NOVA40
21.10.09,13:36
Ahojte poraďáci, poraďte mi prosím, ako je to s príplatkom za sviatok v nočných smenách. Mám dve informácie a neviem, ktorá je v súčastnosti platná. Ak nie je kolektívna zmluva a ani interný predpis, ako postupovať? Ak začína nočná smena v deň sviatku napr. o 22:00 a končí v deň kedy už sviatok nie je o 6:00, ako zaplatím príplatok za sviatok? Niektoré mzdárky tvrdia, že ak začína nočná smena v deň sviatku, tak mu dám príplatok za celú smenu a ak začína nočná v deň pracovný a končí v deň sviatku, tak mu nedám žiaden príplatok, iné zasa tvrdia, že len za hodiny v deň sviatku.
Je na to nejaký vykonávací predpis, alebo to určuje zákon, alebo podľa čoho sa postupuje?
Ďakujem múdrejším!
Veronika
VERONIKA6
21.10.09,12:02
Niečo som našla, dúfam, že to ešte platí.
Ak pracujete v noci a zároveň aj vo sviatok, napr. v nočnej zmene začínajúcej 5. júla, za túto prácu Vám patria príplatky ako za prácu v noci, tak za prácu vo sviatok. Môžete sa dohodnúť so zamestnávateľom, že za prácu v noci Vám vyplatí mzdové zvýhodnenenie (podľa § 123 ZP) a za sviatok si vyberiete náhradné voľno (za ktoré Vám bude patriť náhrada mzdy).
Pozor, za každú hodinu odpracovanú v noci (podľa § 123 ods. 1, prvá veta, t.j. od 22.00 - 06.00 hod) Vám patrí mzdové zvýhodnenie za prácu v noci bez ohľadu na to, či spĺňate podmienky zamestnanca pracujúceho v noci (podľa § 98 ZP) alebo nie.
T.j.: Ak pracujete v noci trebárs len dve hodiny, to znamená menej ako tri hodiny, aj za dve hodiny Vám patrí príplatok podľa § 123 ZP.
NOVA40
21.10.09,12:31
Niečo som našla, dúfam, že to ešte platí.
Ak pracujete v noci a zároveň aj vo sviatok, napr. v nočnej zmene začínajúcej 5. júla, za túto prácu Vám patria príplatky ako za prácu v noci, tak za prácu vo sviatok. Môžete sa dohodnúť so zamestnávateľom, že za prácu v noci Vám vyplatí mzdové zvýhodnenenie (podľa § 123 ZP) a za sviatok si vyberiete náhradné voľno (za ktoré Vám bude patriť náhrada mzdy).
Pozor, za každú hodinu odpracovanú v noci (podľa § 123 ods. 1, prvá veta, t.j. od 22.00 - 06.00 hod) Vám patrí mzdové zvýhodnenie za prácu v noci bez ohľadu na to, či spĺňate podmienky zamestnanca pracujúceho v noci (podľa § 98 ZP) alebo nie.
T.j.: Ak pracujete v noci trebárs len dve hodiny, to znamená menej ako tri hodiny, aj za dve hodiny Vám patrí príplatok podľa § 123 ZP.
Ďakujem Vierka, tiež som našla túto informáciu, ale v jednej bližšie nemenovanej firme po mne chcú nejaký predpis, na základe ktorého sa takto postupuje. Som už z toho zúfalá, lebo nikto mi nevie presne povedať ako ale hlavne prečo práve takto :-(..... Najjednoduchšie by bolo, keby firma bola ochotná špecifikovať toto preplácanie v pracovnej zmluve, ale to nechcú :-(.
Má niekto nejaké ďalšie informácie ohľadom tohoto problému???
Všetkým vopred vďaka!
Veronika
skolastika
05.06.12,08:39
k príplatku , že kedy začína pri nočných smenách vo sviatok pozri §95 zákonníka práce