Janusa
20.10.09,10:01
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť:
Prišla mi z ČR predfaktúra, ktorú som uhradila 2.9.2009
Potom mi prišla 7.9.2009 faktúra - DD k zálohe s vyčíslením DPH.
Dodávka bude uskutočnená až v 10 alebo 11- tom mesiaci. Mám prijatú platbu samozdaniť?
Lebo mala som takýto prípad, že som uhradila zálohové faktúry došlé z ČR v 5 a 7 mesiaci, spoločnosť mi ale žiadne daňové doklady k faktúram neposlala. Teraz poslali vyúčtovaciu faktúru s dátumom zdan. plnenia 29.9.2009, vystavenú 5.10.2009 a u mňa prijatá 9.10.2009.
Tak fakt neviem či som mala aj tieto platby samozdaniť, alebo sa to dáva do DPH až pri dodaní ...
Prosím poraďťe, dosť ma to súri ...
Janusa
20.10.09,13:27
Prosím naozaj mi nevie nikto poradiť???
Tamila
20.10.09,13:42
Skús pozrieť toto, platí to od 1. 1. 2009
http://www.porada.sk/t121948-dph-na-vstupe-a-vystupe.html
Janusa
20.10.09,14:49
Ďakujem, takže ak to správne chápem, samozdaňujem až pri dodaní ...
Tamila
20.10.09,15:42
Podľa môjho názoru áno, samozdaňuje sa až pri dodaní.
adabirk
20.10.09,18:03
- povinnosť "samozdaniť" vám vznikne až po nadobudnutí tovaru, platba a zálohová faktúra nie sú podstatné,
- § 20 zákona o DPH
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo

b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

- § 11 zákona o DPH
(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
kalkulka
21.10.09,05:40
Ale pozor na § 69, nepíšeš za čo ste platili? Je to služba, či tovar, či sa to vzťahuje na nehnuteľnoť alebo je to nadobudnutie tovaru s montážou, či inštaláciou? Tuná je rozdiel. Ale pri dodaní tovaru bez inštalácie, to nie je na samozdanenie. Existuje aj rozhodnutie Európskeho súdneho dvora, že sa samozdaní až pri nadobudnutí tovaru.
Janusa
21.10.09,09:29
No v obidvoch prípadoch je to strojné zariadenie s montážou ...
Tak teraz neviem ... lebo v tom jednom prípade mi nevystavyli žiadny daňový doklad k zálohe a v druhom prípade áno ... A teraz aj keď to samozdaním až po dodaní tovaru, tak mi vzniká ďalší problém ako zaúčtovať ten daňový doklad k zálohe ... Či ho vôbec účtovať alebo len zaevidovať ???
Janusa
21.10.09,09:33
Kalkulka - neviem čo myslíš tým par. 69, lebo podľa mňa prechádza daňová povinnosť na nás keď sme platiteľom dane, a aj dodávateľ je platiteľ dane ... nevyčítala som tam nič o platbe vopred ...
kalkulka
21.10.09,12:16
Hej, keď som bola na seminári, tam sme sa o tom bavili. /Ing. Minársky/. Tvrdil, že daňový úrad v prípade, ak je to nadobudnutie tovaru s montázou a inštaláciou, čiže zahraničný dodávateľ príde montovať tento tovar na územie SR, tak DÚ vyžaduje pri týchto zálohovkách odviesť daň. Je otázne kedy, lenže, ak vy máte doklad od partnera, tak viete kedy im došla platba a tak by ste mali samozdaniť. Ale naša daňová poradkyňa vraví, že nie, lebo vraj by bol znevýhodnený odberateľ a že existuje rozhodnutie európskeho súdneho dvora o takomto prípade, ale ešte som ho nevidela. Mala mi ho niekde vyňúrať, ale zatiaľ sa nestalo. Ale Ing. Minársky o takom niečom nevedel, takže, ak máš čas, tak skús hľadať. Je to také na vážkach. To vieš, samozdaniť pri takomto dodaní tovaru máš ty, takže to nie je až také nelogické, aby sa mala odviesť tá DPH aj z platby, ale na druhej strane, je to nelogické. Ja zaplatím vopreda a ešte mám aj odviesť daň?
kalkulka
21.10.09,12:17
Ešte dodám, pri nadobudnutí tovaru máš nárok na odpočítanie, až po vystavení riadneho daňového dokladu, takže až po skutočnej dodávke. Vyzerá to celé ako riadna blbosť. Tiež nie som si v tomto istá. Mám podobný prípad a nikto nevie dať jednoznačné stanovisko.
Janusa
21.10.09,16:29
Ďakujem za názor ... My keď sme dodávali do ČR a prijali sme zálohu, tak som vystavila daňový doklad k zálohe, ale bez vyčíslenia DPH ... aj to mi pripadalo divné, ale ževraj je to tak správne ...
Ja si myslím že samozdaniť by sa mali aj zálohy, ale v tom jednom prípade nemám daňové doklady k zálohám, tak sa na to proste vy.... a samozdaním to až pri dodaní s konečnou faktúrou ... Hádam to nejako obhájim pri kontrole ... Inak aj na daňovom úrade v tomto nemajú jasno ...
adabirk
21.10.09,17:39
- podľa môjho názoru, ak stroj nebol namontovaný a dodaný nemáte povinnosť "samozdaniť" prijatie služby, lebo nebola dodaná,
- už sa niečo také podobné v porade riešilo:

http://www.porada.sk/t121941-dph-stroj-z-eu-s-instalaciou.html

- podľa mojich informácií v niektorých ČŠ prijatie zálohy podlieha "samozdaneniu", bez ohľadu, či k dodávke tovaru alebo služby došlo alebo nie (napr.v Poľsku), SR sa to netýka.
Zoltán Kovács
21.10.09,17:50
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť:
Prišla mi z ČR predfaktúra, ktorú som uhradila 2.9.2009
Potom mi prišla 7.9.2009 faktúra - DD k zálohe s vyčíslením DPH.
Dodávka bude uskutočnená až v 10 alebo 11- tom mesiaci. Mám prijatú platbu samozdaniť?
Lebo mala som takýto prípad, že som uhradila zálohové faktúry došlé z ČR v 5 a 7 mesiaci, spoločnosť mi ale žiadne daňové doklady k faktúram neposlala. Teraz poslali vyúčtovaciu faktúru s dátumom zdan. plnenia 29.9.2009, vystavenú 5.10.2009 a u mňa prijatá 9.10.2009.
Tak fakt neviem či som mala aj tieto platby samozdaniť, alebo sa to dáva do DPH až pri dodaní ...
Prosím poraďťe, dosť ma to súri ...

V zadaní vidím nezrovnalosť...... Ak je to pravda, čo som označil, potom by odberateľ musel byť neplatiteľom DPH.
Ide totiž o intrakom.dodanie medzi členskými štátmi EU, teda na fa by nemala byť vyčíslená DPH (predpokladám, že česká), ak odberateľ je platiteľom na Slovensku.

Alebo sa mýlim?
Janusa
21.10.09,17:54
Dobrá pripomienka ...
Ja som im to už hneď reklamovala ... sú platcovia DPH ...
gotka
22.10.09,11:02
k jednotnemu postupu samozdanenia pri nadobudnuti tovaru vydalo DR SR toto usmernenie:
galova.silvia
22.10.09,11:41
takto nás to učili na školení:

Pri nadobudnutí tovaru vzniká daňová povinnosť 15.-ty deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy bol tovar nadobudnutý.Ak bola vystavená faktúra po dni nadobudnutia a pred uplynutím lehoty (ten 15.-ty deň), DP vzniká dňom vystavenia faktúry.
Ak bola faktúra vystavená pred nadobudnutím tovaru, alebo po uplynutí lehoty, na dátum vystavenia faktúry sa neprihliada.
Podľa ESD je dodanie a nadobudnutie tým istým dňom – tovar musí byť fyzicky prijatý odberateľom a musí byť splnená podmienka prevodu práva nakladať s majetkom ako vlastník.
Ak bola faktúra vystavená po nadobudnutí práva, ale pred fyzickým prijatím, podľa DR SR treba sledovať, kedy bolo podané daňové priznanie – ak sa preprava uskutočnila po podaní daňového priznania, DP vzniká 15.-tym dňom nasledujúceho mesiaca, ak priznanie podané ešte nebolo, rozhoduje dátum vystavenia faktúry.
nela07
11.08.10,14:18
Aj ja riešim uhradenú zálohu do členského štátu:
27.7.2010 sme uhradili zálohu
4.8.2010 mi došla faktúra - je tam uvedené, že už zaplatené, ale tovar je rozpísaný, vyzerá to tak, že ďalšia faktúra už nebude.
Termín dodania tovaru má byť až koncom augusta, možno v septembri.
Rozumiem tomu tak, že samozdaniť mám až keď nadobudneme tovar. Je to správne? a na základe akého dokladu, ak mi možno ďalšia faktúra už nedôjde? Spravím len ID? Ďakujem za názory
Tamila
11.08.10,14:36
Aj ja riešim uhradenú zálohu do členského štátu:
27.7.2010 sme uhradili zálohu
4.8.2010 mi došla faktúra - je tam uvedené, že už zaplatené, ale tovar je rozpísaný, vyzerá to tak, že ďalšia faktúra už nebude.
Termín dodania tovaru má byť až koncom augusta, možno v septembri.
Rozumiem tomu tak, že samozdaniť mám až keď nadobudneme tovar. Je to správne? a na základe akého dokladu, ak mi možno ďalšia faktúra už nedôjde? Spravím len ID? Ďakujem za názory
Samozdaniť až po nadobudnutí tovaru .
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu


(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.

(3) Daňová povinnosť pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu osobou, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, vzniká dňom nadobudnutia nového dopravného prostriedku.
nela07
11.08.10,14:40
ďakujem
baculacik
17.08.10,11:16
Prosím o radu. Kúpili sme pneumatiky na auto od českého dodávateľa na dobierku. Faktúra bola vystavená v eurách bez DPH. My sme platiteľom DPH. Ako budem postupovať s DPH v tuzemsku? Stačí mi ako doklad o úhrade potvrdenie o prevzatí dobierky?
evuš
17.08.10,11:19
Prosím o radu. Kúpili sme pneumatiky na auto od českého dodávateľa na dobierku. Faktúra bola vystavená v eurách bez DPH. My sme platiteľom DPH. Ako budem postupovať s DPH v tuzemsku? Stačí mi ako doklad o úhrade potvrdenie o prevzatí dobierky?

Faktúra bola vystavená správne, uvedenú DPH treba samozdaniť pri účtovaní FA.