RUMAK
21.10.09,12:15
Dobry den,

chcel by som sa spytat ako by som mal spravne postupovat v situacii, ked chcem od starej mamy ziskat jej cast rodinneho domu.
1/2 nehnutelnosti je otcova, ktory je ochotny ju na mna prepisat. jeho syn z prveho manzelstva je nebohy, takze som myslim jediny dedic. 2. polovica domu je babkina, ktora je taktiez ochotna tuto svoju polovicu na mna prepisat. Tu je vsak problem s dalsimi dvoma dedicmy (deti neboheho otcovho brata)
Mal by som postupovat formou kupnej zmluvy? Cize babkinu polovicu od nej jednoducho odkupit? Je potrebne dohodnutu sumu uhradit pred notarom, a od coho sa tato suma odvija? Babka peniaze odo mna nechce, ale ide mi o to aby tuto zmluvu po babkinej smrti nemohli napadnut a nemal som dalsie zbytocne problemy. Budem vam velmi vdacny za akekolvek rady. Dakujem
kaco11
21.10.09,12:26
nebudeme sa baviť o otcovi. Pokiaľ je babička svojprávna, plne pri vedomí tak môže podpísať akýkoľvek právny dokument. Ústava SR jej zaručuje možnosť nakladať so svojím majetkom akokoľvek uzná za vhodné. Je to jej a môže to trebárs aj zbúrať a dedičia si môžu ísť pískať. Ale keď už sme pri tom osobne by som to riešila tak, že by som si sadla aj s budúcimi ostatnými dedičmi plus babka a otec. Jednoducho by som to všetkým vysvetlila a keď už chceš byť férový voči nim tak by som im vyplatila nejaké peniaze. Pokiaľ ich babka nechce. A suma na zmluve je dohoda medzi vami dvoma. Či to bude 1 euro, 1000 eur alebo 1000 000 eur je jedno. Bolo by však lepšie aby to bola reálnejšia hodnota domu, aby to nebolo také okaté pokiaľ sa obávaš neskorších komplikácií. Aj keby bola zmluva právne nenapadnuteľná bilo by to trošku do očí to 1 euro.
RUMAK
21.10.09,13:51
Dakujem za odpoved. Takze sa spytam polopatisticky. Je mozne, ze mi babka dom preda, povedzme za sumu 5000 Eur. U notara spiseme zmluvu, urobi sa vklad do katastra a v buducnosti (po babkinej smrti) tato zmluva nebude nijak napadnutelna? Nebude treba napriklad dokazovat kde sa podelo tych 5000 Eur. Nebudu sa pytat ci som ich vobec vyplatil a pod? Este raz dakujem
doktor01
21.10.09,14:53
Právne napadnúť sa dá aj kupna zmluva ale aj darovacia zmluva pokiaľ nesplňa zákonom stanovené podmienky. Doporučujem spisať zmluvu u notára (formou notárskej zápisnice). Osobne doporučujem darovaciu zmluvu.
kaco11
21.10.09,17:09
Teraz sa spytam ja,preco darovaciu? Preco nie jasnu a zrozumitelnu kupno-predajnu? V com je "zranitelnejsia"
Chobot
21.10.09,22:03
Teraz sa spytam ja,preco darovaciu? Preco nie jasnu a zrozumitelnu kupno-predajnu? V com je "zranitelnejsia"

Nie je zraniteľnejšia, ale pokiaľ ide o darovanie, tak treba urobiť darovaciu zmluvu, pokiaľ o predaj, tak kúpno-predajnú. Ale darovanie zastierať fiktívnym predajom je obchádzanie zákona.

Oni chcú akože predať za 5000 EUR, ale žiadna platba neprebehne...
sarasara
21.10.09,23:41
Ak babkinu časť rodinného domu odkúpiš, cenu nemusíš vyplácať pred notárom, stačí ak v zmluve je uvedené, že dojednaná cena bola vyplatená pred podpisom zmluvy.
Dedičmi sa stávajú ľudia po smrti poručiteľa. Pokiaľ poručiteľ - vlastník žije, jeho "dedičia" nemajú na jeho majetok nárok. S nádejnými dedičmi teda jednať môžeš, ale nemusíš.
Babka ti dom môže tak isto darovať. Darovacia zmluva je tak isto platná ako kúpna. Dar po smrti babkinej nemusíš ostatným dedičom dať, celý dar ti zostane. Akurát sa ti započíta do tvojho dedičského podielu.
A tak, ako bolo uvedené vyššie, spíšte zmluvu u notára.
Chobot
22.10.09,06:28
Dakujem za odpoved. Takze sa spytam polopatisticky. Je mozne, ze mi babka dom preda, povedzme za sumu 5000 Eur. U notara spiseme zmluvu, urobi sa vklad do katastra a v buducnosti (po babkinej smrti) tato zmluva nebude nijak napadnutelna? Nebude treba napriklad dokazovat kde sa podelo tych 5000 Eur. Nebudu sa pytat ci som ich vobec vyplatil a pod? Este raz dakujem

Pokiaľ babka nevlastní žiadny ďalší významnejší majetok, ktorý by sa po jej smrti dedil, tak by som to urobil darovacou zmluvou.
kaco11
22.10.09,07:44
Tak potom asi fakt darovaciu kvoli tomu ze sa nechystate vyplacat peniaze.