Dan1
21.10.09,12:00
Chcem Vás požiadať o radu, nakoľko začínam s DPH a sme Q platci DPH a neviem si rady, ako správne uplatniť odpočet. Jedná sa o faktúru dodav. od mobil. operátora, kt. je vystavená na služby za obdobie od 24.9. - 23.10.09. Dátum dodanie 27.09. Je správne, keď si uplatním odpočet na celú faktúru v 9/09, alebo je ju treba rozložiť na mesiac 9 a 10/09 - časovo rozlíšiť a podľa toho uplatniť odpočet ? Ďakujem za radu
Mária.K.
21.10.09,12:16
Chcem Vás požiadať o radu, nakoľko začínam s DPH a sme Q platci DPH a neviem si rady, ako správne uplatniť odpočet. Jedná sa o faktúru dodav. od mobil. operátora, kt. je vystavená na služby za obdobie od 24.9. - 23.10.09. Dátum dodanie 27.09. Je správne, keď si uplatním odpočet na celú faktúru v 9/09, alebo je ju treba rozložiť na mesiac 9 a 10/09 - časovo rozlíšiť a podľa toho uplatniť odpočet ? Ďakujem za radu
Celú DPH z faktúry uplatňuješ naraz (časovo nerozlišuje). Odpočet môžeš uplatniť v 3Q. 2009 alebo 4.Q 2009.
Dan1
21.10.09,12:24
Dakujem za pomoc, ale ešte by som sa chcela opýtať, čo v prípade zase odpočtu DPH, keď dátum vystavenia dod. faktúry je 28.9.09, ale uhradená až 2.10.09 ? Tiež je podstatný dátum vystavenia ( ak sa zhoduje s dátumom dodania) a nie dátum kedy som faktúru zaplatila ?
ZuzanaA
21.10.09,12:33
Dakujem za pomoc, ale ešte by som sa chcela opýtať, čo v prípade zase odpočtu DPH, keď dátum vystavenia dod. faktúry je 28.9.09, ale uhradená až 2.10.09 ? Tiež je podstatný dátum vystavenia ( ak sa zhoduje s dátumom dodania) a nie dátum kedy som faktúru zaplatila ?

Dátum zaplatenia nie je pre nárokovanie odpočtu DPH podstatný. Podstatný je dátum dodania.
Zoltán Kovács
21.10.09,12:34
Dakujem za pomoc, ale ešte by som sa chcela opýtať, čo v prípade zase odpočtu DPH, keď dátum vystavenia dod. faktúry je 28.9.09, ale uhradená až 2.10.09 ? Tiež je podstatný dátum vystavenia ( ak sa zhoduje s dátumom dodania) a nie dátum kedy som faktúru zaplatila ?
Dátum úhrady nehrá úlohu pri uplatnení. To bolo asi pred 6-7 roky dôležité (ale túto podmieku našťastie vypustili zo zákona).
Dan1
21.10.09,12:39
Ďakujem Vám všetkým za pomoc a potešili ste ma, že dátum úhrady nehrá rolu pri uplt. DPH, nakoľko pre začiatok je to aj takto zložité.
lenkam68
21.10.09,12:41
DPH si môžeš uplatniť celú najskôr v 9/2009, alebo v hociktorom mesiaci do konca kalendárneho roka. Pozri § 51 odst. 2