Melinda
24.08.05,14:37
Máme 2 konateľov vo firme, ktorí sú súčasne zamestnancami v tejto firme. Zo mzdy odvádzajú jednotlivé fondy. Odmenu za "konateľstvo" nepoberajú. 01.01.2005 som ich nahlásila do zdravotnej poisťovne ako SZČO a vymeriavací základ na platenie poistného som určila 0,- Sk. Od 01.09.2005 sa konateľ nepovažuje za SZČO. Mám ich odhlásiť (ako SZČO) zo zdravotnej poisťovne od 01.09.2005 a tiež na akom tlačive? Ako to bude s ročným vyúčtovaním zdravotného poistenia? Dopredu ďakujem za odpoveď.
Beba
02.09.05,07:50
Máme 2 konateľov vo firme, ktorí sú súčasne zamestnancami v tejto firme. Zo mzdy odvádzajú jednotlivé fondy. Odmenu za "konateľstvo" nepoberajú. 01.01.2005 som ich nahlásila do zdravotnej poisťovne ako SZČO a vymeriavací základ na platenie poistného som určila 0,- Sk. Od 01.09.2005 sa konateľ nepovažuje za SZČO. Mám ich odhlásiť (ako SZČO) zo zdravotnej poisťovne od 01.09.2005 a tiež na akom tlačive? Ako to bude s ročným vyúčtovaním zdravotného poistenia? Dopredu ďakujem za odpoveď.Volala som dnes do VšZP a tam mi povedala - Oznámenie poistenca/platiteľa. Na nete som také tlačivo nenašla. Poradí niekto? Podľa mňa si potom ročné zúčtovanie urobí sám, ale nie som si istá, akým spôsobom . To ešte len príde do diskusie, až príde k riešeniu situácie a dovtedy sa to " usadí "
Paula
02.09.05,07:53
Volala som dnes do VšZP a tam mi povedala - Oznámenie poistenca/platiteľa. Na nete som také tlačivo nenašla. Poradí niekto? Podľa mňa si potom ročné zúčtovanie urobí sám, ale nie som si istá, akým spôsobom . To ešte len príde do diskusie, až príde k riešeniu situácie a dovtedy sa to " usadí "som súhlasila :D ...Tlačivo tam je na konci strany, keď sa preklikáš cez poistencov ....mne neide otvoriť :confused:
vladan
02.09.05,07:54
Volala som dnes do VšZP a tam mi povedala - Oznámenie poistenca/platiteľa. Na nete som také tlačivo nenašla. Poradí niekto?... prikladám tlačivko ... ale ako tak na to tlačivo pozerám, neviem kde tam mám vyznačiť, že konateľa odhlasujem :eek: - nemáte niekto vyplnené toto tlačivko?
Paula
02.09.05,08:02
Vďaka Vladi za prílohu :)
liba2
02.09.05,08:06
Vladan: Prezrela som si tlačivo. Dole máš okienko SZČO - to sa týka konateľa. A nad tým máš text od... do...
vladan
02.09.05,08:09
Vladan: Prezrela som si tlačivo. Dole máš okienko SZČO - to sa týka konateľa. A nad tým máš text od... do...
čiže do tej "dvojkolonky" pre SZČO dám "P" alebo krížik? ... a keďže bol konateľom a prihlasoval sa od 1.1.2005, tak tam uvediem od 01.01.2005 do 31.08.2005?
liba2
02.09.05,08:18
čiže do tej "dvojkolonky" pre SZČO dám "P" alebo krížik? ... a keďže bol konateľom a prihlasoval sa od 1.1.2005, tak tam uvediem od 01.01.2005 do 31.08.2005?Skúsenosť s tým nemám. Nechápem prečo má SZČO 2-okienko, keď treba zapísať P. Neviem ti jednoznačne poradiť. Prečítaj si aj Poučenie pod tabuľkou.
Jozef Mihál
02.09.05,08:27
Ako to bude s ročným vyúčtovaním zdravotného poistenia?
"Všetko je na webe"

http://mihal.blog.sme.sk/c/18048/Konatelia-a-zdravotne-poistenie.html
Paula
03.09.05,12:40
čiže do tej "dvojkolonky" pre SZČO dám "P" alebo krížik? ... a keďže bol konateľom a prihlasoval sa od 1.1.2005, tak tam uvediem od 01.01.2005 do 31.08.2005?Okrem tlačiva som dostala vo VšZP aj originálnu informáciu v znení "Konateľ musí prísť osobne sa odhlásiť, pretože vypísanie tlačiva nie je také jednoduché a len tak ľahko to sám nezvládne ani on, ani ja (to myslela mňa)".
Čítajúc poučenie sledujem, že do chlievika " SZČO" netreba asi nič písať, tá je uvedená v kolónke " Oznámenie podáva/potvrdenie zamestnávateľa".......v poučení k vypísaniu danej kolónky sa uvádza, že ju vyplní fyzická alebo právnická osoba....., ak podáva oznámenie poistenca za inú osobu.
Konateľ myslím vyplní až časť "Údaje o platiteľovi" S dátumami si ani ja neviem veru poradiť.
babenko1
03.09.05,12:55
Chcela by som sa opýtať, čo v prípade, ak je človek SZČO a ide sa zamestnať? Vyplýva mu z toho niečo? Bude aj naďalej odvádzať zdrav. poistenie ako SZČO a aj ako zamestnanec?
vladan
03.09.05,14:03
Čítajúc poučenie sledujem, že do chlievika " SZČO" netreba asi nič písať, tá je uvedená v kolónke " Oznámenie podáva/potvrdenie zamestnávateľa".......v poučení k vypísaniu danej kolónky sa uvádza, že ju vyplní fyzická alebo právnická osoba....., ak podáva oznámenie poistenca za inú osobu.
Konateľ myslím vyplní až časť "Údaje o platiteľovi" S dátumami si ani ja neviem veru poradiť.Pauli, časť vety "ak podáva oznámenie poistenca za inú osobu" sa nemyslí iba poskytovateľ zdravotnej starostlivosti? :eek: ... idem ešte raz kuknúť tú čarovnú vetu :D

... takže citujem: "Tieto údaje vyplní fyzická alebo právnická osoba, zariadenie sociálnych služieb alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ak podáva oznámenie poistenca za inú osobu". Takže ten posledný "dodatok" sa, podľa mňa, týka iba toho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, hm?
Paula
03.09.05,14:12
Pauli, časť vety "ak podáva oznámenie poistenca za inú osobu" sa nemyslí iba poskytovateľ zdravotnej starostlivosti? :eek: ... idem ešte raz kuknúť tú čarovnú vetu :D

... takže citujem: "Tieto údaje vyplní fyzická alebo právnická osoba, zariadenie sociálnych služieb alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ak podáva oznámenie poistenca za inú osobu". Takže ten posledný "dodatok" sa, podľa mňa, týka iba toho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, hm?Aha....keby napísali "ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti"....skôr by som to tak pochopila. Už som i tak z toho vo vývrtke.
vladan
03.09.05,14:14
... to som teda dopadla, čo? ... ani jedno poondené tlačivo neviem vypísať :D
Paula
03.09.05,14:22
:D dúfam niekto v pondelok absolvuje poisťovňu s týmto prípadom a bude nás informovať. Vopred ďakujem za všetkých poraďákov dobrej duši, ktorá tak urobí ešte skôr (už skúsenosť má).
Jozef Mihál
03.09.05,17:27
Chcela by som sa opýtať, čo v prípade, ak je človek SZČO a ide sa zamestnať? Vyplýva mu z toho niečo? Bude aj naďalej odvádzať zdrav. poistenie ako SZČO a aj ako zamestnanec?Ako zamestnanca ho musí nahlásiť jeho zamestnávateľ do 8 dní od nástupu do zamestnania.

Ako SZČO bude aj naďalej platiť preddavky - pozor, už sa ho netýka ustanovenie o povinnom minimálnom preddavku 910 Sk, ak mu preddavok bude vychádzať menší ako 100 Sk, nemusí ho odvádzať. Tu niekde na Porade je algortimus výpočtu preddavkov SZČO, tam je to presne uvedené.
Paula
04.09.05,11:49
:D dúfam niekto v pondelok absolvuje poisťovňu s týmto prípadom a bude nás informovať. Vopred ďakujem za všetkých poraďákov dobrej duši, ktorá tak urobí ešte skôr (už skúsenosť má).Citujem samú seba v nádeji, že niekto poradí, ako vypísať ounámenie poistenca -konateľa k 1.9.05.
babenko1
04.09.05,13:27
Ako zamestnanca ho musí nahlásiť jeho zamestnávateľ do 8 dní od nástupu do zamestnania.

Ako SZČO bude aj naďalej platiť preddavky - pozor, už sa ho netýka ustanovenie o povinnom minimálnom preddavku 910 Sk, ak mu preddavok bude vychádzať menší ako 100 Sk, nemusí ho odvádzať. Tu niekde na Porade je algortimus výpočtu preddavkov SZČO, tam je to presne uvedené.Myslíš toto?:
"Do 31.8.2005 bol VZ SZČO daný ako ZD/2.

Od 1.9.2005 je VZ SZČO daný ako ZD neznížený o poistné na ZP/2,14.

Výpočet VZ týmto spôsobom bude prvýkrát aplikovaný v ročnom zúčtovaní SZČO za rok 2005, a potom pri stanovení preddavkov od júla 2006."


Ak áno, tak budem postupovať podľa zákona platného od 1.9.? (nakoľko človrdo bude zamestnaný od 1.9.2005)

Jozef Mihál
04.09.05,21:46
Reni, takto.
Treba ho prihlásiť ako zamestnanca.
Ako SZČO bude pravdepodobne platiť preddavky aj naďalej, ale už nemusí (ako SZČO, ktorá je súčasne aj zamestnancom) dodržať ustanovenie,m podľa ktorého minimálna výška preddavku je 910 Sk, jeho preddavok ako SZČO môže byť nižší.

Jeho preddavok ako SZČO je 14% z 1/24-tiny základu dane za rok 2004. Ak to vychádza menej ako 100 Sk, ako SZČO neplatí nič.
Denda
05.09.05,08:17
čiže do tej "dvojkolonky" pre SZČO dám "P" alebo krížik? ... a keďže bol konateľom a prihlasoval sa od 1.1.2005, tak tam uvediem od 01.01.2005 do 31.08.2005?Do dvojkolonky pre SZCO sa dá P + pozn. konateľ a dole, kde je platnosť zmeny dátum zmena platí od 31.8.2005. A to je všetko.
PS: osobne dnes odskúšané:)
babenko1
05.09.05,17:58
Reni, takto.
Treba ho prihlásiť ako zamestnanca.
Ako SZČO bude pravdepodobne platiť preddavky aj naďalej, ale už nemusí (ako SZČO, ktorá je súčasne aj zamestnancom) dodržať ustanovenie,m podľa ktorého minimálna výška preddavku je 910 Sk, jeho preddavok ako SZČO môže byť nižší.

Jeho preddavok ako SZČO je 14% z 1/24-tiny základu dane za rok 2004. Ak to vychádza menej ako 100 Sk, ako SZČO neplatí nič.Jožko ďakujem veľmi pekne.
stdr
06.09.05,10:43
Do dvojkolonky pre SZCO sa dá P + pozn. konateľ a dole, kde je platnosť zmeny dátum zmena platí od 31.8.2005. A to je všetko.
PS: osobne dnes odskúšané:)
Je nutné k odhláške pripojiť aj výpis z obchodného registra? Lebo som tam poslala šéfa - konateľa, a vrátili ho vraj po dvoch hodinách státia v rade, že ho musí priložiť.
Je mi to divné...
Jozef Mihál
06.09.05,10:47
Zaváňa to šikanovaním zo strany príslušnej poisťovne.
stdr
06.09.05,11:07
To je ale fakt šikanovanie, pretože výpis z obchodného registra predkladal pri prihlasovaní!
Melinda
09.09.05,08:48
Volala som do poisťovne a tam mi povedali, že na tlačive Oznámenie poistenca mám vypísať iba osobné údaje konateľa a niekde hore mám napísať "Odhláška konateľa z dôvodu zmeny zákona o zdravotnom poistení od 01.09.2005." K oznámeniu nemám nič priložiť (výpis z obchodného registra som už poslala pri prihlásení konateľov.)
danasv
09.09.05,08:57
Prosim viete mi poradit? konatelia v nasej firme su riadnymi zamestnancami a riadne zo mzdy odvadzaju odvody aj do ZP. Avsak este navyse dostavaju mesacne tzv mesacnu konatelsku odmenu za vykon funkcie konatela- je to 5.000,- Sk,- Ide to vsak mimo mzdy- je to na zaklade zmluvy a neodvadzaju z tejto odmeny ziadne odvody.......... Este na zaciatku roka som podavala na zdravotnej poistovni oznamenie poistenca , v ktorom som zaskrtla kolonku SZCO.. to zname na ze na konci roka si bud zrejme z tychto prijmov robit nejake zuctovanie a zaplatia odvody. Nooo a teraz ma trapi otazocka.. co teraz s nimi?? Zamestnankyna VSZP mi povedala ze oni sa maju ako SZCO odhlasit a odmenu mam vyplacat ako sucast mzdy.. a preco by som to mala takto robit?? co potom ostatne odvody?? Lebo predtym mi bolo na socialnej poistovne povedane ze z takychto odmien (do istej sumy) nemusia odvadzat odvody do soc. poistovne.... ja som z toho jelen ako to spravit...
Hronská Iveta
09.09.05,09:40
Prosim viete mi poradit? konatelia v nasej firme su riadnymi zamestnancami a riadne zo mzdy odvadzaju odvody aj do ZP. Avsak este navyse dostavaju mesacne tzv mesacnu konatelsku odmenu za vykon funkcie konatela- je to 5.000,- Sk,- Ide to vsak mimo mzdy- je to na zaklade zmluvy a neodvadzaju z tejto odmeny ziadne odvody.......... Este na zaciatku roka som podavala na zdravotnej poistovni oznamenie poistenca , v ktorom som zaskrtla kolonku SZCO.. to zname na ze na konci roka si bud zrejme z tychto prijmov robit nejake zuctovanie a zaplatia odvody. Nooo a teraz ma trapi otazocka.. co teraz s nimi?? Zamestnankyna VSZP mi povedala ze oni sa maju ako SZCO odhlasit a odmenu mam vyplacat ako sucast mzdy.. a preco by som to mala takto robit?? co potom ostatne odvody?? Lebo predtym mi bolo na socialnej poistovne povedane ze z takychto odmien (do istej sumy) nemusia odvadzat odvody do soc. poistovne.... ja som z toho jelen ako to spravit...
Od 1.9.05 bude odmena konateľa pripočítaná k mzde, odvod sa urobí:
na ZP - z celého príjmu (odmena konateľa + mzda)
na SP - len z príjmu za mzdu (bez odmeny konateľa)
Paula
09.09.05,10:40
Do dvojkolonky pre SZCO sa dá P + pozn. konateľ a dole, kde je platnosť zmeny dátum zmena platí od 31.8.2005. A to je všetko.
PS: osobne dnes odskúšané:)Pridávam návod po skúsenosti v košickej pobočke VšZP: cez celú dvojkolonku SZČO napísať X a pod to napísať "koniec". Nad tým platnosť do:31.8.05. Dole, kde je "zmena platí od "= nič nepísať.
Kto ste ešte konateľa neodhlásili, vyberte si :) (Deniska, týmto nespochybňujem tvoj návod na použitie).
danasv
09.09.05,10:43
Od 1.9.05 bude odmena konateľa pripočítaná k mzde, odvod sa urobí:
na ZP - z celého príjmu (odmena konateľa + mzda)
na SP - len z príjmu za mzdu (bez odmeny konateľa)
Dakujem velmi pekne za radu.. strucne a vystizne..dakujem este to poriesit s tvorcami mzdarskeho sw- ale hadam na to mysleli... dakujem este raz.
Jana Acsová
09.09.05,10:48
To: Paula

To: Denda

:eek: návod ste predložili dobrý, ešte že sa nemusím odhlasovať, keď som sa neprihlásila :D:D:D

Keby som však nebola SZČO (nie z titulu uvádzaného v týchto príspevkoch) neviem neviem, aké písmeno abecedy by som použila. :D
evelien
09.09.05,12:57
Ja som zaspala dobu, až dnes zisťujem, že je nejaká novelizácia. Ľudia, ako to stihate? Ja už nechcem byt multifunkčným zariadením vo firme, potom nemam o nicom prehlad.
Kym sa tu tym vsetkym preluskam, tak zmeskam terminy uz riadne.
Slubujem, precitam si to tu vsetko, len teraz potrebujem rychlovku:

Spolocnost A: jeden konatel (mzda + odmena konatela), neplati preddavky, bol prihlaseny ako SZCO. Teraz ho mam odhlasit ako SZCO a nic viac.

Spolocnost B: dvaja len konatelia, zatial bez odmeny. Jeden je prihlaseny ako SZCO - toho treba odhlasit. Druhy je novy konatel vo firme. Od oktobra bude dostavat odmenu konatela. K 1. oktobru ho mam prihlasit ako zamestnanca? A on na zdravotnu poistovnu ani ist nemusi?
Denda
09.09.05,13:04
Spolocnost B: dvaja len konatelia, zatial bez odmeny. Jeden je prihlaseny ako SZCO - toho treba odhlasit. Druhy je novy konatel vo firme. Od oktobra bude dostavat odmenu konatela. K 1. oktobru ho mam prihlasit ako zamestnanca? A on na zdravotnu poistovnu ani ist nemusi?Áno ako zamestnanca ho prihlasuje od 1.9.2005 už zamestnávateľ a odvádza sa 14% / 10% firma + 4% zamestnanec/ do ZP z jeho odmeny.
V tvojom prípade ho príhlásiš ako zamestnanca od 1.10.2005 a on tam už nemusí ísť.:)
Hronská Iveta
09.09.05,20:16
Dakujem velmi pekne za radu.. strucne a vystizne..dakujem este to poriesit s tvorcami mzdarskeho sw- ale hadam na to mysleli... dakujem este raz.Myslím, že aj tvorcovia Vášho softvéru to poriešia, toto sa totiž v novele skutočne ani nedalo prehliadnuť. Keďže mzdy za september spracovávajú firmy prevažne až v októbri, myslím, že aj u Vás to stihnú načas.