Jozef Cecko
19.10.09,19:00
Dedičstvo problémom.
V zahraničí som sa oženil, prišli na svet dve deti a po desiatke rokov spolunažívania sme sa s rozviedli. Pretože deti ostali s bývalou manželkou (boli súdom zverené do jej výchovy), nechal som tam všetko, čo sme za dobu manželstva nadobudli a s knihami, magneťákom a bicyklom som odišiel pracovať na Slovensko. Tu som sa znovu oženil a máme tri deti.

Dlhšiu dobu som jednostranne udržiaval písomný kontakt s deťmi v zahraničí, ale z ich strany som sa nedočkal žiadneho kontaktu, len 1 krát ma požiadali o určitú finančnú čiastku, aby si mohol starší syn kúpiť auto.
Tak ma to trochu rozladilo a po 10 rokoch vypisovania som kontakt prerušil.

Chcel by som sa opýtať, či majú deti z bývalého manželstva v zahraničí, kde stále žijú s ex...... zákonný nárok na časť dedičstva, ktoré by ostalo po mne na Slovensku, v prípade mojej smrti ?

Ak áno, zaujímalo by ma ako mám postupovať, aby som ich mohol už za svojho života vydediť z dedičstva, aby to málo, čo mám, mohlo ostať pre moje tri deti na Slovensku ?
ivka70
19.10.09,17:25
Ano, vsetky tvoje deti maj urovnake pravo na dedicstvo po tebe.

A dieta je tzv. neopomenutelny dedic, ak by si aj napisal zavet, kde by nededili nic, dospele dieta musi dostat aspon polovicu z toho, co by dedilo zo zakona a nedospele cely svoj podiel.

Vydedit by si ich mohol len z presne zakonom definovanych dovodov, ale tie u teba nenastali /napriek tomu, ze nekomunikujete/.

Jediny sposob ako by deti nededili je, v case smrti nic nevlastnit.
arizona
19.10.09,17:37
Všetky tvoje deti sú neopomenuteľní dedičia ( aj napriek tomu, že nežijú v SK)

Dedičstvo sa nadobúda po smrti poručiteľa

Dedí sa:
• zo zákona,
• zo závetu,
• z oboch týchto dôvodov.
Ak nededí dedič zo závetu, dedia dedičia zo zákona. V každom prípade naše zákony ustanovujú tzv. neopomenuteľných dedičov – sú to deti[/URL]. Ak ich v závete pre zákonom stanovené podmienky vydedíte a majú svoje deti dedia ony.

Dedenie zo zákona
Platí, ak poručiteľ nezanechal závet a postupuje sa v štyroch stupňoch:
a) Ako prví dedia poručiteľove detia manžel (-ka), každý rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel jeho deti (http://www.topky.sk/cl/5566/88401/Vydedit-dedicov-nie-je-take-jednoduche--Zavet-nestaci#)(poručníkovi vnuci). Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia.
Pri zániku manželstva (smrť jedného z nich) platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. To znamená, že v prvom rade patrí polovica majetku manželke (-lovi) a druhá polovica poručiteľa sa potom dedí a delí medzi manželku (-la) a deti[URL="http://www.topky.sk/cl/5566/88401/Vydedit-dedicov-nie-je-take-jednoduche--Zavet-nestaci#"]. Čiže: polovica majetku po zosnulom, ktorý nadobudol v manželstve, patrí manželke, druhá polovica sa delí medzi manželku a deti
Vydedenie
Rodič môže vydediť dieťa len v štyroch prípadoch, ak priamy dedič:
• nestaral sa oňho v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
• o poručiteľa trvalo neprejavoval záujem,
• bol odsúdený pre úmyselný trestný čin najmenej na 1 rok,
• vedie neusporiadaný život.
Dôvod vydedenia – v paragrafovom znení – musí byť uvedený v závete alebo v listine o vydedení, preto je najlepšie spísať závet v takomto prípade u notára, ktorý zákon ovláda.
Závet
Ak nechcete, aby prebehlo dedičské konanie zo zákona, môžete spísať závet, a to:
• samy – musí byť však napísaný a podpísaný vlastnou rukou;
• u notára notárskou zápisnicou
Závet musí obsahovať deň,mesiac a rok, kedy bol napísaný.

Daj si do poraďáckeho vyhľadávača "vydedenie" je tu veľa príspevkov;)