kimart
21.10.09,10:44
Účtuje sa zálohová faktúra s DPH, hneď pri vystavení?
Tweety
21.10.09,08:45
Účtuje sa zálohová faktúra s DPH, hneď pri vystavení?
ZF neúčtujeme, účtujeme len jej platbu. A dph z prijatej, alebo poskytnutej platby, samozrejme, ak máme faktúru k nim.
kimart
21.10.09,08:46
Ďakujem za upozornenie, myslela som vystavenie zálohovej fa s DPH alebo bez?
Tweety
21.10.09,08:48
Ďakujem za upozornenie, myslela som vystavenie zálohovej fa s DPH alebo bez?
ZF má obsahovať aj základ aj dph, teda dph je v celkovej výške obsiahnutá.
Tamila
21.10.09,08:48
Daňová povinnosť vzniká až po zaplatení zálohy. Ja vystavujem predfaktúru bez dane a po jej zaplatení vystavím daňový doklad aj s DPH.
kimart
21.10.09,08:59
Robila som to tak ako Tamila, no bola som upozornená, že po novom roku sa vystavuje zálohová fa aj s DPH, je to tak?
Tweety
21.10.09,09:01
Robila som to tak ako Tamila, no bola som upozornená, že po novom roku sa vystavuje zálohová fa aj s DPH, je to tak?
Pozri môj prísp.č.4.
Tamila
21.10.09,09:04
Súhlasím s Tweety, zálohová platba je základ + DPH.
učtovníčka
07.12.09,22:12
Prosím o radu ako postupovať v prípade, že firma stavia byty na predaj. Začala ich predávať prostredníctvom realitky. Prijali prvú zálohu 2500 EUR. Cena bytu bude cca 40 tis EUR. Ako vystaviť faktúru keď byty budú hotové až v budúcom roku v máji. Má niekto skúsenosť s účtovaním takejto firmy. Veľmi by som ocenila každú radu. Ďakujem
babi2
08.12.09,18:05
Prosím o radu ako postupovať v prípade, že firma stavia byty na predaj. Začala ich predávať prostredníctvom realitky. Prijali prvú zálohu 2500 EUR. Cena bytu bude cca 40 tis EUR. Ako vystaviť faktúru keď byty budú hotové až v budúcom roku v máji. Má niekto skúsenosť s účtovaním takejto firmy. Veľmi by som ocenila každú radu. Ďakujem
Skúsenosť s účtovaním takejto firmy nemám, ale môj názor je ten, že aj tu platí nasledovné

Zákon o DPH §19 Daňová povinnosť
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Čiže máš povinnosť do 15 dní od prijatia platby vystaviť daňový doklad k DPH na prijatú sumu. Túto sumu potom odpočítaš od celkovej faktúry v r.2010
zuzanna
14.12.09,09:38
ja sa chcem spýtať my sme poslali zálohu na opravu v sume 1.000 EUR poslali nám zálohovú faktúru na túto platbu môžem si na základe tejto zálohovej faktúry odrátat DPH ked nemám ešte skutočnú faktúru lebo to nie je ešte opravené poradte mi?
Tamila
14.12.09,09:49
Po zaplatení zálohy by ti mali poslať daňový doklad, z ktorého si odpočítaš DPH. Po dokončení práce príde vyúčtovacia fa na zvyšok ceny.
hnedoočka
14.12.09,10:00
Po zaplatení zálohy by ti mali poslať daňový doklad, z ktorého si odpočítaš DPH. Po dokončení práce príde vyúčtovacia fa na zvyšok ceny.

ak bude ostrá faktúra v ten istý mesiac ako zaplatená záloha, tak ti zálohu odpočítajú jednou sumou z konečnej sumy: čiže základ dane + daň = celkom suma za prácu mínus záloha 1000 eur...k úhrade rozdiel.

no ak ti vystavia faktúru až nasledujúci mesiac, na tých 1000 eur ti vystavia daňový základ : základ+ DPH = 1000 eur a v ostrej fa ti všetko odpočítajú od celkovej ceny práce.

čiže nielen vyfakturovať zvyšok ceny.
Tamila
14.12.09,10:08
ak bude ostrá faktúra v ten istý mesiac ako zaplatená záloha, tak ti zálohu odpočítajú jednou sumou z konečnej sumy: čiže základ dane + daň = celkom suma za prácu mínus záloha 1000 eur...k úhrade rozdiel.

no ak ti vystavia faktúru až nasledujúci mesiac, na tých 1000 eur ti vystavia daňový základ : základ+ DPH = 1000 eur a v ostrej fa ti všetko odpočítajú od celkovej ceny práce.

čiže nielen vyfakturovať zvyšok ceny.
Súhlasím, nerozpísala som tak tak podrobne ako ty.
zuzanna
14.12.09,13:10
no to mi je jasne ale oni mi poslali len zalohovu fakturu kde je vycisleny zaklad + dph a napisane na nej moznost odpocitania dph tak som z toho jelen
promont maja
14.12.09,13:40
no to mi je jasne ale oni mi poslali len zalohovu fakturu kde je vycisleny zaklad + dph a napisane na nej moznost odpocitania dph tak som z toho jelen
Zuzanka, pre Teba je dôležité vedieť nasledovné:

Preddavková ( zálohová je vraj čechizmus = nespisovné) faktúra, ktorá je vystavená vopred pred úhradou tohto preddavku, nie je účtovným dokladom, a ani tzv. daňovým dokladom. Je to iba informácia pre teba ... a je dosť obľúbeným nástrojom na rýchlejšiu úhradu... čiže, či je tam uvedená DPH, základ dane bez DPH, či celková čiastka je úplne jedno ... nie je dokladom o ktorom účtuješ ... nakoľko nemáš účtovný prípad.

Ale ak na základe tejto " preddavkovej faktúry" uhradíš tento preddavok, dochádza k tzv. inkasu preddavku a vtedy účtuješ iba o jeho úhrade a zároveň, ak si platcom dane z pridanej hodnoty, tak potom práve v tomto momente dochádza ku vzniku daňovej povinnosti = ide o deň dodania tovaru alebo služby stanovený § 19, ods. 4 Zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty:
"Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z*prijatej platby dňom prijatia platby."


Takže pozri si príspevok č. 13 od hnedoočky a podľa neho postupuj ...
zuzanna
16.12.09,17:07
no po lopate dna 22.11. sa nam pokazil kamion firma zavolala ze nam ho opravi ak posleme zalohu tak ziadny doklad a poslali sme 1000 EUR a za 5 dni nam prisla faktura zalohova na tych 1000Eur vyuctovacia zatial neprisla ??????
Tamila
16.12.09,19:00
Ak bola celková suma opravy 1000 € a oprava už bola ukončená, mali rovno poslať ostrú fa, kde by bola záloha odpočítaná, suma k úhrade nula.
Ak mali ešte niečo robiť v decembri, zálohová fa mala byť v novembri a vyúčtovacia fa by mala byť po ukončení prác a z celkovej sumy odrátaná záloha.
azla
16.12.09,19:29
ja sa chcem spýtať my sme poslali zálohu na opravu v sume 1.000 EUR poslali nám zálohovú faktúru na túto platbu môžem si na základe tejto zálohovej faktúry odrátat DPH ked nemám ešte skutočnú faktúru lebo to nie je ešte opravené poradte mi?

Píšeš, že to nie je ešte opravené, čiže služba nie je ukončená. Po ukončení služny dostaneš vyúčtovaciu faktúru.
Keďže prijali preddavok, mali povinnosť vystaviť faktkúru k prijatému preddavku.
Je to doklad na základe, ktorého dodávateľ odvedie Dph na výstupe a odberateľ si odpočíta Dph na vstupe.

Ak má táto faktúra všetky náležitosti, tak si môžeš na jej základe odpočítať Dph (už len z toho dôvodu, že si im poskytla preddavok).
a_je_to
16.12.09,19:49
no to mi je jasne ale oni mi poslali len zalohovu fakturu kde je vycisleny zaklad + dph a napisane na nej moznost odpocitania dph tak som z toho jelen


no po lopate dna 22.11. sa nam pokazil kamion firma zavolala ze nam ho opravi ak posleme zalohu tak ziadny doklad a poslali sme 1000 EUR a za 5 dni nam prisla faktura zalohova na tych 1000Eur vyuctovacia zatial neprisla ??????

Pokúsim sa to zhrnúť z môjho pohľadu. V týchto terminológiách je dobrý zmätok. Závisí nielen od pragmatických zvyklostí firmy, ale aj od používaného fakturačného softvéru. Robím o.i. v SAPe BO a ten má tri stupne. Prvý je Požiadavka na zálohu, ako výzva na platbu a neúčtuje sa, nie je účtovným dokladom ani u dodavateľa, ani u odberateľa. Druhý je Zálohová faktúra, ktorá nasleduje hneď po platbe, má DPH, aj deň zdaniteľného plnenia. Je už daňovým dokladom, ale účtuje sa z neho iba DPH, oproti 379 u odberateľa, alebo oproti 378 u dodávateľa. Základ dane nie, iba DPH. Tretí stupeň je Faktúra, ktorá obsahuje v prvých dvoch riadkoch plnú fakturáciu a plnú DPH, v ďalších dvoch riadkoch mínusom odpočet zálohy vrátane DPH, piaty riadok je výsledná suma, iba na doplatok k zálohe.
Skrátka, na záver....nič, čo príde pred platbou ako výzva nie je účtovný, ani daňový doklad. Čokoľvek, čo príde po platbe a má IČ DPH, dátum zd. plnenia a DPH aj sumu zálohy je zálohová fa a daňový doklad, ktorý ide do priznania. Konečná fa....to je už hádam jasné, aj základ, aj DPH sa kompenzujú na výsledný doplatok a doúčtovanie.
promont maja
17.12.09,06:45
no po lopate dna 22.11. sa nam pokazil kamion firma zavolala ze nam ho opravi ak posleme zalohu tak ziadny doklad a poslali sme 1000 EUR a za 5 dni nam prisla faktura zalohova na tych 1000Eur vyuctovacia zatial neprisla ??????
Zuzanka, takže pokračujem ( aj keď je to zrejmé z predchádzjúcich príspevkov - hlavne od a_je_to) ...

Príklad:

1. Dňom prijatia, resp. poskytnutia preddavku dochádza ku daňovej povinnosti dane z pridanej hodnoty v súvislosti s dodržaním ustanovenia § 19, ods. 4 Zákona č. 222/2004 o dani z pridanej hodnoty: "Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z*prijatej platby dňom prijatia platby." = máš povinnosť vystaviť faktúru, v tomto prípade sa táto faktúra týka zúčtovania DPH z preddavku, teda preto sme si ju my, účtovníčky, nazvali preddavkovou faktúrou .... a tie " preddavkové faktúry" vystavené pred inkasom preddavku majú ten istý názov, ale v skutočnosti ich nikde k účtovnej evidencii neprikladáme ... takže účtovne neexistujú.

Takže tvoja preddavková faktúra by mala mať dátum dodania totožný s dátumom úhrady preddavku. Keďže si zatiaľ uhradila iba predmetný preddavok a oprava auta nebola uskutočnená a Vami prevzatá, tak Vám tá firma vystavila v súlade s vyššie spomínaným paragrafom preddavkovú faktúru a táto faktúra musí mať všetky náležitosti, t. j. cenu bez dane z pridanej hodnoty, daň z pridanej hodnoty, celkovú cenu s daňou z pridanej hodnoty .. a ostatné.

2. Po dodaní služby ( prevzatí opraveného vozidla) Vám firma pošle tzv. ostrú faktúru, kde budú zúčtované služby ( oprava, spotrebovaný materiál ... atď. = všetko v rámci kalkulácie opravárenskej firmy) kde bude z celkovej ceny bez dane z pridanej hodnoty, dane z pridanej hodnoty a celkovej ceny s daňou z pridanej hodnoty ( t. j. za službu)odrátaná cena bez dane, daň z pridanej hodnoty a celková cena s daňou z pridanej hodnoty z faktúry z bodu 1 tohto príspevku, teda preddavkovej faktúry.
zuzanna
17.12.09,18:22
dakujem uz som to pochopila este raz vdaka tak ja si odpocitam DPH lebo to je už daňový doklad pekny vecer vsetkym
psps
26.12.09,21:47
Chcem sa pripojiť k tejto téme. Účtujete aj cez sviatky? Platíme mesačne za nájom vždy do 20.v mesiaci na nasledujúci mesiac. Faktúry nám chodia všeljak. Tak napr. Mám v programe nahodené zálohové listy, aby som nezabudla platiť. Uhradím 18.1. a faktúra na túto platbu mi príde s dátumami: dátum vyhotovenia faktúry 15.2. dátum dodania 14.2. a dátum splatnosti 28.2. No a teraz sa z toho vysomárte, aký dátum mám brať ako dátum zdaniteľného plnenia? Sme mesačný platcovia. Odpočítam si daň v januári alebo vo februári?

A ešte jedna otázka. Podarilo sa mi tých nájmov zaplatiť za jeden mesiac viac. To zn. že som zaplatila nájom na základe zálohového listu a potom aj na základe faktúry. (na faktúrach nikdy nebola odpočítaná záloha). Takto mi to vychádza, že máme zaplatené nájomné až do apríla 2010. Môžem teraz od nich žiadať faktúry na platby aj keď sa týkajú nasledujúceho roka?
a_je_to
29.12.09,18:07
Dátum zdaniteľného plnenia v Tvojom prípade je :
- 28.2.2009 v zmysle § 19, ods.2, prvá veta, resp. ods. 3 prvá veta, ako deň dodania, resp. posledný deň obdobia, za ktoré sa opakovaný nájom poskytuje. To ak by Tvoja platba bola dlhšie v omeškaní, alebo
- deň inkasovania platby u prenajímateľa v zmysle § 19, ods. 4, ak je platba skôr, ako začiatok mesiaca za ktorý sa platí, čo je Tvoj konkrétny prípad.
Z dní, uvedených na došlých faktúrach to nie je ani jeden a ešte aj dátum dodania je zle. Keďže prenajímateľ si zmluvne nárokoval platbu vopred, tak podľa § 71, ods. 1, druhá veta ZoDPH má povinnosť vyhotoviť zálohovú faktúru, kde dátum prijatia platby je pre neho dňom vzniku daňovej povinnosti v zmysle § 19, ods. 4. Je povinný ju vystaviť tak pre seba, na zaúčtovanie zdaniteľného plnenia, aj pre Teba, ako podklad pre odpočet DPH zo zálohovej platby. Následne by zálohovú platbu, aj DPH zo zálohy mal odrátať v konečnej faktúre. Podľa toho, čo opisuješ sa prenajímateľ pri fakturácii zrejme neriadi zmluvou, keď ešte aj dátum splatnosti uvádza na koniec mesiaca. A zrejme aj daňovú povinnosť účtuje podľa jeho faktúry, nie podľa zákona. Upozorni o na to, že robí zle a žiadaj zosúladiť stav, upraviť buď zmluvu, alebo fakturáciu.
Z toho, čo máš teraz....by si nárok na odpočet mala mať krátko po poukázaní platby, keď prenajímateľovi nabehli peniaze na účet a potvrdil by to zálohovou faktúrou, ako daňovým dokladom. Ale keďže k tomuto dňu nemáš jeho potvrdenie o inkasovaní úhrady, môžeš si odpočet uplatniť v zmysle § 51, ods.1, písm. a, až v príslušnom mesiaci, za ktorý už máš faktúru, teda za február. V tejto situácii sa mi to pre Teba zdá aj výhodnejšie – miesto troch zložitých účtovaní dve jednoduchšie. Tie viaceré platby vopred....najprv až do apríla zastav ďalšie....tie vykonané iba zaúčtuj na 314/221 a v blízkej budúcnosti započítaj na úhradu riadnych faktúr. Ak by poslal na ne zálohové faktúry /mal by !/, tak ich buď ignoruj, máš na to právo...alebo účtovaním 343/379=iba DPH, uplatni v odpočte a pri účtovaní riadnych faktúr nezabudni odrátať, účtovaním 518,343,379,379/379,314,343=celá fakturácia + odpočet zálohy + odrátanie uplatneného odpočtu DPH.
dajana16
28.05.10,10:16
Prosim o radu: Je nutne vystavovat preddavkovu danovu fakturu k vopred prijatej platbe aj ked je dan nulova (plnenie oslobodene od DPH) a nasledne vyuctovaciu fakturu? Dakujem.
dajana16
28.05.10,10:43
Prosim o nazor, surne to potrebujem. Uz som to zistovala, jeden zdroj tvrdi, ze je potrebne, druhy, ze nie, ak je to oslobodene plnenie. Dakujem...
Tweety
28.05.10,10:50
Prosim o nazor, surne to potrebujem. Uz som to zistovala, jeden zdroj tvrdi, ze je potrebne, druhy, ze nie, ak je to oslobodene plnenie. Dakujem...
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby


(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
macula
28.05.10,10:54
Preddavkovú faktúru nemusíš vystavovať, ak ti odberateľ zaplatí, ale na základe platby vystavíš faktúru.
dajana16
28.05.10,11:07
Dakujem za odpovede. Vyzera to tak, ze preddavkova danova faktura sa nemusi vystavit, ale hned vyuctovacia. Vyplyva to aj z § 71 zakona o DPH:
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
promont maja
28.05.10,13:38
Dakujem za odpovede. Vyzera to tak, ze preddavkova danova faktura sa nemusi vystavit, ale hned vyuctovacia. Vyplyva to aj z § 71 zakona o DPH:
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Áno, je to pravda ... ak sa to stihne v rámci tejto 15-dňovej lehoty, tak nie je potrebné vystavovať dva doklady, vtedy ti stačí, keď vystavíš rovno tzv. vyúčtovaciu faktúru.
marjankaj
28.05.10,13:55
Áno, je to pravda ... ak sa to stihne v rámci tejto 15-dňovej lehoty, tak nie je potrebné vystavovať dva doklady, vtedy ti stačí, keď vystavíš rovno tzv. vyúčtovaciu faktúru.

Tomuto celkom nerozumiem.
Znamená to podľa teba, že ak "sa to nestihne", tak musí vystaviť obidva doklady?:eek:

Zákon hovorí, že sa musí vystaviť faktúra do 15 dní. Ak sa to nestihne, tak môžu byť sankcie.
promont maja
31.05.10,07:39
Tomuto celkom nerozumiem.
Znamená to podľa teba, že ak "sa to nestihne", tak musí vystaviť obidva doklady?:eek:

Zákon hovorí, že sa musí vystaviť faktúra do 15 dní. Ak sa to nestihne, tak môžu byť sankcie.

... no dobre nerozumiem, čomu nerozumieš. Je pravda, že 15-dňová lehota akotaká platí a sú za jej nedodržanie sankcie ...

Výber z citátu s príspevku č. 29 od dajany16:

Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

... takže ak túto lehotu 15-dnovú lehotu na vystavenie faktúry nestihneš, tak máš povinnosť vystaviť dva doklady = faktúry, a to jeden k prijatej platbe a druhý ku dodaniu tovaru, resp. služby.

... skús mi to bližšie vysvetliť na nejakom príklade.
marjankaj
31.05.10,07:58
... no dobre nerozumiem, čomu nerozumieš. Je pravda, že 15-dňová lehota akotaká platí a sú za jej nedodržanie sankcie ...

Výber z citátu s príspevku č. 29 od dajany16:

Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

... takže ak túto lehotu 15-dnovú lehotu na vystavenie faktúry nestihneš, tak máš povinnosť vystaviť dva doklady = faktúry, a to jeden k prijatej platbe a druhý ku dodaniu tovaru, resp. služby.

... skús mi to bližšie vysvetliť na nejakom príklade.

No veď to. Ak to nestihnem, tak mám průser.:eek: To že neskôr vystavím dva doklady ma nezachráni.:eek:
evina
31.05.10,08:23
... no dobre nerozumiem, čomu nerozumieš. Je pravda, že 15-dňová lehota akotaká platí a sú za jej nedodržanie sankcie ...

Výber z citátu s príspevku č. 29 od dajany16:

Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

... takže ak túto lehotu 15-dnovú lehotu na vystavenie faktúry nestihneš, tak máš povinnosť vystaviť dva doklady = faktúry, a to jeden k prijatej platbe a druhý ku dodaniu tovaru, resp. služby.

... skús mi to bližšie vysvetliť na nejakom príklade.

Ja by som si dovolila len trocha upresniť - nie vždy pri každej lehote musí byť dodržaných tých 15 dní, ak je to v jednom mesiaci, na to aby sme nazabudli. Ak ja prijmem zálohu na 3krát napríklad 1. 14. 25. na to isté dodanie, tak 15-dňová povinnoť plynie od 25....
promont maja
31.05.10,08:47
Ja by som si dovolila len trocha upresniť - nie vždy pri každej lehote musí byť dodržaných tých 15 dní, ak je to v jednom mesiaci, na to aby sme nazabudli. Ak ja prijmem zálohu na 3krát napríklad 1. 14. 25. na to isté dodanie, tak 15-dňová povinnoť plynie od 25....
Áno, vďaka za doplnenie.

... môj príspevok sa priamo týkal iba rozoberanému problému okolo jednej " zálohovej faktúry", ... ale keďže nie každý ( myslím tým tých, čo to nás môžu čítať) si túto tému celú aj prečítal, tak je tento tvoj príspevok je úplne namieste, ale to dúfam, že už nie som mimotémy.
promont maja
31.05.10,09:23
No veď to. Ak to nestihnem, tak mám průser.:eek: To že neskôr vystavím dva doklady ma nezachráni.:eek:
... a tak tu si ma dostala. Stále neviem, či nechápem, aký je tvoj problém ... máš na to celé iný názor? Zaujímal by ma ... ak je to tak.
Zita5
31.05.10,09:34
Áno, je to pravda ... ak sa to stihne v rámci tejto 15-dňovej lehoty, tak nie je potrebné vystavovať dva doklady, vtedy ti stačí, keď vystavíš rovno tzv. vyúčtovaciu faktúru.

Táto debata v niektorých príspevkoch je nejasná a neprehľadná .

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. To nám je jasné


Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Aj toto je jasné , upresnila to evina


Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

Toto je pre marjankaj - ak zaplatený preddavok a dodanie tovaru alebo služby sa uskutoční v rámci jedného kalendárneho mesiaca , tak môžeme vystaviť jednu faktúru .http://www.porada.sk/1414686-post31.html


Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.


P.S. Ja stále neviem o čo v tejto téme ide .:))) hlavne o čo sa jedná marjankaj .:rolleyes:;):) Ja som promont maju pochopila hneď aj bez podotázok :)
marjankaj
31.05.10,09:38
Áno, je to pravda ... ak sa to stihne v rámci tejto 15-dňovej lehoty, tak nie je potrebné vystavovať dva doklady, vtedy ti stačí, keď vystavíš rovno tzv. vyúčtovaciu faktúru.


... a tak tu si ma dostala. Stále neviem, či nechápem, aký je tvoj problém ... máš na to celé iný názor? Zaujímal by ma ... ak je to tak.

Teda 25.4.2010 mi príde platba. Do 10.5.2010 musím vystaviť faktúru. Ale akosi sa zbadám až 15.5.2010(teda som to nestihol). Teda 15.5.2010 vystavím dve faktúry a bude to OK?
Ja s tým problém nemám. Len som chcel upozorniť na možný výklad toho, čo si uviedla. Teda "ak sa to stihne/ak sa to nestihne".:confused:
Maxinka
31.05.10,09:44
Táto debata v niektorých príspevkoch je nejasná a neprehľadná .

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. To nám je jasné


Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

mimotemyJasné to nie je každému podnikateľovi - neraz ani na výzvy nereaguje aby mi vôbec nejaké FA vyhotovil, len zálohu, zaplatiť a potom zhánať.
promont maja
31.05.10,10:49
Teda 25.4.2010 mi príde platba. Do 10.5.2010 musím vystaviť faktúru. Ale akosi sa zbadám až 15.5.2010(teda som to nestihol). Teda 15.5.2010 vystavím dve faktúry a bude to OK?
Ja s tým problém nemám. Len som chcel upozorniť na možný výklad toho, čo si uviedla. Teda "ak sa to stihne/ak sa to nestihne".:confused:

... v tomto prípade nemôžeš vystaviť obe faktúry v ten istý deň, a to 15. 5. 2010, nakoľko si v prípade prijatej platby v rámci jedného mesiaca nedodržal 15-dňovú lehotu.

Ale už rozumiem ... povedzme, že v prípade prijatej platby ju dodržíš:
1. Vystavíš faktúru k tejto prijatej platby ( platba, resp. preddavok či záloha) zo dňa 25. 4. 2010) a dátum jej vystavenia bude 8. 5. 2010 a dátumom dodania bude 25. 4. 2010 ...
2. Tovar resp. služby dodáš až napr. 11. 5. 2010 ( čo je už 16-ty deň), tak túto je potrebné vystaviť do ďalšej 15-dňovej lehoty od dodania tovaru, resp. služby, u teba je to asi 15. 5. 2010 ( vtedy sa zbadáš ...), ... nehovoriac o tom, že v tomto prípade si aj tak povinný vystaviť dva doklady, nakoľko sa toto všetko deje v rozmedzí dvoch mesiacov.
promont maja
31.05.10,10:55
Táto debata v niektorých príspevkoch je nejasná a neprehľadná .

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. To nám je jasné


Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Aj toto je jasné , upresnila to evina


Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

Toto je pre marjankaj - ak zaplatený preddavok a dodanie tovaru alebo služby sa uskutoční v rámci jedného kalendárneho mesiaca , tak môžeme vystaviť jednu faktúru .http://www.porada.sk/1414686-post31.html


Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.


P.S. Ja stále neviem o čo v tejto téme ide .:))) hlavne o čo sa jedná marjankaj .:rolleyes:;):) Ja som promont maju pochopila hneď aj bez podotázok :)
Problém, ktorý sa tu riešil bol daný ... mám jednu preddavkovú, resp. zálohovú faktúru a neviem, či si ju môžem zaúčtovať, či si môžem z takejto faktúrky odrátať DPH, keď som ešte nič nikomu nezaplatila a ani mi nikto nič nedodal ... a ak ju zaplatím, čo potom ... a ak budem mať dodanú službu, čo ďalej ... .
marjankaj
31.05.10,11:01
... v tomto prípade nemôžeš vystaviť obe faktúry v ten istý deń, a to 15. 5. 2010, nakoľko si v prípade prijatej platby v rámci jedného mesiaca nedodržal 15-dňovú lehotu.

Ale už rozumiem ... povedzme, že v prípade prijatej platby ju dodržíš:
1. Vystavíš faktúru k tejto prijatej platby ( platba, resp. preddavok či záloha) zo dňa 25. 4. 2010) a dátum jej vystavenia bude 8. 5. 2010 a dátumom dodania bude 25. 4. 2010 ...
2. Tovar resp. služby dodáš až napr. 11. 5. 2010 ( čo je už 16-ty deň), tak túto je potrebné vystaviť do ďalšej 15-dňovej lehoty od dodania tovaru, resp. služby, u teba je to asi 15. 5. 2010 ( vtedy sa zbadáš ...), ... nehovoriac o tom, že v tomto prípade si aj tak povinný vystaviť dva doklady, nakoľko sa toto všetko deje v rozmedzí dvoch mesiacov.

Veď ja viem čítať zákon.
Dokonca ani faktúry nemusí vystavovať, ak dodá tovar alebo službu nezdaniteľnej FO(napr. občan nepodnikateľ).
promont maja
31.05.10,11:10
Veď ja viem čítať zákon.
Dokonca ani faktúry nemusí vystavovať, ak dodá tovar alebo službu nezdaniteľnej FO(napr. občan nepodnikateľ).
... tak sorry ... tak si ma mohol opraviť ( nepochopila som totiž, o čo tu ide ...), ak išlo o vyjadrenie ... stihneš/nestihneš ... . Správne podotýkaš, ak hovoríš, že nemám čo stíhať ..., ale že sa mám pohybovať v časovom rozmedzí danej zákonom. Tak áno, súhlas, či?
marjankaj
31.05.10,11:59
... tak sorry ... tak si ma mohol opraviť ( nepochopila som totiž, o čo tu ide ...), ak išlo o vyjadrenie ... stihneš/nestihneš ... . Správne podotýkaš, ak hovoríš, že nemám čo stíhať ..., ale že sa mám pohybovať v časovom rozmedzí danej zákonom. Tak áno, súhlas, či?


Veď ja som to nevytýkal tebe, len som to chcel upresniť, aby to náhodou niekto nepochopil inak.:confused:
Zita5
31.05.10,12:13
Problém, ktorý sa tu riešil bol daný ... mám jednu preddavkovú, resp. zálohovú faktúru a neviem, či si ju môžem zaúčtovať, či si môžem z takejto faktúrky odrátať DPH, keď som ešte nič nikomu nezaplatila a ani mi nikto nič nedodal ... a ak ju zaplatím, čo potom ... a ak budem mať dodanú službu, čo ďalej ... .

Z môjho pohľadu ja osobne by som o tejto preddavkovej faktúre vystavenej s DPH ani neúčtovala. Prečo ? Preto , že nevznikla ešte žiadna daňová povinnosť t.j. neprebehla úhrada, čiže nemôžeme hovoriť ani o prijatej platbe , nebol dodaný tovar alebo služba . Túto faktúru čo budúci odberateľ obdržal považujem za nesprávne vystavenú , jej vystavenie nie je v súlade s § 71 Zákona DPH .
Z uvedeného dôvodu ani mi nevzniká právo pri rešpektovaní zákona o DPH si uplatniť z tejto FA nárok na odpočet DPH .

Ak by to bola preddavková FA od Poradcu , tak ju hodím do koša.
Ak by to bola preddavková FA z firmy , s ktorou sa práve rozbieha obchodný vzťah, tak by som sa s nimi skontaktovala a dohodla by som náležitosti preddavkovej faktúry tak, aby boli na preddavkovej FA uvedené správne - v tomto prípade , aby nebola vyčíslená DPH .Tebou popisovanú faktúru by som ani nezaplatila .
promont maja
31.05.10,12:34
Z môjho pohľadu ja osobne by som o tejto preddavkovej faktúre vystavenej s DPH ani neúčtovala. Prečo ? Preto , že nevznikla ešte žiadna daňová povinnosť t.j. neprebehla úhrada, čiže nemôžeme hovoriť ani o prijatej platbe , nebol dodaný tovar alebo služba . Túto faktúru čo budúci odberateľ obdržal považujem za nesprávne vystavenú , jej vystavenie nie je v súlade s § 71 Zákona DPH .
Z uvedeného dôvodu ani mi nevzniká právo pri rešpektovaní zákona o DPH si uplatniť z tejto FA nárok na odpočet DPH .

Ak by to bola preddavková FA od Poradcu , tak ju hodím do koša.
Ak by to bola preddavková FA z firmy , s ktorou sa práve rozbieha obchodný vzťah, tak by som sa s nimi skontaktovala a dohodla by som náležitosti preddavkovej faktúry tak, aby boli na preddavkovej FA uvedené správne - v tomto prípade , aby nebola vyčíslená DPH .Tebou popisovanú faktúru by som ani nezaplatila .
... no veď, práve toto nebolo zadávateľovi tejto témy jasné ... a myslím si, že už presne vie, ako nato.
Majka
01.06.10,07:52
co v takom pripade ked OF - zal.faktura dan.doklad bola vystavena 20.4. v den prijatej platby.... teraz este chcu vyuctovaciu.... dodanie sluzby bolo 28.4. takze mam vystavit ostru zuctovaciu fakturu ale ja som uz uplatnila dan v zalohovej,teraz mi to Sw hadze aj s dph ale po prijatej platbe k uhrade nula...
Money S3
prosim viete mi nikto poradit ako robit zuctovacie faktury?
babi2
01.06.10,07:57
co v takom pripade ked OF - zal.faktura dan.doklad bola vystavena 20.4. v den prijatej platby.... teraz este chcu vyuctovaciu.... dodanie sluzby bolo 28.4. takze mam vystavit ostru zuctovaciu fakturu ale ja som uz uplatnila dan v zalohovej,teraz mi to Sw hadze aj s dph ale po prijatej platbe k uhrade nula...
Money S3
prosim viete mi nikto poradit ako robit zuctovacie faktury?
Ak platba aj dodanie služby, bolo uskutočnené v jednom mesiaci, stačí vystaviť jednu zúčtovaciu faktúru
Majka
01.06.10,08:02
bibi,jedna sa o skolenie, poslali objednavku na skolenie,
1/ vystavili sme preddavkovu fakturu 8.4 suma vratane dph, oni ju zaplatili 20.4., tuto preddavkovu sme neuctovali
2/ vystavili sme danovy doklad na prijatu zalohu 20.4. s rozpisom dph na prij.platbu,zauctovala som ju 311/324,311/343
3/ 10.5. prislo avizo o skonceni skolenia s datumom 28.4. a chcu vyuctovaciu fakturu....

este doplnim,robim tu vyuctovaciu, priradim dan.doklad zalohovu platbu, ale rozpisuje mi to znovu aj dph bez toho sa to neda vystavit ale ja uz druhy krat dph nemozem uctovat bola zuctovana pri dan.doklade k prijatej platbe.
babi2
01.06.10,08:06
bibi,jedna sa o skolenie, poslali objednavku na skolenie,
1/ vystavili sme preddavkovu fakturu 8.4 suma vratane dph, oni ju zaplatili 20.4., tuto preddavkovu sme neuctovali
2/ vystavili sme danovy doklad na prijatu zalohu 20.4. s rozpisom dph na prij.platbu,zauctovala som ju 314/321,343/321
3/ 10.5. prislo avizo o skonceni skolenia s datumom 28.4. a chcu vyuctovaciu fakturu....
Ja by som vyúčtovaciu fa účtovala 5...,343.../321
a následne 321/314 Teraz som si uvedomila, že čo to tu píšeme, veď otázka znela na prijatú platbu, či nie?
Teda účtovanie: 221/324 a vyúčtovacia faktúra 311/6...,343, 324/311
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
evina
01.06.10,08:21
bibi,jedna sa o skolenie, poslali objednavku na skolenie,
1/ vystavili sme preddavkovu fakturu 8.4 suma vratane dph, oni ju zaplatili 20.4., tuto preddavkovu sme neuctovali
2/ vystavili sme danovy doklad na prijatu zalohu 20.4. s rozpisom dph na prij.platbu,zauctovala som ju 314/321,343/321
3/ 10.5. prislo avizo o skonceni skolenia s datumom 28.4. a chcu vyuctovaciu fakturu....

este doplnim,robim tu vyuctovaciu, priradim dan.doklad zalohovu platbu, ale rozpisuje mi to znovu aj dph bez toho sa to neda vystavit ale ja uz druhy krat dph nemozem uctovat bola zuctovana pri dan.doklade k prijatej platbe.

Bod 2 nie je dobre účtovaný. Ide o doklad pre účely odpočtu DPH ale z hšadiska účtovného ide stále o zálohu, takže nie účet 321. Používajú sa pri účtovaní a preúčtovaní analytiky účtu 314.
Ak vystavíte konečnú vyúčtovaciu faktúru - tá ide cez 321 a na nej sa urobí odpočet DPH, t.j. uplatnená DPH mínusom.Tým sa dostane z účtu 343.

Pre budúcnosť: Zbytočne ste si skomplikovali situáciu - prijatá platba aj realizácia školenia je v jednom mesiaci, tak bod 2 ste mohli preskočiť a vystaviť len vyúčtovaciu faktúru s DP 28.4.
Majka
01.06.10,08:24
teda v tom bode c. 2/ som nemala uctovat o dph az vo vyuctovacej v bode 3 ?
Majka
01.06.10,08:26
evina,ospravedlnujem sa,velmi moc vidim ze aj vas som domotala trochu s tym uctovanim.... jedna sa o vystavenu fakturu cize odberatelsku a prijatu platbu cize 324
babi2
01.06.10,08:27
Bod 2 nie je dobre účtovaný. Ide o doklad pre účely odpočtu DPH ale z hšadiska účtovného ide stále o zálohu, takže nie účet 321. Používajú sa pri účtovaní a preúčtovaní analytiky účtu 314.
Ak vystavíte konečnú vyúčtovaciu faktúru - tá ide cez 321 a na nej sa urobí odpočet DPH, t.j. uplatnená DPH mínusom.Tým sa dostane z účtu 343.

Pre budúcnosť: Zbytočne ste si skomplikovali situáciu - prijatá platba aj realizácia školenia je v jednom mesiaci, tak bod 2 ste mohli preskočiť a vystaviť len vyúčtovaciu faktúru s DP 28.4.
evina, vidím že si sa tiež nechala stiahnuť, ide o prijatú platbu a vystavenú faktúru, čiže účtovanie prijatá záloha = 324 a vystavená faktúra = 311.
Majka
01.06.10,08:27
Bod 2 nie je dobre účtovaný. Ide o doklad pre účely odpočtu DPH ale z hšadiska účtovného ide stále o zálohu, takže nie účet 321. Používajú sa pri účtovaní a preúčtovaní analytiky účtu 314.
Ak vystavíte konečnú vyúčtovaciu faktúru - tá ide cez 321 a na nej sa urobí odpočet DPH, t.j. uplatnená DPH mínusom.Tým sa dostane z účtu 343.

Pre budúcnosť: Zbytočne ste si skomplikovali situáciu - prijatá platba aj realizácia školenia je v jednom mesiaci, tak bod 2 ste mohli preskočiť a vystaviť len vyúčtovaciu faktúru s DP 28.4.



ked skolenie zacinalo,nebolo a nikdy nie je zrejme kedy sa skonci vacsinou to byva 3 az 6 tyzdnov takze predpoklad bol skoncenie nasledujuci mesiac....
evina
01.06.10,08:29
teda v tom bode c. 2/ som nemala uctovat o dph az vo vyuctovacej v bode 3 ?

O DPH áno 314.XX/343
Ale principiálne, keďže sa jedná o ten istý mesiac stačilo len jednu faktúru.
Na tej konečnej potom bude napr.
311/602
311/343
-324.XX/343
a odpočet ntto časti podľa analytiky 324
evina
01.06.10,08:30
evina, vidím že si sa tiež nechala stiahnuť, ide o prijatú platbu a vystavenú faktúru, čiže účtovanie prijatá záloha = 324 a vystavená faktúra = 311.

:D o.k. ale princíp rovnaký ?:)
Majka
01.06.10,08:55
dakujem ste velmi zlate, idem to dobojovat prajem pekny den
Najka
12.07.10,12:22
Ahojte, dostali sme faktúru s dátumom dodania aj vystavenia 01.04. Text je uvedený ako "zálohová faktúra na materiál" bez DPH 500, DPH 95,-, spolu 595. Zaplatili sme to ako zálohu 09.04., no DPH sme si neuplatnili. Teraz nám prišla faktúra s dátumom 17.06 a je na nej dodávka materiálu 2500 bez DPH, mínus záloha 500, k úhrade 2000 + DPH380. Ako si mám teraz uplatniť to DPH zo zálohy, keď na tejto faktúre je odpočítané a ja som si ho vôbec neuplatnila.
Tweety
12.07.10,12:28
Ahojte, dostali sme faktúru s dátumom dodania aj vystavenia 01.04. Text je uvedený ako "zálohová faktúra na materiál" bez DPH 500, DPH 95,-, spolu 595. Zaplatili sme to ako zálohu 09.04., no DPH sme si neuplatnili. Teraz nám prišla faktúra s dátumom 17.06 a je na nej dodávka materiálu 2500 bez DPH, mínus záloha 500, k úhrade 2000 + DPH380. Ako si mám teraz uplatniť to DPH zo zálohy, keď na tejto faktúre je odpočítané a ja som si ho vôbec neuplatnila.
Faktúra je nesprávne vyhotovená. Vrátila by som ju. Kedže ste na dodávku platili zálohu, mali ste v apríli dostať doklad k prijatému preddavku, z ktorého by ste si uplatnili odpočet dph, potom mala byť správne faktúra za celú dodávku s dph a s odpočtom už zaplatenej zálohy vrátane dph.
Najka
12.07.10,12:30
Ak by mi tú faktúru na zálohu vystavili, môžem si ju uplatniť za jún?
Tweety
12.07.10,12:33
Ak by mi tú faktúru na zálohu vystavili, môžem si ju uplatniť za jún?
Áno.
MartinaZC
23.08.10,07:00
Prosím Vás poraďte mi, či "musím" evidovať fo faktúrach aj zálohovú faktúru alebo si zaúčtujem iba jej úhradu a keď príde riadny daň. doklad - faktúra, tak si môžem zálohovú pripojiť ku nej a úhradu už neúčtujem, len si zohladním DPH v daň. priznaní.
Jedná sa o jednoduché účtovníctvo. Ďakujem za radu.
Tweety
23.08.10,07:46
Prosím Vás poraďte mi, či "musím" evidovať fo faktúrach aj zálohovú faktúru alebo si zaúčtujem iba jej úhradu a keď príde riadny daň. doklad - faktúra, tak si môžem zálohovú pripojiť ku nej a úhradu už neúčtujem, len si zohladním DPH v daň. priznaní.
Jedná sa o jednoduché účtovníctvo. Ďakujem za radu.
Nie, nemusíš ju evidovať.
oriesok
04.10.10,13:24
Prosím, poradíte mi? Vystavila som preddavkovú faktúru 24.9. na dodanie služieb v sume celkom 4500€. Uhradená nám bola čiastka 2000€. Na túto prijatú platbu (2000) vystavujem ostrú faktúru,so vznikom daň.povinn.24.9. Služby boli dodané 01.10. v sume 3200 bez DPH + 608 DPH=3808€ celkom.Vystavím vyučtovaciu faktúru, kde bude odpočítaná úhrada vopred (2000) a čiastka na doučtovanie. Neviem čo s tým v pohľadávkach, keď v preddavkovej faktúre mi svieti suma na doučtovanie.
Zhrniem v bodoch: vyst. predd.fa 4500,uhradená 2000,
1.Fa na 2000 € ( 24.9.)
2.Fa na 3808-2000=1808
JÚ-ALFA
oriesok
05.10.10,07:33
Prosím pekne..
branislavh
05.10.10,07:57
Dobrý deň. Poradíte mi? Vystavil som zálohovú faktúru a zrovna ju zaúčtovávam do zoznamu príjmov. Uplatňujem si paušálne výdavky. Mám prijatú zálohu zaevidovať do príjmov alebo nie?:confused:
oriesok
05.10.10,09:56
Prosím, poradíte mi? Vystavila som preddavkovú faktúru 24.9. na dodanie služieb v sume celkom 4500€. Uhradená nám bola čiastka 2000€. Na túto prijatú platbu (2000) vystavujem ostrú faktúru,so vznikom daň.povinn.24.9. Služby boli dodané 01.10. v sume 3200 bez DPH + 608 DPH=3808€ celkom.Vystavím vyučtovaciu faktúru, kde bude odpočítaná úhrada vopred (2000) a čiastka na doučtovanie. Neviem čo s tým v pohľadávkach, keď v preddavkovej faktúre mi svieti suma na doučtovanie.
Zhrniem v bodoch: vyst. predd.fa 4500,uhradená 2000,
1.Fa na 2000 € ( 24.9.)
2.Fa na 3808-2000=1808
JÚ-ALFA
Prosím skúsených poraďákov, podeľte sa so skúsenosťami.To, čo sa niekomu zdá banálne, niekomu robí vrásky na čele.Ďakujem.
Zita5
05.10.10,10:23
Prosím, poradíte mi? Vystavila som preddavkovú faktúru 24.9. na dodanie služieb v sume celkom 4500€. Uhradená nám bola čiastka 2000€. Na túto prijatú platbu (2000) vystavujem ostrú faktúru,so vznikom daň.povinn.24.9. Služby boli dodané 01.10. v sume 3200 bez DPH + 608 DPH=3808€ celkom.Vystavím vyučtovaciu faktúru, kde bude odpočítaná úhrada vopred (2000) a čiastka na doučtovanie. Neviem čo s tým v pohľadávkach, keď v preddavkovej faktúre mi svieti suma na doučtovanie.
Zhrniem v bodoch: vyst. predd.fa 4500,uhradená 2000,
1.Fa na 2000 € ( 24.9.)
2.Fa na 3808-2000=1808
JÚ-ALFA

V pohľadávkach to môžete upraviť jedine ručne - 2500 euro a dôvod uviesť do poznámky , nakoľko v skutočnosti preddavok vo výške 2500 uhradený ani nebol .
oriesok
05.10.10,11:18
Zita5 prosím Vás,to znamená, že v pohľadávkach v preddavkovej faktúre ručne zapíšem (akoby) úhradu 2500 s poznámkou neuhradené? Som to skúsila a pohľadávka sa tvári ako vysporiadaná.Dobre som pochopila? Už som rozmýšľala, že vystavím-vymením predd.fa na sumu 2000 akú aj uhradili.Čo Vy na to?
Zita5
05.10.10,11:32
Zita5 prosím Vás,to znamená, že v pohľadávkach v preddavkovej faktúre ručne zapíšem (akoby) úhradu 2500 s poznámkou neuhradené? Som to skúsila a pohľadávka sa tvári ako vysporiadaná.Dobre som pochopila? Už som rozmýšľala, že vystavím-vymením predd.fa na sumu 2000 akú aj uhradili.Čo Vy na to?

Tak som to myslela , ako ste spravili (ako storno zápis ). Ak by ste vystavili preddavkovú FA , tak to by ste museli vopred dohodnúť z odberateľom-objednávateľom , že také niečo chcete spraviť . je aj to možné .Ale potom ponechať číslo preddavkovej FA , aby to sedelo s variabilným symbolom pri úhrade .
Ale opraviť FA bez vedomia druhej strany si myslím, že by nebolo správne .
oriesok
05.10.10,11:51
Ďakujem, to mi je jasné, že ponechať číslo a zároveň sa dohodnúť s druhou stranou-odberat.Len som si chcela uistiť, či aj táto možnosť prichádza do úvahy.Zitka ďakujem veľmi, veľmi pekne.
kornelia2
07.10.10,07:55
Otazka:
Stroj pride v maji 2011, ale teraz sa zaplati zaloha20% - stym ze v roku 2011 by chcel tu zalohu spat a ze sa zaplati celkova suma 100%???
Podla Vas je to mozne?A ked vystavym zalohovu fakturu na 20%nemusim DPH odviest???
kornelia2
07.10.10,08:36
zo zalohy treba DPH odviest v roku 2010 ale ked vystavim dobropis v roku 2011 ako sa to zauctuje
pride zaloha 221/324,343 ROK 2010 20%zaloha.
100%zaloha 221/324 ROK 2011,
324/ 311, 311 /604,343
Dobropis na zalohu 20% z roku 2010 , 324/221 ale ta suma bude nizsia o DPH???
kornelia2
07.10.10,08:45
324,343(vstup)/221 ????