lacasa
21.10.09,10:48
Dobry den prajem,
Chcela by som si dat Vami poradit, pretoze si neviem dat rady.
V roku 2005 (ako 18-rocna) som sa dopocula o moznosti kupenia druzstevneho bytu za pomerne lacno. Predaj mi mala sprostredkovat jedna znama, ktora sa tym zaoberala. Takze na zaciatok si odo mna vypytala 60tis. a behom troch rokoch dalsich 110tis. Povedala mi, ze to je na zaplatenie nedoplatkov, ktore boli zapricinene neplaticmi. Tiez mi povedala, ze akonahle sa pre nich najde nahradne ubytovnie, pretoze podla zakona ich byt druzstvo nemoze vyhodit na ulicu, sa mozem do bytu nastahovat ja.
Presviedcala ma, ze dostanem okamzite LV po odstahovani tychto neplaticov.
Ja uz cakam 4ty rok a stale si najde nejaku vyhovorku s ktorou ma odbije. Najprv , ze si pytali odstupne ( no ale niesom si ista, ze na to maju narok) , potom , ze socialne byty sa este nedostavali a pod.
Lenze problem je v tom, ze ja som vobec nebola informovana o tom, ako postupovat pri takejto situaci.
Chcela by som sa spytat, ci som uz davno nemala mat Dohodu o prevode cl.prav a povinnosti, byt zapisana na SBD, alebo podobne. Nachadzam sa v zahranici a nikto z mojich blizkych mi poradit nevie.
Dufam, ze som to napisala zrozumitelne, prosim poradte mi.
Zuzana K.
Stanislav 1975
21.10.09,08:54
Dobry den prajem,
Chcela by som si dat Vami poradit, pretoze si neviem dat rady.
V roku 2005 (ako 18-rocna) som sa dopocula o moznosti kupenia druzstevneho bytu za pomerne lacno. Predaj mi mala sprostredkovat jedna znama, ktora sa tym zaoberala. Takze na zaciatok si odo mna vypytala 60tis. a behom troch rokoch dalsich 110tis. Povedala mi, ze to je na zaplatenie nedoplatkov, ktore boli zapricinene neplaticmi. Tiez mi povedala, ze akonahle sa pre nich najde nahradne ubytovnie, pretoze podla zakona ich byt druzstvo nemoze vyhodit na ulicu, sa mozem do bytu nastahovat ja.
Presviedcala ma, ze dostanem okamzite LV po odstahovani tychto neplaticov.
Ja uz cakam 4ty rok a stale si najde nejaku vyhovorku s ktorou ma odbije. Najprv , ze si pytali odstupne ( no ale niesom si ista, ze na to maju narok) , potom , ze socialne byty sa este nedostavali a pod.
Lenze problem je v tom, ze ja som vobec nebola informovana o tom, ako postupovat pri takejto situaci.
Chcela by som sa spytat, ci som uz davno nemala mat Dohodu o prevode cl.prav a povinnosti, byt zapisana na SBD, alebo podobne. Nachadzam sa v zahranici a nikto z mojich blizkych mi poradit nevie.
Dufam, ze som to napisala zrozumitelne, prosim poradte mi.
Zuzana K.
Tá tvoja známa,ťa jednoznačne vodí za nos...:mee:,čakáš 4 roky a vyzerá to že ešte veľmi dlho budeš ešte čakať-predpokladám,že ani nemáš doklad,že si jej tie peniaze na"vyrovnanie nedoplatkov" dala...
lacasa
21.10.09,09:21
Doklad mam, vsetko je spisane...len neviem ako mam teraz pokracovat. ci to dat na sud, alebo ako.
Stanislav 1975
21.10.09,09:30
Doklad mam, vsetko je spisane...len neviem ako mam teraz pokracovat. ci to dat na sud, alebo ako.

ano natahuje ta ta znama,nieje mozne aby sa za 4 roky niekto nevystahoval z bytu.treba tu znamu doporucenym listom vyzvat aby peniazky vratila a ked nevrati,tak uz zostava jedine sudna cesta.
IVEB
21.10.09,09:54
Tiez mi povedala, ze akonahle sa pre nich najde nahradne ubytovnie, pretoze podla zakona ich byt druzstvo nemoze vyhodit na ulicu, sa mozem do bytu nastahovat ja.
Presviedcala ma, ze dostanem okamzite LV po odstahovani tychto neplaticov.


Veľmi sa Ti divím , že v dnešnej dobe sa necháš nachytať na takéto praktiky ľudí. Ak by aj družstvo poskytlo menovanej náhradné ubytovanie , kde máš záruku , že ten byt bude prevedený na Teba? Alebo zle chápem , a máš uzavretú zmluvu o prevode členských a nájomných práv a povinností resp zmluvu o budúcej zmluve? A o akom liste vlastníctva hovoríš , keď sa jedná o družstevný byt? A čo vlastne máš spísané , len to že si tie peniaze niekomu dala ?
lacasa
21.10.09,12:08
Nemam uzavretu ziadnu zmluvu, dobre som sa nechala nachytat.
Prave som jej volala a povedala mi, ze vdecembri sa maju stahovat a potom sa pojde na bytove a tam sa vsetko prevedie.
Viem, ze jedna znama sa tiez chcela takto dostat k bytu a prave cez tuto zenu a jej peniaze v plnej hodnote vratila, pretoze sa jej nechcelo cakat, kym sa neplaticom nenajde nahradne ubytovanie.
Chcela som vediet, ci je to zakonom dane, ze neplatici maju narok na nahradne ubytovanie(socialne byty) a ci je pravda, ze na ten byt nemozem ist ani len pozriet.
dakujem vsetkym, co mi odpisali
misoft
21.10.09,15:51
lacasa
nie som v tomto odborník, ale sedliacky rozum mi vraví jedno - nechala si sa nachytať.
Družstevný byt je majetkom bytového družstva, pokiaľ nájomník tohto bytu nepožiada o prevod vlastníckych práv podľa zákona. Ak sú v tomto byte neplatiči, budú vysťahovaní (možno do bytu menšieho štandardu alebo nejakého sociálneho bytu), ale byt je stále majetkom tohto družstva. Politikou bytových družstiev je odpredávať byty členom družstva. Pripomínam, že člen družstva nemusí byť zákonite aj nájomníkom! V takomto prípade, ak by požiadal člen družstva, ktorý nie je nájomníkom, o odkúpenie tohto bytu, tak mu bude vyhovené skôr, ako tebe, resp. tvojej sprostredkovateľke.
Sú dve možnosti:
1) požiadaj "sprostredkovateľku" o navrátenie finančných prostriedkov aj s úrokmi (prakticky si jej ich požičala) a obzeraj sa po inej alternatíve;
2) staň sa členom družstva, prinúť "sprostredkovateľku" vrátiť finančné prostriedky a požiadaj (písomne) družstvo o prevod tohto bytu do osobného vlastníctva.

Pre zaujímavosť uvediem, že aj moji rodičia si odkupovali družstevný byt ako členovia BD a nájomníci a ja, ako ich syn som mal tiež členský podiel v BD, i keď som s nimi nebýval. Po odkúpení bytu sa stal ich majetkom, ja som potom zrušil členstvo a členský vklad sa vracal.
kaco11
21.10.09,17:19
Mimochodom ak si dala peniaze na vyplatenie ich podlznosti a "znama" bola tak skvela ze ich zaplatila tak uz nie su neplatici a nie je dovod na vystahovanie:) pardon,neodpustila som si. Chod za nou a dostan od nej tie prachy.
Mária27
21.10.09,18:24
Družstevný byt sa nepredáva, ale sa prevádzajú členské práva a povinnosti spojené s nájmom družstevného bytu a nadobúdateľ sa stáva členom družstva. Prevod nepodlieha súhlasu družstva. Akonáhle je prevod právoplatne urobený, družstvo musí s novým členom uzatvoriť nájomnú zmluvu. Podnájomník (niekto iný ako člen-nájomca) môže bývať v družstevnom byte len so súhlasom družstva ako vlastníka. Družstvo sa teda nestará o náhradný byt, o ten sa musia postarať sami, (lebo s tým vedomím, že tam nebudú bývať, sa členské práva prevádzajú).

Ak ten byt chceš, musíš prísť podpísať nájomnú zmluvu. Zároveň hneď požiadaj o prevod bytu do vlastníctva. Nájomníkom môžeš zohnať nejaký nájomný byt, je ich voľných dosť. Že sú drahé nájmy, s tým musia počítať, inak nech neprevádzajú členstvo, zaplatia si jednorazovo dlhy – alebo ich družstvo vysťahuje ako neplatičov.
Ak ich nedostaneš z bytu, musí ti dať družstvo súhlas na ich podnájom. Ak by si to zatajila, môže ti družstvo nájom družstevného bytu zrušiť. Najlepšie by bolo, keby ti družstvo hneď urobilo prevod do vlastníctva – už sa ich veľa nerobí a nečaká sa roky.
Mimochodom, po oznámení družstvu, že ste previedli členské práva, zároveň prevediete aj povinnosti k bytu. Môžeš si to všetko vybaviť aj bez sprostredkovateľky - aj zaplatenie dlhu.

§ 230 obchodného zákonníka
Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.
lacasa
22.10.09,06:23
Takze ak som dobre pochopila:
1. Musim nechat previest clenske prava a povinnosti, tym sa stanem CLENOM DRUZSTVA

2. Musim uzatvorit s Druzstvom NAJOMNU ZMLUVU

3. Musim poziadat o PREVOD BYTU DO VLASTNICTVA

Dakujem vsetkym, aj tym viac cynickym, mate vsak pravdu, nechala som sa nachytat, lenze este nic nieje stratene.
Dakujem
anitram
22.10.09,08:06
mimotemynebrala by som to tak tragicky, ja ked som mala 18 rokov tiez som nemala sajnu o veciach a keby som vtedy bola tak "vychovana zivotom" ako som teraz (a poznala vtedy poradu ;)), tak vela veci by som spravila inac. Ak ti vrati aspon tie peniaze co si jej dala, tak si stale dopadla lepsie ako ja, tak drzim palce
lacasa
22.10.09,08:26
Anitram
Mozem sa spytat, co sa stalo? Prisla si nebodaj o byt?