Monika9
20.10.09,13:48
Na rodičovskom združení v materskej škole boli navrhnutí členovia z rodičov, ktorí boli jednohlasne odsúhlasení prítomnými rodičmi. Predseda školskej rady /bývalá riaditeľka s ktorou som si vymenila funkciu/ tvrdí, že ona ako predseda si tam môže zvoliť koho ona chce z rodičov. Prosím vás poraďte mi, či je to možné? Zápisnica je napísaná aj z rodičovského stretnutia, aj zo stretnutia školskej rady z novozvolených členov. Ďakujem
diro10
20.10.09,11:55
Zdravím,jasné že nemôže,porušuje vyhlášku 291/2004 Z.z.
Sabadka
20.10.09,11:57
Na rodičovskom združení v materskej škole boli navrhnutí členovia z rodičov, ktorí boli jednohlasne odsúhlasení prítomnými rodičmi. Predseda školskej rady /bývalá riaditeľka s ktorou som si vymenila funkciu/ tvrdí, že ona ako predseda si tam môže zvoliť koho ona chce z rodičov. Prosím vás poraďte mi, či je to možné? Zápisnica je napísaná aj z rodičovského stretnutia, aj zo stretnutia školskej rady z novozvolených členov. Ďakujem

Tak to v žiadnom prípade, musia byť vykonané riadne voľby, rodič prípadne rodičia, ktorí získali najviac hlasov ( musí byť prítomná nadpolovičná väčšina rodičov) sa stávajú členmi rady školy. Z volieb musí byť spísaná zápisnica, ktorá tvorí prílohu zápisnice z ustanovujúcej schôdze rady školy. Na ustanovujúcej schôdzi rady školy si členovia spomedzi seba vyberú predsedu rady školy aj v tomto prípade sa konajú voľby. pozri si 291/2004 tam je to presne všetko napísané, aké má byť zloženie rady školy, a presný postup. Ak nie sú dodržané všetky ustanovenia citovaného zákona rada školy je neplatná.
gridaZ
20.10.09,14:38
Dobry deň,chcela by som sa spýtať či smie učiteľka moje dieťa kvoli tomu že kriči strašiť ho tym,že onemie a vyhražať sa mu ,že snim pojde k tete ktora je nema aby videl ako dopadne.
Sabadka
20.10.09,16:30
Dobry deň,chcela by som sa spýtať či smie učiteľka moje dieťa kvoli tomu že kriči strašiť ho tym,že onemie a vyhražať sa mu ,že snim pojde k tete ktora je nema aby videl ako dopadne.

mimotemy Ale na patričné chovanie patričná odpoveď, pani učiteľku treba "nastrašiť" tým, že ak neprestane strašiť deti tak jej "preskočí" a že ju vezmete pozrieť obyvateľov v príslušnom domove sociálnych služieb, aby videla ako dopadne.:confused:
LidaP
20.10.09,19:51
Pre Sabadku - aj keď je príspevok od gridaZ mimo témy, Sabadka - to je odpoveď "za sto bodov"...kde žijeme, aby sa jedna učiteľka takto správala????Ale odpoveď je na mieste...
gridaZ
21.10.09,07:05
Dobry deň ja sa ospravedlňujem ,že som zadala svoju otazku ohladom syna na zlu stranku.Nehnevajte sa prosim.
Sabadka
21.10.09,07:07
Dobry deň ja sa ospravedlňujem ,že som zadala svoju otazku ohladom syna na zlu stranku.Nehnevajte sa prosim.

Nič sa nestalo a nehneváme sa.
reading
08.02.10,16:03
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Musí zriaďovateľ podpisovať zápisnice zo školskej rady???? Ak ano kde by som to mohla nájsť v zakone. ďakujem pekne
Sabadka
08.02.10,16:54
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Musí zriaďovateľ podpisovať zápisnice zo školskej rady???? Ak ano kde by som to mohla nájsť v zakone. ďakujem pekne


Ano, ale len z ustanovujúceho zasadnutia rady školy, dňom podpisu zápisnice z ustanovujúceho zasadnutia rady školy zriaďovateľom je rada školy zriadená. Podrobnosti čo všetko takáto zápisnica musí obsahovať a čo tvorí jej prílohu nájdeš vo vyhláške 291/2004 § 5 ods. 4 a 5.

V zákone 596/2003 zas nájdeš čo všetko sa rade školy predkladá na schválenie a z týchto zasadnutí by sa kópie zápisníc mali, by bolo vhodné zasielať aj zriaďovateľovi, pretože súčasťou zápisníc sú aj uznesenia, kde rada školy konštatuje či dané materiály schválila . (napríklad každoročne sa musí vyhotoviť súhrnná správa o výchovno-vzdelávacích výsledkoch za školský rok, ktorá musí byť schválená aj radou školy a následne odovzdaná zriaďovateľovi.)
BABYstar
28.02.10,13:41
Určite by som navštívila riaditeľku a informovala ju o správaní sa učiteľky.Myslím,že takáto učiteľka by nemala pracovať s deťmi.
zeppka
04.03.10,13:41
Dobrý deň, prosím Vás ustanovujúce zasadnutie rady školy musí zvolať zriaďovateľ? Lebo on sa k činu moc nemá, a Rada školy musí byť zriadená aj pri malom počte detí - musí mať 5 členov.
V tomto prípade koľko ich musí byť delegovaných z obce 1 alebo 2? Ď.
JaPoPo
04.03.10,15:28
Pre zeppku.
Vyhl.291/2004 §5 ods.1 - ustanovujúce zasadnutie RŠ zabezpečuje zriaďovateľ v spoluptáci s riaditeľom školy, kde sa volí predseda a všetko čo je v ods. 2,3,4, uvedenej vyhlášky.
Ak zriaďovateľ (starosta) je zaneprázdnený, tak nech riaditeľ zvolá RŠ bez účastí starostu ( u nás sme to tak urobili) , ale ak je starosta ješitný a chce tam byť tak len dohodnuť termín.

Počty členov RŠ závisa od počtu zamestnancov školy.
Počet zamestnancov do 10 - počet členov RŠ 5
- 1 pedagogický zamestnanec
- 1 ostatní zamestnanci
- 1 rodič
- 2 zriaďovateľ( 1 musí byť poslancom OZ
555555
04.03.10,18:05
Toto je taká úžasná odpoveď,že sa smejem už pol hodinu anie a nie skončiť.Sabadka blahoželám.
TiCSi
03.05.10,07:44
Krásny deň,
potreboval by som poradiť. V tomto mesiaci sa bude konať na našej škole výberové konanie na funkciu riaditeľa. Je viac uchádzačov, a máme podozrenie, že predseda rady školy - učiteľ našej školy - podporuje jedného z uchádzačov. Chcela by som vedieť, že ako člen pedagogickej rady, predseda ŠR má vyjadrovať názor pedagogickej rady, alebo môže vyjadrovať tzv. "vlastný názor" pri voľbe.

Ďakujem za odpovede.
susann2
03.05.10,09:38
Krásny deň,
potreboval by som poradiť. V tomto mesiaci sa bude konať na našej škole výberové konanie na funkciu riaditeľa. Je viac uchádzačov, a máme podozrenie, že predseda rady školy - učiteľ našej školy - podporuje jedného z uchádzačov. Chcela by som vedieť, že ako člen pedagogickej rady, predseda ŠR má vyjadrovať názor pedagogickej rady, alebo môže vyjadrovať tzv. "vlastný názor" pri voľbe.

Ďakujem za odpovede.
Členmi rady školy okrem iných, sú aj zvolení zastupcovia ped. zamestnancov. Ak tento zástupca neberie v úvahu názory ostatných pedagógov, tak máte smolu. Nič ho k tomu nezaväzuje, aby tak robil. Ak s ním nie ste spokojní ako vás zastupuje, v nasledujúcich voľbách do rady školy si môžete zvoliť iného zástupcu. Ale to už budete mať isto po výberovom konaní. Samotný výber riaditeľa býva dosť často uskutočňovaný tajným hlasovaním, v takomto prípade, budete môcť len dedukovať, koho jednotliví členovia rady volili.
Lippi_7
02.01.12,11:49
Dobrý deň,

chcel by som požiadať o informáciu, kto všetko môže udeliť zákaz vstupu do školského areálu?

Ďakujem.
GabiZ
02.01.12,11:53
Veľmi všeobecná otázka. Škola má svoj prevádzkový poriadok, ktorý rieši vstup na školský pozemok, je potrebné vedieť, čo tento prevádzkový poriadok obnáša. Konkrétne o aký zákaz vstupu sa jedná? Počas školského vyučovania (cudzím osobám) alebo mimo školského vyučovania (keď je areál prázdny)?
brontosaurus
02.01.12,14:37
Dobrý deň,

chcel by som požiadať o informáciu, kto všetko môže udeliť zákaz vstupu do školského areálu?

Ďakujem.

A komu by ste chceli zakázať vstup do areálu školy ???
Ale vo všeobecnosti by to malo byť na rozhodnutí riaditeľa školy.
kubo131
02.01.12,14:56
v prvom rade je to na rozhodnutí riaditeľa školy... ale tak ide aj potom o to že či je to študent a ten porušil školský poriadok a z toho dôvodu mu má byť zakázaný vstup alebo ak ide o cudziu osobu, tak je to na rozhodnutí riaditeľa školy... záleží od situácie...
Lippi_7
03.01.12,07:10
Ide o veľmi špecifickú situáciu. S užívateľom telocvične ZŠ, ktorým je stolnotenisový klub, sa niektorí ľudia rozlúčili nie v najlepšom. V tejto súvislosti užívateľ telocvične (tento stolnotenisový klub) udelil zákaz vstupu týmto ľuďom na svoju pôdu ako divákovi, trénerovi, rodičovi a rozhodcovi. Jediný oprávnený vstup na túto pôdu im udelil ako hráčom hrajúcich za iný klub v len riadnej súťaži, ktorú organizuje zväz

Títo "vykázanci" hrajú v súčasnosti za iný stolnotenisový klub. V novom klube, kde pôsobia, je viac tímov a radi chodia povzbudzovať. A radi by išli povzbudiť svojich kolegov "B" tímu, ktorých bude hostiť klub, kde majú "vykázanci" vstup zakázaný ako divákoci (fanúšikovia).

Preto by som chcel vedieť, či aj užívateľ telocvične má kompetenciu udeliť zákaz vstupu jednotlivcom do areálu telocvične základnej školy.
GabiZ
03.01.12,08:09
Spravidla ak je užívateľom priestoru telocvične, nemal by rozhodovať. Riaditeľ školy má túto právomoc, ale........
Ide hlavne o zmluvný vzťah medzi školou a užívateľom. Je podstatné vedieť, akým spôsobom má (a či vôbec v zmluve má) ošetrenú prevádzku telocvične počas určeného času, ktorý má v rámci stolnotenisovej činnosti. Počas prevádzkovania tejto činnosti má určitú zodpovednosť, ale to neznamená, že aj právomoc rozhodovať, koho pustí, alebo nepustí. Je preto potrebné obrátiť sa na riaditeľa školy a zistiť, aké má právomoci, prípadne aké sú zmluvné podmienky s poskytovateľom tejto činnosti.
brontosaurus
03.01.12,10:56
Čiastočne by som nesúhlasil s tvrdením GabiZ.
Ak má niekto v prenájme telocvičňu, platí si za to a má právo ju v daný čas užívať na aktivity podľa dohod, tak má aj právo rozhodnúť o tom, kto sa v tých priestoroch (čiže v telocvični) môže zdržiavať a kto nie.
Z praxe viem, že aj u nás na škole mal v isté dni v prenájme telocvičňu jeden športový klub bol, ktorý vyučoval deti bojové umenie a na nástenke ich klubu pri telocvični mali uvedené "Zákaz vstupu rodičom a iným osobám do telocvične počas tréningov" a nebol s tým žiaden problém. Ak by to prenajímateľ považoval za rušivé a za narúšanie jeho činnosti, ak by mu tam malo sedieť niekoľko desiatok, stoviek či ktovie koľko iných osôb, tak by to mali rešpektovať. Predstavte si že by vám tam chodil niekto, kto by tam narúšal činnosť, vykrikoval a pod. a vy by ste nemali žiadnu možnosť to riešiť, požiadať ho aby opustil priestory, alebo ho vykázať. To je scestné.
Ale neviem posúdiť čo všetko máte dohodnuté v zmluvných podmienkach.
Tu by bolo možno dobré, v prípade vášho stolnotenisového klubu, aby ste sa dohodli, prípadne si rozdelili kto kedy bude priestor využívať. Veď ste športovci a isté športové správanie a fair-play hra by vám mali niečo hovoriť aj tejto situácii :-)))
Lippi_7
03.01.12,11:55
brontosaurus,

jedná sa len o športové súťažné oficiálne stretnutie, nie o tréning športovcov. Zároveň som chcel poukázať aj na to (nechcel som to priamo napísať), že takýto užívateľ/nájomca telocvične ZŠ si vpustí len toho koho chce na oficiálne športové stretnutie, t.j. môže nevpustiť fanúšikov družstva hostí.
GabiZ
03.01.12,13:17
brontosaurus,

jedná sa len o športové súťažné oficiálne stretnutie, nie o tréning športovcov. Zároveň som chcel poukázať aj na to (nechcel som to priamo napísať), že takýto užívateľ/nájomca telocvične ZŠ si vpustí len toho koho chce na oficiálne športové stretnutie, t.j. môže nevpustiť fanúšikov družstva hostí.

Áno, v tomto zmysle som aj reagovala, teda ak ide o prípad, kedy sa konajú súťaže, ktoré by mohli byť pre verejnosť s voľným vstupom. Samozrejme, že počas tréningov je to iné. Súhlasím aj s názorom bronstosaurusa, ale v konečnom dôsledku posledné slovo by mal mať aj tak riaditeľ, sú to predsa priestory školy. Keby riaditeľ nesúhlasil s tým, aby aj počas tréningu a aj súťaže priestory navštívili iné osoby ako súťažiaci (alebo členovia klubu), nikto by si nepomohol. Preto poukazujem hlavne na zmluvnú dohodu, ktorú s užívateľom zrejme riaditeľ má uzavretú a možno sú tam ošetrené aj tieto veci. Potom môže byť náš názor úplne iný.
Ak riaditeľ ponechá toto rozhodnutie vo výslovnej kompetencii užívateľa, tak potom on rozhodne, koho vpustí a koho nie, zato aj nesie zodpovednosť v čase prevádzky tejto činnosti. Už či je to spravodlivé voči tým ostatným, ktorí sa tam nedostanú........to je už o inom, ale nepomôžete si, ak to bude tak.