samanta296
21.10.09,12:16
Dobrý deň. Chcem sa Vás opytať za ake obdobie sa vypocítava materska. Som dobrovolne nemocensky poistena, teraz platim z minimalnej mzdy ale povedali mi ze materska sa vypocitava za posledných 6 mesiacov. Je to pravda? Chcela by som totiz platit viac len neviem kolko mesiacov pred odchodom na matersku mam platit, teda za ake obdobie sa materska vypocitava.
jankasm
21.10.09,10:52
Dobrý deň. Chcem sa Vás opytať za ake obdobie sa vypocítava materska. Som dobrovolne nemocensky poistena, teraz platim z minimalnej mzdy ale povedali mi ze materska sa vypocitava za posledných 6 mesiacov. Je to pravda? Chcela by som totiz platit viac len neviem kolko mesiacov pred odchodom na matersku mam platit, teda za ake obdobie sa materska vypocitava.

No pokiaľ DNP trvá nepretržite už z predchádzajúceho roka, tak sa materská počíta z VZ z predchádzajúceho kalendárneho roka. Pokiaľ bolo DNP prerušené, a novo uzatvorené v aktuálnom roku, tak sa počíta VZ od vzniku nového DNP, čiže z roku 2010. Ak na materskú nastúpiš skôr ako po 26 týždňoch platenia DNP, tak materská bude počítaná z minimálneho VZ, bez ohľadu na to, z akého VZ si budeš DNP platiť. Ak si však budeš DNP platiť z maximálneho VZ 26 týždňov pred nástupom na MD, a budeš mať splnenú aj podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, tak materská bude počítaná z tohto maximálneho VZ. Ak by si tieto podmienky mala splnené už skôr, tak môžeš rovnako poberať aj maximálnu PN.
Aby si to stihla na poberanie maximálnej materskej, tak sa musíš z DNP z minima odhlásiť, no a nanovo sa prihlásiť na DNP z VZ maximálneho do 8tt, aby si splnila podmienku tých 26 týždňov platenia DNP z maxima.
Nemusíš to však robiť až tak natesno, môžeš kľudne aj skôr, naozaj sa môže stať, že porodíš skôr, alebo nastúpiš na rizikové, teda PN, no a v tom prípade by si poberala dávky len z minima. :o
samanta296
21.10.09,12:00
Dakujem velmi pekne