Ivetatereza
20.10.09,20:44
Vystavím zál faktúru na službu,ktorá ešte len bude dodaná. Klient službu odmietne. Čo ďalej so zálohovou faktúrou?
137Cs
20.10.09,18:51
Nič. Zálohová faktúra nie je účtovným dokladom v zmysle § 10 ZÚ. Účtovný doklad sa má vystaviť na doloženie skutočností, ktoré nastali (§ 10/2 ZÚ), t.j. na účtovný prípad (§ 2/2 ZÚ). A ten nastane najskôr až po prijatí resp. zaplatení preddavku...
Ivetatereza
20.10.09,19:13
Ďakujem.
ešte nerozumiem jednej veci:
"Ak platiteľ príjme platbu pred dodaním tovaru alebo predtým ako je poskytovanie služby skončené, je povinný vyhotoviť faktúru. Za predpokladu, že v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť aj prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo služby, na ktoré platbu prijal, môže vyhotoviť len 1 faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo služby v príslušnom kalendárnom mesiaci. Poslednou daňovou povinnosťou sa rozumie obvykle daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby, na ktoré bola predtým poskytnutá platba. V prípade, že platba bola prijatá v inom kalendárnom mesiaci ako bol dodaný tovar alebo poskytnutá služba, platiteľ vyhotoví 1 faktúru za prijatú platbu a 1 faktúru za dodanie tovaru alebo poskytnutie služby. V prípade, že platiteľ vyhotovil faktúru na základe prijatej platby vopred, pričom platba bola vo výške 100% dohodnutej ceny za dodanie tovaru alebo služby, nie je povinný vyhotoviť pri dodaní tovaru alebo služby ďalšiu faktúru, ak ide o obdobie toho istého kalendárneho mesiaca."
To znamená, že vystavím záloh. faktúru napr.2.10. a10.10. mi ju uhradia, takže vystavím ostrú faktúru s dátumom dodania 10.10/dátum úhrady/. Služba za túto úhradu bude dodaná napr. 2.11. - zas musím vystaviť ostrú faktúru s dátumom dodania 2.11.?
babi2
24.10.09,04:49
Ďakujem.
ešte nerozumiem jednej veci:
"Ak platiteľ príjme platbu pred dodaním tovaru alebo predtým ako je poskytovanie služby skončené, je povinný vyhotoviť faktúru. Za predpokladu, že v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť aj prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo služby, na ktoré platbu prijal, môže vyhotoviť len 1 faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo služby v príslušnom kalendárnom mesiaci. Poslednou daňovou povinnosťou sa rozumie obvykle daňová povinnosť z dodania tovaru alebo služby, na ktoré bola predtým poskytnutá platba. V prípade, že platba bola prijatá v inom kalendárnom mesiaci ako bol dodaný tovar alebo poskytnutá služba, platiteľ vyhotoví 1 faktúru za prijatú platbu a 1 faktúru za dodanie tovaru alebo poskytnutie služby. V prípade, že platiteľ vyhotovil faktúru na základe prijatej platby vopred, pričom platba bola vo výške 100% dohodnutej ceny za dodanie tovaru alebo služby, nie je povinný vyhotoviť pri dodaní tovaru alebo služby ďalšiu faktúru, ak ide o obdobie toho istého kalendárneho mesiaca."
To znamená, že vystavím záloh. faktúru napr.2.10. a10.10. mi ju uhradia, takže vystavím ostrú faktúru s dátumom dodania 10.10/dátum úhrady/. Služba za túto úhradu bude dodaná napr. 2.11. - zas musím vystaviť ostrú faktúru s dátumom dodania 2.11.?
Áno je to tak, ak prijatie zálohovej platby a dodanie tovaru, alebo služby sa uskutoční v rôznych mesiacoch, tak treba vystaviť najprv faktúru k zálohovej faktúre, na základe ktorej sa odvedie DPH a po dodaní tovaru, alebo služby, faktúru ďalšiu, ktorá slúži pre účely dani z príjmu.
Ivetatereza
26.10.09,15:30
Môžem to teda zhrnuť?

Služba bude poskytnutá 15.11. Klient si žiada fakturu vopred, ja vystavím 15.10.zálohovú FA bez vyčíslenia DPH. 20.10 klient zalohovú FA zaplatí, vystavím Faktúru s dátumom dodania 20.10. a s vyčíslenou DPH, bude v nej info o prijatej platbe a k úhrade 0 eur.
Po dodaní služby, teda 15.11.vystavím faktúru s dátumom dodania 15.11.2009 , kde tak isto uvediem prijatie platby, a faktúra bude : na úhradu 0 eur.
Teda k tej službe bude mať klient zílohovú fa, ostrú na prijatú platbu a ostrú na dodanie služby.
Ak by bola služba dodaná 29.10., vystavím len jednu faktúru tzv. ostrú, s dátumom dodania 29.10 a k úhrade 0 eur. Nebude z toho kliet nejaký zmagorený?
Prosíííííímmmm odpovedzte mi nejaká dobrá duša!!!
Ivetatereza
26.10.09,15:33
Ešte Vás prosím, v akej časti zákona o DPH sa o tom hovorí, prípadne v inom zákone?
ekopo
26.10.09,15:49
žeby napr. § 71 zákona o DPH.....
azla
26.10.09,16:09
Môžem to teda zhrnuť?

Služba bude poskytnutá 15.11. Klient si žiada fakturu vopred, ja vystavím 15.10.zálohovú FA bez vyčíslenia DPH. 20.10 klient zalohovú FA zaplatí, vystavím Faktúru s dátumom dodania 20.10. a s vyčíslenou DPH, bude v nej info o prijatej platbe a k úhrade 0 eur.
Po dodaní služby, teda 15.11.vystavím faktúru s dátumom dodania 15.11.2009 , kde tak isto uvediem prijatie platby, a faktúra bude : na úhradu 0 eur.
Teda k tej službe bude mať klient zílohovú fa, ostrú na prijatú platbu a ostrú na dodanie služby.
Ak by bola služba dodaná 29.10., vystavím len jednu faktúru tzv. ostrú, s dátumom dodania 29.10 a k úhrade 0 eur. Nebude z toho kliet nejaký zmagorený?
Prosíííííímmmm odpovedzte mi nejaká dobrá duša!!!

Je to presne tak, ako si popísala. :)
Ak by klient tomu nerozumel, jeho účtovníčka ho z toho "vyvedie".
Ivetatereza
03.11.09,07:03
Dobrý deň.

Vystavenú zálohovú faktúru zo dňa 11.9. mi neuhradili, služba bola dodaná 30.10. Vystavím ostrú daňovú faktúru s dátumom dodania 30.10.?
Ak zálohovú fa uhradia náhodou v čase, keď už ostrá bude vyrobená ale nebude im doručená, zálohová zostane neuhradená a platbu si priradím k tej ostrej?
M@jka
05.11.09,18:12
Áno. Ja posielam v takom prípade mailom, alebo poštou/ popr. spolu s ostrou FA/info o priradenej úhrade. Napr. "Dňa.... nám bola doručená platba v sume .... pod VS..., uvedenú platbu zaúčtujeme ako úhradu FA č. ...../ostrá FA/.
andreaS
05.11.09,18:27
ja zalohove faktury pouzivam vtedy, ked k plneniu dojde az zaplatenim...

napr. klient si objedna tovar vo vacsej sume, vystavi sa zalohova faktura a tovar sa mu doda po uhrade zalohovej faktury...

alebo si objedna velmi specificky tovar, tak vtedy postupujeme cez zalohu, kym neuhradi, tovar sa mu neobjedna a nedoda...

inak nevidim zmysel v zalohovej fakture k niecomu k coho dodaniu dojde aj ked sa tato fa neuhradi...

vyuzivaju to napr. aj firmy vydavajuce rozne tlacene publikacie... chodi ma takto zalohova na rocne predplatne a ked ju neuhradim, tak mi ziadna publikacia chodit nebude a teda ani tzv. ostru fa mi neposlu...
kaja211
27.09.10,06:42
Chcem sa spýtať ohľadom tej neuhradenej faktúry /zálohovej / .Keď ju vystavím má určité číslo a po nej vystavým ďalšiu zálohovú,ktorá už bude uhradená nebude mi tam figurovať medzi nezaplatenými pohľadávkami?Vymazať ju nemôžem ,lebo po nej som vystavila ďalšiu a tá už bola uhradená,teda má poradové číslo hneď za tou neuhradenou.Dúfam že som to napísala zrozumiteľne./ účtujem v jednoduchom a sme platci DPH/
alicacka
27.09.10,09:35
Skús ju nepeňažnou operáciou - interným dokladom vyhodiť, resp. dobropísať. Inak ti naozaj bude figurovať v pohľadávkach. Ja som mala taký istý problém, ale ja som za tým nemala už ďalšie faktúry, tak som ju jednoducho vyhodila z účtovníctva. AJ tak išlo len o nedaňový doklad.
kaja211
27.09.10,11:48
Skúsim to uvidím či mi to pôjde.
zoška
21.10.10,08:31
Ďakujem za objasnenie problematiky zálohových faktúr:)
a ako začiatočník mám ešte otázku ku zhrnutiu Ivetyterezy:
Služba bude poskytnutá 15.11. Klient si žiada fakturu vopred, ja vystavím 15.10.zálohovú FA bez vyčíslenia DPH. 20.10 klient zalohovú FA zaplatí, vystavím Faktúru s dátumom dodania 20.10. a s vyčíslenou DPH, bude v nej info o prijatej platbe a k úhrade 0 eur.
Po dodaní služby, teda 15.11.vystavím faktúru s dátumom dodania 15.11.2009 , kde tak isto uvediem prijatie platby, a faktúra bude : na úhradu 0 eur.
Teda k tej službe bude mať klient zílohovú fa, ostrú na prijatú platbu a ostrú na dodanie služby.
Ak by bola služba dodaná 29.10., vystavím len jednu faktúru tzv. ostrú, s dátumom dodania 29.10 a k úhrade 0 eur. Nebude z toho kliet nejaký zmagorený?
Takže klient bude mať ostrú Fa na prijatú platbu s prísl. poradovým číslom
a ďalšiu ostrú FA na dodanú službu s ďalším číslom?