Majky11
19.10.09,17:28
Ahojte poraďáci...

Viem že moja otázka bude pravdepodobne znieť smiešne, ale chcem sa opýtať na MAKADAM... Akosi sa neviem nikde dočítať čo ten makadam vlastne je, teda viem že je to kamenivo, ale jedná sa mi o to, či je to nejaký druh, alebo iba drtené kamenivo a je jedno aký to je nerast... Potrebujem to tak ako každý pod základovú platňu. A teda je to druh alebo iba frakcia hocijakého druhu kameňa ?...

Moja druhá otázka je, ak je to frakcia, akú ste dávali vy, a po druhé miešajú sa viaceré frakcie alebo sa dáva iba jedna?

Ďakujem za skorú odpoveď..

Majky11
Danielle369
19.10.09,15:42
drcené kamenivo jako podklad vozovek ..toto je na google
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.10.09,15:57
Ahojte poraďáci...

Viem že moja otázka bude pravdepodobne znieť smiešne, ale chcem sa opýtať na MAKADAM... Akosi sa neviem nikde dočítať čo ten makadam vlastne je, teda viem že je to kamenivo, ale jedná sa mi o to, či je to nejaký druh, alebo iba drtené kamenivo a je jedno aký to je nerast... Potrebujem to tak ako každý pod základovú platňu. A teda je to druh alebo iba frakcia hocijakého druhu kameňa ?...

Moja druhá otázka je, ak je to frakcia, akú ste dávali vy, a po druhé miešajú sa viaceré frakcie alebo sa dáva iba jedna?

Ďakujem za skorú odpoveď..

Majky11

Používa sa viac frakcií kameniva.
Nebudem uvádzať či je to vápenec, alebo tažený, alebo kopaný kameň a pod.
Princíp je nasledovný :
Frakcie : 0-4 mm; 4-8 mm; 8-16 mm; 16-32 mm;, 32-64 mm.
Po uvedených frakciách nastupuje makadam - kameň s priemerom 64 až cca 120 mm s nepravidelnou hranou, ktorý sa používa ako podklad pod konštrukcie ako podkladné betóny, komunikácie a pod.
Existuje ešte tzv. "prepad". Je to kameň všetkých frakcií, vrátane spraše. Tento sa používa ako podklad obdobne ako makadam, len nemá takú vlastnosť ako makadam, čo sa týka vsakavosti - je menej priepustný.
V princípe sa podkladné vrstvy používajú tak, že väčšia frakcia sa pokladá nižšie.

CIMOM
220870
19.10.09,16:13
Záleží aj od toho akú hrúbku toho podsypu idete dávať pod tú vašu základovú platňu.Väčšinou býva hrúbka posypu 15-25 cm , v tom prípade môžete použiť drvený lomový kameň frakcie 16-32,ak je to väčšia hrúbka tak 32-64 a posledných 15 cm frakcia 16-32.Hrúbka kameniva a podsypu by mala byť uvedená v stavebnej dokumentácii .
Majky11
19.10.09,16:44
Ďakujem za odpovede , ale stále sa neviem dopátrať k tomu, či je dobré použiť konkrétny nerast, alebo to je jedno a teda sa jedná vyslovene len o frakciu?

Položím otázku inak :

Vápenec fr.32-64 je to isté ako žula fr.32-64 a teda obidve su použiteľné, a takto by som mohol rozpisovať rôzne nerasty, teda je jedno aký nerast, jedná sa o frakciu ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.10.09,17:11
Ďakujem za odpovede , ale stále sa neviem dopátrať k tomu, či je dobré použiť konkrétny nerast, alebo to je jedno a teda sa jedná vyslovene len o frakciu?

Položím otázku inak :

Vápenec fr.32-64 je to isté ako žula fr.32-64 a teda obidve su použiteľné, a takto by som mohol rozpisovať rôzne nerasty, teda je jedno aký nerast, jedná sa o frakciu ?

Ak sa jedná len o podsypový materiál, tak je to prakticky jedno.
Vápenec je viac nasiakavý materiál - jediný rozdiel.


CIMOM
220870
19.10.09,18:14
Ak máte trebárs aj suť a máte ju čím zhutniť môžete použiť.Je viacmenej jedno z akého materiálu je posyp pod dosku.Vo väčších mestách drtia stavebný odpad ( rozomelú celý starý dom)a znovu ho používajú ,veľmi často ako podsyp pod dosku.
pivko
19.10.09,18:19
Ak máte trebárs aj suť a máte ju čím zhutniť môžete použiť.Je viacmenej jedno z akého materiálu je posyp pod dosku.Vo väčších mestách drtia stavebný odpad ( rozomelú celý starý dom)a znovu ho používajú ,veľmi často ako podsyp pod dosku.
Tak veru a vychádza to oveľa lacnejšie.Neviem odkial si ,ale v KE v Krásnej v enviro centre kúpiš tonu za 2 EUR.
Majky11
20.10.09,17:37
Pivko dík, ale už som objednal MAKADAM, fr.16-32... Som síce z Ke, ale takýmto všakovakým sutiam a drveným tehlám a neviem čomu ešte - neverím.

Objednal som už MAKADAM, tak zajtra mi to dorazí. Ďakujem všetkým, za vyjadrenie sa k problematike a prajem, ešte veľa pekných dní aby bolo možné toho roku ešte niečo na tých stavbách aj urobit :D

Majky11
pivko
21.10.09,05:19
Pivko dík, ale už som objednal MAKADAM, fr.16-32... Som síce z Ke, ale takýmto všakovakým sutiam a drveným tehlám a neviem čomu ešte - neverím.

Objednal som už MAKADAM, tak zajtra mi to dorazí. Ďakujem všetkým, za vyjadrenie sa k problematike a prajem, ešte veľa pekných dní aby bolo možné toho roku ešte niečo na tých stavbách aj urobit :D

Majky11
Dúfam že si neobjednal z lomu Hradová:( Tam stoji síce tona 16/32 len 3,80 EUR ,ale je to samá hlina. Tá stavebná drť je na zásypy ideálna , je to rozdrvený betón + tehly a cena 2EUR/tona ;););)
Fúru- Liazku ti viem vybaviť cez kamaráta za 50 EUR aj s dovozom v KE
pivko
30.10.09,03:35
Pivko dík, ale už som objednal MAKADAM, fr.16-32... Som síce z Ke, ale takýmto všakovakým sutiam a drveným tehlám a neviem čomu ešte - neverím.

Objednal som už MAKADAM, tak zajtra mi to dorazí. Ďakujem všetkým, za vyjadrenie sa k problematike a prajem, ešte veľa pekných dní aby bolo možné toho roku ešte niečo na tých stavbách aj urobit :D

Majky11
Majky , kde si objednal makadam a za koľko EUR/t
vladoziak
30.10.09,06:56
Ak to budete robit vy alebo platite za hodinu tak makadam nekupujte,je s nim poriadna drina,zle sa s nim robi.Objednajte radsej lomovy kamen frakcie 32-64 alebo 16-32,a nezabudajte,ze 1,5 kubika sa rovna priblizne vahe 1 tony.Dajte do googlu Eurovia kamenolomy a najdete lokalitu,pozor na cenu dovozu aby nebol drahsi ako samotny kamen.Alebo nahradne riesenie je drveny beton ale musite si zistit ci ho robi niekto vo Vasom okli.

postavdom.webnode.sk
marjankaj
30.10.09,08:10
Ak to budete robit vy alebo platite za hodinu tak makadam nekupujte,je s nim poriadna drina,zle sa s nim robi.Objednajte radsej lomovy kamen frakcie 32-64 alebo 16-32,a nezabudajte,ze 1,5 kubika sa rovna priblizne vahe 1 tony.Dajte do googlu Eurovia kamenolomy a najdete lokalitu,pozor na cenu dovozu aby nebol drahsi ako samotny kamen.Alebo nahradne riesenie je drveny beton ale musite si zistit ci ho robi niekto vo Vasom okli.

postavdom.webnode.sk

A nie je práve toto makadam?
vladoziak
30.10.09,08:27
nie makadam ma frakciu 64 a viac,to znamena rozmer kamena je viac ako 6 cm.Skuste ho nabrat lopatou a potom uvidite.Frakcia udava rozmer kamena najjednoduchsie sa bude robit s frakciou 16-32
marjankaj
30.10.09,08:40
nie makadam ma frakciu 64 a viac,to znamena rozmer kamena je viac ako 6 cm.Skuste ho nabrat lopatou a potom uvidite.Frakcia udava rozmer kamena najjednoduchsie sa bude robit s frakciou 16-32

Trochu som zagooglil a prikladám cenník
www.strojservis.eu/cennik.xls
vladoziak
30.10.09,09:18
ja som mal 16-32 lom dubna skala okr.martin a tona stala 10,3 eura a 12 ton+doprava 17 km tam a spät ma vyslo 160 eur.

postavdom.webnode.sk
radek666
30.10.09,10:08
Ak to budete robit vy alebo platite za hodinu tak makadam nekupujte,je s nim poriadna drina,zle sa s nim robi.Objednajte radsej lomovy kamen frakcie 32-64 alebo 16-32,a nezabudajte,ze 1,5 kubika sa rovna priblizne vahe 1 tony.Dajte do googlu Eurovia kamenolomy a najdete lokalitu,pozor na cenu dovozu aby nebol drahsi ako samotny kamen.Alebo nahradne riesenie je drveny beton ale musite si zistit ci ho robi niekto vo Vasom okli.

postavdom.webnode.sk

Nieje to náhodou opačne??? určite áno. 1 m3 kameniva váži cca 1,8 tony. dobrý na zásyp je kamen priamo z odstrelu netriedený sú tam všetky frakcie ale aj tie väčšie kusy sa dajú rozbyť a nestojí to ako makadam. 12 ton aj s dovozom som zaplatil 90EUR.

Radek
vladoziak
30.10.09,11:52
no a co je na tom opacne ja som pouzil inu formu 1 tona-1,5 kubika alebo 1 kubik 1,8 tony vzdy to je skoro to iste a tych 300 kil?
marjankaj
30.10.09,11:59
no a co je na tom opacne ja som pouzil inu formu 1 tona-1,5 kubika alebo 1 kubik 1,8 tony vzdy to je skoro to iste a tych 300 kil?

Toto je na mňa veľa. Nenapíšeš k tomu aj manuál. Alebo iba ja nechápem?

1,8 tony - 1,5 kubíka = 300 kíl.:confused:
radek666
30.10.09,12:05
no a co je na tom opacne ja som pouzil inu formu 1 tona-1,5 kubika alebo 1 kubik 1,8 tony vzdy to je skoro to iste a tych 300 kil?

skus si to čo si napísal prečítať pozorne. nechcem ta nejako opravovať je to len kozmetická chybička ale postatná na výpočet spotreby ale tá veta mala byť "nezabudajte,ze 1 kubik sa rovna priblizne vahe 1.5 tony". vôbec tam nejde o nejakých 300kg.

Podla tvojho vzorca by 12 ton obsahovalo 18m3 kameňa.ale je to naopak. 18 ton je 12m3 kameňa ale to nieje. 18ton je cca 10 kubíkov.

Radek
vladoziak
30.10.09,12:35
malo to bytopacne dik za opravu
lapejko
30.10.09,21:22
Ak máš štrkové-suché podložie, môžeš použiť aj nasiakavejší materiál ako vápenec, ak si na íle, použi radšej riečny kameň alebo žulu či andezit.
vladoziak
31.10.09,09:35
Ak si na ile tak tam to strkove lozko no neviem
stavebny dozor
31.10.09,10:56
Makadam je drveny kamen o objeme cca 5-8cm s ostrými hranami čo je skvely podklad na cesty pod stabilku a asfalt. ( hutnit je potrebne velkou vybračnou "žehličkou" o vahe 500kg, či vybracnym válcom aby ste dosiahol vysledny efekt. nie žabou!!! ) Pod makadam je dobre dat geotextiliu kvoli zemine, ktorá ma urcitu vlhkost. 80% ma za ulohu zabranit prepadaniu - sadaniu si podkladu. Kritie:Previazat ju aspon tych 20cm. Dolezite je ci je nutne pouzit makadam. Je dost drahy. Pouziva sa prevazne na cesty 1.tr., dialnice a pod. Pod zakladovu dosku ako majitel by som osobne hutnil iba zeminu po "Každych 30cm" poctivo
Majky11
31.10.09,13:43
Ďakujem za rady a zároveň sa ospravedlňujem, že odpisujem až teraz, no mal som toľko práce, že som sa dostal k počítaču až teraz.

Kúpil som nakoniec drvené kamenivo fr.16/32 z lomu a už je aj zhutnené a dokonca už ho ani nevidno, lebo je zaliate betónom :D, včera zaliata platňa, takže uzatváram túto tému.

No samozrejme mám další problém, pretože som pred malou chvíľkou objavil praskliny na platni a to zreje ešte len 1 deň, no nebudem to tu rozpisovať, dám novú tému tak prosím o rady už v novej téme.

Ďík

Majky11
stavebny dozor
14.11.09,10:03
Zakladovu dosku treba polievat. Beton zvycajne 30dni nechame tak. Dozrievat este dlho bude, ale 30 dni na nom nerobime ziadne ukony. Aj monolitne stavby nechavaju chvilu odpocivat niekedy. Ak su trhliny na doske vacsia ako dlan dospeleho muza tak je to divne. To asi podklad bol zhutneny na dva veci: NA K.... A NA NIC! ak prasklinky tak o nic nejde a nicoho sa netreba obavat. To je vsetko o tom z akeho matrošu je beton namiesany. Ak bol z betonarky tak by sa to nemalo stat. Pokial ste pouzil riečny nepremyvany štrk... Ten sa niekedy zvykne krušit na povrchu. Ale hovorim ešte raz male praskliny... Toho sa netreba bat. Na to aj tak pojde urcite karisiet a nejaky Hery poter a mozno aj nivelačka :-) je draha ale bomb super dokonale rovna podlaha. Plavajuca alebo dlazba sa potom pre pokladacov dava ako z rozpravky:-)