AnetaG
20.10.09,05:45
Zdravim. Tato tema je skor psychologicka, ako technicka ale myslim, ze viaceri z vas sa uz s tymto problemom stretli. Byvame v jednej obci, ale pozemok sme kupili v inej obci, najma kvoli cene. Pozemok, jeho lokalizacia a okolie je super, lepsie by nemohlo byt. Ale... nie je umiestneny v spravnej obci :mee:, tam kde aktualne byvame, kde mame vytvorenu socialnu siet, jednoducho kde sa vynikajuco citim, obec je vacsia, takze ma aj lepsie vybavenie a pod. Manzelovi je to v podstate jedno a ja tak stale hladam dovody, preco by sme mali stavbu domu este oddialit. Kupit dalsi pozemok, tentokrat uz na spravnom mieste, je aktualne financne asi nerealne.

Stahovali ste sa aj vy tam, kam sa vam nechcelo? Ako ste si zvykli? Mat rodinny dom je nasim snom, nepredpokladam, ze by sme si stavali viac rodinnych domov, takze zrejme tam, kde postavime, uz ostaneme na vecne veky...Urcite si zvyknem, ale ako mi spominala kolegyna v rovnakej situacii, vzdy ju pichne pri srdci ked ide okolo tej mestskej casti, kde si povodne chcela kupit domcek, ale napokon skoncili inde...
Zuna111
20.10.09,04:51
Mam podobny problem ale už v pokročilejšom štádiu, staviame cca tri roky ale oddaľujeme presťahovanie a neponáhľame sa s dokončením, pretože sa nám zo súčasného bydliska nechce. Napriek tomu že v novom dome nám bude pohodlnejšie. Teraz mám v obci kde bývame zamestnanie aj vlastnú firmu a potom budem musieť dochádzať... Vraj si zvyknem... asi ano ale dokedy nie je cely dom uplne aj s exterierom nepôjdem tam. Možno to tiež bola chyba.... začať stavať tam kde sa mi nepáči. Moja dcera hovorí : "mami, človek je potkan, zvykne si na všetko" ...
ja by som to už neurobila... ahoj.
susann2
20.10.09,05:15
Človek nikdy v živote nemôže mať všetko. Dôležité je, aby to vedel prijať a zmieriť sa s tým. Spomínam si na bývalú kolegyňu, ktorá sa pre nezhody s rodičmi, rozhodla od nich okamžite s manželom a deťmi odsťahovať. Kúpili starý dom na dedine, v obci kde nikoho nepoznali a do práce museli dochádzať. Nám to pripadalo, ako bez rozmyslu. V práci potom lamentovala, že ako si tam zvykne. Pritom ona bola z mesta, nikdy na dedine nebývala. Dnes už domček majú krásne opravený a keď ju stretnem, hovorí, že ani nemyslela, že si tam tak zvykne. Takže držím palce, zvykneš si, len musíš chcieť a vedieť to prijať ako najlepšie a najvýhodnejšie riešenie pre teba i pre celú rodinu.

P.S. Ja som tiež mala iné predstavy o bývaní a zvykla som si.
ono79
20.10.09,05:16
Temer podobný problém........ bývali sme na chalupe, keĎ sme sa chceli osamostatniť od rodičov, keď sme sa už konečne zobrali. A tak sme bývali v rámci mesta a mali sme všetko na dosah. Teraz sme sa presťahovali do domu. Nebyť našich susedov, ktorých sme spoznali asi po pol roku bývania, tak asi uvažujem rovnako. Ale chcel som len napísať, že ak niekto rieši bytovú otázku svojho bytia, tak nie je nad čím rozmýšľať. Tá chata je svokrovcov, takže ani zmeny k lepšiemu ani iné zmeny sme už nerobili, ale sme sa orientovali na dom. Teraz sme tam a niekedy (asi 2x v roku) si spomeniem na to, aké to tam bolo. Ale inak, dom má svoje čaro a hlavne vtedy keď si opravujete sami a peňazí nie je dosť. Takže?:)
magor12
20.10.09,06:08
mi s manželkou sme vymenili byt v meste za rod.dom na dedine. značne sme si tym skomplikovali situáciu čo sa týka dochádzky,vozenia dcéry do školy atď. momentálne dom prerábame a bývame v letnej kuchynke na dvore.jedna izba +kuchyna bez drezu a vody.takto sme už 4 mesiace a predpokladam že ešte 2 budeme kym sa dom da do poriadku.ani velmi nevnímam situáciu v ktorej sme sa ocitli teda to že sme prešli na dedinu ,do lokality kde vlastne nikoho nepoznáme.je tolko práce okolo domu,vybavovania,úveru,prenosu záložného práva,zhánania materiálu a majstrov že na nejake rozmýšlanie ani nie je čas.skrátka-skočili sme do vody a teraz už musíme len plávat,iné nám nezostáva.
AnetaG
20.10.09,07:30
Ak by sme nemali inu moznost, tak by sme sa stahovat museli. Aktualne ale byvame v nasom, peknom, velkom, novom byte. Dom je len presun do vyssieho standardnu, splnenie nasej tuzby. Uvedomujem si, ze nema vyznam to odkladat. Cim neskor, tym horsie. Najhorsie to bude pre deti, ktore ak si zvyknu na jednom mieste, najdu kamaratov, tak presun bude horsi. Ale beriem to prilis tragicky, syn este nechodi ani len do skolky :) Casto sa veci zvyknu vyvinut aj same, tak dufam, ze to bude aj v nasom pripade.
chandler
20.10.09,08:39
urcite tam nestavajte ked to nechces. predat pozemok a kupit iny tam kde chcete je realne. postavit dom predat ho a znovu zacat stavat tam kde chcete je nerealne.
a stavat dom tam kde nechces, to je ako za trest.
AndrejG
20.10.09,12:51
Ak by sme nemali inu moznost, tak by sme sa stahovat museli. Aktualne ale byvame v nasom, peknom, velkom, novom byte. Dom je len presun do vyssieho standardnu, splnenie nasej tuzby. Uvedomujem si, ze nema vyznam to odkladat. Cim neskor, tym horsie. Najhorsie to bude pre deti, ktore ak si zvyknu na jednom mieste, najdu kamaratov, tak presun bude horsi. Ale beriem to prilis tragicky, syn este nechodi ani len do skolky :) Casto sa veci zvyknu vyvinut aj same, tak dufam, ze to bude aj v nasom pripade.

Pre deti je dom ako vianoce kazdy den, ked uvidis ako sa tam maly dokaze vyblaznit, ani nepomyslis na nic ine. :) Ale ked sa neponahlate, tak pozemok predajte a kupte vo vasej obci.
chandler
20.10.09,12:55
Pre deti je dom ako vianoce kazdy den, ked uvidis ako sa tam maly dokaze vyblaznit, ani nepomyslis na nic ine. :)

o tom si dovolim pochybovat :) urcite zaujimavejsie dobrodruzstva zazije medzi panelakmi. na dvore ho to bude bavit tak v skolke ale potom uz to bude nuda :)
AndrejG
20.10.09,14:39
o tom si dovolim pochybovat :) urcite zaujimavejsie dobrodruzstva zazije medzi panelakmi. na dvore ho to bude bavit tak v skolke ale potom uz to bude nuda :)

To by si sa divila, v RD moze byt vonku prakticky stale a aj bude. A medzi panelaky ho urcite nepustis sameho sa hrat ked bude mat 6-7 rokov. :)
buchač
20.10.09,16:49
o tom si dovolim pochybovat :) urcite zaujimavejsie dobrodruzstva zazije medzi panelakmi. na dvore ho to bude bavit tak v skolke ale potom uz to bude nuda :)

Tak o tomto zasa pochybujem pre zmenu ja a so mnou plno iných ....:confused:

....v dnešnej dobe ..?????????????:rolleyes:

Kde , kedy , o ktorej hodine , v ktorom meste / mestečku / ......????;)

Aké dobrodružstvá ?
- opilcov
- feťákov
- cigánov
- kde vonku zbije tretiak prváka kvôli prkotine ??? Tiež dobrodružstvo ...poviem teda ...
- korčuľovanie , skejtovanie ..... na ceste medzi autami
- už stačilo ?????

P.S.:
Mám taký dojem , že nejaké veľké skúsenosti s drobizgom asi ešte nemáš ....
Ak sa mýlim , moja chyba ...beriem späť ...
AndrejG
20.10.09,17:24
....v dnešnej dobe ..?????????????:rolleyes:

Aké dobrodružstvá ?
- opilcov
- feťákov
- cigánov
- kde vonku zbije tretiak prváka kvôli prkotine ??? Tiež dobrodružstvo ...poviem teda ...
- korčuľovanie , skejtovanie ..... na ceste medzi autami
- už stačilo ?????


Take "dobrodruzstva" boli bezne aj za komancov, nema to nic s dobou, vsetko co si pisal som zazil pred vyse 20 rokmi. :)
buchač
20.10.09,19:05
Take "dobrodruzstva" boli bezne aj za komancov, nema to nic s dobou, vsetko co si pisal som zazil pred vyse 20 rokmi. :)

Vynechal si to najdôležitejšie ...


Kde ?????

Pred vyše 20 - timi rokmi sa blížila " nežná ".....
Choď trochu ďalej ....v rokoch ....

Keby si povedal , že pred 40 - timi , tak to ti už zasa neverím , vtedy sme sa hrali na Winnetoua a Olda Šetrného , Rýchle šípy behali po uliciach ......futbal sme hrali na ihriskách a nie na parkoviskách dnešných sídlisk ....

Ale na to si mladý , lebo ......proste lebo ...
AndrejG
20.10.09,21:52
Pred vyše 20 - timi rokmi sa blížila " nežná ".....
Choď trochu ďalej ....v rokoch ....

Keby si povedal , že pred 40 - timi , tak to ti už zasa neverím , vtedy sme sa hrali na Winnetoua a Olda Šetrného , Rýchle šípy behali po uliciach ......futbal sme hrali na ihriskách a nie na parkoviskách dnešných sídlisk ....

Ale na to si mladý , lebo ......proste lebo ...

Pred 40 rokmi neboli panelakove sidliska, keby boli, tak by sa tam dialo presne to iste. Kedysi nebolo bezpecnejsie, len media prakticky neexistovali, takze to co sa nestalo nam, alebo nejakemu znamemu, ako keby sa nestalo.
pepsikova
21.10.09,03:53
..ak nemusíš, nestavaj a nechoď tam, kde ťa "neťahá..môže sa stať, že zvykať si budeš celý život a keď príde situácia,alebo nepríjemnosť v prostredí, kde už budeš bývať, nebudeš môcť buchnúť dvermi a odísť..mala by si žiť tam, kde teraz máš pocit, že je ti dobre..
..toto mal aj mne niekto povedať pred 35 rokmi, lebo už toľko som preč z "môjho"pľacu a stále "nie som doma""..
chandler
21.10.09,06:02
ja som nepisal o tom to co je bezpecnejsie, ale co je pre deti zaujimavejsie.
sediet na dvorceku v nejakom satelite, kde sirko daleko nic nie je, alebo byt tam kde to zije :)
buchač
21.10.09,06:02
Pred 40 rokmi neboli panelakove sidliska, keby boli, tak by sa tam dialo presne to iste. Kedysi nebolo bezpecnejsie, len media prakticky neexistovali, takze to co sa nestalo nam, alebo nejakemu znamemu, ako keby sa nestalo.


mimotemymimotemymimotemy
Kriste pane , keď niečo tvrdíš dokáž ....!!!!

Nech sa Ti páči , výstavba sídlisk v Košiciach .....


Nové Mesto - Terasa [upraviť]

Intenzívna výstavba najväčšieho košiského sídliska Nové mesto (1965).

Skutočná masová sídlisková výstavba v Košiciach sa začala v 60-tych rokoch rozhodnutím vlády o výstavbe Východoslovenských železiarní, kedy bolo potrebné poskytnúť domov pre ich 25 tisíc zamestnancov s rodinami. Výsledkom bola výstavba satelitného Nového Mesta na západnom svahu mestskej kotliny, odkiaľ bol vždy skvelý výhľad na centrum mesta. Odtiaľ sa aj vžil názov Terasa, ktorý sa jedine používa u Košičanov na rozdiel od symbolického Nového Mesta, ktorý dokonca nepoužíva ani administratíva, keďže sídlisko spolu s obytnou lokalitou Popradská vytvára mestskú časť Západ, a tak zostáva Nové Mesto iba historickou reáliou. Obytný súbor bol plánovaný pre 60 000 obyvateľov, čo ho radí vo veľkosti sídlisk na Slovensku na druhé miesto po bratislavskej Petržalke. Sídlisko pretína v strede Trieda Slovenského národného povstania, kade vedie veľkokapacitná električková trať na sever i juh centra a rýchlodráhou priamo do VSŽ. Sídlisko bolo taktiež ako jediné dobudované komplexnou občianskou vybavenosťou (zdravotné strediská, obchodné centrá, školské zariadenia a pošty) i vyššieho typu (nemocnica, kino, univerzitné fakulty) s celomestskou pôsobnosťou (pasové oddelenie polície, budova krajského ÚV KSČ - dnešný magistrát mesta z roku 1985). Nové Mesto následnou výstavbou ďalších sídlisk sa dobou plne urbanisticky zakomponovalo do mechanizmu mesta a v súčasnosti už plní sekundárnu úlohu centra mesta, čo sa ešte len prejaví pri ďalšej výstavbe v oblasti tvz. asanačného pásma (t.j. pozostatok domovej zástavby v okolí Ružovej, určenej na zbúranie).


V rokoch 1954 - 1956 vznikali prvé košické sídliská hneď v niekoľkých lokalitách súčasne. Košice I. na Juhu v okolí Pasteurovho námestia a Košice II.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Košické_sídliská

Tieto lokality poznám až príliš dôverne ....aj sme sa pobili , samozrejme ako chlapci , ale bezpečne tam vtedy bolo určite oveľa viac ako je teraz .....

Myslím si , že teraz máme koniec roka 2009 , takže to už bude viac ako tých 40 rokov ....;) Nie matematika , ale počty nepustia .........:---:---:D:D:D:D:D
Otvor si odkaz , prečítaj , porovnávaj a potom niečo tvrď ....ja len argumentujem ...:rolleyes::cool:

P.S.:
Neuviedol si miesto , mesto ako aj iné odpovede na položené otázky ...
Ja za to nemôžem , že v tých rokoch ešte v mieste Tvojho bydliska boli len malé domčeky ....nie to ešte bloky , paneláky ...
dolfort
21.10.09,06:29
Pozemok, jeho lokalizacia a okolie je super, lepsie by nemohlo byt. Ale... nie je umiestneny v spravnej obci :mee:, tam kde aktualne byvame, kde mame vytvorenu socialnu siet, jednoducho kde sa vynikajuco citim, obec je vacsia, takze ma aj lepsie vybavenie a pod.

Záleží na tom, čomu dáš väčšiu váhu - či perfektnej location, alebo vybudovanému social kapitálu.
Ja som 11 rok mimo mesto kde som vyrastal, vždy keď sa vraciam do SN, cítim že tam som aj vždy budem doma. Ale doma som aj v BB a doma budem aj v Hrochoti kam sa budeme sťahovať. Dúfam že starých kamošov budem stále stretávať a pribudnú noví. Je to výzva.

http://static.panoramio.com/photos/original/3814698.jpg
http://static.panoramio.com/photos/original/3536869.jpg
http://static.panoramio.com/photos/original/14681132.jpg
arizona
21.10.09,06:36
Tiež som sa pred pár rokmi presťahovala z mesta (bytu) do vysnívaného domčeka na dedinu, kde sme nepoznali nikoho.Nie je to ďaleko, asi 10 min. autom, ale...
Na domček a záhradku sme si zvykli rýchlo, už by sme asi znovu na činžiak nešli.
Ale dodnes mi chýbajú ľudia, ktorých som len tak náhodne stretala v meste, porozprávali sme sa, či zašli na kávu.
Hoci nemáme zlých susedov, vychádzame dobre, predsa len, moc si povedať nemáme. Je to úplne iné , ako keď sa stretávate s ľudmi, s ktorými sa poznáte od detstva, máte spoločných známych, spoločné spomienky...

Hoci sa s mnohými dávnymi priateľmi navštevujeme, s mnohými pomaly strácame kontakt. Je to predsa len trochu komplikovanejšie , keď na návštevu musíte "cestovať" , ako keď si len tak spontánne vybehnete "do susedstva".

Myslela som si, že si časom zvyknem, ale už som zistila , že asi nie. Veľmi mi chýba to, že idem po ulici a nestretávam známych ľudí, ale iba neznáme tváre , s ktorými sa pozdravíme, ale nemáme si moc čo povedať.

Keby sa dal naspäť vrátiť čas, tak by som to už nikdy neurobila, že by som sa presťahovala na miesto, kde nikoho nepoznám. Aj keď mám radosť z nového domčeka, clivota a smútok za známymi tvárami a známymi miestami prevládajú...:mee:
Doma tu nebudem nikdy...
AndrejG
21.10.09,10:14
mimotemymimotemymimotemy
Kriste pane , keď niečo tvrdíš dokáž ....!!!!

Nech sa Ti páči , výstavba sídlisk v Košiciach .....


To boli fakt v Kosiciach 12 poschodove panelaky pred 40+ rokmi? Lebo 3-4 poschodove ani nepocitam. Ide mi cisto o hustotu ludi, keby byvali kedysi ludia v takej hustote ako na dnesnych sidliskach, kde je jeden panelak vedla druheho, ze ani slnko nevidis, tak by tam bola rovnaka kriminalita.
susann2
21.10.09,10:23
Zvyk je železná košeľa, niečo na tom bude. Ťažko opúšťame miesta, kde si zvykneme, máme priateľov. Myslíme si , že keď už si zbudujeme dom, tak tam musíme aj zomrieť. To je, ale pre nás Slovákov typická vlastnosť. Na život američanov, ktorí sa sťahujú aj 5x za život sme si ešte nezvykli. To by ale asi nebolo ani moc dobré, pretože to už by sme neboli my. Tiež, ale nie je dobré, ak sa nedokážeme so sťahovaním vysporiadať.

Žijem predsa dnes a tu, že sa mi niekde páčilo, tak si nato rada spomínam, nič viac.

Aby človek dokázal ľahšie znášať zmeny, mal by na tom aj pracovať. Takže kúpim si niečo na seba vo farbe, ktorá sa mi vonkoncom nepáči a aj to nosím. Z času na čas idem niekde, čo nemusím napr. na futbal alebo na ryby atď. Potom mi nerobí problém ani zmeniť prácu, ani sa presťahovať a zvyknúť si.
A priatelia ? Jedni prichádzajú, druhí odchádzajú a niektorí ostávajú po celý život, za ktorými mi nerobí problém vycestovať, obrazne povedané aj na kraj sveta.

Zmena je život.
Bionda
21.10.09,11:06
:D nám, aj keď neplánovane , vychádza , že sa sťahujeme cca každých 7 rokov :D . Najhoršie je na tom ten bordel, kým si veci nájdu svoje miesto.
Pred štyrmi rokmi sme sa sťahovali do domu- na dedine, kde sme nikoho nepoznali. Čo mi nechýba sú "prajní " susedia, čo stihli obehnúť auto kľúčom dookola- ukradli nám dve autá, dva krát nám autá vykradli, susedov nad a pod sebou- vŕtajúcich, kričiacich........, nevravím ,aj tu kde bývame sú určite "prajní" niektorí, ale dnes mám auto v garáži a nad nami ani pod nami nikoho :D "dovi, dopo" . Zavretím dverí na byte- až -začínalo moje súkromie, v dome -zavretím bránky, brány, garáže som už doma - náš pozemok.
No ale určite ani toto nie je naša posledná zmena :D - ako poznám našu rodinu, ešte aspoň raz sa sťahovať budeme. :D
Všade sú klady , zápory, výhody a nevýhody. Všade sa rovnako nájdu aj zlí aj dobrí ľudia aj prajní aj neprajní. Vôbec to nie je miestom, to aké je a čo nám to miesto dá, závisí od nás samých, od toho aký vzduch si tam vytvoríme- láskou, porozumením a chápavosťou medzi sebou. :)
Osobne si myslím, nič sa nedeje len tak, všetko má svoje dôvody a príčiny. Každá zmena nám dáva múdrosť a skúsenosti.
Zitulda
21.10.09,12:30
To boli fakt v Kosiciach 12 poschodove panelaky pred 40+ rokmi? Lebo 3-4 poschodove ani nepocitam. Ide mi cisto o hustotu ludi, keby byvali kedysi ludia v takej hustote ako na dnesnych sidliskach, kde je jeden panelak vedla druheho, ze ani slnko nevidis, tak by tam bola rovnaka kriminalita.
A vieš, že boli? Na nasledujúcom obrázku v pravo miesto tých malých rodinných domov je náš vežiak, už bývame tu 38 rokov...tá nízka stavba sú školy a za 7 podlažnými blokmi
vo 12 poschodových sa býva už 42http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/Normal_IMG_67602.jpg/590px-Normal_IMG_67602.jpg (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Normal_IMG_67602.jpg)
Zitulda
21.10.09,12:36
Zase sa mi zasekáva PC a tak som ledva stačila odoslat:... dopisujem že už 42 rokov sa býva. Ak nájdem pohľad na naše vežiaky teraz priložím.
A ak sa dobre pamätám tak už niekde inde v Košiciach stáli 12 poschodáky a boli obývané viac ako pred 45 rokmi.
buchač
21.10.09,13:42
To boli fakt v Kosiciach 12 poschodove panelaky pred 40+ rokmi? Lebo 3-4 poschodove ani nepocitam. Ide mi cisto o hustotu ludi, keby byvali kedysi ludia v takej hustote ako na dnesnych sidliskach, kde je jeden panelak vedla druheho, ze ani slnko nevidis, tak by tam bola rovnaka kriminalita.

Prečo by mala byť rovnaká kriminalita ..????
Nechápem ...

Síce netvrdím , že nebola , že neboli kriminálnici , že sa nekradlo , nevraždilo ....
Ale určite nie v takom meradle , ako teraz ...

Vtedy boli športoviská plné športujúcej mládeže , lebo PC , 500 TV kanálov , fet , chlast ....nebolo bežne k zohnatiu .

Dnes je to opačne , na školských športoviskách sa po večeroch zgrupuje mládež za účelom rozbitia sa pomocou vyššie uvedených ...
Všetko možné sa robí , samozrejme okrem športovania ...

Naša generácia , hm , vyšportovaní , vymakaní šraci sme boli ....nie ako dnešné vychrtliny ...ani na vojnu sa nemôžu dať , neurobí zopár zhybov a má problém zabehnúť 1 km ....to tak ešte zbehnúť od stola k výčapnému pultu , to ešte zvládnu ...

Dalo by sa diskutovať ...
danushka
21.10.09,14:03
S mojou rodinou som sa pred cca 4 rokmi presťahovala z Tatier ku Košiciam. Kúpili sme si domček a všetci sme si zvykali dobré dva roky. Dodnes sme si síce nezvykli na naturel domácich, ale po asi dvoch rokoch som začala pociťovať radosť z toho, že idem domov, že na svojej záhrade budem opekať, alebo sa len tak opaľovať, začalo ma tešiť, že stromky čo sme si posadili vyrástli a celé bývanie nadobudlo iný rozmer a iný šat.
Tak ako písala Bionda, aj moja rodina vandrovala, každých 6-7 rokov sme zmizli z jedného miesta a odišli na ďaľšie. Vtedy to bolo pendlovanie za väčším priestorom, teraz je už hádam priestoru dosť a ďalšie vandrovky dúfam nebudú.
Presunúť sa v rámci jedného okresu podľa mňa nie je až taká radikálna zmena.

Pokiaľ doma všetko funguje rozprávkovo, tak mi s tými mojimi najbližšími bude dobre v raji aj v pekle;).
Aj tak priateľov s veľkým ,,P" narátame obyčajne na prstoch jednej ruky, ak sa dostaneme k číslu piatich prstov - sme vážne bohatými a vtedy je úplne jedno, či sa nachádzame v Čiernej nad Tisou a naši priatelia v Malackách.

My Slováci sme hodne viazaní na jedno miesto. Ale prichádza doba, keď treba zmeniť pôsobisko z rozličných dôvodov. Vtedy si treba povedať, tam kde sú moje deti a môj partner, tam sme doma :).
buchač
21.10.09,14:20
S mojou rodinou som sa pred cca 4 rokmi presťahovala z Tatier ku Košiciam. Kúpili sme si domček a všetci sme si zvykali dobré dva roky. Dodnes sme si síce nezvykli na naturel domácich, ale po asi dvoch rokoch som začala pociťovať radosť z toho, že idem domov, že na svojej záhrade budem opekať, alebo sa len tak opaľovať, začalo ma tešiť, že stromky čo sme si posadili vyrástli a celé bývanie nadobudlo iný rozmer a iný šat.
Tak ako písala Bionda, aj moja rodina vandrovala, každých 6-7 rokov sme zmizli z jedného miesta a odišli na ďaľšie. Vtedy to bolo pendlovanie za väčším priestorom, teraz je už hádam priestoru dosť a ďalšie vandrovky dúfam nebudú.
Presunúť sa v rámci jedného okresu podľa mňa nie je až taká radikálna zmena.

Pokiaľ doma všetko funguje rozprávkovo, tak mi s tými mojimi najbližšími bude dobre v raji aj v pekle;).
Aj tak priateľov s veľkým ,,P" narátame obyčajne na prstoch jednej ruky, ak sa dostaneme k číslu piatich prstov - sme vážne bohatými a vtedy je úplne jedno, či sa nachádzame v Čiernej nad Tisou a naši priatelia v Malackách.

My Slováci sme hodne viazaní na jedno miesto. Ale prichádza doba, keď treba zmeniť pôsobisko z rozličných dôvodov. Vtedy si treba povedať, tam kde sú moje deti a môj partner, tam sme doma :).

danushka , ja som rodený košičan a poviem Ti pravdu , dodnes som si nezvykol na naturel " domácich "....;)
Tie 4 roky , čo spomínaš , je málo ....ver , po prisťahovaní sa rôznych ľudí a tým aj samozrejme , všeliakých jedincov došlo k pomiešaniu tých pôvodných ...
Preto bratislavčania nadávajú na " šalenych " vychodňarov , nakoľko teraz , len teraz v nedávnej dobe sa tam presťahovalo x ľudí za prácou ...
Košice toto majú už dávno za sebou ....veď v časoch výstavby VSŽ a potom po spustení prevádzky mal tento podnik 20-22 000 zamestnancov ...pripočítajme k tomu členov rodín a dostaneme sa k číslu cca 40-50 000 duší , zaokruhlene , baj očko ...
Veď kde vzniklo slovo , výraz - gadžo ....??? Aj keď pôvodom je to výraz z romštiny pre označenie bieleho , v Košiciach to bol odveky výraz pre cezpoľného ...
Teraz sa tieto výrazy začínajú používať aj v Blave , je to cool ...;):rolleyes::---:D:D:D:D:D:D:D:D

P.S.:
Veď aj preto občas vypadnem , konečne , šak znaš , no ňe....;)
ludex
21.10.09,14:57
o tom si dovolim pochybovat :) urcite zaujimavejsie dobrodruzstva zazije medzi panelakmi. na dvore ho to bude bavit tak v skolke ale potom uz to bude nuda :)

Tri roky sme bývali v paneláku a môžem povedať,že deti / 14 a 11 rokov/ neboli vonku ani raz! Teraz sme tri mesiace na dedine a ani nevieme že máme deti. Deti sa dokázali sa fantasticky prispôsobiť. Horšie je to s nami dospelými. Priveľa o tom premýšlame,čo je dobré a čo zlé. Niekedy treba dať veciam volný priebeh a čas ukáže. ;)
susann2
21.10.09,15:24
Kukura raz na otázku, ako si zvykol v Nemecku odpovedal: "Nie je dôležité kde som, ale s kým som ". AnetaG, ked sa s touto myšlienkou stotožníš, nebudeš mať problém si zvyknúť.
Kazu
21.10.09,15:41
Ak mám so sebou deti, manžela a peniaze tak sporák a posteľ kúpim a "doma" si urobím hocikde :---
dolfort
21.10.09,16:22
Kukura raz na otázku, ako si zvykol v Nemecku odpovedal: "Nie je dôležité kde som, ale s kým som ". AnetaG, ked sa s touto myšlienkou stotožníš, nebudeš mať problém si zvyknúť.

Nech brouka žít
AndrejG
21.10.09,16:48
Prečo by mala byť rovnaká kriminalita ..????
Nechápem ...

Ja zas nechapem preco by teraz mala byt ina kriminalita, co snad ludia sa odvtedy nejako geneticky zmenili? Za 1 generaciu?

Neviem o com hovoris, ze alkohol a fet bolo tazke zohnat, ja som si mohol ako decko bez problemov kupit pivo alebo borovicku nielen na sidlisku, ale aj na dedine...stacilo povedat niekomu dost staremu a kupil, mne sa zda, ze patris medzi tych ludi, ktori si idealizuju minulost.

Mam okolo domu viacero sportovisk a cuduj sa svete, stale sa tam niekto hra, ci uz hraju decka futbal, hokejbal alebo basketbal. Tak ako teraz su niektore deti vecne zalezene za PC, predtym mali ine zamienky preco nevyliezt z domu, chyba nieje v technike, ale v rodicoch, oni by mali viest deti k sportovaniu a nie sa vyhovarat na hluposti.
danushka
21.10.09,17:23
To sme už riadne odbočili od témy...
...od nechce sa mi sťahovať sme pri kriminalite...

Snáď nám zadávateľka témy odpustí. Ale ja pred 25 rokmi som si určite nemohla kúpiť trávu na pôde základnej školy a ani neviem mimo školy kde by som si v tom čase kúpila trávu, nieto ešte viac...

Takže AndrejG, za obdobie jednej generácie mám pocit, že ubehlo celé storočie.
Rozdiel medzi veľkými mestami a menšími na SK je čo sa týka drôg, kriminality markantný. Už len v prípade mojej rodiny výmenou PP za KE bolo akoby sme došli z nejakej sibírskej zemlianky do Moskvy.
Chvalabohu cez deň sme v meste v práci a školách a potom daváj na vidiek !
buchač
21.10.09,17:55
Ja zas nechapem preco by teraz mala byt ina kriminalita, co snad ludia sa odvtedy nejako geneticky zmenili? Za 1 generaciu?

Neviem o com hovoris, ze alkohol a fet bolo tazke zohnat, ja som si mohol ako decko bez problemov kupit pivo alebo borovicku nielen na sidlisku, ale aj na dedine...stacilo povedat niekomu dost staremu a kupil
Tak teraz si si kúpil Ty alebo ten starší ..
, mne sa zda, ze patris medzi tych ludi, ktori si idealizuju minulost.
Nie , nie , ja som tvrdý realista ....argumentujúc faktami ...

Mam okolo domu viacero sportovisk a cuduj sa svete, stale sa tam niekto hra, ci uz hraju decka futbal, hokejbal alebo basketbal. Tak ako teraz su niektore deti vecne zalezene za PC, predtym mali ine zamienky preco nevyliezt z domu, chyba nieje v technike, ale v rodicoch, oni by mali viest deti k sportovaniu a nie sa vyhovarat na hluposti.
Tak je , súhlasím ....


buchač
Poraďák
Citát:Pôvodca textu príspevku: AndrejG
To boli fakt v Kosiciach 12 poschodove panelaky pred 40+ rokmi? Lebo 3-4 poschodove ani nepocitam. Ide mi cisto o hustotu ludi, keby byvali kedysi ludia v takej hustote ako na dnesnych sidliskach, kde je jeden panelak vedla druheho, ze ani slnko nevidis, tak by tam bola rovnaka kriminalita.
Prečo by mala byť rovnaká kriminalita ..????

Nechápem ...
Síce netvrdím , že nebola , že neboli kriminálnici , že sa nekradlo , nevraždilo ....
Ale určite nie v takom meradle , ako teraz ...
Vtedy boli športoviská plné športujúcej mládeže , lebo PC , 500 TV kanálov , fet , chlast ....nebolo bežne k zohnatiu .

Dnes je to opačne , na školských športoviskách sa po večeroch zgrupuje mládež za účelom rozbitia sa pomocou vyššie uvedených ...
Všetko možné sa robí , samozrejme okrem športovania ...

mimotemy
Ozaj sme mimo témy , takže týmto končím .....

JA netvrdím , že nebolo možné zohnať chlast , fet ...Ja tvrdím , že nebolo to bežné ...
Ale bežné teda nebolo určite to , aby si ten chlast kupovali pravidelne deti pod 15 rokov , ako je to teraz ...
Ale v škole na strednej sme fajčili , bežne - dokonca sme to mali povolené asi ako jediná škola na Slovensku v tej dobe ...
Ale v škole sme si cez veľkú prestávku do M....u odbehli na čapáka , neboli sme zatvorení za železnou bránou ...
Ale bolo to v mediach normy , nešikanovali sme mladších ....čo sa nedá povedať o dnešných dobách na ZŠ !!!!!!!!!!
O vydieraní ani nehovorím , to , čo sa deje teraz , škoda reči ...

a danushka v tomto to vystihla celkom presne

Takže AndrejG, za obdobie jednej generácie mám pocit, že ubehlo celé storočie.
Rozdiel medzi veľkými mestami a menšími na SK je čo sa týka drôg, kriminality markantný. Už len v prípade mojej rodiny výmenou PP za KE bolo akoby sme došli z nejakej sibírskej zemlianky do Moskvy.
AndrejG
21.10.09,18:35
Fakt uz len posledna reakcia k tomuto offtopicu. Vsetko co hovoris, bezne bolo...na dedinach decka bezne fajcili a skusali alkohol, na sidliskach tiez. A o sikanovani si dufam robis srandu, to existuje odkedy existuju skoly, to je uz trosku naivne si mysliet, ze deti to maju v skole tazke iba dnes. To ze si to vsetko nezazil ty, alebo to nebolo bezne v tvojom okoli, neznamena, ze to nebolo. To len potvrdzuje moje slova, ze co clovek za komancov nezazil, to neexistovalo, lebo neexistovali objektivne media.
danushka
21.10.09,18:57
Fakt uz len posledna reakcia k tomuto offtopicu. Vsetko co hovoris, bezne bolo...na dedinach decka bezne fajcili a skusali alkohol, na sidliskach tiez. A o sikanovani si dufam robis srandu, to existuje odkedy existuju skoly, to je uz trosku naivne si mysliet, ze deti to maju v skole tazke iba dnes. To ze si to vsetko nezazil ty, alebo to nebolo bezne v tvojom okoli, neznamena, ze to nebolo. To len potvrdzuje moje slova, ze co clovek za komancov nezazil, to neexistovalo, lebo neexistovali objektivne media.
V podstate prídeme v tejto téme na to, že od prvotnopospolnej spoločnosti po dnešok sa nič nezmenilo.
Objavila som dnes prameň teplej vody, Heuréka - prvá zmena;)
...či to si len nahováram, vyšla som zo zemlianky a ocitla som sa v Moskve?:eek::eek::eek:
Oj nie veru, radšej ja pekne predvečer do toho svojho pelechu na vidieku zaleziem, deň čo deň...
Stanislav 1975
21.10.09,19:00
To sme už riadne odbočili od témy...
...od nechce sa mi sťahovať sme pri kriminalite...

Snáď nám zadávateľka témy odpustí. Ale ja pred 25 rokmi som si určite nemohla kúpiť trávu na pôde základnej školy a ani neviem mimo školy kde by som si v tom čase kúpila trávu, nieto ešte viac...

Takže AndrejG, za obdobie jednej generácie mám pocit, že ubehlo celé storočie.
Rozdiel medzi veľkými mestami a menšími na SK je čo sa týka drôg, kriminality markantný. Už len v prípade mojej rodiny výmenou PP za KE bolo akoby sme došli z nejakej sibírskej zemlianky do Moskvy.
Chvalabohu cez deň sme v meste v práci a školách a potom daváj na vidiek !

Danushka,ale mohla si si kúpiť trávu aj vtedy-len bolo treba vedieť za kým ísť...
Stanislav 1975
21.10.09,19:04
Ja zas nechapem preco by teraz mala byt ina kriminalita, co snad ludia sa odvtedy nejako geneticky zmenili? Za 1 generaciu?

Neviem o com hovoris, ze alkohol a fet bolo tazke zohnat, ja som si mohol ako decko bez problemov kupit pivo alebo borovicku nielen na sidlisku, ale aj na dedine...stacilo povedat niekomu dost staremu a kupil, mne sa zda, ze patris medzi tych ludi, ktori si idealizuju minulost.

Mam okolo domu viacero sportovisk a cuduj sa svete, stale sa tam niekto hra, ci uz hraju decka futbal, hokejbal alebo basketbal. Tak ako teraz su niektore deti vecne zalezene za PC, predtym mali ine zamienky preco nevyliezt z domu, chyba nieje v technike, ale v rodicoch, oni by mali viest deti k sportovaniu a nie sa vyhovarat na hluposti.

V tejto "prestrelke" buchač-andrej som na strane Andreja-jednoznačne...
Ale zasa chapem aj buchača,predsa len je o generáciu vyššie ako my a to sa názorovo musí jednoznačne prejaviť...A takisto by mal iný názor ako on moj dedo(to je ako príklad),len chudáka mojho dedka v škole šikanoval Jiri Wolker-dedo mu musel nosiť desiate a cigarety-:mad::mad::mad:
danushka
21.10.09,19:04
Danushka,ale mohla si si kúpiť trávu aj vtedy-len bolo treba vedieť za kým ísť...
...no veď práve, dnes oni prídu za Tebou sami... a to je ten rozdiel, či:confused:
Stanislav 1975
21.10.09,19:10
To sme už riadne odbočili od témy...
...od nechce sa mi sťahovať sme pri kriminalite...

Snáď nám zadávateľka témy odpustí. Ale ja pred 25 rokmi som si určite nemohla kúpiť trávu na pôde základnej školy a ani neviem mimo školy kde by som si v tom čase kúpila trávu, nieto ešte viac...

Takže AndrejG, za obdobie jednej generácie mám pocit, že ubehlo celé storočie.
Rozdiel medzi veľkými mestami a menšími na SK je čo sa týka drôg, kriminality markantný. Už len v prípade mojej rodiny výmenou PP za KE bolo akoby sme došli z nejakej sibírskej zemlianky do Moskvy.
Chvalabohu cez deň sme v meste v práci a školách a potom daváj na vidiek !
danushka,zasa nesúhlasím,do PP chodím dosť často mám tam vela známych a pod a predstav si,že v PP drogy prekvitajú jedna radosť-ale zasa-musíš vedieť za kým ísť...A že na vidieku niesú drogy?práveže tam sa teraz sťahujú díleri z vačších miest- a najvačšie drogové semeniská vidiecke? Sereď, Stupava, Holíč,Velký Krtíš,Kežmarok...
Stanislav 1975
21.10.09,19:14
...no veď práve, dnes oni prídu za Tebou sami... a to je ten rozdiel, či:confused:

to je jedno či prídu-buď chceš alebo nechceš a hotovo-nikto ťa násilím na nič nesilí - ja sa priznám párkrát som síce niečo vyskúšal,ale neoslovilo ma to,takže u mňa nezabodovali...:cool:
danushka
21.10.09,19:21
danushka,zasa nesúhlasím,do PP chodím dosť často mám tam vela známych a pod a predstav si,že v PP drogy prekvitajú jedna radosť-ale zasa-musíš vedieť za kým ísť...A že na vidieku niesú drogy?práveže tam sa teraz sťahujú díleri z vačších miest- a najvačšie drogové semeniská vidiecke? Sereď, Stupava, Holíč,Velký Krtíš,Kežmarok...
Stanko, ale nehovorím len o drogách...
Všeobecne so porovnávala menšie mesto s veľkým. Porovnávala som mládež na školách, skúsenosti, pocity mojich detí.
Samozrejme, že aj my sme si preskákali kadečo za mladých čias.
Moje deti sa stále zo mňa rehocú keď im opisujem svoju prvú opicu...ochľastala som sa asi v 10 rokoch z domáceho vaječného koňaku:D:D:D /sama doma, kým boli rodičia v poobednej smene/, som zvedavá kedy sa môj skoro dospelý syn prizná ku tej svojej prvej opici.
Ale viem, že keď som šla na diskotéku ako násťročná, alebo na letný festival filmov - tak moji rodičia mohli kľudne spať...dnes idem po syna po diskotéke autom a osobne ho vyzdvihnem a dcéru vozím na tréningy a počkám kým skončí, nenechám ju samú odchádzať domov. To je pre mňa sakra rozdiel.

Kto má deti v takomto veku, vie o čom hovorím a neverím, že tieto skutočnosti rodičia podceňujú.
Stanislav 1975
21.10.09,19:32
Stanko, ale nehovorím len o drogách...
Všeobecne so porovnávala menšie mesto s veľkým. Porovnávala som mládež na školách, skúsenosti, pocity mojich detí.
Samozrejme, že aj my sme si preskákali kadečo za mladých čias.
Moje deti sa stále zo mňa rehocú keď im opisujem svoju prvú opicu...ochľastala som sa asi v 10 rokoch z domáceho vaječného koňaku:D:D:D /sama doma, kým boli rodičia v poobednej smene/, som zvedavá kedy sa môj skoro dospelý syn prizná ku tej svojej prvej opici.
Ale viem, že keď som šla na diskotéku ako násťročná, alebo na letný festival filmov - tak moji rodičia mohli kľudne spať...dnes idem po syna po diskotéke autom a osobne ho vyzdvihnem a dcéru vozím na tréningy a počkám kým skončí, nenechám ju samú odchádzať domov. To je pre mňa sakra rozdiel.

Kto má deti v takomto veku, vie o čom hovorím a neverím, že tieto skutočnosti rodičia podceňujú.

Danushka, takže možno že máš troška pravdu,ale ja ti zasa niečo poviem- ja viem dneska su plne noviny a telka znásilnení,vrážd,lúpeži a pod. a volakedy si myslíš,že neboli? Boli ,len sa o tom nepísalo a nerozprávalo-moj tatko bol policajt,resp.príslušník VB a oni mali taký služobný mesačník-volalo sa to Kriminalistický zborník-on to nosil domov a schovával si to na dosť utajené miesto,ale keďže ja som mal všetko prekutrané tak pravidelne som to chodil čítavať a poviem ti veru- boli tam popísané také isté vraždy,znasilnenia a lúpeže ako dneska sa páchajú a čo povieš na prípad medičky Cervanovej ?-zavraždenej keď odchádzala z disky? Hovoria ti ďalej mená ako Straka(spartakiádny vrah),Svitek a pod? Ten svitek zabil svoju tehotnú ženu a dve malé svoje deti dievčatá atď
Miloš Mičega - CIMOM TN
21.10.09,19:36
Danushka, takže možno že máš troška pravdu,ale ja ti zasa niečo poviem- ja viem dneska su plne noviny a telka znásilnení,vrážd,lúpeži a pod. a volakedy si myslíš,že neboli? Boli ,len sa o tom nepísalo a nerozprávalo-moj tatko bol policajt,resp.príslušník VB a oni mali taký služobný mesačník-volalo sa to Kriminalistický zborník-on to nosil domav a schovával si to na dosť utajené miesto,ale keďže ja som mal všetko prekutrané tak pravidelne som to chodil čítavať a poviem ti veru- boli tam popísané také isté vraždy,znasilnenia a lúpeže ako dneska sa páchajú a čo povieš na prípad medičky Cervanovej ?-zavraždenej keď odchádzala z disky? Hovoria ti ďalej mená ako Straka(spartakiádny vrah),Svitek a pod? Ten svitek zabil svoju tehotnú ženu a dve malé svoje deti dievčatá atď



Ste na téme porada - stavba.

Nič v zlom, ale ste úplne v inom.


PS :
Real - ACM : 2:3 - konec.


CIMOM
buchač
21.10.09,19:44
V tejto "prestrelke" buchač-andrej som na strane Andreja-jednoznačne...
Ale zasa chapem aj buchača,predsa len je o generáciu vyššie ako my a to sa názorovo musí jednoznačne prejaviť...A takisto by mal iný názor ako on moj dedo(to je ako príklad),len chudáka mojho dedka v škole šikanoval Jiri Wolker-dedo mu musel nosiť desiate a cigarety-:mad::mad::mad:


mimotemymimotemymimotemy
He , he ,......ešte nestrieľam ....ešte som ani nenabil ....;)

Rovesníci mojich dievčat sa čudujú , že aké mám názory oproti ich rodičom ...zastaralým ....:rolleyes:

Moje názory , skúsenosti vyplývajú z praxe , z každodenného styku s mládežou , študentami VŠ / len 20 rokov ..../ ....

A ako si viacerí stihli , nestihli uvedomiť , len tak ľahko ich nemením ....

Poviem to aj inak ....

V oných dobách som si dovolil ísť v hociktorú nočnú hodinu hocikde / až na to 1 % výnimky , ktorá potvrdzuje pravidlo /......

Dnes , po zotmení , hlavne v tejto dobe , nevyjdem z baráku bez toho , aby som pri sebe niečo nemal , stačí na avatar pozrieť :D:D:D....podotýkam , po zotmení je aj 18:00 hod , to človek aj do obchodu si potrebuje občas zájsť , vtedy sa len začínajú výrastkovia schádzať ....

Ono , poniektorí by zmenili názor , keby .....ale to je do iného vlákna a v inom fóre ...iné príhody ....:cool:
AndrejG
21.10.09,23:34
V podstate prídeme v tejto téme na to, že od prvotnopospolnej spoločnosti po dnešok sa nič nezmenilo.

Vies kedy bolo povedane toto?
"Dnes si mladi ludia vobec nevazia starych, ani sadnut si ich nepustia..."

Ta veta pochadza zo stareho Rima. Doba sa meni, ludia sa nemenia.

buchac: To vychadzanie von suvisi s vekom, cim je clovek starsi tym sa vsetkeho viac boji.
buchač
22.10.09,06:07
Vies kedy bolo povedane toto?
"Dnes si mladi ludia vobec nevazia starych, ani sadnut si ich nepustia..."

Ta veta pochadza zo stareho Rima. Doba sa meni, ludia sa nemenia.

buchac: To vychadzanie von suvisi s vekom, cim je clovek starsi tym sa vsetkeho viac boji.

No chcel som končiť , ale nedá sa .....;):---:D

Báť sa a mať obavy , hm veľký to rozdiel ......:rolleyes:
Ja v mojom veku ...?????
Sranduješ ....či ...?

Smrť sa o mňa uchádzala svojho času , mal som vtedy obavy ....a veľké ...

Bojím sa , aby som na staré kolená neostal tak , ako občas vídavam v niektorých šotoch v tv ....

Nechajme už radšej tak ....už sme veľmi mimotemy
Bionda
22.10.09,06:29
No počkať - nezávisí strach od veku! - a je to ešte vo vlákne témy- sú to objektívne príčiny, ktoré rozhodujú kde a kam sa odsťahovať :) - ja osobne mám tiež obavy a som o čosi mladšia ako Juraj :D a tiež len tak neodídem z domu, (neviete už kde, koho ( napr. aj pri obyč. defekte kto zastane) a či budete v správnej alebo nesprávnej chvíli na mieste!) .
Moja staršia mi dávno povedala, keďže sme sa presťahovali, keď končila strednú školu, že lepšie bolo v menšom meste na škole, ako vo väčšom. Povedala mi doslova, že "vieš keby som spadla na zem, buď na mňa šľapnú alebo prekročia. Ak sa tvárim, že ma nezaujímajú ich debaty o marihuane a pod., som pre nich smiešna a posmievajú sa mi že som zaostalá"( a nielen to..)..... Vraj v menšom meste, je prísnejší meter na správanie aj študentov a žiakov ZŠ.
otinka
24.10.09,20:38
Skusim k teme, dobre?
Prestahovali sme sa z panelaku na dedinu pre 5 rokmi. S tym, ze je to stara haraburda, ktoru si pocas byvania zrekonstruujeme. Peniaze sme mali len v hodnote bytu. Takze sme si nasli obyvatelny dom (voda, el., plyn) a rovno sme sa prestahovali. Tesili sme sa na to! Sice sme si skomplikovali zivot vozenim sa do skol a do prace autom, deti na kruzky a tak (mali vtedy 13 a 11) ale chceli sme to. Vyhravala vo mne predstava super zivota na svojom pozemku, opalovanie grilovanie zahradka... Prave preto som bola sama zo seba zhrozena aku som dostala reakciu! Dom bol stary a vlhky, rekonstrukcia postupovala pomaly a ja som do vankusov plakala za nasim krasnym velkym slnecnym suchym bytom kde neboli ziadne problemy. Ked som videla autobus odchadzat na nase sidlisko, mala som hrcu v krku... Bola by som schopna ist buchat na dvere nasho bytu a vyhnat tych cudzich ludi prec, ze ten obchod neplati... Bol zo mna tien, skoro som sa zblaznila.TRI ROKY som to miesto nemohla nazvat domovom, nechcelo sa mi z prace ist "domov", strasne som sa musela premahat a citila som sa ako bezdomovec...Bola som aj u psychologicky, ale v podstate len sa vyplakat. Lutovala som deti, kde sme ich to zatiahli... Deti vsak s tym nemali problem ze ako dom vyzera. Nasli si hned kamosov, ani sme nevedli ze ich mame. Pomahali pri stavbe a tesili sa na svoje buduce samostatne izby. Manzel je kludas, on bol spokojny, nemal mi vsak ako pomoct. Ten boj som nad sebou vyhrala az ked sa o tom dome dalo povedat ze je pre ludi. Dnes by som ho nevymenila za nic na svete, je to fajn utiect z mesta po praci prec na NASU dedinu. Ale kym to prislo, myslim si ze mi to vzalo 10 rokov zo zivota.
Drzim ti palce aby si take nieco nezazila. Myslim ze to budes mat o nieco lahsie, ved pojdes do noveho, cisteho domu. A stari znami co za to stoja, pridu za tebou na nove miesto. Takisto ty za nimi. S novymi susedmi sa tiez po case zzijes. A cim skor, tym lepsie.
verads
24.10.12,21:21
Ja som sa stahovala z hlavného mesta , do 25 tisícoveho mestečka na sídlisko kde som mala vyhlad do poľa kde rástla jeden rok kukurica druhý rok repa... Nemusím písat kolko som plakávala , naštastie som mala dve malé deti ktoré mi nedopustili stále premýšlat jedna mala 20 mesiacov a druhá 1 mesiac , nepoznala som tu nikoho , zo sidliska do mesta bolo daleko, tu bol jeden malí obchodík , všetko sa časom zmenilo deti začali chodit do škôlky , školy spoznávala som nových ludi a aj tu sa to pekne vybudovalo. zvykla som si , ale ked máte na výber tak radšej teraz, chodte tam kde by ste sa vy a vaša rodinka citila lepšie , zvážte aj ostatné vyhody a nevýhody nie len to , že tam bol lacnejší pozemok..