jana1206
20.10.09,19:43
Dobrý deň
potrebovala by som poradiť.. Naša firma začala stavať svoju vlastnú dielňu, konateľ spoločnosti vložil do firmy peniaze ktoré boli použité hlavne pre výstavbu tejto dielne. Vklad som samozrejme účtovala na 365. Konateľ spoločnosti chce tento vklad - je to dosť vysoká suma - preúčtovať na účet 411. Aké sú výhody a nevýhody ak sa preúčtuje 365 na 411? Čo vyplýva z tohoto preúčtovania pre firmu? Alebo radšej to nachať na tej 365? Alebo to radšej preúčtovať na 413? Aký je rozdiel ak sa to dá na 411 alebo na 413. Ďakujem vopred za odpoveď?
Lenka1979
20.10.09,17:59
Dobrý deň
potrebovala by som poradiť.. Naša firma začala stavať svoju vlastnú dielňu, konateľ spoločnosti vložil do firmy peniaze ktoré boli použité hlavne pre výstavbu tejto dielne. Vklad som samozrejme účtovala na 365. Konateľ spoločnosti chce tento vklad - je to dosť vysoká suma - preúčtovať na účet 411. Aké sú výhody a nevýhody ak sa preúčtuje 365 na 411? Čo vyplýva z tohoto preúčtovania pre firmu? Alebo radšej to nachať na tej 365? Alebo to radšej preúčtovať na 413? Aký je rozdiel ak sa to dá na 411 alebo na 413. Ďakujem vopred za odpoveď?

Janka, v prvom rade nič nepreúčtovávaj TY-nie si konateľ, nie je to Tvoja firma, o akomkoľvek pohybe zmien základného imania rozhoduje valné zhromaždenie... a vôbec... vieš aspoň na čo tie peniaze chce konateľ použiť?
Eulalia
20.10.09,18:18
Janka, v prvom rade nič nepreúčtovávaj TY-nie si konateľ, nie je to Tvoja firma, o akomkoľvek pohybe zmien základného imania rozhoduje valné zhromaždenie... a vôbec... vieš aspoň na čo tie peniaze chce konateľ použiť?

To tu už Janka napísala, použil ich na stabu novej dielne. Ale na kapitálové účty by som aj ja účtovala len vtedy, keby som mala v ruke rozhodnutie valného zhromaždenia.
A či je lepšie na 411 alebo 413 - to práve záleží na tom, ako sa spoločník (spoločníci) rozhodnú. Z hľadiska dôveryhodnosti je lepšie, ak je vyššie základné imanie - 411.
Stefan2005
20.10.09,18:29
... preúčtuje 365 na 411?...

... a ak sa bude o tom účtovať, tak radšej 353/41X a urobiť započítanie 365/353 ...
jana1206
21.10.09,13:44
Firma je manželova a švagra..:-) ja im robím účtovníctvo, peniaze boli vložené na účet, dokonca som spísala zmluvu o pôžičke, v ktorej je určené konkrétne, na čo sa peniaze použijú. Ibaže jeden z konateľov nechce mať - neviem z akého dôvodu - taký vysoký vklad spoločníka. Chceme brať úver a neviem či banka nepovažuje 365 ako záväzok firmy.