jpopo
21.10.09,07:24
Dobry den! Potreboval by som poradit.Sme traja bratia po smrtiotca a mamy sme zdedili byt , ktory sme prepisali na jedneho z bratov, ale ako je pisane v dedicskom konani po predani bytu nas musi vyplatit (1/3 sumy).Co mam robit predal sa byt a moj brat ma ani po 30dnoch nevyplatil, ale dane peniaze ma na ucte.Dakujem
terezamaria
21.10.09,07:14
Dobry den! Potreboval by som poradit.Sme traja bratia po smrtiotca a mamy sme zdedili byt , ktory sme prepisali na jedneho z bratov, ale ako je pisane v dedicskom konani po predani bytu nas musi vyplatit (1/3 sumy).Co mam robit predal sa byt a moj brat ma ani po 30dnoch nevyplatil, ale dane peniaze ma na ucte.Dakujem

Dosť stručne si to napísal. Pýtal si už peniaze od brata? Pokiaľ Ti ich ani tak nedal, pošli mu písomne, že žiadaš vyplatiť 1/3 z peňazí, ktoré získal predajom bytu po rodičoch.Pokiaľ ani na písomnú výzvu nebude reagovať, dáš mu ďaľšiu - tzv. urgenciu výplaty peňazí, potom pokus o zmier, no a pokiaľ Ti stále peniaze nevyplatí, obrátiš sa na súd. Je to kruté voči vlastnému bratovi, ale inak asi peniaze neuvidíš.
Alebo hneď na začiatku mu povedz, že to dávaš na súd a počkaj, či sa náhodou nepreberie a peniaze Ti nedá. Držím Ti palce.
kaco11
21.10.09,07:17
Pockaj. Casova postupnost. Mama zomrela,prebehlo dedicske konanie,kazdy 1/3,prepis na brata,predaj bratovho bytu. Na zaklade coho bol realizovany prepis? Mate kupnopredajnu zmluvu alebo nejaku dohodu? Ak prebehlo dedicske akoto ze je tam napisane vyplatenie ak ste kazdy zdedili tretinu.
Chobot
21.10.09,07:46
Dobry den! Potreboval by som poradit.Sme traja bratia po smrtiotca a mamy sme zdedili byt , ktory sme prepisali na jedneho z bratov, ale ako je pisane v dedicskom konani po predani bytu nas musi vyplatit (1/3 sumy).Co mam robit predal sa byt a moj brat ma ani po 30dnoch nevyplatil, ale dane peniaze ma na ucte.Dakujem

No najprv to urgovať u neho a pýtať sa, prečo to ešte nevyplatil. Ak to nepomôže, tak súdnou cestou...

Ozaj a prečo ste to napísali len na jedného dediča? Je dôveryhodný? Je spoľahlivý? Nemôže vás chcieť okakabátiť?
Lianka
21.10.09,16:08
Sme traja bratia po smrtiotca a mamy sme zdedili byt , ktory sme prepisali na jedneho z bratov, ale ako je pisane v dedicskom konani po predani bytu nas musi vyplatit (1/3 sumy).Co mam robit predal sa byt a moj brat ma ani po 30dnoch nevyplatil, ale dane peniaze ma na ucte.Dakujem

Ano, aj ja tu vidim rozpor. Podla tohto vyzera, ze ste to zdedili vsetci t. j. 3 bratia. Na zaklade nejakeho dokumentu (kupnopredajna zmluva ?) ste sa rozhodli, ze vase podiely prevediete na 1 surodenca a on vas vyplati. Vlastnictvo ste previedli, peniaze nevideli.

Akym sposobom ste previedli podiely na brata? Ak kupnopredajnou zmluvou, peniaze si mozete vymahat. Ak nebodaj darovanim, ake peniaze? :eek:
Chobot
21.10.09,21:40
Ano, aj ja tu vidim rozpor. Podla tohto vyzera, ze ste to zdedili vsetci t. j. 3 bratia. Na zaklade nejakeho dokumentu (kupnopredajna zmluva ?) ste sa rozhodli, ze vase podiely prevediete na 1 surodenca a on vas vyplati. Vlastnictvo ste previedli, peniaze nevideli.

Akym sposobom ste previedli podiely na brata? Ak kupnopredajnou zmluvou, peniaze si mozete vymahat. Ak nebodaj darovanim, ake peniaze? :eek:

Ja si myslím, že sa na dedičskom konaní dohodli, že nehnuteľnosť zdedí len tej jeden súrodenec a že vyplatí ostatných. Takže to je súčasťou dedičského konania / spisu.
Stanislav 1975
21.10.09,22:09
Dedičské konanie je vždy skúška súdržnosti, inteligencie a charakteru-vačšinou sa pri dedičskom konaní rodina a vzťahy v nej rozbijú na cimpr-campr...:mad::mad::mad:
jpopo
22.10.09,05:29
mate pravdu v dedicskom konani je pisane, ze po predaji bytu (co uz nastalo-mam kupnopredajnu zmluvu) nas musi vyplatit. T.j. vyplatit 1/3 z hodnoty bytu
kaco11
22.10.09,07:41
Tak v tom pripade ho vyzvi. Doporucene a ak nie,bohuzial obciansko pravne konanie.
Lianka
22.10.09,07:47
Postupuj podla prispevku c. 1 od terezky, velmi podrobny postup napisala.