Stanislav 1975
19.10.09,22:25
Ahojte chcel som sa opýtať,či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou- viem, že v s.r.o.-čkách sa to bežne robí...Ďakujem za rady...
mysimis
19.10.09,20:26
Živnostník nemôže zamestnať sám seba, nakoľko je osoba samostatne zárobkovo činná.
Stanislav 1975
19.10.09,20:28
Živnostník nemôže zamestnať sám seba, nakoľko je osoba samostatne zárobkovo činná.

na 100%???-neviem,ale fakt sa to nedá?Aj keby niekto veľmi chcel?:)
Melnick
19.10.09,20:29
Živnostník nemôže zamestnať sám seba, nakoľko je osoba samostatne zárobkovo činná.
Iba zdôrazňujem Miškinu odpoveď. :)
mysimis
19.10.09,20:29
V SP keby si priniesol k okienku prihlášku, že zamestnávaš sám seba tak tá tetuška by kukala asi takto:eek::eek::eek:
ondrejvla
19.10.09,20:32
V SP keby si priniesol k okienku prihlášku, že zamestnávaš sám seba tak tá tetuška by kukala asi takto:eek::eek::eek:

Aj ja som takto kukala nad názvom...:eek::eek::eek:
Stanislav 1975
19.10.09,20:36
Akože ja sa s vami nehádam,lebo však ste v účtovnctve kapacity,ale opýtam sa ešte inak-je to vyslovene zakázané alebo ako sa to dá vysvetliť,že sa to nedá...:confused::confused::confused:
Melnick
19.10.09,20:38
Ahojte chcel som sa opýtať,či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou- viem, že v s.r.o.-čkách sa to bežne robí...Ďakujem za rady...

Stanko a čo Ty chceš, vylepšovať nezamestnanosť na Slovensku? :)
Paula
19.10.09,20:40
na 100%???-neviem,ale fakt sa to nedá?Aj keby niekto veľmi chcel?:)


Chcieť môže - preložiť si peniažky z ľavého vrecka do pravého (alebo naopak) a to bude jeho výplata za to, že vykonal prácu, ktorú sám sebe prikázal ;)
luigi72
19.10.09,20:41
Ty ako Stanislav SZCO nemozes zamestnat Stanislava obcana, nakolko ste jedna a ta ista fyzicka osoba. Za predpokladu, ze netrpis schizofreniou. :)

s.r.o. je pravnicka osoba, ktora kludne moze zamestnat obcana Stanislava, nakolko obcan Stanislav nie je firma.
marjankaj
19.10.09,20:42
Živnostník nemôže zamestnať sám seba, nakoľko je osoba samostatne zárobkovo činná.

Má to síce logiku, ale rád by som videl § ktorý to zakazuje. Veď živnostník sa može zamestnať u iného živnostníka, prečo by sa nemohol u seba?
Stanislav 1975
19.10.09,20:45
Tak ja vám poviem pravdu prečo sa to pýtam- kamarát je szčo a chce od banky nejaký úver a nechce aby ho brali ako živnostníka a tak ma napadlo, že či by to nemohol riešiť takto...Ja viem,že je to také špekulatívne ale ja rád špekulujem...:):):)-a samozrejme sám sebe by dal potvrdenie o príjme...:cool:-je to moc sci-fi???
Melnick
19.10.09,20:51
Stanislav 1975
19.10.09,21:02
Ty ako Stanislav SZCO nemozes zamestnat Stanislava obcana, nakolko ste jedna a ta ista fyzicka osoba. Za predpokladu, ze netrpis schizofreniou. :)

s.r.o. je pravnicka osoba, ktora kludne moze zamestnat obcana Stanislava, nakolko obcan Stanislav nie je firma.

Luigi,troška ťa podpichnem- ale však ked bude szčo zamestnávateľ Jozef H.na ičo a zamestnanec ten istý Jozef H. na rodné číslo,tak to predsa bude iná právna forma,či nie? Ja neviem, potrebujem toto nejako presadiť aby sa to nejako dalo urobiť,hmhmh
Paula
19.10.09,21:07
Luigi,troška ťa podpichnem- ale však ked bude szčo zamestnávateľ Jozef H.na ičo a zamestnanec ten istý Jozef H. na rodné číslo,tak to predsa bude iná právna forma,či nie? Ja neviem, potrebujem toto nejako presadiť aby sa to nejako dalo urobiť,hmhmh


To bude skôr schizofrénia než právna forma.
Stanislav 1975
19.10.09,21:13
To bude skôr schizofrénia než právna forma.

Pauli,napríklad v poistovníctve sa pri pzp neplní vlastná škoda( firma tej istej firme,manžel-manželka,jedno moje auto druhému mojemu autu)ALE ak mám jedno auto na súkromnú osobu(teda na r.č.) a druhé auto tiež ktoré vlastním ja ale mám ho na ičo,tak sa plní poistná udalosť,takže tá právna forma tam musí byť iná...(podla mňa to nieje žiadna schizofrenia)
Paula
19.10.09,21:17
No dobre :D. Ale zatiaľ je to tak , že moje ičo nemôže zamestnať moje rč. ....dobrú noc :).
Melnick
19.10.09,21:23
Dobrú noc Pauli. :)

Stanko, je to choré. Príjem zo mzdy by na jednej strane bol Tvojim príjmom ako zamestnanca seba samého a na druhej strane výdavkom ako zamestnávateľa seba samého. :D:D:D

Ale dobre som sa pobavila. Poslali ma naši k vašim, aby prišli ..............:)
Xanti
19.10.09,21:27
Luigi,troška ťa podpichnem- ale však ked bude szčo zamestnávateľ Jozef H.na ičo a zamestnanec ten istý Jozef H. na rodné číslo,tak to predsa bude iná právna forma,či nie? Ja neviem, potrebujem toto nejako presadiť aby sa to nejako dalo urobiť,hmhmh
No ja mám nápad,
nech tvoj známy si spraví s.r.o., nech sa tam zamestná dá si adekvátny plat aby si pomohol k úveru. A hotovo, bezbolestne. ;)
Stanislav 1975
19.10.09,21:30
No ja mám nápad,
nech tvoj známy si spraví s.r.o., nech sa tam zamestná dá si adekvátny plat aby si pomohol k úveru. A hotovo, bezbolestne. ;)

Bude to tak musieť urobiť,ale som myslel,že som došiel na jednoduchšiu cestu...:cool:-skúsim ešte niečo vymyslieť,bol by v tom čert,aby som niečo nevymyslel...
Xanti
19.10.09,21:32
Bude to tak musieť urobiť,ale som myslel,že som došiel na jednoduchšiu cestu...:cool:-skúsim ešte niečo vymyslieť,bol by v tom čert,aby som niečo nevymyslel...
Potom nech nezabudne na tri mesiace, zvyčajne banky po takej dobe akceptujú príjem. Takže do mesiaca to asi nezíska. :D:D:D:D
Stanislav 1975
19.10.09,21:33
Dobrú noc Pauli. :)

Stanko, je to choré. Príjem zo mzdy by na jednej strane bol Tvojim príjmom ako zamestnanca seba samého a na druhej strane výdavkom ako zamestnávateľa seba samého. :D:D:D

Ale dobre som sa pobavila. Poslali ma naši k vašim, aby prišli ..............:)

Ja som sa len normálne opýtal,ja nie som účtovník(teda som,ale len taký amatérský:o),som rád,že som ťa pobavil(myslím,že tu už boli lepšie témy na pobavenie),peknú noc...
A dík všetkým za rady...
Melnick
19.10.09,21:42
Stanko, nefuč sa :o , ja som to tak nemyslela.;) Ale tadiaľ cesta fakt nevedie.Ver mi. :):)
marjankaj
19.10.09,21:54
Ahojte chcel som sa opýtať,či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou- viem, že v s.r.o.-čkách sa to bežne robí...Ďakujem za rady...

Ja viem, že zdravého človeka by to nenapadlo. Ale zaujímalo by ma, či to nejaký paragraf zakazuje. Ak taký paragraf nie je tak by to teoreticky bolo možné. Veľmi neovládam zákonník práce, preto by som bol rád, keby to niekto doložil príslušnými paragrafmi.
Paula
19.10.09,21:56
Ešte som si pred polnocou predstavila situáciu, ako sama so sebou podpisujem pracovnú zmluvu a po čase sama so sebou sa rozhodnem dať výpoveď alebo spíšem dohodu o ukončení prac. pomeru a sama so sebou budem si to všetko odsúhlasovať, podpis vpravo, podpis vľavo....už naozaj zhasínam.:).
Stanislav 1975
19.10.09,22:17
Ja viem, že zdravého človeka by to nenapadlo. Ale zaujímalo by ma, či to nejaký paragraf zakazuje. Ak taký paragraf nie je tak by to teoreticky bolo možné. Veľmi neovládam zákonník práce, preto by som bol rád, keby to niekto doložil príslušnými paragrafmi.

Mne to predsa len nedá,skúsim sa ešte na to opýtať v sociálnej poisťovni...
Stanislav 1975
19.10.09,22:18
Ešte som si pred polnocou predstavila situáciu, ako sama so sebou podpisujem pracovnú zmluvu a po čase sama so sebou sa rozhodnem dať výpoveď alebo spíšem dohodu o ukončení prac. pomeru a sama so sebou budem si to všetko odsúhlasovať, podpis vpravo, podpis vľavo....už naozaj zhasínam.:).

Ďalší kamarát,to čo popisuješ bežne robí- je konateľom a podpisuje svoje pracovné zmluvy-a rozmýšľa či nalavo,či napravo...
liba2
19.10.09,22:33
Ďalší kamarát, to čo popisuješ bežne robí- je konateľom a podpisuje svoje pracovné zmluvy-a rozmýšľa či nalavo,či napravo........ ale tú pracovnú zmluvu uzatvára právnická osoba = s.r.o. s občanom-zamestnancom, ktorý je súčasne konateľom a konateľ to len podpíše v mene s.r.o.
Teda konateľ neuzatvára pracovnú zmluvu sám so sebou.
Marína
19.10.09,22:45
Ešte som si pred polnocou predstavila situáciu, ako sama so sebou podpisujem pracovnú zmluvu a po čase sama so sebou sa rozhodnem dať výpoveď alebo spíšem dohodu o ukončení prac. pomeru a sama so sebou budem si to všetko odsúhlasovať, podpis vpravo, podpis vľavo....už naozaj zhasínam..
Pauli, a nezabudni si dať mastné odstupné.:D:---
marjankaj
20.10.09,00:03
Ahojte chcel som sa opýtať,či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou- viem, že v s.r.o.-čkách sa to bežne robí...Ďakujem za rady...

Takže nikto nepridá §§:confused:
Melnick
20.10.09,01:02
Môže sa vôbec pridať §, ktorý neexistuje ? :) Ak by bola možnosť zamestnať seba samého - vtedy by boli ohľadom toho zvláštneho stavu aj §§ - mi upravené podmienky samozamestnania sa. :)

mimotemy a nebude to náhodou poraďácky § 52 :D:D:D ?????????????
Pre neznalých tohto § prikladám link:

http://www.porada.sk/557138-post65.html
ondrejvla
20.10.09,14:07
Mne to predsa len nedá,skúsim sa ešte na to opýtať v sociálnej poisťovni...

No Stanislav, potom sa nečuduj, ak sa budú na teba pozerať čudne, ale oni sa prevalcovať nedajú...
A ešte niečo, prečo to riešiť takto, keď k úveru, prípadne leasingu SZČO potrebuje doložiť potvrdenie o podaní DP, prípadne kópiu DP, veď tam je tvoj príjem, žiadne iné paragrafy neprinútiš zmeniť fakty. Alebo - len skúšaš, či niekto nevypotí nejakú totálnu blbosť?
marjankaj
20.10.09,15:39
Môže sa vôbec pridať §, ktorý neexistuje ? :) Ak by bola možnosť zamestnať seba samého - vtedy by boli ohľadom toho zvláštneho stavu aj §§ - mi upravené podmienky samozamestnania sa. :)

mimotemy a nebude to náhodou poraďácky § 52 :D:D:D ?????????????
Pre neznalých tohto § prikladám link:

http://www.porada.sk/557138-post65.html

Neviem prečo(nie som právnik), ale ja si myslím, že čo nie je zakázané, to je legálne. Ak na to neexistuje §, tak potom by to malo byť možné, aj keby to bola blbosť.
Paula
20.10.09,16:05
Inak, táto téma je svojim spôsobom unikát. Doteraz tu (na Porade) existovalo len enormné množstvo zúfalých výkrikov "ako sa môžem vyhnúť odvodom ?!" Tak v prípade napr. zákonom prikázaného samozamestnania sebasa by to neišlo veru už nijako ;). Hádam sem niekto zhora nakukne po inšpiráciu, ako zachrániť tetu sociálku (:D).
marjankaj
20.10.09,16:13
Inak, táto téma je svojim spôsobom unikát. Doteraz tu (na Porade) existovalo len enormné množstvo zúfalých výkrikov "ako sa môžem vyhnúť odvodom ?!" Tak v prípade napr. zákonom prikázaného samozamestnania sebasa by to neišlo veru už nijako ;). Hádam sem niekto zhora nakukne po inšpiráciu, ako zachrániť tetu sociálku (:D).

Ale išlo. Zrušil by som živnosť a potom by som sa nemohol samozamestnať.:D
Katija
20.10.09,16:27
Ale išlo. Zrušil by som živnosť a potom by som sa nemohol samozamestnať.:D
:D:D:D Hlboký omyl. To by ti nepomohlo. Zamestnávateľ nemusí mať živnosť.
§ 8
(1) Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti v pracovnoprávnych vzťahoch ako zamestnávateľ vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.
marjankaj
20.10.09,16:32
:D:D:D Hlboký omyl. To by ti nepomohlo. Zamestnávateľ nemusí mať živnosť.
§ 8
(1) Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti v pracovnoprávnych vzťahoch ako zamestnávateľ vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.

Ak zanikne subjekt (zamestnávateľ), v tomto prípade IČO, tak pracovnoprávny vzťah tiež prestane existovať.
Katija
20.10.09,16:36
Ak zanikne subjekt (zamestnávateľ), v tomto prípade IČO, tak pracovnoprávny vzťah tiež prestane existovať.
IČO nie je subjekt. Je to len jeden z identifikátorov subjektu - FO. Ak by zanikol subjekt FO (zamestnávateľ) pri samozamestnamí by zanikol aj FO zamestnanec. Ale to už je smutná téma.
marjankaj
20.10.09,17:01
:D:D:D Hlboký omyl. To by ti nepomohlo. Zamestnávateľ nemusí mať živnosť.
§ 8
(1) Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti v pracovnoprávnych vzťahoch ako zamestnávateľ vzniká narodením.Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.


mimotemyA tu je príklad aké sú zákony.

1. počaté dieťa zamestná zamestnanca (prostredníctvom zákonného zástupcu)
2. Ak sa narodí živé, tak zamestnanec bol zamestnaný.:)
3. Ak sa nenarodí, tak zamestnanec zamestnaný nebol?:confused:
marjankaj
20.10.09,17:06
IČO nie je subjekt. Je to len jeden z identifikátorov subjektu - FO. Ak by zanikol subjekt FO (zamestnávateľ) pri samozamestnamí by zanikol aj FO zamestnanec. Ale to už je smutná téma.

A ak by zamestnával ešte niekoho iného(ktorý by nezanikol, teda nezomrel), tak ten druhý by zanikol alebo nezanikol ako zamestnanec?
Katija
20.10.09,17:12
A ak by zamestnával ešte niekoho iného(ktorý by nezanikol, teda nezomrel), tak ten druhý by zanikol alebo nezanikol ako zamestnanec?To je vyriešené v ZP.
§ 30
Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú smrťou zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, na jeho dedičov.
luigi72
20.10.09,17:18
No to ste uz teraz paradne mimotemy :D
marjankaj
20.10.09,17:20
To je vyriešené v ZP.
§ 30
Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú smrťou zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, na jeho dedičov.

A ak dedičov nemá, tak sa stane zamestnancom štátu.:D
marjankaj
20.10.09,17:23
No to ste uz teraz paradne mimotemy :D

Tak pridaj príslušný paragraf ty. Katija dala tento. A z toho vyplýva že každý má práva aj povinnosti byť zamestnávateľom, a zamestnancom môže byť tiež hocikto.

§ 8
(1) Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti v pracovnoprávnych vzťahoch ako zamestnávateľ vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.
Eulalia
20.10.09,17:39
Chceli ste nejaké paragrafy, tu sú:

Zákon o dani z príjmov:

§ 3
Predmet dane
Na začiatok

(1) Predmetom dane sú

a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).

Zákonník práce:
Zamestnanec
§ 11
Na začiatok

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.


Takže ZP jasne stanovuje, že v pracovnoprávnom vzťahu ide o závislú prácu. U osoby samostatne zárobkovo-činnej nie je tento atribút splnený.

Zákon o DzP hovorí jasne o príjmoch buď zo závislej činnosti alebo zo samostatnej zárobkovej činnosti. U jednej osoby sa tieto príjmy môžu spojiť len vtedy, ak závislú prácu vykonáva u niekoho iného.

Tak čo, Stanko? Presvedčila som Ťa?:)
marjankaj
20.10.09,17:53
Chceli ste nejaké paragrafy, tu sú:

Zákon o dani z príjmov:

§ 3
Predmet dane
Na začiatok

(1) Predmetom dane sú

a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).

Zákonník práce:
Zamestnanec
§ 11
Na začiatok

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.


Takže ZP jasne stanovuje, že v pracovnoprávnom vzťahu ide o závislú prácu. U osoby samostatne zárobkovo-činnej nie je tento atribút splnený.

Zákon o DzP hovorí jasne o príjmoch buď zo závislej činnosti alebo zo samostatnej zárobkovej činnosti. U jednej osoby sa tieto príjmy môžu spojiť len vtedy, ak závislú prácu vykonáva u niekoho iného.

Tak čo, Stanko? Presvedčila som Ťa?:)

Neviem kde je Stanko, asi bol v tej sociálnej poisťovni, a na Cajli asi nemá prístup k internetu.:D. Stano, mal si s tým radšej počkať.:D

Teda závislá práca.

§ 1

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

Ak zamestnávateľ, prenesie svoje práva na zamestnanca vo svojej pobočke a tento s ním(zamestnávateľom) uzavrie pracovnú zmluvu(teda ho zamestná), tak by to mohlo splňovať definíciu závislej práce.
Eulalia
20.10.09,18:13
Neviem kde je Stanko, asi bol v tej sociálnej poisťovni, a na Cajli asi nemá prístup k internetu.:D. Stano, mal si s tým radšej počkať.:D

Teda závislá práca.

§ 1

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.


Ak zamestnávateľ, prenesie svoje práva na zamestnanca vo svojej pobočke a tento s ním(zamestnávateľom) uzavrie pracovnú zmluvu(teda ho zamestná), tak by to mohlo splňovať definíciu závislej práce.

Smola, z právneho hľadiska je jedno, kto zmluvu podpisuje - ak je teda na to oprávnený. :--- Stále by boli zamestnávateľ a zamestnanec jedna duša v jednom tele. A takáto dvojjedinosť je skutočne trochu schizofrenická.:)
Vieš, nemôžeš byť aj ryba aj rak.:D
marjankaj
20.10.09,19:15
Smola, z právneho hľadiska je jedno, kto zmluvu podpisuje - ak je teda na to oprávnený. :--- Stále by boli zamestnávateľ a zamestnanec jedna duša v jednom tele. A takáto dvojjedinosť je skutočne trochu schizofrenická.:)
Vieš, nemôžeš byť aj ryba aj rak.:D

A aké je to právne hľadisko? Ak nie je podložené príslušným §, tak je to iba osobný názor.
Otázka bola:
či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou-

Aj ja som uviedol už na začiatku, že "zdravého človeka by to nenapadlo" A súhlasím aj s Paulou, že každý sa snaží vyhnúť odvodom. Ale ja som sa snažil nájsť odpoveď na pôvodnú otázku. Tie doteraz uvedené paragrafy to možno naznačujú iba nepriamo. Ale ak by som uzatvoril pracovnú zmluvu sám so sebou, chcel by som vedieť, aký § som porušil a aj prípadné sankcie. O nič iné mi nejde. A myslím, že na toto sa pýtal aj Stanislav 1975.
Eulalia
20.10.09,19:43
A aké je to právne hľadisko? Ak nie je podložené príslušným §, tak je to iba osobný názor.
Otázka bola:
či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou-

Aj ja som uviedol už na začiatku, že "zdravého človeka by to nenapadlo" A súhlasím aj s Paulou, že každý sa snaží vyhnúť odvodom. Ale ja som sa snažil nájsť odpoveď na pôvodnú otázku. Tie doteraz uvedené paragrafy to možno naznačujú iba nepriamo. Ale ak by som uzatvoril pracovnú zmluvu sám so sebou, chcel by som vedieť, aký § som porušil a aj prípadné sankcie. O nič iné mi nejde. A myslím, že na toto sa pýtal aj Stanislav 1975.

Máš pravdu len v jednej veci - a to, že skutočne žiadny paragraf nehovorí o tom, že sám so sebou nemôžeš uzatvoriť pracovnú zmluvu. Teda, nie je to zakázané.
Ale práve to, čo som tu uviedla, udáva, ako je to prikázané.

Dám pre šoférov jednoznačný príklad:
Značka prikazuje smer jazdy napr. do prava. Iba do prava. Ak sa Ty, ako šofér rozhodneš, že Ti tá značka predsa nezakazuje ísť do ľava a otočíš si to do ľava, porušíš predpis. Napriek tomu, že si len neuposlúchol príkaz a žiadny zákaz tam nebol. Dopravné predpisy si porušil a keď Ťa policajti načapajú, platíš pokutu. Nie preto, že si prestúpil vyložený zákaz - ten tam predsa nebol - ale porušil si iný predpis - porušil si príkaz.
A to je o tom nepriamom. Aj Zákonník práce stanovuje sankcie za porušenie alebo nedodržanie jeho ustanovení.

Priznávam, že už neviem, ako inak by som to vysvetlila. Možno ešte niekomu príde niečo na um.
Katija
20.10.09,20:03
A aké je to právne hľadisko? Ak nie je podložené príslušným §, tak je to iba osobný názor.
Otázka bola:
či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou-

Aj ja som uviedol už na začiatku, že "zdravého človeka by to nenapadlo" A súhlasím aj s Paulou, že každý sa snaží vyhnúť odvodom. Ale ja som sa snažil nájsť odpoveď na pôvodnú otázku. Tie doteraz uvedené paragrafy to možno naznačujú iba nepriamo. Ale ak by som uzatvoril pracovnú zmluvu sám so sebou, chcel by som vedieť, aký § som porušil a aj prípadné sankcie. O nič iné mi nejde. A myslím, že na toto sa pýtal aj Stanislav 1975.
:) Skúsim povedať ako to vidím ja.
Keby si uzavrel pracovnú zmluvu sám so sebou nič by sa nestalo, ale doslova nič. Nebola by účinná. Mohol by si sa na ňu akurát tak pozerať, prípadne ju ukazovať záujemcom. Nebola by to zmluva podľa ZP. Pracovnoprávny vzťah je totiž o nerovnosti postavenia subjektov v ňom. Nerovnosť (nadriadenosť a podriadenosť) môže vzniknúť medzi dvomi subjektami, nie "medzi" jedným subjektom.
Inými slovami - je potrebný vzťah A<>B. :D Ty budeš mať zmluvu kde by malo platiť, že A<>A. Je to nezmysel. A ak sa niečo nedá urobiť podľa zákona, nie je ani potrebné to zakazovať.
137Cs
20.10.09,20:12
Ahojte chcel som sa opýtať,či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou
Nie je to v rozpore so zákonom, lebo je to jednoducho právny blud. Živnostník nemôže uzavrieť sám so sebou žiadnu zmluvu (pracovnú, nájomnú, sprostredkovateľskú, mandátnu, kúpnu...). Zmluva si totiž vyžaduje minimálne 2 zmluvné strany - fyzické či právnické osoby. A Janko Mrkvička je ten istý subjekt práva ako Janko Mrkvička - živnostník ;)
evina
20.10.09,20:47
Jednoduchý paragraf pre Stanislavovho kamaráta je , že
jednoducho nie je dvojjediný :D

Stano skús kamarátovi povedať, či si predá svoje auto sám sebe?:), alebo dom v ktorom býva?.

Čo sa týka IČ-a a RČ napríklad napísaného /jedno alebo druhe/ nič nemení na fakte, že ide o jednu a tú istú osobu.:)
Xanti
20.10.09,20:54
Jednoduchý paragraf pre Stanislavovho kamaráta je , že
jednoducho nie je dvojjediný :D

Stano skús kamarátovi povedať, či si predá svoje auto sám sebe?:), alebo dom v ktorom býva?.

Čo sa týka IČ-a a RČ napríklad napísaného /jedno alebo druhe/ nič nemení na fakte, že ide o jednu a tú istú osobu.:)
:D:D:D Tak skús to zvýraznené povedať opom. Veľmi radi účtujú prechod z RČ na IČ a opačne, aj ked sa jedná o tú istú osobu. :D:D:D Títo naši mobilný to vnímajú, že dvaja ludia sú to. Presne ako Stanko :D:D:D A to som ani schízou netrpela, a také po mne chceli :D:D:D
evina
20.10.09,20:58
:D:D:D Tak skús to zvýraznené povedať opom. Veľmi radi účtujú prechod z RČ na IČ a opačne, aj ked sa jedná o tú istú osobu. :D:D:D Títo naši mobilný to vnímajú, že dvaja ludia sú to. Presne ako Stanko :D:D:D A to som ani schízou netrpela, a také po mne chceli :D:D:D

Totiž v ďalekej minulosti /už nemám šajn kedy/ táto schíza bola celonárodná - na DÚ tvrdili napr. , že občianka Evina má podpísať zmluvu o nájme priestorov so SZČO Evinou napríklad.....ale našťastie nás nerozpolili následne :)
Xanti
20.10.09,21:02
Totiž v ďalekej minulosti /už nemám šajn kedy/ táto schíza bola celonárodná - na DÚ tvrdili napr. , že občianka Evina má podpísať zmluvu o nájme priestorov so SZČO Evinou napríklad.....ale našťastie nás nerozpolili následne :)
NOooooooo vidíš,
a to len Stanko sa z celonárodnej schízi neprebral ... a chce zamestnávať sám seba ( teda jeho kamarát ) .:D:D:D

Ale mohli by sa opi prebrať z tej schízy ,
ináč mimotemy je schíza .. s mäkkým i , alebo z tvrdým y. Lebo nech píšem ako píšem vždy ma podčiarkne, že chybujem. :D:D:D
Stanislav 1975
20.10.09,21:09
:D:D:D Tak skús to zvýraznené povedať opom. Veľmi radi účtujú prechod z RČ na IČ a opačne, aj ked sa jedná o tú istú osobu. :D:D:D Títo naši mobilný to vnímajú, že dvaja ludia sú to. Presne ako Stanko :D:D:D A to som ani schízou netrpela, a také po mne chceli :D:D:D

Nechcem sa moc operátorov zastávať,ale majú pravdu,lebo keď prechádzaš z iča na r.č. a naopak,tak je to iná právna subjektivita,takže majú pravdu...
Stanislav 1975
20.10.09,21:10
Toto som tu už raz písal,len to kopírujem...


Pauli,napríklad v poistovníctve sa pri pzp neplní vlastná škoda( firma tej istej firme,manžel-manželka,jedno moje auto druhému mojemu autu)ALE ak mám jedno auto na súkromnú osobu(teda na r.č.) a druhé auto tiež ktoré vlastním ja ale mám ho na ičo,tak sa plní poistná udalosť,takže tá právna forma tam musí byť iná...(podla mňa to nieje žiadna schizofrenia)
Stanislav 1975
20.10.09,21:24
Mimochodom,som troška sklamaný formou diskusie na ktorú sklzli niektorí členovia Porady-ja keď viem na nejakú otázku odpoveď,tak poradím a poradil som viacerým ľuďom,ale nikdy som nikoho neurážal s náražkami na nejaké duševné choroby,stavy a pod.-proste som povedal svoj názor a svoje pocity som nechal pre seba
Ja som sem dal otázku, o ktorej som nevedel,či je to tak alebo onak a dosť ma mrzia nejaké náražky typu schizofrénia a pod.-toto nieje schizofrénia-schizofrénia je veľmi ťažké ochorenie,ktoré može postihnúť každého z nás-mám známych,ktroí majú toto hnusné,zákerné ochorenie,preto prosím Vás vážme slová,lebo viem,čo to je za pliagu,tak prosím vás neurážajme náražkami ,len za to,že sa niekto dovolil sa niečo opýtať-a o to viac ma mrzí,že do tohto sklzli aj poraďácke celebrity od ktorých by som to nečakal,nabudúce sa už neopýtam nič...-keby to bol Kamil,tak pochopím,lebo ten ma moc nemá rád a stále si niečo nájde aby mi mohol vytknúť,ale fakt vážme slová-schizofrénia nieje nič príjemné...Tému uzatváram...
P.S.- nikdy nevieme,čo kedy može postihnúť každého z nás a verte mi,že každý schizofrenik by bol šťastný,keby bola schizofrénia o tom,že napr. rozum vraví choď a srdce vraví zostaň-o tom nieje schizofrénia...-alebo čo si dnes oblečiem jedna časť mozgu mi vraví,že obleč si to červené a druhá že to modré-to ma od schizofrénie velmi ale velmi ďaleko...S prepáčením schizofrénia je kurva vec...
marjankaj
20.10.09,21:24
Ahojte chcel som sa opýtať,či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou- viem, že v s.r.o.-čkách sa to bežne robí...Ďakujem za rady...

Stano snažil som sa, ako som len mohol. Logiku to nemá, aj keď podľa terajších zákonov by to asi išlo. Ale zákony sa asi rýchlejšie menia ako logika. Snáď si tu z toho niečo vyberieš. Možno by bolo dobré, keby si sa sám zamestnal a dlhodobo sa hodil na PN:---


P.S. Stano ak sa ťa dotkla tá moja poznámka s Cajlou, tak sa ti ospravedlňujem. Nemyslel som to osobne.:(
Xanti
20.10.09,21:31
...S prepáčením schizofrénia je kurva vec...
Heeeeeeeej nenadávaj budeš vylúčený, za vulgarizmy...
Stanislav 1975
20.10.09,21:34
Heeeeeeeej nenadávaj budeš vylúčený, za vulgarizmy...

Ja nežartujem,prečítaj si čo som napísal-nerob si srandu z vážnych vecí...
Xanti
20.10.09,21:34
Ja nežartujem,prečítaj si čo som napísal-nerob si srandu z vážnych vecí...
Máš pocit, že srandujem? Slušne ťa upozorňujem... mimotemy
evina
20.10.09,21:35
Nechcem sa moc operátorov zastávať,ale majú pravdu,lebo keď prechádzaš z iča na r.č. a naopak,tak je to iná právna subjektivita,takže majú pravdu...

Nie je to žiadna iná právna subjektivita. Nebudem riešiť mobilných operátorov, ale všetci to robia kvôli uplatňovaniu nákladov na telefón....
evina
20.10.09,21:39
Mimochodom,som troška sklamaný formou diskusie na ktorú sklzli niektorí členovia Porady-ja keď viem na nejakú otázku odpoveď,tak poradím a poradil som viacerým ľuďom,ale nikdy som nikoho neurážal s náražkami na nejaké duševné choroby,stavy a pod.-proste som povedal svoj názor a svoje pocity som nechal pre seba
Ja som sem dal otázku, o ktorej som nevedel,či je to tak alebo onak a dosť ma mrzia nejaké náražky typu schizofrénia a pod.-toto nieje schizofrénia-schizofrénia je veľmi ťažké ochorenie,ktoré može postihnúť každého z nás-mám známych,ktroí majú toto hnusné,zákerné ochorenie,preto prosím Vás vážme slová,lebo viem,čo to je za pliagu,tak prosím vás neurážajme náražkami ,len za to,že sa niekto dovolil sa niečo opýtať-a o to viac ma mrzí,že do tohto sklzli aj poraďácke celebrity od ktorých by som to nečakal,nabudúce sa už neopýtam nič...-keby to bol Kamil,tak pochopím,lebo ten ma moc nemá rád a stále si niečo nájde aby mi mohol vytknúť,ale fakt vážme slová-schizofrénia nieje nič príjemné...Tému uzatváram...
P.S.- nikdy nevieme,čo kedy može postihnúť každého z nás a verte mi,že každý schizofrenik by bol šťastný,keby bola schizofrénia o tom,že napr. rozum vraví choď a srdce vraví zostaň-o tom nieje schizofrénia...-alebo čo si dnes oblečiem jedna časť mozgu mi vraví,že obleč si to červené a druhá že to modré-to ma od schizofrénie velmi ale velmi ďaleko...S prepáčením schizofrénia je kurva vec...

Stano, myslím, že zbytočne si precitlivený. Otázky podobného typu už na Porade boli a pre lepšiu názornosť používal sa tento pojem, ja napríklad hovorím skôr dvojjedinosť :)..... ale takto je to názornejšie a nikto /skoro nikto to nemieril priamo na Teba/.:)
Stanislav 1975
20.10.09,21:41
Stano snažil som sa, ako som len mohol. Logiku to nemá, aj keď podľa terajších zákonov by to asi išlo. Ale zákony sa asi rýchlejšie menia ako logika. Snáď si tu z toho niečo vyberieš. Možno by bolo dobré, keby si sa sám zamestnal a dlhodobo sa hodil na PN:---


P.S. Stano ak sa ťa dotkla tá moja poznámka s Cajlou, tak sa ti ospravedlňujem. Nemyslel som to osobne.:(

nie práveže nie,ty si sa snažil sa nad tým zamyslieť, díky ti-mne to ani nedošlo,že pinnel je na Cajle...;)
Len vieš mna nahnevalo to že sa tu rozpráva o schize ako probléme,že niekto sa niečo opýta a je hned na hlavu-možno raz aj budem,ktovie,čo ma v živote čaká,ale moja dobrá kamoška to mala a dopadlo to tak že nakoniec ešte chytila aj depresiu a skočila z okna...Nechajme to tak-dal som túto temu uzavreť...
Stanislav 1975
20.10.09,21:45
Nie je to žiadna iná právna subjektivita. Nebudem riešiť mobilných operátorov, ale všetci to robia kvôli uplatňovaniu nákladov na telefón....

evi,nie ja nie som precitlivený-ja mám od toho ďaleko,keby si vedela,čo ja som si už užil s Kamilom,a vobec ma to netrápi,ale ...nechajme to tak, idem teraz off...
evina
20.10.09,21:46
Ešte jeden link. Ono vlastne zamestnanie seba samého už vylučuje samotný názov - samostatne zárobkovo-činná osoba, t.j, osoba pracujúca sama pre seba

http://www.povolania.eu/SOUKROM/soukrom.aspx
marjankaj
20.10.09,21:54
Ešte jeden link. Ono vlastne zamestnanie seba samého už vylučuje samotný názov - samostatne zárobkovo-činná osoba, t.j, osoba pracujúca sama pre seba

http://www.povolania.eu/SOUKROM/soukrom.aspx

Nevylučuje SZČO môže byť v zamestaná u iného subjektu. §5 a §6 zákona o dani z príjmov sa nevylučujú. Lepšie ako podobné linky by bolo uviesť príslušné citácie zákonov a paragrafy.
evina
20.10.09,22:06
Nevylučuje SZČO môže byť v zamestaná u iného subjektu. §5 a §6 zákona o dani z príjmov sa nevylučujú. Lepšie ako podobné linky by bolo uviesť príslušné citácie zákonov a paragrafy.

Ja som nepovedala, to, čo tu píšeš. FO môže byť zamestnaná ako zamestnanec u iného subjektu, ale SZČO nemôže zamestnať sám seba. Na všetky životné situácie jednoducho nemôžu byť presné paragrafy, ale vyplývajú z iných.....
Kedysi veľmi dávno bolo možné čerpať podnikateľskú odmenu /myslím, že tak sa to volalo/, ale to je dávno zrušené a príjem SZČO alebo ak chceš FO z podnikania je len jediný a to ten po zdanení podľa § 6 alebo ak je zamestnancom u iného subjektu, tak paragraf 5. SZČO a FO nie sú dva podnikateľské subjekty.....
marjankaj
20.10.09,22:06
Nie je to v rozpore so zákonom, lebo je to jednoducho právny blud. Živnostník nemôže uzavrieť sám so sebou žiadnu zmluvu (pracovnú, nájomnú, sprostredkovateľskú, mandátnu, kúpnu...). Zmluva si totiž vyžaduje minimálne 2 zmluvné strany - fyzické či právnické osoby. A Janko Mrkvička je ten istý subjekt práva ako Janko Mrkvička - živnostník ;)

Ústava SR
Čl.2

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.


A čo sa týka výkladu práva, hovorí sa, že traja právnici= štyri právne názory. Tak si vyberte, či sa treba riadiť zákonmi alebo právnymi názormi.
Paula
20.10.09,22:11
Lepšie ako podobné linky by bolo uviesť príslušné citácie zákonov a paragrafy.


Ehm, najlepšejšie bude , ak ten, kto sa chce "samozamestnať" a potrebuje si to poistiť §§-mi, napíše dotaz na príslušné ministerstvo. A bude od neho milé, ak odpoveď z ministerstva sem pricapí:).
evina
20.10.09,22:14
Ústava SR
Čl.2

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.


A čo sa týka výkladu práva, hovorí sa, že traja právnici= štyri právne názory. Tak si vyberte, či sa treba riadiť zákonmi alebo právnymi názormi.

Vylučuje to niekoľko zákonov, uvediem zo zákonníka práce /prvý tu už tuším bol citovaný, ale zopakujem /

2/ Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.




Zamestnávateľ § 7

1/ Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch.
2/ Zamestnávateľ vystupuje v pracovnoprávnych vzťahoch vo svojom mene a má zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov. Zamestnávateľom je aj organizačná jednotka zamestnávateľa, ak to ustanovujú osobitné predpisy alebo stanovy podľa osobitného predpisu. Ak je účastníkom pracovnoprávneho vzťahu zamestnávateľ, nemôže ním byť súčasne jeho organizačná jednotka a naopak.

A ako toto dokáže vyriešiť jeden a ten istý človek?
Ale, ak ste skalopevne presvedčení, treba vyskúšať a podeliť sa s nami o poznatky . Môj názor je taký, že za súčasnej legislatívy toto nie je možné.
evina
20.10.09,22:16
Ústava SR
Čl.2

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.


A čo sa týka výkladu práva, hovorí sa, že traja právnici= štyri právne názory. Tak si vyberte, či sa treba riadiť zákonmi alebo právnymi názormi.

Zákonmi, a o právnych názoroch rozhodne súd:)
marjankaj
20.10.09,22:17
Ja som nepovedala, to, čo tu píšeš. FO môže byť zamestnaná ako zamestnanec u iného subjektu, ale SZČO nemôže zamestnať sám seba. Na všetky životné situácie jednoducho nemôžu byť presné paragrafy, ale vyplývajú z iných.....
Kedysi veľmi dávno bolo možné čerpať podnikateľskú odmenu /myslím, že tak sa to volalo/, ale to je dávno zrušené a príjem SZČO alebo ak chceš FO z podnikania je len jediný a to ten po zdanení podľa § 6 alebo ak je zamestnancom u iného subjektu, tak paragraf 5. SZČO a FO nie sú dva podnikateľské subjekty.....

Ja viem, že je to všetko "blbosť", ale Podľa ústavy SR čl.2 ods.(3) viď. príspevok č. 71, sa to môže. Pokiaľ to nebude odporovať zákonu.
Alebo potom nie sme právny štát. A to asi sme, keď nás vzali aj do EÚ.
evina
20.10.09,22:18
Ehm, najlepšejšie bude , ak ten, kto sa chce "samozamestnať" a potrebuje si to poistiť §§-mi, napíše dotaz na príslušné ministerstvo. A bude od neho milé, ak odpoveď z ministerstva sem pricapí:).

mimotemy pauli spolu sme rozmýšľali:), aj keď musím uznať, že samozdanenie tu už máme a pri všetkej počestnosti som celkom význam tohto úkonu akosi tiež nie celkom pochopila , že pre koho je vlastne jednoduchší a či čo ...:D
evina
20.10.09,22:20
Ja viem, že je to všetko "blbosť", ale Podľa ústavy SR čl.2 ods.(3) viď. príspevok č. 71, sa to môže. Pokiaľ to nebude odporovať zákonu.
Alebo potom nie sme právny štát. A to asi sme, keď nás vzali aj do EÚ.
ale veď to odporuje už napr. zákonníku práce a obchodnému právu, ktoré popísal Luigi vyššie napríklad. A nemá zmysel momentálne ani hľadať ďalej.
evina
20.10.09,22:25
mimotemyTeraz ma tak na odľahčenie napadlo, že ja som si napríklad dnes ako SZČO Evina prikázala asi 4krát, aby som už konečne dokončila tú DPH- ako vykonávateľovi, čiže zamestnancovi, ale akosi sa nechcem poslúchnuť :) a vyzerá, že porušujem pracovnú disciplínu a budem musieť robiť aj v sobotu a nedeľu:mee:
marjankaj
20.10.09,22:37
Vylučuje to niekoľko zákonov, uvediem zo zákonníka práce /prvý tu už tuším bol citovaný, ale zopakujem /

2/ Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.




Zamestnávateľ § 7


1/ Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch.
2/ Zamestnávateľ vystupuje v pracovnoprávnych vzťahoch vo svojom mene a má zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov. Zamestnávateľom je aj organizačná jednotka zamestnávateľa, ak to ustanovujú osobitné predpisy alebo stanovy podľa osobitného predpisu. Ak je účastníkom pracovnoprávneho vzťahu zamestnávateľ, nemôže ním byť súčasne jeho organizačná jednotka a naopak.

A ako toto dokáže vyriešiť jeden a ten istý človek?
Ale, ak ste skalopevne presvedčení, treba vyskúšať a podeliť sa s nami o poznatky . Môj názor je taký, že za súčasnej legislatívy toto nie je možné.

Dobre presvedčila si ma. Toto by asi naozaj nešlo. Organizačná jednotka zamestnávateľa nemôže zamestnať zamestnávateľa. Práve takéto niečo som sa chcel dozvedieť. Ale to ostatné nebolo veľmi presvedčivé. To by sa asi dalo obísť.
marjankaj
20.10.09,22:58
Ahojte chcel som sa opýtať,či je v nejakom rozpore so zákonom ak živnostník uzvrie pracovnú zmluvu sám so sebou- viem, že v s.r.o.-čkách sa to bežne robí...Ďakujem za rady...


Stano asi ti nič iné nezostáva, len nájsť "podobného" živnostníka a toho si zamestnáš a on teba. To by už nemalo vadiť nikomu.:D
Eulalia
21.10.09,04:51
nie práveže nie,ty si sa snažil sa nad tým zamyslieť, díky ti-mne to ani nedošlo,že pinnel je na Cajle...;)
Len vieš mna nahnevalo to že sa tu rozpráva o schize ako probléme,že niekto sa niečo opýta a je hned na hlavu-možno raz aj budem,ktovie,čo ma v živote čaká,ale moja dobrá kamoška to mala a dopadlo to tak že nakoniec ešte chytila aj depresiu a skočila z okna...Nechajme to tak-dal som túto temu uzavreť...

Stanko, tá poznámka o schizofrénii nemala nič spoločné s urážkou. Jednoducho sme ju použili ako príklad tej dvojjedinosti. Tak sa už nepaprč a usmej sa.:)
Dav
21.10.09,05:40
Na žiadosť zadávateľa tému uzatváram.