alena ma
21.10.09,12:54
Dobrý den,

chcela by som sa poradiť v roku 2008 som zúčtovala poistné za majetok, ktoré ale nebolo zaplatené, z toho dôvodu došlo k zrušeniu poistnej zmluvy, to som si ale všimla až teraz, že neplatením poistného sa zmluva ruší automaticky, bez ukončenia zmluvy o poistnom. Ako postupovať v roku 2009, zaúčtovať to do nákladov ako zníženie nákladov na poistné v bežnom roku, alebo ako opravu do mimoriadnych výnosov, mám to totiž na výdavkoch budúcich období, zaujíma ma aj daňové hľadisko.

dakujem
Lianka
21.10.09,15:44
Neposlala poistovna vyrozumenie o tom, ze zmluva konci? Ak ano, s akym datumom (rokom)?
babi2
22.10.09,05:36
Dobrý den,

chcela by som sa poradiť v roku 2008 som zúčtovala poistné za majetok, ktoré ale nebolo zaplatené, z toho dôvodu došlo k zrušeniu poistnej zmluvy, to som si ale všimla až teraz, že neplatením poistného sa zmluva ruší automaticky, bez ukončenia zmluvy o poistnom. Ako postupovať v roku 2009, zaúčtovať to do nákladov ako zníženie nákladov na poistné v bežnom roku, alebo ako opravu do mimoriadnych výnosov, mám to totiž na výdavkoch budúcich období, zaujíma ma aj daňové hľadisko.

dakujem
A ako to bolo zaúčtované v roku 2008?
alena ma
22.10.09,05:46
Poisťovňa neposlala oznámenie o ukončení poistnej zmluvy a v roku 2008 som to zúčtovala do nákladov na poistné so súvzťažným zápisom na výdavky budúcich období, teraz to chcem odtiaľ dostať preč. Ak viete poraďte, dakujem.
babi2
22.10.09,08:56
Poisťovňa neposlala oznámenie o ukončení poistnej zmluvy a v roku 2008 som to zúčtovala do nákladov na poistné so súvzťažným zápisom na výdavky budúcich období, teraz to chcem odtiaľ dostať preč. Ak viete poraďte, dakujem.
Neviem o akú čiastku ide, ale netreba podať dodatočné DP, nakoľko to bol neoprávnený náklad?
azla
22.10.09,12:05
Poisťovňa neposlala oznámenie o ukončení poistnej zmluvy a v roku 2008 som to zúčtovala do nákladov na poistné so súvzťažným zápisom na výdavky budúcich období, teraz to chcem odtiaľ dostať preč. Ak viete poraďte, dakujem.

Je pravda, že poisťovňa môže ukončiť poistenie pre neplatenie, ale až po písomnej výzve a následne klient má dostať oznámenie ku akému dňu zmluva zanikla.
Do dňa zániku zmluvy má poisťovňa nárok na zaplatenie poistného.
Aby si to správne zaúčtovala, je potrebné vedieť dokedy trvala zmluva, dokedy má poisťovna nárok na poistné.
Ak si v roku 2008 zaúčtovala predpis poistného do nákladov za dlhšie obdobie ako trvala zmluva, tá časť nákladov, ktorá je v účtovníctve zaúčtovaná naviac - je neoprávnená. (Sú to náklady za obdobie po zániku zmluvy).
Neopravnené náklady neopravnene znížili základ dane ......podľa zákona je povinnosť podať DDP. (rozhodnutie a následky sú na firme.)