janapill
21.10.09,14:26
Prosím Vás, ak sme v minul.obdobiach vyradili majetok buď už bol nefunkčný, alebo sme ho predali mala som to vyradenie zaúčtovať na 082/022? Ide už o plne odpísaný. A ak som to nespravila, čo by Ste mi poradili dať opravné výkazy? Vplyv na HV by to nemalo byť len sa asi zmení súvaha. Čo mi poradíte?
ďakujem
JarkaL
21.10.09,12:33
Určite to treba doúčtovať, veď Vám potom nemohli sedieť ani inventúry HM s účtami.
Účtovanie 082/022.
janapill
21.10.09,15:38
A mám teraz na DÚ opraviť súvahu? Alebo sa to dá nejako v tomto účt.období urobiť oprava? Poraďte mi prosím.
Ďakujem
janapill
21.10.09,16:23
A mám teraz na DÚ opraviť súvahu? Alebo sa to dá nejako v tomto účt.období urobiť oprava? Poraďte mi prosím.
Ďakujem
Poradíte?
Stefan2005
21.10.09,16:58
Poradíte?

Čo to znamená v min. obdobiach? Pred rokom, piatimi, desiatimi?
Ak to bolo pred viacerými rokmi, to chceš podať opravné výkazy za všetky roky? Boli napísané vyraďovacie protokoly v min. obdobiach? Resp. vykázali ste tento majetok v inventúrnych súpisoch k 31.12.2008? Ak áno, treba to dať formálne do poriadku a účtoval by som o tom v roku 2009...
janapill
21.10.09,17:34
Boli predané nejaké autá,staveb.stroje konkr.minulého roku a v inventúre k 31.12.08 sme ich už nemali. Ale asi pred troma až piatimi rokmi bolo aj vyradené nejaké dodávk.auto z dôvodu už nefunkčnosti, tak to by som mohla vyradiť až teraz? Opravím inventúry, ale čo s tým min.rokom? Keďže boli stroje predané riadne na FA, tak som ich v inventúre už nemohla mať, nedá sa to opraviť teraz vo výkaze, aby som nemusela podávať opravné?
Stefan2005
21.10.09,18:05
V každom prípade je to nemilé zistenie. Vždy som kolegyne upozorňoval, že ak majú v ruke faktúru za predaj majetku, tak nestačí účtovať iba A - jeho predaj, ale aj B - jeho vyradenie. Keď sa to neurobí hneď, tak sa stávajú takéto prípady. Navyše ak sa odflákne inventúra - teda jedna vec je fyzický súpis, druhá vec je jeho odsúhlasenie na účtovnú evidenciu. Ak by sa to urobilo, rozdiel musel vyskočiť.
Opravy minulých účtovných možno vykonávať v bežnom účtovnom období. Našťastie tento váš prehrešok nemá vplyv na DPPO, vo výkazoch brutto je síce skreslené, ale netto je správne. A vo výkazoch za rok 2009 už uvádzaš iba netto roku 2008, takže nikde nevyskočí rozdiel.
Preto pozbieral by som všetky doklady dokumentujúce úbytok majetku, priložil ich k internému dokladu roku 2009 a účtoval o tom...
Niekto môže namietať, ale spravil by som to takto. A v každom prípade by som prijal opatrenie, aby sa podobná situácia v budúcnosti nezopakovala.
janapill
22.10.09,10:41
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady. Už si budem na to dávať pozor!
kovex
25.01.10,11:55
Môžem vyradiť z evidencie dlhodobý majetok - stroje, nakoľko je už odpísaný, ale je založený ako vecné bremeno na jednu pôžičku?

Ďakujem
kovex
26.01.10,06:08
Môžem vyradiť z evidencie dlhodobý majetok - stroje, nakoľko je už odpísaný, ale je založený ako vecné bremeno na jednu pôžičku?

Ďakujem


posúvam, ďakujem :)
Stefan2005
26.01.10,07:16
Môžem vyradiť z evidencie dlhodobý majetok - stroje, nakoľko je už odpísaný, ale je založený ako vecné bremeno na jednu pôžičku?
Ďakujem

Neviem, čo vás núti vyradiť tieto stroje. Skutočnosť, že DHM je úplne odpísaný, ešte nie je dôvodom na jeho vyradenie z účtovnej evidencie. Ak je ešte v používaní, a dosahujú sa ním ekonomické úžitky, tak jeho miesto je v triede 0 (fakt že je už úplne odpísaný ak je ešte činný svedčí o nesprávne stanovenom pláne účtovných odpisov). Ak nie je už využívaný, dokonca sú stroje demontované, nevidím dôvod na jeho vyradenie z evidencie. O vecnom bremene (a obdobných ťarchách) by sa mala viesť podsúvahová evidencia do doby jej existencie.
kovex
27.01.10,06:21
Neviem, čo vás núti vyradiť tieto stroje. Skutočnosť, že DHM je úplne odpísaný, ešte nie je dôvodom na jeho vyradenie z účtovnej evidencie. Ak je ešte v používaní, a dosahujú sa ním ekonomické úžitky, tak jeho miesto je v triede 0 (fakt že je už úplne odpísaný ak je ešte činný svedčí o nesprávne stanovenom pláne účtovných odpisov). Ak nie je už využívaný, dokonca sú stroje demontované, nevidím dôvod na jeho vyradenie z evidencie. O vecnom bremene (a obdobných ťarchách) by sa mala viesť podsúvahová evidencia do doby jej existencie.

Ďakujem za odpoveď, tie stroje sa už nepoužívajú vo výrobe, posledný rok boli v evidencii majetku v analytickej evidencii len kvôli vecnému bremenu. A práve to neviem, či sa môžu vyradiť, keď je na nich vecné bremeno.
Takže podľa vás až do doby ukončenia ťarchy ich musím evidovať? aj napriek tomu, že sú odstavené a demontované?
ďakujem
Stefan2005
27.01.10,10:16
Ďakujem za odpoveď, tie stroje sa už nepoužívajú vo výrobe, posledný rok boli v evidencii majetku v analytickej evidencii len kvôli vecnému bremenu. A práve to neviem, či sa môžu vyradiť, keď je na nich vecné bremeno.
Takže podľa vás až do doby ukončenia ťarchy ich musím evidovať? aj napriek tomu, že sú odstavené a demontované?
ďakujem

Podsúvahová evidencia sa okrem iného používa aj v prípadoch evidencie majetku, ktorý účtovná jednotka využíva, ale nie je v jej vlastníctve, taktiež pri evidencii práv, a pod. - ak o týchto skutočnostiach sa neúčtuje na súvahových účtoch.
Vecné bremeno je vlastne obmedzenie vlastníka majetku (nehnuteľnosti) konať v prospech niekoho iného (zmluva o zriadení vecného bremena). To znamená, že ak máte takýto majetok, podľa môjho názoru je potrebné o ňom viesť evidenciu (a napr. podrobovať i inventarizácii) pokiaľ takáto ťarcha trvá. Keď nie v súvahovej, tak v podsúvahovej evidencii určite.
kovex
27.01.10,10:25
Podsúvahová evidencia sa okrem iného používa aj v prípadoch evidencie majetku, ktorý účtovná jednotka využíva, ale nie je v jej vlastníctve, taktiež pri evidencii práv, a pod. - ak o týchto skutočnostiach sa neúčtuje na súvahových účtoch.
Vecné bremeno je vlastne obmedzenie vlastníka majetku (nehnuteľnosti) konať v prospech niekoho iného (zmluva o zriadení vecného bremena). To znamená, že ak máte takýto majetok, podľa môjho názoru je potrebné o ňom viesť evidenciu (a napr. podrobovať i inventarizácii) pokiaľ takáto ťarcha trvá. Keď nie v súvahovej, tak v podsúvahovej evidencii určite.

Ďakujem pekne, pekná odpoveď.:)