Mickya
24.08.05,14:59
Môžem, prosím, mnou vystavenú faktúru zaokrúhliť nie na haliere, ale aj na koruny? Napr. celkovú sumu faktúry zakrúhlim: mínus dve koruny alebo päť korún? Zakazuje to nejaký zákon? Alebo sa smie zaokrúhľovať len na haliere?
Ide mi najmä o to, že keď zákazník uhradí niekoľko zálohových faktúr (každá jedna je zaokrúhlená na haliere) a ja po úhrade vystavím 1 daňový doklad (nie viacej), vtedy mi vyskočia koruny. Ak by som musela dodržiavať nejaký zákon, kde nie je povolené zaokrúhlenie na koruny musela by som niekedy vystaviť namiesto 1 faktúry aj päť, takže zbytočne si nechcem priháňať robotu.
Ďakujem
Mickya
26.08.05,06:39
Prosím, nik nevie poradiť?
liba2
26.08.05,07:19
Môžem, prosím, mnou vystavenú faktúru zaokrúhliť nie na haliere, ale aj na koruny? Napr. celkovú sumu faktúry zakrúhlim: mínus dve koruny alebo päť korún? Zakazuje to nejaký zákon? Alebo sa smie zaokrúhľovať len na haliere?
Ide mi najmä o to, že keď zákazník uhradí niekoľko zálohových faktúr (každá jedna je zaokrúhlená na haliere) a ja po úhrade vystavím 1 daňový doklad (nie viacej), vtedy mi vyskočia koruny. Ak by som musela dodržiavať nejaký zákon, kde nie je povolené zaokrúhlenie na koruny musela by som niekedy vystaviť namiesto 1 faktúry aj päť, takže zbytočne si nechcem priháňať robotu.
ĎakujemMožno som celkom nepochopila tvoj problém, ale skúsim zareagovať.
Zaokrúhľovanie výslednej sumy faktúry je na účtovnej jednotke. Urob si k tomu internú smernicu: čo a ako budeš zaokrúhľovať.
Ja ti odporúčam zaokrúhľovať už zálohové faktúry. Potom pri vyhotovení daňového dokladu ti nevznikne žiadny rozdiel zo zaokrúhľovania.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
26.08.05,07:24
Ja by som k tejto problematike ešte doplnila:
Zaokrúhľovanie je na účtovnej jednotke. T.j. je na tebe, čo sa rozhodneš zaokrúhliť, či zálohu, alebo vyúčtovanie. Zaokrúhlenie je povolené. Upozorňujem iba na skutočnosť, že v prípade zaokrúhlenia je potrebné toto chápať so zreteľom na § 22 ZDPH podľa ktorého zaokrúhlenie tvorí protihodnotu pri dodaní tovaru alebo služby.

Prikláňam sa k názoru, že položka "zaokrúhlenie" by mala byť vypočítaná s DPH.
Jana Acsová
26.08.05,07:36
Môžem, prosím, mnou vystavenú faktúru zaokrúhliť nie na haliere, ale aj na koruny? Napr. celkovú sumu faktúry zakrúhlim: mínus dve koruny alebo päť korún? Zakazuje to nejaký zákon? Alebo sa smie zaokrúhľovať len na haliere?
Ide mi najmä o to, že keď zákazník uhradí niekoľko zálohových faktúr (každá jedna je zaokrúhlená na haliere) a ja po úhrade vystavím 1 daňový doklad
Zaokrúhľovanie by som však robila až po nahodení všetkých zálohových faktúr (úhrad) t.j. zaokrúhľovala by som celkovú sumu. Neviem ako by tam mohlo vzniknúť zaokrúhlenie napr. 5,00 Sk. http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
To by nemuselo byť v tomto prípade posúdené ako zaokrúhlenie.
Mickya
26.08.05,07:48
Takže vysvetlím na príklade:

17.8.2005 vystavím zálohovú faktúru:
1140 + 19 % DPH = 1356,6 Sk, ale zaokrúhlim zálohovku na 1356 Sk.(Všetky zálohovky zaokrúhľujeme na koruny nadol).

19.8.2005 pre túto firmu vystavím ďalšiu zálohovku k ďalšej podobnej službe:
1140 Sk + 19 % DPH = 1356,6 Sk, a opäť zaokrúhlim zálohovku na 1356 Sk.

Firma mi uhradí na účet sumu:
25.8.2005 uhradí pod jedným VS sumu 1356 Sk pod ďalším VS ďalšiu sumu 1356 Sk.
Potom vystavím 1 doklad, aby som nemusela vystavovať 2 doklady - rozpíšem na faktúre:

1140 + 19 % DPH = 1356,6 Sk - za takú a takú službu
1140 + 19 % DPH = 1356,6 Sk - za takú a takú službu
--------
Spolu 2713,2 Sk
- 1,2 Sk zaokrúhlenie
K úhrade 0 Sk

Niekedy totiž ak zúčtovávam viacero faktúr, tak musím dávať to zaokrúhlenie aj 5 Sk, tak preto som chcela vedieť, či to môžem tak robiť.
Ďakujem
Jana Acsová
26.08.05,08:25
17.8.2005 vystavím zálohovú faktúru:
1140 + 19 % DPH = 1356,6 Sk, ale zaokrúhlim zálohovku na 1356 Sk.(Všetky zálohovky zaokrúhľujeme na koruny nadol).
19.8.2005 pre túto firmu vystavím ďalšiu zálohovku k ďalšej podobnej službe:
1140 Sk + 19 % DPH = 1356,6 Sk, a opäť zaokrúhlim zálohovku na 1356 Sk.
Potom vystavím 1 doklad, aby som nemusela vystavovať 2 doklady - rozpíšem na faktúre:
1140 + 19 % DPH = 1356,6 Sk - za takú a takú službu
1140 + 19 % DPH = 1356,6 Sk - za takú a takú službu
--------
Spolu 2713,2 Sk
- 1,2 Sk zaokrúhlenie
K úhrade 0 Sk

V takomto prípade mám za to, že to môžeš robiť. Pozor na DPH zo zaokrúhlenia, tak ako uvádzam. Nakoľko je to dosť špecifické a kumuluješ fakturáciu za rôzne služby, smernica, ako uvádza Liba by bola vhodná.
nikulik
12.09.05,06:51
Zdravim vsetkych, vedeli by ste mi poradit ako spravne zaokruhlit sumy na faktúre?

Napr. ked mi vyjde, suma bez DPH 53 288,20
DPH 10 124,758
Suma s DPH 63 412,958

Ako tieto sumy spravne zaokruhlit?
evina
12.09.05,06:56
Zdravim vsetkych, vedeli by ste mi poradit ako spravne zaokruhlit sumy na faktúre?

Napr. ked mi vyjde, suma bez DPH 53 288,20
DPH 10 124,758
Suma s DPH 63 412,958

Ako tieto sumy spravne zaokruhlit? ntto 53 288,20
DPH 10 124,80
celkom 63 413,00
nikulik
12.09.05,06:59
Uctovnicka mi povedala, ze tam mam vsunut aj halierove vyrovnanie ak vyjde napriklad celkova suma s halierami, to sa dava pod DPH alebo pod Celkovu sumu s DPH? A ako sa spravne zaokruhluje, 70 hal. ide na 50, takze 20 hal.ide dole?
evina
12.09.05,07:08
Uctovnicka mi povedala, ze tam mam vsunut aj halierove vyrovnanie ak vyjde napriklad celkova suma s halierami, to sa dava pod DPH alebo pod Celkovu sumu s DPH? A ako sa spravne zaokruhluje, 70 hal. ide na 50, takze 20 hal.ide dole? Celkovú sumu Ti uvádzam bez halierov, takže nemáč čo vsúvať.... A DPH sa zaokrúhľuje podľa zákona nasledovne paragraf 26

3/Daň vypočítaná pri dodaní tovaru, dodaní služby a nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa zaokrúhľuje na desaťhaliere do 0,05 Sk smerom nadol a od 0,05 Sk vrátane smerom nahor.
4/ Daň vypočítaná pri dovoze tovaru sa zaokrúhľuje na celé koruny smerom nahor.
liba2
12.09.05,07:39
Uctovnicka mi povedala, ze tam mam vsunut aj halierove vyrovnanie ak vyjde napriklad celkova suma s halierami, to sa dava pod DPH alebo pod Celkovu sumu s DPH? A ako sa spravne zaokruhluje, 70 hal. ide na 50, takze 20 hal.ide dole?Ak vieš, že faktúra bude uhradená bankovým prevodom, tak potom vôbec nemusíš sumu fa zaokrúhľovať na 0,50 Sk !! Toto zaokrúhľovanie sa používa len pri platbách v hotovosti.
nikulik
12.09.05,09:28
Celkovú sumu Ti uvádzam bez halierov, takže nemáč čo vsúvať.... A DPH sa zaokrúhľuje podľa zákona nasledovne paragraf 26

3/Daň vypočítaná pri dodaní tovaru, dodaní služby a nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa zaokrúhľuje na desaťhaliere do 0,05 Sk smerom nadol a od 0,05 Sk vrátane smerom nahor.
4/ Daň vypočítaná pri dovoze tovaru sa zaokrúhľuje na celé koruny smerom nahor.Ano evina, mas pravdu, ze si mi uviedla bez halierov tak nemam co zaokruhlovat, ja len ked nahodou budem mat taky pripad kedy bude aj vysledna suma s halierami, tak co potom, som z toho mimo.
A to zaokruhlovanie, ale tam sa pise len o dodani tovaru z iného členského štátu.
Naša firma len vyraba, to co nakupujeme to su len bezne veci ako zabezpečenie pitnej vody zamestnancom, hygien.potreby atd.
TATRY MKS
17.09.05,21:27
Prosím, kto mi pomôže ako zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve - platca DPH

faktúra bola vystavená (pohľadávka) na 15741,50 Sk
úhrada od odberateľa prišla na 15741,40 Sk

rozdiel je - 0,10 Sk

môžem to účtovať cez ID - zadala by som nesúv.príjem účet napr. halierové vyrovnanie, alebo opraviť faktúru - znížiť o tých 0,10 Sk - kvôli DPH
ma to straší...
nemám s tým skúsenosti - kto viete prosím pomôžte, vopred všetkým ďakujem
Manual
18.09.05,07:32
V Alfe napr. to robím tak, že keď mi príde takáto úhrada tak v knihe pohladávok akože douhradím tých 0,10 Sk s poznámkou napr. "halierové vyrovnanie pohladávky", aby mi tá pohladávka nebola vysvietená ako čiastočne uhradená. Nevystavujem k tomu žiadny doklad a PD nerobím žiadny zápis.
Pekné ráno želám...
TATRY MKS
18.09.05,16:56
ďakujem za odpoveď, mám tomu rozumieť tak, že to urobím rovno vo faktúre,
alebo peňažnom denníku - že tam zaúčtujem tých 0,10 Sk ako halierové vyrovnanie a prejdem predmetnou faktúrou, aby sa dorovnala?

ďakujem
Manual
18.09.05,17:47
Nie, presne tak ako som napísal. Urobila by si to presne naopak. Alfa to takto umožňuje robiť, neviem v akom SW robíš Ty, ale aj v tom sa to takto určite dá.
Keby si to chcela zapísať do PD, tak by Ti tých 0,10 Sk niekto musel dať buď v hotovosti alebo cez banku a to Ti nedal.
Pozorne si prečítaj prvú odpoveď
Pekný večer želám...
TATRY MKS
18.09.05,18:21
ďakujem za odpoveď,

asi som naozaj ako prihlúpla, ale neviem si to zrovnať, pracujem so SW
Elall a práve, že keď to zrovnám v knihe faktúr, tak je to v aktuálny rok
vyrovnané ale pri preklopení roka sa mi tých 10 halierov znova objaví ako nekorektne dorovnaná faktúra.
Ja by som chcela zadať účet "halierové vyrovnanie" - mám možnosť zadať
v účte, že je to nepeňažný účet a vyrovnávať to prejdením korektne cez faktúru. Pekný večer
Manual
18.09.05,18:30
ďakujem za odpoveď,

asi som naozaj ako prihlúpla, ale neviem si to zrovnať, pracujem so SW
Elall a práve, že keď to zrovnám v knihe faktúr, tak je to v aktuálny rok
vyrovnané ale pri preklopení roka sa mi tých 10 halierov znova objaví ako nekorektne dorovnaná faktúra.
Ja by som chcela zadať účet "halierové vyrovnanie" - mám možnosť zadať
v účte, že je to nepeňažný účet a vyrovnávať to prejdením korektne cez faktúru. Pekný večer
V tom programe sa to nedá urobiť nasledovne ?
-douhradť 0,10 Sk v knihe pohladávok ako keby si k tomu mala BV a tým budeš mať pohl. uhradenú
-ak SW sa ďalej pýta či má zapísať do PD tak to odignoruj, daj NIE lebo nemáš doklad na základe ktorého by si to do PD zapísala.
-a takto budeš mať komplet pohl. uhradenú a aj keď prejdeš do nového roka, nemala by Ti tam vyskakovať ako čiastočne uhradená. Bude všetko v poriadku.
-vyskúšaj to takto...
Čo oznámi SW že je nekorektne uhradená OF ? Ako sa to prejaví ?
Pekný večer
TATRY MKS
19.09.05,04:21
ďakujem, že so mnou zdielate moje 10 halierové trápenie. V mojom SW sa to nedá tak urobiť ako ste mi posledne radili. Urobím to cez to halierové vyrovnanie - nepeňažné rovno pri úhradách v banke alebo pokladni.
Možno do konca roka ešte niečo vymyslím. Pekné dobré ráno.
nikulik
04.10.05,04:50
Ahojte, viem, ze uz tu bola rec o zaokrúhlovani, ale aj tak tomu nechapem, mohli by ste mi niekto "polopate" vysvetlit ako zaokrúhlovat? Ked vyjde 0,10 Sk, 0,20 atd.
liba2
04.10.05,05:50
Ahojte, viem, ze uz tu bola rec o zaokrúhlovani, ale aj tak tomu nechapem, mohli by ste mi niekto "polopate" vysvetlit ako zaokrúhlovat? Ked vyjde 0,10 Sk, 0,20 atd.K tvojej pôvodne položenej otázke si dostala správnu odpoveď od eviny.
Tu v tejto otázke by si ešte mala doplniť čo chceš zaokrúhľovať a najmä čo chceš zaokrúhľovaním dosiahnúť - celkovú sumu fa bez halierov? alebo zaokrúhlenú na 0,50 Sk?
Zaokrúhlenie na 0,50 Sk je nutné len pri platbách v hotovosti, fa určené na úhradu bankovým prevodom netreba zaokrúhľovať.
nikulik
04.10.05,05:56
Ano to viem, ze ked bankovym prevodom sa uhradza faktura tak netreba zaokruhlovat, ale mame jedneho dodavatela, ktory raz uhradza tak a raz tak, takze nikdy neviem ako uhradi. Mam vypočítanu sumu bez DPH, z toho 19% DPH, a za DPH dat halierove vyrovnanie aby mi vysla spravne celkova suma s DPH. Ja len potrebujem vediet, ci 0,60/ 0,70/ 0,80/ 0,90 ide vsetko na 0,50 cize sa zaokruhli dole, a zase 0,10/ 0,20/ 0,30/ 0,40 ide vsetko hore, cize na 0,50 alebo toto uz dole na cele koruny?
liba2
04.10.05,06:17
Ano to viem, ze ked bankovym prevodom sa uhradza faktura tak netreba zaokruhlovat, ale mame jedneho dodavatela, ktory raz uhradza tak a raz tak, takze nikdy neviem ako uhradi. Mam vypočítanu sumu bez DPH, z toho 19% DPH, a za DPH dat halierove vyrovnanie aby mi vysla spravne celkova suma s DPH. Ja len potrebujem vediet, ci 0,60/ 0,70/ 0,80/ 0,90 ide vsetko na 0,50 cize sa zaokruhli dole, a zase 0,10/ 0,20/ 0,30/ 0,40 ide vsetko hore, cize na 0,50 alebo toto uz dole na cele koruny?Zaokrúhľovanie pre reg.pokladnice upravuje vyhláška, čítala som ju. Ale tam to nie je tak polopate ako ty potrebuješ zapísané. Preto ti odporúčam urob si krátku internú smernicu a zapíš si tam napr. taktého pravidlo:
výsledná suma s halierami do 0,25 zaokrúhliť na celú Sk dole;
výsledná suma s halierami od 0,26 do 0,75 zaokrúhliť na 0,50 sk;
výsledná suma s halierami od 0,76 zaokrúhliť na celú Sk hore.
nikulik
04.10.05,06:30
Ok, takze ak som to spravne pochopila, tak je jedno ako si to urcim ja, len to musim mat podchytene v smernici?