kontesa
21.10.09,15:19
žijem v spoločnej domácnosti so svojim druhom 7-mi rok.Bol rozvedený od roku 2000,ked ho jeho manželka opustila kôli druhemu a opustila spoločnu domácnosť.Do dnešneho dna ani jeden nepodal o maj.vyrovnanie.Ja som do tohto rod.domu investovala peniaze,ktore splácam -pôžičky-.Preto by som chcela vedieť či je udaná lehota dokedy musí prebehnuť majetkovoprávne vyrovnanie. Dakujem za radu kontesa
Xanti
21.10.09,14:48
Tá doba je 3 roky od rozvodu, teraz patrí ex tvojho druha polovica majetku (domu), ktorý ty zveladuješ.
BSM sa zmenilo na podielové spoluvlastníctvo v pomere 50 % ku 50 %.
alena7780
22.10.09,08:24
Dobrý deň,
moja sestra má nasledovný problém. Žila 5rokov s druhom spolu aj s jej prvým synom z predchádzajúceho vzťahu a s ich spoločným synom. Keď bola tehotná s jeho druhým synom tak sa vzali. Sľuboval že sa zmení a pod. To bolo pred rokom a pol.Momentálne uvažuje o rozvode. Avšak problém je nasledovný. Byt kúpil on, zariadili ho však spoločne a nájomné a všetky ostatné poplatky platila iba sestra. On jej takmer vôbec neprispieval na domácnosť, o deti sa nestaral, pil, hral na automatoch. Je živnostník, ale samozrejme má uvedené minimálne zárobky kvôli plateniu daní a odvodov. Na čo má sestra nárok keď sú len rok manželia, je na materskej - predtým spolu bývali v tom byte spoločne, ona všetko platila a on byt len kúpil????
Ako to bude s výživným??? Poradíte????
alena7780
22.10.09,08:49
Dobrý deň,
moja sestra má nasledovný problém. Žila 5rokov s druhom spolu aj s jej prvým synom z predchádzajúceho vzťahu a s ich spoločným synom. Keď bola tehotná s jeho druhým synom tak sa vzali. Sľuboval že sa zmení a pod. To bolo pred rokom a pol.Momentálne uvažuje o rozvode. Avšak problém je nasledovný. Byt kúpil on, zariadili ho však spoločne a nájomné a všetky ostatné poplatky platila iba sestra. On jej takmer vôbec neprispieval na domácnosť, o deti sa nestaral, pil, hral na automatoch. Je živnostník, ale samozrejme má uvedené minimálne zárobky kvôli plateniu daní a odvodov. Na čo má sestra nárok keď sú len rok manželia, je na materskej - predtým spolu bývali v tom byte spoločne, ona všetko platila a on byt len kúpil????
Ako to bude s výživným??? Poradíte????
willma
22.10.09,08:50
pokiaľ ho kúpil pred uzatvorením manželstva tak je výlučne v jeho vlastníctve. Ostatné preukázateľné výdavky si sestra bude musieť pravdepodobne vymáhať súdne. Okrem iného môže už teraz dať návrh na určenie výživného na dieťa a aj na seba.
kontesa
23.10.09,17:11
Díky za príspevok,len teraz nechápem ,že ked je tam lehota 3-roky či aj tak má nárok na vyrovnanie
Xanti
23.10.09,17:16
Tá doba je 3 roky od rozvodu, teraz patrí ex tvojho druha polovica majetku (domu), ktorý ty zveladuješ.
BSM sa zmenilo na podielové spoluvlastníctvo v pomere 50 % ku 50 %.


Díky za príspevok,len teraz nechápem ,že ked je tam lehota 3-roky či aj tak má nárok na vyrovnanie
No samozrejme, ak má dom hodnotu 1 000 000 Sk, tak má nárok aby ste jej vyplatili 500 000 Sk, lebo jej patrí polovica domu automaticky.

Do troch rokov od rozvodu, mohol súd zohľadniť kto koľko investoval do domu, ale kedže to tvoj druh neriešil , tak jeho exmng. sa stala podielovou spoluvlastníčkou nehnuteľnosti.

Ty ju zveladuješ a keby ste ju chceli predať tak polovicu dáte exmng. Samozrejme môžeš dokázať koľko si do nehnuteľnosti investovala, a toto môžeš žiadať od oboch späť, kedže dom je ich spoločným vlastníctvom .
Danila
24.10.09,08:55
Díky za príspevok,len teraz nechápem ,že ked je tam lehota 3-roky či aj tak má nárok na vyrovnanieTvoj priateľ musí podať určovaciu žalobu na príslušný súd, ktorý určí vysporiadanie podielového vlastníctva, keďže sa manželia v zákonom stanovenej lehote nedohodli.
Lenka72
14.09.10,10:54
Dobry den, mam taku otazku. Budeme sa s manzelom rozvadzat po styroch rokoch manzelstva a osmich rokoch vztahu. Pred siedmimi rokmi sme zacali stavat dom na pozemku, ktory partri jemu, je to dar od jeho matky. Na vystavbu sme dostali 2 uvery (na jeho meno), v celkovej vyske priblizne 1100000 Sk. Hodnota domu je asi trojnasobne vyssia. Dom bol skolaudovany po uzavreti manzelstva, zarabali sme obaja, hoci ja to neviem preukazat, iba ak cestnym prehlasenim mojej mamy, pre ktoru som pracovala. 2 mesiace nezijeme spolu, manzel ma priatelku o ktorej vsetci vedia. Chcem sa opytat, na co mam narok pri majetkovom vyrovnani. Dakujem.
doktor23
14.09.10,12:48
Dobry den, mam taku otazku. Budeme sa s manzelom rozvadzat po styroch rokoch manzelstva a osmich rokoch vztahu. Pred siedmimi rokmi sme zacali stavat dom na pozemku, ktory partri jemu, je to dar od jeho matky. Na vystavbu sme dostali 2 uvery (na jeho meno), v celkovej vyske priblizne 1100000 Sk. Hodnota domu je asi trojnasobne vyssia. Dom bol skolaudovany po uzavreti manzelstva, zarabali sme obaja, hoci ja to neviem preukazat, iba ak cestnym prehlasenim mojej mamy, pre ktoru som pracovala. 2 mesiace nezijeme spolu, manzel ma priatelku o ktorej vsetci vedia. Chcem sa opytat, na co mam narok pri majetkovom vyrovnani. Dakujem.

Je už dom zapísaný na liste vlastníctva? AK áno, na koho?
Lenka72
14.09.10,12:51
Je už dom zapísaný na liste vlastníctva? AK áno, na koho?


Ano, je, na manzela. Ale az 3 roky po svadbe.
Mária27
14.09.10,18:20
Dobry den, mam taku otazku. Budeme sa s manzelom rozvadzat po styroch rokoch manzelstva a osmich rokoch vztahu. Pred siedmimi rokmi sme zacali stavat dom na pozemku, ktory partri jemu, je to dar od jeho matky. Na vystavbu sme dostali 2 uvery (na jeho meno), v celkovej vyske priblizne 1100000 Sk. Hodnota domu je asi trojnasobne vyssia. Dom bol skolaudovany po uzavreti manzelstva, zarabali sme obaja, hoci ja to neviem preukazat, iba ak cestnym prehlasenim mojej mamy, pre ktoru som pracovala. 2 mesiace nezijeme spolu, manzel ma priatelku o ktorej vsetci vedia. Chcem sa opytat, na co mam narok pri majetkovom vyrovnani. Dakujem.
Najlepšie by bolo, keby ste sa na majetkovom vyrovnaní rozumne dohodli.

Ak sa nedohodnete, rozhodne za vás súd a vy budete dokazovať skutočnosti podľa § 150 obč. zákonníka, ktorý hovorí o delení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Záleží na tom, či dom patrí do BSM, alebo ho vlastní iba manžel.

Ak je dom v BSM (obaja ste vlatníkmi bez podielov), asi bude manžel dokazovať, že do spoločného majetku dal zaslobodna svoje vlastné peniaze, ktoré by sa mali z BSM pred jeho delením odpočítať.

Ak je vlastníkom iba manžel, ty to budeš mať ťažšie. Môžeš požadovať odpočítanie toho, čo sa zo spoločného (počas manželstva) vynaložilo na manželov majetok. Zákon neprikazuje odpočítať to, čo si zo svojho vynaložila na jeho výlučný majetok (zaslobodna). Bola to tvoja dobrovolnosť, ak ti to nebude chcieť dať, ťažko dokážeš nejaké bezdôvodné obohatenie.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
Lenka72
16.09.10,20:19
Najlepšie by bolo, keby ste sa na majetkovom vyrovnaní rozumne dohodli.

Ak sa nedohodnete, rozhodne za vás súd a vy budete dokazovať skutočnosti podľa § 150 obč. zákonníka, ktorý hovorí o delení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Záleží na tom, či dom patrí do BSM, alebo ho vlastní iba manžel.

Ak je dom v BSM (obaja ste vlatníkmi bez podielov), asi bude manžel dokazovať, že do spoločného majetku dal zaslobodna svoje vlastné peniaze, ktoré by sa mali z BSM pred jeho delením odpočítať.

Ak je vlastníkom iba manžel, ty to budeš mať ťažšie. Môžeš požadovať odpočítanie toho, čo sa zo spoločného (počas manželstva) vynaložilo na manželov majetok. Zákon neprikazuje odpočítať to, čo si zo svojho vynaložila na jeho výlučný majetok (zaslobodna). Bola to tvoja dobrovolnosť, ak ti to nebude chcieť dať, ťažko dokážeš nejaké bezdôvodné obohatenie.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.


Cize s toho vyplyva, ze podla zakona si nemozem na nic narokovat? Len ak sa dohodneme?
arizona
16.09.10,20:35
zarabali sme obaja, hoci ja to neviem preukazat, iba ak cestnym prehlasenim mojej mamy, pre ktoru som pracovala.


Prepáč, ale to je aká práca "na čestné prehlásenie" ???:confused:
Mária27
17.09.10,04:42
Cize s toho vyplyva, ze podla zakona si nemozem na nic narokovat? Len ak sa dohodneme?
Môžeš požadovať odpočítanie toho, čo sa zo spoločného (počas manželstva) vynaložilo na manželov majetok.
Ivana Ostrihonova
23.09.10,17:34
Dobry večer,chcela by som sa spytať či stratim narok na rodinny dom ktoreho som spoluvlastnička,ak si z neho odhlasim trvaly pobyt.Som viac ako 5 rokov rovedena a rok už v tom dome nebyvam.S byvalym manželom nie sme majetkovo vysporiadaní
Mária27
23.09.10,17:49
Trvalý pobyt má len evidenčný charakter, nemá vplyv na majetok ani majetkové práva. Môžeš ho mať úplne v inej nehnuteľnosti ako v tej, čo vlastníš.
hryzka1
17.03.11,13:12
Dobry den, chcela by som sa opytat , som uz rozvedena asi 4 roky , s byvalym manzelom mame pozicku na ktorej som spoludlznicka, chcela by som sa opytat,co je potrebne spravit preto aby ma odtial vynali ako spoludlznicku, ze mam mat nejake rozhodnutie so sudu ale neviem,co tam mam napisat, dakujem za radu
denisa79
08.02.12,17:12
dobry den,potrebujem radu, vcera mi manzel oznamil, ze ma milenku, rozvadzame sa, som este na md, manzel chce podat o rozvod.
Sme 2 roki manzelia.
Este len par mesiacov manzel vzal hypoteku na nas byt, uvediem ale, ze uz nami manzel nebyva.
Mam narok na polovicu bytu, ak hypoteka je na nho a ja som spoluziadatel?Velmi mi to suri, potrebujem sa podla toho zariadit a nastupit do prace.
mattto
08.02.12,18:13
dobry den,potrebujem radu, vcera mi manzel oznamil, ze ma milenku, rozvadzame sa, som este na md, manzel chce podat o rozvod.
Sme 2 roki manzelia.
Este len par mesiacov manzel vzal hypoteku na nas byt, uvediem ale, ze uz nami manzel nebyva.
Mam narok na polovicu bytu, ak hypoteka je na nho a ja som spoluziadatel?Velmi mi to suri, potrebujem sa podla toho zariadit a nastupit do prace.

nedá sa odpovedať, vyporiadava sa celá masa BSM (všetky aktíva a pasíva, ktoré manželia počas trvania manželstva nadobudli a ktoré ku dňu zániku manželstva existovali) do masy BSM nepatria dary jednému z manželov, dedičstvo, vydané reštitúcie, veci slúžiace osobnej potrebe a výkonu povolania jedného z manželov. Každý z manželov má právo (a k tomu prislúchajúca povinnosť druhého manžela), aby sa mu uhradilo to, čo vynaložil zo svojho na spoločný majetok
draik
08.02.12,20:22
Podstatné je, či byt patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak nepatrí a vy ste spoludlžníkom úveru, tak...Vám nezávidím.Rozvodom sa zo spoludlžníctva nevyviažete.
obecbracovce
09.02.12,18:59
Aj ja by som sa chcela opýtať na podobnú situáciu-PROSÍM poraďte. Moja známa je v rozvodovom konaní (manžel si našiel inú-ale to je vlastne jedno). Ide jej o RADU v tejto veci: Pred 6 rokmi brali hypotéku na kúpu nového bytu. Hypotéka je písaná na jeho meno, byt je zapísaný na obidvoch. Manžel sa odsťahoval k priateľke už viac ako pred rokom. Od tej doby ona nevie, či on túto hypotéku spláca. V banke jej to nechceli povedať, lebo vraj nemá spoludispozičné právo na jeho účet. Čo by mala robiť, aby zistila či on to platí, resp, ak nie či by mohla nejako túto hypotéku splácať ona. Od kedy sa odsťahoval z bytu-samozrejme neprispieva ani na inkaso a pod. A šte aby toho nebolo málo, predal aj auto, ktoré kúpili spoločne asi pred dvoma rokmi. Má vôbec na to právo? Poraďte prosím-súrne to potrebuje vedieť a veľmi by jej to pomohlo v jej zúfalej situácií. Po rozvode by sa to ako delilo ? Myslím byt asi na polovicu, dlžoby možno tiež na polovicu a čo s tým predaným autom? DÍKY!
obecbracovce
09.02.12,19:35
A ešte na niečo sme zabudli. Pri svojom odchode-vlastne skôr "úteku" z bytu-zobral televízor, peniaze v hotovosti čo mali doma cca 1700 €, auto-ktoré už predal, doklady o účte, ktorý bol na jeho meno a kde išli zarobené peniaze obidvoch a aj papiere o hypotéke a o byte. Môže predať byt, keď má všetko so sebou? Dúfam, že nie. Poznámka: šaty a osobné veci nezobral, takže už vyše roka si kupuje všetko nové a míňa peniaze, ktoré spoločne našetrili. Ako to bude po rozvode-nemusí dať aj jej polovicu z tých peňazí? Myslím, že súd by si vedel zistiť, aké obraty boli na jeho účte za to obdobie, odkedy je preč. Prosím-poraďte!!!
Mária27
09.02.12,20:50
Podľa § 145 občianskeho zákonníka Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný. Ide o relatívnu neplatnosť (§ 40a), teda musí sa do troch rokov od prevodu auta dovolať neplatnosti prevodu. Inak potom nech žiada peniaze z auta zahrnúť do BSM pri jeho vyporiadaní.

Podobne to bude aj s bytom. Mohla by sa na súde domáhať, aby mu súd predbežným opatrením zakázal odpredaj spoločných vecí - to by mohla dať na kataster na obmedzujúcu poznámku, je to však vzhľadom na to, že sú spoluvlastníci, aj dosť navyše. Hypotéku - ak ju nebude splácať, môžu asi prísť o byt, ale škodoval by aj on ... Treba si na to asi sadnúť, rozobrať to, ale hlavne konať.
Vzhľadom na odpredávanie vecí by mohla aj žiadať zrušiť a vyporiadať BSM počas manželstva - to tiež záleží od toho, ako sa bude ťahať rozvod, atď.
Súd by si mohol z banky vyžiadať aj stavy účtov.
obecbracovce
09.02.12,21:10
Ďakujem a keby napísala list do banky, že chce splácať ona-je banka povinná jej odpovedať, alebo nie? A aj to, že sa nestaral o ten byt-je to nejaké plus pre ňu, alebo ani nie? Nemáme s tým skúseností, tak nevieme, ale by sme jej chceli pomôcť. Vieme, že to nemôže byť výhodné iba pre jednu stranu, ale chceme, aby dosiahla čo najviac výhod.
Mária27
09.02.12,21:24
No, napísať môže, ale banka nemá zmluvu s ňou. Ale aspoň by mala informáciu o rozvode - keby on neplatil, pretože manželia majú aj spoluzodpovednosť, navyše sú spoluvlastníci ... Nech si pozbiera informácie všade, kde sa dá. Pri vyporiadaní BSM sa aj tak všetko spočíta.
obecbracovce
10.02.12,05:15
Mária 27 - ešte k tejto vete by sme sa chceli sptať: "Vzhľadom na odpredávanie vecí by mohla aj žiadať zrušiť a vyporiadať BSM počas manželstva - to tiež záleží od toho, ako sa bude ťahať rozvod, atď. ! " Je lepšie - myslím pre ňu- rozvodové konanie tzv.naťahovať, alebo to skončiť čím skôr? Nemáme s tým skúseností, ale nie je to na pojednávaniach tak, že ich rozvedú ak nie na prvom tak na druhom pojednávaní už áno?
Mária27
10.02.12,11:45
Ak súhlasia obaja a nemajú deti, je to najrýchlejšie. Ak sa jeden zdráha, naťahuje čas ... tak to trvá aj rok aj viac.
obecbracovce
12.02.12,11:21
No deti nemajú a ona by chcela ten čas čo najviac naťahovať ,aby sa mu aspoň trošku pomstila - takto jej to poradila ďalšia kamarátka- len nevieme, či na to nemôže ešte viac doplatiť. Lebo sa to aj tak hovorí, že kto druhému jamu kope, sám do nej spadne. Skratka ona mu to chce sťažiť, aby si nemyslel, že mu to prejde len tak raz-dva, že on už má novú známosť , že ich rozvedú na prvom alebo druhom pojednávaní a tým je to všetko vyriešené. Tak preto toto naťahovanie. Ona sa z toho jeho odchodu akosi nevie spamätať a mrzí ju hlavne to, že ju takto podviedol. Tak preto nevie či radšej naťahovať alebo čo?
Mária27
12.02.12,11:45
Všetkého zlého sa treba zbaviť čím skôr. Neviem, čo by chcela naťahovaním získať, aby ju napr. začal biť? Ani si neviem predstaviť, čo by uviedla ako dôvod - naťahuje sa pri deťoch, aby mali oboch rodičov ...
obecbracovce
12.02.12,14:09
Tak to sme sa jej pýtali aj my, a ona, že aspoň nech dlhšie spláca hypotéku -AK JU VOBEC SPLÁCA - že keď míňa ich spoločne našetrené peniaze,a keďže nevie ako by sa na nich potom spoločne delili, keď ich on rozkotúľa- a zatají, že vôbec niečo mali, tak vraj preto. Ale ako hovoríš:Všetkého zlého sa treba zbaviť čím skôr a urobiť za všetkým hrubú čiaru.