big-apple
20.10.09,10:22
Dobrý deň, ak náš zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu (ZPC) do nemecka, cez českú republiku, cesta českou republikou od/do prekročenia hraníc mu trvá do šest hodín( cca. 4 hodiny), má zamestnanec nárok na diéty v czk? Podľa zákona patrí zamestnancovi do 6 hodín na ZPC 25% zo zákl. sadzby stravného, avšak nedočítal som sa aká je minimálna doba trvania ZPC, aby zamestnancovi vznikol nárok na stravné, či je to ako pri tuzemskej prac. ceste, od 5 hodín, alebo od prvej minúty ako prekročí hranice? Mohol by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem
Tweety
20.10.09,08:44
Dobrý deň, ak náš zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu (ZPC) do nemecka, cez českú republiku, cesta českou republikou od/do prekročenia hraníc mu trvá do šest hodín( cca. 4 hodiny), má zamestnanec nárok na diéty v czk? Podľa zákona patrí zamestnancovi do 6 hodín na ZPC 25% zo zákl. sadzby stravného, avšak nedočítal som sa aká je minimálna doba trvania ZPC, aby zamestnancovi vznikol nárok na stravné, či je to ako pri tuzemskej prac. ceste, od 5 hodín, alebo od prvej minúty ako prekročí hranice? Mohol by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem
Zákon o CN
§ 13
(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

Takže minimum môže byť aj 1 hod., aj 5.-max 6, max. 12., max. 24, ak idemem podľa bodov a, až c.
big-apple
20.10.09,08:48
ahaa až teraz som do dočítal dokonca, ďakujem za radu
Tweety
20.10.09,08:50
Ako som spomínal, toto mám naštudovane, ale nie je tam nikde, teda aspon ja som nenašiel, napísané, koľko minimálne má trvať tá zahr. prac. cesta. Pri tuzemskej je to minimálne 5 hodín, a ja by som potreboval vedieť, či je to stanovené aj pre ZPC, alebo hned ako prekročí hranice mu patrí nárok na stravné?
Ako som už napísala v predch. príspevku, kedže tam nie je taxatívne určená hranica minima, postupujeme až do maxima, tak ako je to v uvedenom §.
Chobot
20.10.09,09:12
Dobrý deň, ak náš zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu (ZPC) do nemecka, cez českú republiku, cesta českou republikou od/do prekročenia hraníc mu trvá do šest hodín( cca. 4 hodiny), má zamestnanec nárok na diéty v czk? Podľa zákona patrí zamestnancovi do 6 hodín na ZPC 25% zo zákl. sadzby stravného, avšak nedočítal som sa aká je minimálna doba trvania ZPC, aby zamestnancovi vznikol nárok na stravné, či je to ako pri tuzemskej prac. ceste, od 5 hodín, alebo od prvej minúty ako prekročí hranice? Mohol by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem

Ak väčšina cesty trvala v DE (napr. cez CZ cestoval 4 hodiny a v DE bol 9 hodín), tak nedostane náhradu v CZK. ale berie sa do výpočtu trvanie celej cesty v zahraničí, teda dostane náhrady ako trvanie cesty v DE 13 hodín, t.j. 45 EUR. Pojednáva o tom § 13 ods. 5:

(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).
Chobot
20.10.09,09:14
avšak nedočítal som sa aká je minimálna doba trvania ZPC, aby zamestnancovi vznikol nárok na stravné, či je to ako pri tuzemskej prac. ceste, od 5 hodín, alebo od prvej minúty ako prekročí hranice? Mohol by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem

Presne tak, aj keď v daný deň trvala cesta v zahraničí čo len 15 minút, má nárok na náhrady za ten deň.
big-apple
20.10.09,09:59
Ak väčšina cesty trvala v DE (napr. cez CZ cestoval 4 hodiny a v DE bol 9 hodín), tak nedostane náhradu v CZK. ale berie sa do výpočtu trvanie celej cesty v zahraničí, teda dostane náhrady ako trvanie cesty v DE 13 hodín, t.j. 45 EUR. Pojednáva o tom § 13 ods. 5:

(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).
ďakujem, toto mi vážne veľmi pomohlo