gabika2001
20.10.09,20:40
ahojte, už ste mi pár krát dobre poradili, tak sa chcem ešte spýtať: manžel dostal v robote výpoveď k 1.6.2009, potom bol 3 mesiace na úrade práce. Počas svojho predchádzajúceho zamestnania poberal aj DB, mám ja nárok si spätne uplatniť DB za obdobie keď bol manžel nezamestnaný?? Ako mám postupovať? alebo si ho môže uplatniť manžel v terajšej robote, keďže ho bude znovu on poberať ?
ivka70
20.10.09,18:57
Manzel ma pravo si v novej praci uplatnit danovy bonus od nastupu, rovnako mozes o to poziadat od tohto mesiaca ty, musite sa dohodnut. Ty si si mohla ziadat on hned, ked zostal evidovany na UP.

Doplatok za mesiace, kedy ste ho nepoberali, dostanete, ak si podate buduci rok ziadat o rocne zuctovanie dane.
Jadnoduchsie je ,ak si ho uz necha manzel a uplatni si ho potom v dan.priznani za cely rok.
Laura1
21.10.09,06:22
Zdravím Vás musím vyriešiť nasledovné:
Otec a matka dieťaťa nie sú zosobášení.Dieťa má priezvisko po otcovi, rodičia v skutočnosti bývajú spolu, ale trvalý pobyt má otec inde /po starom/.
Môže si otec požiadať o daňový bonus?
Ďakujem za pomoc.
Alžbeta
petra:-)
21.10.09,06:26
Zdravím Vás musím vyriešiť nasledovné:
Otec a matka dieťaťa nie sú zosobášení.Dieťa má priezvisko po otcovi, rodičia v skutočnosti bývajú spolu, ale trvalý pobyt má otec inde /po starom/.
Môže si otec požiadať o daňový bonus?
Ďakujem za pomoc.
Alžbeta

Ak žijú v spoločnej domácnosti, tak môže.
Nutricia
21.10.09,06:27
nemusia mat rovnaký trvalý pobyt ,dôležité je že bývajú v spoločnej domácnosti a otec je uvedený na rodnom liste dietata, že je otcom.
Potom už len podpísat vyhlásenie,priložit doklad o nezaopatrenosti dietata a mat potrebný príjem na uplatnenie danového bonusu.
Laura1
21.10.09,08:08
Ďakujem za odpovede,
ale ma napadlo,že:
matka ako "slobodná matka" poberá materské dlhšie - tam musí napísať prehlásenie - že s otcom dieťaťa nebývajú spolu./

Na daňový bónus zasa má napísať prehlásenie, že bývajú v spoločnej domácnosti.

Čo Vy na to?
mzdarka renca
21.10.09,08:11
Ďakujem za odpovede,
ale ma napadlo,že:
matka ako "slobodná matka" poberá materské dlhšie - tam musí napísať prehlásenie - že s otcom dieťaťa nebývajú spolu./

Na daňový bónus zasa má napísať prehlásenie, že bývajú v spoločnej domácnosti.

Čo Vy na to?

nuž, buď jedno, alebo druhé, t.z., buď dlhšia materská bez nároku na DB, alebo kratšia materská s nárokom na DB.
Laura1
21.10.09,08:13
O daňový bonus môže požiadať aj matka nie?

asi by to bolo najrozumnejšie.
drobeceva
21.10.09,08:15
O daňový bonus môže požiadať aj matka nie?

asi by to bolo najrozumnejšie.
ale ona je predsa na materskej, nemá príjem
veronikasad
21.10.09,08:23
Ďakujem za odpovede,
ale ma napadlo,že:
matka ako "slobodná matka" poberá materské dlhšie - tam musí napísať prehlásenie - že s otcom dieťaťa nebývajú spolu./

Na daňový bónus zasa má napísať prehlásenie, že bývajú v spoločnej domácnosti.

Čo Vy na to?
tak bývajú spolu alebo nebývajú ?

Matka má nárok na daňový bonus len v prípade, ak jej mesačný príjem presiahne 1/2 min. mzdy.
Odkedy je ma materskej dovolenke? Ak jej celkový príjem do nástupu na materskú dovolenku dosiahol 6-násobok min.mzdy (6x295,50€), za rok 2009 môže požiadať o doplatenie daňového bonusu v ročnom zúčtovaní dane alebo do 31.3.2010 si podá sama daňové priznanie.
Laura1
21.10.09,08:23
Ďakujem, už som sa "zamotala":o

Ďakujem za pomoc - no - pokiaľ viem, otec si už v práci požiadal o bonus - musia si to vyriešiť - myslím si, že sa neoplatí napísať rôzne prehlásenia na sociálku a DÚ - sankcia by mohla byť vyššia ako bonus.
veronikasad
21.10.09,08:25
Ďakujem, už som sa "zamotala":o

Ďakujem za pomoc - no - pokiaľ viem, otec si už v práci požiadal o bonus - musia si to vyriešiť - myslím si, že sa neoplatí napísať rôzne prehlásenia na sociálku a DÚ - sankcia by mohla byť vyššia ako bonus.
Tak to si sa zamotala. Ak otec dieťaťa požiadal o DB, znamená to, že s dieťaťom žije v spoločnej domácnosti. V tomto prípade matka nemá nárok na dlhšiu materskú (35 týždňov)
Lucida
21.10.09,09:02
Ahojte!

Ak manzelka zije v zahranici a nevieme o nej ci pobera danovy bonus na dieta (Spanielsko). Moze manzel bez tejto informacie poziadat o danovy bonus alebo to treba radsej zastavit? Ako sa da zistit komu sa danovy bonus momentalne vyplaca ak je takato situacia. Manzelia este nie su rozvedeni a nekomunikuju...
Nutricia
21.10.09,10:06
a to dieta žije s kým?
Lucida
21.10.09,14:08
dieta zije s matkou v tom spanielsku..
babi2
21.10.09,14:39
Ahojte!

Ak manzelka zije v zahranici a nevieme o nej ci pobera danovy bonus na dieta (Spanielsko). Moze manzel bez tejto informacie poziadat o danovy bonus alebo to treba radsej zastavit? Ako sa da zistit komu sa danovy bonus momentalne vyplaca ak je takato situacia. Manzelia este nie su rozvedeni a nekomunikuju...
Jednou z podmienok je aj to že dieťa žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. Keďže píšeš že dieťa žije s matkou v zahraničí, je možné že tam má aj trvalý pobyt a potom by tam nárok na DB určite nebol, ak by malo v zahraničí prechodný pobyt, tak potom treba zistiť asi aj ďalšie skutočnosti
Lucida
22.10.09,06:30
Jednou z podmienok je aj to že dieťa žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. Keďže píšeš že dieťa žije s matkou v zahraničí, je možné že tam má aj trvalý pobyt a potom by tam nárok na DB určite nebol, ak by malo v zahraničí prechodný pobyt, tak potom treba zistiť asi aj ďalšie skutočnosti

Nakolko manzelka uvadza ze tam ma ona PRECHODNY pobyt ocakavame ze tam ma prechodny pobyt aj dieta ktore ma so sebou. Uvadza ze pobera rodinne pridavky v nejakej sume cca 357,-€.
Mal by teda manzel nahlasit svojej mzdarke aby mu pre istotu danovy bonus zastavila a tento sa prípadne doplati v rocnom zúctovani dane? bolo by to tak lepsie?
babi2
22.10.09,08:30
Nakolko manzelka uvadza ze tam ma ona PRECHODNY pobyt ocakavame ze tam ma prechodny pobyt aj dieta ktore ma so sebou. Uvadza ze pobera rodinne pridavky v nejakej sume cca 357,-€.
Mal by teda manzel nahlasit svojej mzdarke aby mu pre istotu danovy bonus zastavila a tento sa prípadne doplati v rocnom zúctovani dane? bolo by to tak lepsie?
Podľa mňa ak si matka dieťaťa na Slovensku neuplatňuje DB, čo asi nie nakoľko sa tu nezdržiava a teda asi tu nemá ani príjem, z ktorého by si mohla uplatniť DB, tak potom si môže uplatňiť DB otec dieťaťa, môj názor
Nutricia
22.10.09,09:56
ale ani otec si nemôže uplatnit DB nakolko nežijú v spoločnej domácnosti s dietatom,to že majú trvalý pobyt rovnaký neznamená,že žijú v spoločnej domácnosti.A po druhé v zákone je napísané,že ak sa manželia nedohodnú kto bude poberat DB prednostné právo má matka akedže oni spolu nekomunikujú tak by som určite ten bonus neuplatnovala.
saskia26
22.10.09,10:15
Bude mať nárok na DB aj slobodná mamička, ktorá nežije v spoločnej domácnosti s partnerom? A poberá len rodičovský príspevok. Príjem iný nemá.
Ďakujem.
Nutricia
22.10.09,10:20
Ak nemá potrebný príjem tak asi sotva.Keby mala potrebný príjem tak áno,to že nežije v spoločnej domácnosti s partnerom je vedlajšie,podstatné je aby žila v spoločnej domácnosti s dietatom a ako som písala mala ten príjem.Podat DP je už najmenej.
saskia26
22.10.09,10:26
Ak nemá potrebný príjem tak asi sotva.Keby mala potrebný príjem tak áno,to že nežije v spoločnej domácnosti s partnerom je vedlajšie,podstatné je aby žila v spoločnej domácnosti s dietatom a ako som písala mala ten príjem.Podat DP je už najmenej.

Príjem nemá. Žije s rodičmi a diaľkovo študuje, ale ani to nepomôže k získaniu DB. Ďakujem za odpoveď.
Nutricia
22.10.09,10:38
Ak by študovala na dennom štúdiu a nemá ešte 25 rokov tak jej rodičia si môžu na nu uplatnit DB,ona na svoje dieta ak nemá príjem tak nárok na DB nemá.