elaurie
20.10.09,07:39
Od 1. novembra 2009 nadobúda účinnosť zákon č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209223&FileName=zz2009-00400-0209223&Rocnik=2009
suzvedava
23.10.09,08:23
Pekný deň pridávam dôvodovú správu k štátnej službe kto bude mať záujem...
erika.ep
28.10.09,20:37
Chcela by som sa opytať či niekto robil už nové mzdové dekréty (PT + %za služ. prax.......) Nemám uplne jasno pri vyčíslení služobnej praxe, preto by som poprosila o názor. Do služobnej praxe sa počíta trvanie dočasnej + prípravnej + stálej štátnej služby (vyčísluje sa na roky, mesiace a dni) . V par. 19 zákona 312/2001 sa píše že do prípravnej št. služby sa nezapočíta čas vykonávania št služby uvedený v par. 73 ods1 okrem písmena d)
(dovolenka, služ. volno atď)

Mám to chápať tak že ak čerpal sl. voľno 2 dni a bol v prípravnej št. službe, tak tie dva dni mu nezarátam do služobnej praxe????????:confused:
POprosila by som o čo najskorší názor. Vopred dakujem
kvet
29.10.09,05:02
Treba vychádzať z ustanovenia § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v zmysle ktorého sa do dĺžky služobnej praxe započítava aj čas vykonávania štátnej služby vrátane času, ktorý sa posudzuje za vykonávanie štátnej služby, podľa predpisov platných do 31.10.2009.
V praxi to znamená, že do služobnej praxe započítavaš aj čas uvedený v § 73 ods. 1 zákona č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov platný do 31.10.2009. Ide o čas:
- čerpania dovolenky
- plateného služobného voľna
- zdokonaľovacej služby
- prehlbovania kvalifikácia
- zvyšovania kvalifikácie
- prestávky na dojčenie
- náhradného voľna za štátnu službu nadčas a náhradného voľna za štátnu službu vo sviatok
- keď štátny zamestnanec nevykonáva štátnu službu, pretože je sviatok pripadajúci na jeho obvyklý služobný deň
- neprítomnosti štátneho zamestnanca v štátnej službe z dôvodu dočasnej neschopnosti na vykonávanie štátnej služby pre chorobu alebo úraz, karantény, materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky do troch rokov veku dieťaťa, starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť a starostlivosť o dlhodobo ťažko zdravotné postihnuté dieťa vyžadujúce osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť do šesť rokov veku dieťaťa
erika.ep
29.10.09,06:54
dakujem velmi pekne za odpoveď, vychádzala som z § 85 ods. 2 písm. a), ale nebola som si istá či pri §73 nemusím brať do úvahy aj §19 ods. 2 do prípravnej št. služby sa nezapočíta čas vykonávania št služby uvedený v par. 73 ods1 okrem písmena d). Nechcem si zbytočne komplivať život ale zase zákon by som tiež chcela dodržať.Bola som na prednáške o novom zákone a jeden z tvorcov tohto zákona sám povedal že nám nezávidí robotu ktorá nás čaká s prepočtom sl.praxe.
albi26
30.10.09,13:53
Pekný deň vám prajem. Chcela by som sa spýtať, na
§ 130 ods. 4 zákona o štátnej službe, v ktorom sa píše:
Štátnozamestnanecký pomer štátneho zamestnanca,
ktorý k 31. októbru 2009 vykonáva dočasnú
štátnu službu na základe vymenovania na zastupovanie
štátneho zamestnanca na voľnom štátnozamestnaneckom
mieste do doby vymenovania vybraného uchádzača
do štátnej služby, sa skončí najneskôr 30. apríla
2010.

Ja som v dočasnej štátnej službe na voľnom štátnozamestnaneckom mieste, na ktorom čakám na vykonanie výberového konania už rok. A teraz, ak tomu správne rozumiem, tak pokiaľ sa výber neuskutoční do 30. apríla 2010, teda do 6 mesiacov, tak so mnou organizácia musí ukončiť pracovný pomer? Vopred ďakujem za odpoveď.
kvet
03.11.09,05:09
Ak služobný úrad výber (po novom) neuskutoční do 30.4.2010, Tvoj štátnozamestnanecký pomer skončí ex lege (zo zákona) 30.4.2010 podľa § 130 ods. 4 zákona č. 400/2009 Z. z.
erika.ep
03.11.09,18:42
Poprosila by som o názor v nasledovnej veci:
Mám v organizácii zamestnanca, ktorý pracuje ako vedúci 2 oddelení a je dôchodca. Konkrétne na oddelení X pracuje na 30%-ný úväzok (PP vo verejnej službe) a na oddelení Y pracuje na 70%- ný úväzok (štátnozamestnanecký pomer). Keď oddíde z oddelenia Y ja ukončím jeho štátnozamestnanecký pomer odvolaním, ale zostane mi vo verejnej službe napr. na 55%-ný úväzok môžem mu dať odchodné napriek tomu, že zostane v našej organizácii?????
Podľa §54 zákona 400/2009 pri prvom skončení ŠZP po preukázaní nároku na predčasný, starobný alebo invalidný dôchodok patrí štánemu zamestnancovi odchodné v sume.........., ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením ŠZP alebo do 1 mesiaca po jeho skončení.
Teoreticky spĺňa všetky podmienky, ale čo stým že mi zostane tu robiť? Je to podľa Vás správne ak mu odchodné vyplatím teraz alebo až keď oddíde aj z verejnej?

Vopred vďaka za názory!
kvet
04.11.09,05:21
Môj názor: ak splnil všetky podmienky uvedené v § 54 zákona č. 400/2009 Z. z., má nárok na odchodné, ktoré sa mu vypočíta z funkčného platu pre 70 % úväzok.
Chcem Ťa len poopraviť, že ŠZM sa odvolaním z funkcie vedúceho zamestnanca nekončí. Skončiť môžeš buď dohodou podľa § 46 ods. 1 písm. a) v spojení s § 60 Zákonníka práce, alebo výpoveďou podľa niektorých z výpovedných dôvodov uvedených v § 47 písm. c) až f) (záleží podľa čoho bol vedúci zamestnanec odvolaný).
erika.ep
04.11.09,07:19
dakujem za názor aj opravu, zle som sa vyjadrila, odišiel by samozrejme dohodou.
andreakk
09.11.09,11:27
Pekný deň vám prajem. Chcela by som sa spýtať, na
§ 130 ods. 4 zákona o štátnej službe, v ktorom sa píše:
Štátnozamestnanecký pomer štátneho zamestnanca,
ktorý k 31. októbru 2009 vykonáva dočasnú
štátnu službu na základe vymenovania na zastupovanie
štátneho zamestnanca na voľnom štátnozamestnaneckom
mieste do doby vymenovania vybraného uchádzača
do štátnej služby, sa skončí najneskôr 30. apríla
2010.

Ja som v dočasnej štátnej službe na voľnom štátnozamestnaneckom mieste, na ktorom čakám na vykonanie výberového konania už rok. A teraz, ak tomu správne rozumiem, tak pokiaľ sa výber neuskutoční do 30. apríla 2010, teda do 6 mesiacov, tak so mnou organizácia musí ukončiť pracovný pomer? Vopred ďakujem za odpoveď.
..ja som na tom podobne, sice je pravdou, ze ja necakam na vyber rok, aale tiez som len v docasnej na volnom statnozamestnaneckom mieste a tiez som to pochopila tak, ze ak neprejdem vyberom do konca aprila, koncim..:( tak drzim palce..
albi26
12.11.09,10:12
dakujem pekne. :-) A drzim palce aj tebe. Snad nam to obom vyjde.
matalc
20.11.09,14:48
Dobry den, chcem vas poprosit o radu. Prihlasila som sa do vyberoveho konania, kt. bolo vyhlasene koncom oktobra. Bola tam uvedena pripravna statna sluzba. Ked som si v novembri posielala ziadost, tak som na ziadost tiez uviedla pripravnu st. sluzbu, aj ked podla 400/2009 uz pripravna st. sluzba neexistuje. A tiez bol v zakonoch potrebnych vediet na VK z. č. 312/2001 a nie 400/2009, ale ja sa uz ucim z. č. 400. Alebo to bude este platit podla stareho zakona?
Daakujem
erika.ep
27.11.09,19:58
Od 1.11.2009 platí zákon č. 400/2009. VK sa vyhlasovalo ešte pre novembrom 2009 ,preto museli ísť podľa starého zákona. Podľa starého zákona Vk mohol vyhlásiť len najvyšší služobný úrad, najmenej 3 týždne pred začatím VK. V praxi to znamenalo, že podriadený služobný úrad napr. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v meste Kežmarok dá požiadavku na Ministerstvo zdravotníctva na vyhlásenie Vk, ktorý v zákone stanovenej lehote musia toto VK vyhlásiť) Takže pravdepodobne Služobný úrad, ktorý vyhlásil Vk mal žiadosť o vyhlásenie VK a bol povinný podľa starého zákona takto učiniť. POdľa nového zákona (400/2009) si každý SÚ zverejňuje a vyhlasuje VK a výbery sám. Takže vôbec si 312-ku ani nepozeraj lebo si zbytočne budeš komplikovať život. Uč sa len 400-ku, pretože od 1 nov. každý musí postupovať podľa nej. Držím palce na VK.
erika.ep
27.11.09,20:05
ešte doplním, že podľa môjho názoru je možné že sa bude vyhlasovať nato voľné mieto nové Vk. Jednak že tak ako si správne písala prípravná št.služba už nie je a jednak nový zákon dáva aj nové možnosti (VK - vonkajšie alebo vnútorné, prípadne výber ak sa nejedná o mieto vedúceho št. zam.) Podľa mňa si to odsleduj či sa nezverejní nové VK alebo výber.
matalc
28.11.09,10:37
Ahoj Erika, dakujem ti velmi pekne za pomoc. Mali by mi vsak oznamit, ze sa VK rusi, prip. meni, alebo nie? A ked som to spravne pochopila, tak VK sa robi uz len pre veducich zamestnancov...
erika.ep
28.11.09,20:43
Jasné, ak si sa prihlásila do VK sú povinný ti oznámiť, že ťa zaradili a presný dátum konania, prípadne ak nesplnaš požiadavky tak ti oznámia, že ťa nazaradili a sú ti povinný vrátiť všetky predložené doklady. Áno, miesto vedúceho sa obsadzuje cez VK, ale nový zákon povoluje aj možnosť trvalého preloženia iného vedúceho zamestnanca na voľné miesto vedúceho (§21 ods. 1 a §36 ods. 1), t.z. že aj ani na miesto vedúceho netreba vyhlásiť VK ak tam preložia iného vedúceho zamestnanca.
vajicko
04.12.09,11:05
Ja som pred par dnami dostala novy platovy vymer. V nom je uvedene vyrovnanie v zmysle § 133 zakona č. 400/2009 Z. z.. Po precitani prislusneho paragrafu som zistila, ze ak funkcny plat k 31.10.2009 je vyssi ako novy plat, tak zamestnancovi patri vyrovnanie. Doteraz som vsak nedostala platobny vymer, ktory by odzrkadloval uvedenu skutocnost. Takze v skutocnosti sa moj plat od 01.11. vobec nezdvihol, je stale na tej istej urovni. Moze to sluzobny urad urobit, ze by mi priznal nizsi plat? Je to niekde uvedene? Dakujem za odpoved:)
ErikaVac
14.12.09,12:53
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Zamestnanec v štátnej službe čerpal dovolenku a bol aj na lekárskom ošetrení, ale na výplatnej páske mal vykázané len dni čerpania dovolenky a počet dní, ktoré bol na lekárskom ošetrení. Finančná čiastka tam uvedená nebola. Mzdárka povedala, že je to tak správne, lebo zamestnancom v štátnej službe sa počítajú náhrady ináč ako zamestnancom vo verejnej službe alebo zamestnancom odmeňovaným podľa zákonníka práce. Je takýto postup správny? Ja si myslím, že by zamestnanec mal vedieť koľko mal za čerpanie dovolenky prípadne za lekárske vyšetrenie zaplatené. Ďakujem za odpoveď.
eričitka
21.12.09,19:37
Štátni zamestnanci majú dovolenky a sviatky platené tarifou, na rozdiel od verejnej služby, kde majú náhrady platené priemerom za predchádzajúci štvrťrok. Takže či máš v ŠS dovolenky 5 dní alebo 1 deň, tak stále máš tarifný plat rovnaký, čiže nie je rozdiel, či pracuješ alebo máš dovolenku.
kvet
22.12.09,05:20
Štátni zamestnanci majú dovolenky a sviatky platené tarifou, na rozdiel od verejnej služby, kde majú náhrady platené priemerom za predchádzajúci štvrťrok. Takže či máš v ŠS dovolenky 5 dní alebo 1 deň, tak stále máš tarifný plat rovnaký, čiže nie je rozdiel, či pracuješ alebo máš dovolenku.

V podstate súhlasím s odpoveďou, len poopravím, že dovolenka a prekážky v práci sú v štátnej službe platené funkčným platom (a nie len platovou tarifou), ktorým má štátny zamestnanec priznaný.
ErikaVac
23.12.09,07:04
Ďakujem za odpoveď. Všetkým želám krásne sviatky.
andreja79
04.03.10,09:09
Zdravim, viete mi niekto poradit, ako je to po novom v statnej sluzbe,
som zamestnana na dobu urcitu, teda do 15.6.2012,
ako v pripade, ak budem na materskej do 30.6.2012, a budem sa chciet vratit naspat do prace, ukoncia so mnou zmluvu?
Za odpoved dakujem.