áno. Tu ide o to, aby si nepredával alkohol skôr ako budes mat na to povolenie od colneho uradu. Či tú prevádzku otvoríš hned od dátumu tohto povolenia alebo mesiac po udelení je na tebe.
teck
05.12.09,09:05
Vie niekto poradit v suvislosti s predajom alkoholu, ci je niekde predpisane max mnozstvo alkoholu, ktore sa podava v pohariku pri predaji v bare? Pocul som niekde, ze nemoze byt v stamperliku pri predaji napr. 0,05 litra ale iba 0,04 litra, je to pravda? A ak tak peco??
Vopred dakujem. :)
certik
10.01.10,18:58
Ahojte, skúsim zadať otázku k tejto debate. Dovozca vína si objednal od Štátneho veterninárneho a potravinového ústavu rozbor vzoriek. Je to daňový náklad alebo nie? Zákon mu to neprikazuje, bola to iba jeho dobrá vôľa, chcel zistiť kvalitu vína, keďže išlo o nového dodávateľa. Môj názor je že to je VNZD. Ďakujem.
certik
11.01.10,11:12
nikto neporadí?
Cecilia
11.01.10,11:17
myslím si, že sa to má zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane
haldalsadal
11.01.10,13:07
Zdravim , takze povolenie na predaj alkoholu mam vystavene ale stala sa taka vec ze majitel mi dal vypoved s priestorov a musim sa prestahovat.Viete mi niekto poradit ako mam postupovat ? Mam zaziadat o nove povolenie ? Alebo staci nejako oznamit zmenu ???
haldalsadal
13.01.10,16:47
nikto nevie? este sa s tym nikto nestretol?