urs
21.07.04,13:10
Mám jeden dotaz: Keď chce živnostník, JU, platiteľ DPH prerušiť živnosť musí zrušiť plátcovstvo DPH alebo ako? Dá iba oznámenie o prerušní živnosti na DU a hotovo? Mám aj čerstvú odpoveď z DU : preštudujte si zákon ! ! . . Vie mi niekto poradiť ?
Evica
21.07.04,11:18
Daňové priznanie k DPH je platiteľi povinný podať aj v prípade, ak mu napr. z titulu dočasného prerušenia vykonávania podnikateľskej činnosti bez zrušenia oprávnenia na výkon tejto činnosti nevznikla v zdaňovacom období žiadna daňová povinnosť alebo nárok na odpočet dane.
Skrátka podáš daňové priznanie a označíš nadruhej strane tlačiva daňového priznania "x" hore v ľavo.
urs
21.07.04,11:49
Ten živnostník je teraz normálne zamestnaný a aby nemusel platiť dva krát odvody tak pozastavil živnosť, s tým že na živnostenskom mu povedali, že keď neobnový živnosť mu po dvoch rokoch zanikne zo zákona. Tak on si myslí, že tým je všetko vybavené aj na poisťovnia aj na DU. Neviem ktorý zákon o tom presne píše.
Evica
21.07.04,12:24
O poisťovňach musíš hľadať zákon o sociálnom poistení č. 461/2003 a zdravotnom poistení (neviem číslo) o DPH zákon č. 222/2004.
Podotýkam, na SP sú ochotní, stačí zavolať. Aspoň ja mám dobré skúsenosti.
Dada
12.08.04,11:10
SZČO prerušil živnosť od 1.8.2004 do 30.5.2005. Viem, že odvody nebude platiť žiadne, ale čo napríklad s cestnou daňou, ktorú zaplatil na celý rok? Môže požiadať Daňový úrad o vrátenie pomernej časti? Ako to bude s opismi auta? Tiež má nárok len na pomernú časť? Počas toho obdobia si nemôže tiež uplatňovať žiaden výdavok ani príjem? A čo poplatky za vedenie účtu, ani tie nie?
Janca
12.08.04,11:14
Nie je to trochu odvaha prerusit zivnost a potom sa pytat, co z toho plynie ?
Dada
12.08.04,11:19
Nie je to trochu odvaha prerusit zivnost a potom sa pytat, co z toho plynie ?
Za odvahu považujem podnikať v súčasnej dobe. :D
Janca
12.08.04,11:22
Myslela som zistit si vsetky "pre a proti", "vyhody a nevyhody" takehoto rozhodnutia. Aj ked viem, ze napr. na terajsie hufne prejdenie zo zivnosti na s.r.o. mozno tiez bude iny pohlad o rok a budu z toho plynut ine "vyhody a nevyhody" ako pri sucasnej legislative. Co do zmien v legislative mame naozaj pracovitych poslancov.
zyx66
07.11.07,06:20
Caute, chcem sa Vas opytat. Vykonaval som nejaku cinnost na zivnost, teraz to vyzera, ze najblizsie tri mesiace tuto cinnost vykonavat nebudem. Nechcem teda platit socialke a zdravotnej poistne, ked za toto obdobie nic nevykonavam, lebo nejde o zanedbatelnu sumu. Prerusenie zivnosti sa musi urobit minimalne na 6 mesiacov. Viete mi poradit, ako tuto situaciu riesit?
mysimis
07.11.07,06:22
Ak nechceš mať preruščenú živnosť na 6 mesiaceov, potom môžeš živnosť zrušiť a o 3 mesiace si vybaviť nový ŽL.
tinaM
07.11.07,06:24
Caute, chcem sa Vas opytat. Vykonaval som nejaku cinnost na zivnost, teraz to vyzera, ze najblizsie tri mesiace tuto cinnost vykonavat nebudem. Nechcem teda platit socialke a zdravotnej poistne, ked za toto obdobie nic nevykonavam, lebo nejde o zanedbatelnu sumu. Prerusenie zivnosti sa musi urobit minimalne na 6 mesiacov. Viete mi poradit, ako tuto situaciu riesit?
Obávam sa, že prichádza do úvahy jedine prerušenie na 6 mesiacov.
Len v takom prípade neplatíš odvody do poisťovní. /Samozrejme, ak nechceš činnosť ukončiť/.
zyx66
07.11.07,06:32
takze dve moznosti? Bud prerusim na 6 mesiacov (odhlasim sa z poistovni a 6 mesiacov nic neplatim v suvislosti so zivnostou) alebo zrusim a o 3 mesiace vybavim novu (teda nove ICO, novy ZL ?) Je to spravne? Dakujem
mysimis
07.11.07,06:34
robi sa to takto bezne?

Ak nechceš platiť odvody za 3 mesiace tak máš len tie dve možnosti ktoré som uviedla a nikde v zákone nie je uvedené, že to takto nemôžeš urobiť.
mojto
19.12.07,17:04
Ani po zadaní rôznych názvov mi HĽADAJ nevyhľadal, to čo potrebujem.
Sme v téme PU, tak mi prosím vás, poraďte: Fyzická osoba zapísaná v OR, ktorá vedie PÚ, chce prerušiť živnosť. Je to vôbec v PU možné? Ako dôvod uvádza, že sa dlhodobo liečiť a za budovu, ktorú prenajíma, sa platí vysoká daň z nehnuteľností. IMHO ak aj preruší živnosť (ak to je vôbec možné v prípade zápisu do OR), dani z nehnuteľností sa nevyhne. Prosím Vás, môžete vyjadriť svoje názory? Srdečná vďaka za akýkoľvek príspevok. :confused:
KEJKA
19.12.07,17:09
a budovu za ten čas nebude prenajímať?, vari je prázdna - nevyužitá?
mojto
19.12.07,19:21
a budovu za ten čas nebude prenajímať?, vari je prázdna - nevyužitá?
Áno, je prázdna už teraz.
mojto
20.12.07,21:41
Áno, je prázdna už teraz.
Posúvam ...
KEJKA
20.12.07,21:51
daň z nehnuteľností platí každý vlastník, tomu sa nevyhneš.
mojto
21.12.07,18:06
daň z nehnuteľností platí každý vlastník, tomu sa nevyhneš.
O tej dani niet pochýb, kým je vlastníkom budovy, daň sa musí platiť, Tiež si myslím, že keď budova je určená na podnikateľské účely, nedá sa z toho vyňať, aby daň sa platila ako za obytnú budovu.

Skôr ma zaujíma, či môže SZČO - fyzická osoba
1) prerušiť živnosť, ak je zapísaný v obchodnom registri?
2) podvojné účtovníctvo?

Najmä to PU asi nie je možné prerušiť, pretože súvahové účty nevykazujú nulové zostatky a minimálne 4x ročne inventúra pokladničnej hotovosti, minimálne 1x ročne inventúra ostatného majetku a záväzkov, účtovné výkazy tiež ho neminú, tak neviem, čo vymýšla. Ako ho od toho odhovoriť?
KEJKA
21.12.07,18:10
ak preruší živnosť, tak PU nebude od nasledujúceho dňa mať účtovné zápisy. DPFO bude musieť podať, ked prerušuje počas roka = zdaňovacieho obdobia. Ale to by musel aj pri JU, tam nevidím rozdiel.
SZČO v PU by po tejto stránke nemal byť diskriminovaný.