Janette
24.08.05,19:01
Ahojte, prosím radu:

Podnikateľ ktorý vedie JÚ, je kvartálny plátca DPH, prerušil živnosť k 30.6. Však zostali mu zásoby v SK 50.000,-. Tieto dni sa mu naskytla príležitosť tieto zásoby všetky predať. Môže ich predať kúpnou zmluvou, keď má pozastavenú živnosť?.. ako to môžem riešiť? Ďakujem Vám všetkým za názory.
Daska
24.08.05,19:15
A DPH z toho uz odvieol alebo nie??? Ja by som to riesila KP zmluvou a prijem normalne do ZD. Ale myslim ze DPH mal doplatit v 2. stvrtroku.
Magda
25.08.05,07:09
Aj ja súhlasím, že DPH mal odviesť v 2.štvťroku.
účtovník 007
25.08.05,07:32
Prerušenie živnosti nezakladá povinnosť odviesť DPH zo všetkých zásob. Živnosť sa prerušuje na obdobie najmenej 6 mesiacov. Od 1.1.2006 prerušenie ukončí a bude ďalej pokračovať. Potom môže predávať zásoby a vtedy bude odvádzať DPH. Ak je živnosť prerušená nemala by sa uskutočňovať podn. činnosť. Treba podávať priznanie na DPH , kde bude uvedené, že v zdaňovacom období nevznikla daňová povinnosť ani nárok na odp. dane. Prerušenie nie je ukončenie.Pozor na prípad, ak živnostník neobnoví živnosť do lehoty na podanie daňového priznania,živnosť mu zaniká. Vtedy musí podľa zákona o dani z príjmu upraviť základ dane o nespotrebované zásoby,zostatky rezerv,... Prerušenie živnosti treba písomne(nie je na to formulár) oznámiť DÚ a všetkým poisťovniam do 2 týždňov od vydanie rozhodnutia živnostenským úradom. Dobré články boli k tejto problematike v Hospodárskych novinách dňa 18.4.2005 na strane 12 a 13.
Janette
25.08.05,11:36
Účtovník007, áno píše správne, že je to len prerušená živnosť, takže DPH som neodviedla-ako z pozostávajúcich zásob... , ale chce ich /zásoby/ podnikateľ predať a neviem ako to máme spraviť. Urobiť KP zmluvu v auguste, a podať daňové priznanie na DPH nie nulové ale s predajom zásob-čo je v podstate nemožné, lebo prerušená živnosť to nedovoľuje. Najlepšie je na tom to, že chce ukončiť živnosť k 31.12.05. Neviem, ako by som mu poradila, len toľko som povedala, že si má urobiť opravné dań. priznanie na DPH a tam ešte ,,vopchať,, KP zmluvu s dátumom aby mu to sedelo. Nevidím inakšie riešenie, však???? poraďte,, ďaaaakujem
Janette
27.08.05,11:26
Jedna kolegyňa-ekonómka mi povedala, že môžem kľudne predať tie zásoby, aj keď má podnikateľ prerušenú živnosť.. a odviesť DPH v ďalšom kvartále.. teraz neviem čo mám urobiť.. ?? viete?
VieraM
27.08.05,15:10
Pozor na prípad, ak živnostník neobnoví živnosť do lehoty na podanie daňového priznania,živnosť mu zaniká. .Ak mam zivnost prerusenu od 1.9.2005 do 31.8.2006 teda v lehote na podanie
danoveho priznania 31.3.2006 mam prerusenu zivnost, tak mi zivnost zanika?
Denda
27.08.05,15:22
Ak mam zivnost prerusenu od 1.9.2005 do 31.8.2006 teda v lehote na podanie
danoveho priznania 31.3.2006 mam prerusenu zivnost, tak mi zivnost zanika?Pripájam link kde sa to riešilo: http://www.porada.sk/showthread.php?t=8063&page=3&pp=10&highlight=Preru%B9enie+%BEivnosti
Denda
27.08.05,15:25
Ak mam zivnost prerusenu od 1.9.2005 do 31.8.2006 teda v lehote na podanie
danoveho priznania 31.3.2006 mam prerusenu zivnost, tak mi zivnost zanika?Živnosť nezaniká, len vysporiadanie tak ako je v priloženom linku vyššie.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Denda
27.08.05,15:44
Jedna kolegyňa-ekonómka mi povedala, že môžem kľudne predať tie zásoby, aj keď má podnikateľ prerušenú živnosť.. a odviesť DPH v ďalšom kvartále.. teraz neviem čo mám urobiť.. ?? viete?Pre účely DPH je možné zásoby predať kedykoľvek, t.j. nemá na to vplyv skutočnosť, že živnosť bola prerušená.
Pravdepodobne všetkých zavádza skutočnosť, akoby si podnikala (predajom zásob) a to počas prerušenia živnosti nemôžeš.
Nakoľko plánuješ živnosť zrušiť, predaj zásob v tomto prípade asi nemožno považovať za "klasické podnikanie" - informuj sa o tom na živnoúrade. To by mohol byť jediný problém.
A z hľadiska DPH keď tovar predáš, dátumom dodania ti vznikne daňová povinnosť.
Predať môžeš na faktúru alebo kúpno-predajnú zmluvu (ak bude mať všetky náležitosti faktúry.)
Janette
29.08.05,09:34
Prosím Váš všetkých o Váš názor... pozri na začiatku aký mám problém... prosííím.. ďakujem Vám.
Jana Acsová
29.08.05,09:42
Pozri link, ktorý máš v príspevku č. 8 a ešte tento link, prípadne ešte vyhľadaj na Porade.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=11275