lukas033
20.10.09,18:47
Dobry vecer! Otec chce na mna prepisat jeho auto. Prosim Vas, ake dokumenty, doklady k tomu potrebujeme a ake su poplaty? PS: byvame v tom istom meste, v tej istej domacnosti.
Xanti
20.10.09,16:49
Dobry vecer! Otec chce na mna prepisat jeho auto. Prosim Vas, ake dokumenty, doklady k tomu potrebujeme a ake su poplaty? PS: byvame v tom istom meste, v tej istej domacnosti.Pozri si túto stránku, nájdeš tam všetko http://www.minv.sk/?zmena-drzitela-prepis-v-okrese
a aj postup ako na prepis.

Minimálne netreba zabudnúť na doklady, a na to že pred prepisom na policii musíš mať ty ako nový vlastník uzavretú PZP na dané motorové vozidlo ináč ho neprepíšu.
lukas033
20.10.09,17:20
Musim mat aj ja uzavrete PZP, ked sa auto prepis z otca na syna (t.j. na mna) a otec by nadalej platil to povodne uzavrete PZP?
Xanti
20.10.09,17:21
Musim mat aj ja uzavrete PZP, ked sa auto prepis z otca na syna (t.j. na mna) a otec by nadalej platil to povodne uzavrete PZP?
Ano musí, lebo toto PZP je na otca, je uzavreté za iných podmienok ako bude na teba. Bohužial. Ale peniaze z otcovho PZP sa mu vrátia, teda ten rozdiel. Samozrejme.
Stefan2005
20.10.09,17:42
V tejto súvislosti si dovolím otázku. Ak býva rodič s dieťaťom v spoločnej domácnosti, v prípade, že rodič prenechá používanie auta, je potrebný prepis, alebo môže toto auto používať jeho dieťa? Aké sú prípadné úskalia? Treba to prípadne papierovo ošetriť? Alebo radšej ten prepis...
arizona
20.10.09,18:19
V tejto súvislosti si dovolím otázku. Ak býva rodič s dieťaťom v spoločnej domácnosti, v prípade, že rodič prenechá používanie auta, je potrebný prepis, alebo môže toto auto používať jeho dieťa? Aké sú prípadné úskalia? Treba to prípadne papierovo ošetriť? Alebo radšej ten prepis...
Ak vám nerobí problém dohodnúť si podmienky ( platby, poistky, palivo a pod.) tak načo by ste ho prepisovali?
Môžeš ho kľudne používať aj Ty. Veď v rodinách sa to bežne robí, že auto využívajú viacerí členovia.
Príp. si spíšte splnomocnenie na používanie vozidla. Ak by si šiel do zahraničia , je dobré mať toto splnomocnenie úradne overené.
Chobot
21.10.09,11:01
V tejto súvislosti si dovolím otázku. Ak býva rodič s dieťaťom v spoločnej domácnosti, v prípade, že rodič prenechá používanie auta, je potrebný prepis, alebo môže toto auto používať jeho dieťa? Aké sú prípadné úskalia? Treba to prípadne papierovo ošetriť? Alebo radšej ten prepis...

Prepisom auta sa vyriešia len vlastnícke vzťahy k autu. Pre používanie MV je jedno, kto je jeho vlastníkom, používať ho môže hocikto, pokiaľ s tým vlastník auta súhlasí.

Úskalie vidím jedine v tom, keby majiteľ auta zomrel, tak auto by bolo predmetom dedičského konania, aj keď užívateľom auta je niektoré dieťa. Pokiaľ to ale rodičovi tak vyhovuje, tak nemusí auto prepisovať.
Stefan2005
21.10.09,13:26
Pýtal som sa najmä preto, že sa vyskytol prípad, kedy dieťa použilo rodičovo auto, spôsobilo dopravnú nehodu s tragickými následkami a poškodená strana žalovala rodiča na sumu niekoľko milionov (sk)... Spor sa vliekol skoro 5 rokov.
Chobot
21.10.09,13:50
Pýtal som sa najmä preto, že sa vyskytol prípad, kedy dieťa použilo rodičovo auto, spôsobilo dopravnú nehodu s tragickými následkami a poškodená strana žalovala rodiča na sumu niekoľko milionov (sk)... Spor sa vliekol skoro 5 rokov.

Auto by malo mať PZP, z ktorého si môžu poškodení nárokovať odškodnenie, teda fakticky žalujú majiteľa auta.

Pokiaľ ide o trestnoprávnu zodpovednosť, tak v prípade ublíženia na zdraví je braný na zodpovednosť vodič, ktorý spôsobil nehodu, nie majiteľ auta.
Stefan2005
21.10.09,13:55
... presne ako píšeš to chápem aj ja a aj výsledok sporu bol nakoniec taký istý. Ale chytrý advokát povláčil rodiča (i poisťovňu) päť rokov po súdoch...