Taserda
21.10.09,14:03
Bývam v dome pri križovatke a trápia ma vibrácie pri prejazde nákladných aut hlavne prázdnych.Cesta je plátana ale nie sú na nej jamy.Záplaty sú jedna vyššia druhá nižšia.Po prejazde nákladiaka zavibrujú okná a stalo sa že už sa aj povolili skrutky medzi plynovým potrubím a kotlom.Popri ceste mám plot z vlnitého plechu a ten vibrácie (je to v podstate vlnenie)určite pomáha preniesť do domu .čo by som mohol podniknúť k zmierneniu vibrácií.Chystám sa na správu ciest,myslíte že pochodím?
pepa78
22.10.09,05:40
Myslím si, že na správe ciest asi nepochodíš...pokiaľ sa jedná o klasickú cestu s križovatkou tak tam sa určite nedá zakázať prejazd nákladných automobilov, jedine, že by tam bol zákaz vjazdu pre nákladnú dopravu, ktorý by tieto autá porušovali...skôr by som uvažoval o výstavbe nového oplotenia, hlavne vyššieho a stabilnejšieho ako je ten plech, napr. z nejakých tvárnic. V Lamači je jeden dom postavený v podstate tiež na križovatke hlavnej a vedľajšej ulice a má takýto plot...keď pôjdem okolo tak to odfotím a hodím sem
ciners
22.10.09,06:29
To vlnenie sa siri v zemi, plot ti nepomoze.....Podzemna stena na tlmenie by s tym mohla cosi spravit.
Chobot
22.10.09,07:00
Bývam v dome pri križovatke a trápia ma vibrácie pri prejazde nákladných aut hlavne prázdnych.Cesta je plátana ale nie sú na nej jamy.Záplaty sú jedna vyššia druhá nižšia.Po prejazde nákladiaka zavibrujú okná a stalo sa že už sa aj povolili skrutky medzi plynovým potrubím a kotlom.Popri ceste mám plot z vlnitého plechu a ten vibrácie (je to v podstate vlnenie)určite pomáha preniesť do domu .čo by som mohol podniknúť k zmierneniu vibrácií.Chystám sa na správu ciest,myslíte že pochodím?

To je bytový dom alebo rodinný?
ciners
22.10.09,08:13
Ok, trosku som porozmyslal. Ked to robi taku sarapatu, dom bude v rezonancii s budiacimi silami od dopravy. Vlnenie sa siri v podlozi, zabudni na plot. Pre mna najlacnejsie riesenie: zmenit frekvenciu budiacich sil-prakticky to znamena zmenit rychlost aut. Takze treba asi znalecky posudok a ist na dopravny inspektorat poziadat o obmedzenie rychlosti alebo proste zmenu rychlosti oproti tej,akou sa tam bezne jazdi. Asi to cele znelo dost zlozito,ale inak to asi nepojde.
misomiso
22.10.09,08:22
Zmena rychlosti aut urcite nepomoze. Na ceste su nerovnosti rozneho "tvaru", navyse tento tvar nerovnosti sa kazdym rokom isto meni (s kazdou novou zaplatou alebo dierou). Tym padom auta generuju siroku skalu frekvencii, nie iba jednu. Jednu frekvenciu by generovali iba v pripade, ze by tie nerovnosti boli v tvare presne sa opakujucej vlny, co iste nie su.

Navyse auta pri krizovatke vzdy budu jazdit pomerne znacnym rozsahom rychlosti, od 0 po X.

Ja to vidim iba na podzemnu stenu, no ucinok by bol diskutabilny. Vlny sa budu isto sirit aj potom napr. cez susedov a ciastocne aj popod stenu (podla toho, aka by bola hlboka).
ciners
22.10.09,10:36
Suhlasim,ze auta generuju siroku skalu frekvencii,ale my musime vylucit,len tu rezonancnu, bud dostat vsetky pod alebo nad,to by sa rychlostou malo dat. Vsetko by to chcelo merania a nasledne vypocty a to si majitel RD tazko moze dovolit. Potom je moznost ta podzemna stena, ale ako to spravit tak,aby clovek neskrachoval?...
Taserda
22.10.09,12:38
Mohol by som nejako prinútiť cestárov aby cestu spravili poriadne?Určite poznáte úseky ciest kde cesta nieje deravá ale vyzerá ako by bola spravená zo záplat.Cez zimu odhrňače snehu spravia svoje.Raz som bol doma kedˇplátali a núkal som robotníkom sedmičku domácej Hruškovice za to som chcel aby nerobili malé záplaty ale jednu alebo dva väčšie.Odpovedali že to nesmú že musia pracovať rýchlo(:mad:).Myslím že pre začiatok najschodnejšia cesta by bola najprv na úradoch ale kde a ako?Priznám sa že som aj dávnejšie rozmýšľal zohnať niekde (za tmi)značku obmedzujúcu rýchlosť na 40 km/h(nespravil som to).
ciners
22.10.09,12:44
najprv zisti,kto je spravca cesty, to by bolo na uvod asi najrozumnejsie a potom sa pokus do nich hustit, nahovor susedov na peticiu,ak maju obdobny problem, aby sa cesta obnovila z eurofondov. V nasej dedine sa takto cesty obnovili, snad ti to vide :)
Lenka*1
22.10.09,13:34
to zhananie znacky by sa nemuselo vyplatit :) rodicia maju ten isty problem ale s tymi uradmi to bol boj s veternymi mlynmi... tiez rozmyslali nad murovanym oplotenim, ktore by bolo zapustene hlboko do zeme, ale veru je to financne narocne... tak to teda nechali tak...
misomiso
24.10.09,13:33
Suhlasim,ze auta generuju siroku skalu frekvencii,ale my musime vylucit,len tu rezonancnu, bud dostat vsetky pod alebo nad,to by sa rychlostou malo dat. Vsetko by to chcelo merania a nasledne vypocty a to si majitel RD tazko moze dovolit. Potom je moznost ta podzemna stena, ale ako to spravit tak,aby clovek neskrachoval?...

Neviem si predstavit, ze by dom bol citlivy iba na jednu frekvenciu. Teda napr. na 12 Hz frekvencie 6 Hz alebo 14 Hz by ho nechali v klude. Samozrejme - kazde teleso ma nejaku vlastnu frekvenciu, na ktoru je citlivejsie, ale takto jednoduche to asi nebude.
ciners
25.10.09,12:58
Jednoduche to nebude, preto som pisal o tych meraniach,ale to je drahe :( keby sa nasiel ten tvar kmitania, pri ktorom sa porusuje to plynovodne potrubie,uz aj to by pomohlo,ale to nie je tak lahke. Lacne riesenie ma nenapada ziadne :(
220870
25.10.09,14:26
Suhlasim,ze auta generuju siroku skalu frekvencii,ale my musime vylucit,len tu rezonancnu, bud dostat vsetky pod alebo nad,to by sa rychlostou malo dat. Vsetko by to chcelo merania a nasledne vypocty a to si majitel RD tazko moze dovolit. Potom je moznost ta podzemna stena, ale ako to spravit tak,aby clovek neskrachoval?...


Zakopať do zeme polystyrénové tabule to bude najlacnejšie riešenie jeden bager a kopa polystyrénu .:confused:Polystyrén sa používa aj ako ochrana budov pred zemetraseniami.
ciners
25.10.09,14:35
Zakopať do zeme polystyrénové tabule to bude najlacnejšie riešenie jeden bager a kopa polystyrénu .:confused:Polystyrén sa používa aj ako ochrana budov pred zemetraseniami.

Moze na tom cosi byt,len neviem,ci by to potom nevyslo lacnejsie vyliat betonom ako tam davat extrudat.... Na jednotku objemu je beton lacnejsi.
misomiso
25.10.09,15:14
Neviem ci by stacil aj beton, podla mna treba prerusit tu vlnu a polystyren sa mi zda vhodnejsi. Otazka je, do akej hlbky treba kopat aby to malo zmysel.
ciners
25.10.09,17:33
No len vlna sa odraza,ked narazi na hutnejsie prostredie, nie? Ale ok, neteoretizujme, podla mna by mesto malo dat opravit vozovku, nemoze si predsa kazdy vlastnik RD robit protiseizmicke opatrenia. Len tak moj nazor, je tu urcite velka pravdepodobnost,ze mesto sa vykasle na to.
misomiso
25.10.09,17:55
Mesto sa samozrejme vykasle. Neviem, nakolko sa podari vlnu odrazit, skor by som spoliehal na to, ze polystyren ju stlmi (prerusi). No stale je tu otazka, do akej hlbky ist.
misomiso
25.10.09,17:57
Myslim, ze beton na odrazenie vlny nebude moc vhodny, nakolko jeho merna hmotnost nie je velmi odlisna od hmotnosti zeminy.
ciners
25.10.09,18:11
toto leto jeden chalanisko obhajoval PhD pracu na tuto temu u nas na katedre,len miesto aut tam mal vlaky, daval tam nejake betonove steny, mozno by stalo sa na to mrknut,len ja neviem, ci on tu pracu spristupnil. Ja som toto robil pri sireni vln od bombovych vybuchov,tiez beton,len tam je ta vlna podstatne silnejsia :D a je len jedna, nie je to ako pri doprave opakujuce sa
Chobot
26.10.09,08:36
Myslim, ze beton na odrazenie vlny nebude moc vhodny, nakolko jeho merna hmotnost nie je velmi odlisna od hmotnosti zeminy.

Myslím, že by nebolo zlé to skombinovať, teda napr. zapustiť do zeme (tak by očko 2-2,5 m) betónovú stenu a z jednej strany (tipoval by som, že od cesty by to bolo vhodnejšie) ju obložiť polystyrénom. PS zachytí prvé vibrácie a to čo by ešte zostalo by bolo stlmené betónovou stenou.

Keby autá ohrozovali vibráciami môj dom, tak by som do tej steny investoval určite.
misomiso
26.10.09,13:08
Myslím, že by nebolo zlé to skombinovať, teda napr. zapustiť do zeme (tak by očko 2-2,5 m) betónovú stenu a z jednej strany (tipoval by som, že od cesty by to bolo vhodnejšie) ju obložiť polystyrénom. PS zachytí prvé vibrácie a to čo by ešte zostalo by bolo stlmené betónovou stenou.

Keby autá ohrozovali vibráciami môj dom, tak by som do tej steny investoval určite.


No to by bolo idealne, ved aj "nad zemou" sa za hlavny princip tlmenia vibracii a hluku povazuje striedanie tvrdych a makkych materialov do sendvicovej konstrincie.