kjtg
21.10.09,16:48
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom ochrannej lehoty, keď pracujem ako SZČO (na živnosť). Môj zamestnávateľ nás prepustil a ponúkol, aby sme aj naďalej pracovali na tej istej pozícii, ale už ako SZČO. Viem, že je to v rozpore so Zákonníkom práce, ale keďže som nemala inú prácu, vzala som aj túto možnosť. Momentálne už vyše roka pracujem na živnosť. Práve som zistila, že som tehotná a bojím sa, že môj "zamestnávateľ" (podnik s ktorým mám uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu) bude chcieť so mnou rozviazať zmluvu. Existuje nejaká ochranná lehota pri SZČO kedy to v prípade tehotnosti nemôže urobiť ? Niečo ako ochranná lehota pri normálnom pracovnom pomere ?
Ďakujem.
Stanislav 1975
21.10.09,14:52
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom ochrannej lehoty, keď pracujem ako SZČO (na živnosť). Môj zamestnávateľ nás prepustil a ponúkol, aby sme aj naďalej pracovali na tej istej pozícii, ale už ako SZČO. Viem, že je to v rozpore so Zákonníkom práce, ale keďže som nemala inú prácu, vzala som aj túto možnosť. Momentálne už vyše roka pracujem na živnosť. Práve som zistila, že som tehotná a bojím sa, že môj "zamestnávateľ" (podnik s ktorým mám uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu) bude chcieť so mnou rozviazať zmluvu. Existuje nejaká ochranná lehota pri SZČO kedy to v prípade tehotnosti nemôže urobiť ? Niečo ako ochranná lehota pri normálnom pracovnom pomere ?
Ďakujem.

Bohužiaľ,sklamem ťa-pri živnosti nemáš nárok na nič,na žiadnu ochranu-može ťa prepustiť kedy chce...-to je tá obrovská nevýhoda v porovnaní so zamestnaneckým pomerom...
Xanti
21.10.09,14:58
Dúfam,
že si podnikla kroky aby si mala aspon čo najvyššiu materskú. A nie z minimálnych odvodov.
kjtg
21.10.09,15:05
Ďakujem, za odpovede - aj keď ma moc nepotešili :(
Odvody som si poctivo platila normálne, podľa zárobku, takže to je v pohode. Ja som si aj myslela, že si teraz môžu robiť čo chcú, ale v kútiku duše som stále dúfala, že niečo sa na nich predsa len nájde :/
Je to svinstvo, lebo výkony chcú odomňa rovnaké ako predtým, ale všetky výhody ako zamestnanec som stratila - stravné, dovolenka, ochrana v tehotenstve...
Ak ma fakt prepustia, tak ich asi udám na inšpektorát práce
veronikasad
21.10.09,15:07
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom ochrannej lehoty, keď pracujem ako SZČO (na živnosť). Môj zamestnávateľ nás prepustil a ponúkol, aby sme aj naďalej pracovali na tej istej pozícii, ale už ako SZČO. Viem, že je to v rozpore so Zákonníkom práce, ale keďže som nemala inú prácu, vzala som aj túto možnosť. Momentálne už vyše roka pracujem na živnosť. Práve som zistila, že som tehotná a bojím sa, že môj "zamestnávateľ" (podnik s ktorým mám uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu) bude chcieť so mnou rozviazať zmluvu. Existuje nejaká ochranná lehota pri SZČO kedy to v prípade tehotnosti nemôže urobiť ? Niečo ako ochranná lehota pri normálnom pracovnom pomere ?
Ďakujem.
si platitelom odvodov na nem. poistenie do soc.poisťovne ? povinne poistená SZČO, príp. dobrovolne nem.poistená ?
veronikasad
21.10.09,15:09
Ďakujem, za odpovede - aj keď ma moc nepotešili :(
Odvody som si poctivo platila normálne, podľa zárobku, takže to je v pohode. Ja som si aj myslela, že si teraz môžu robiť čo chcú, ale v kútiku duše som stále dúfala, že niečo sa na nich predsa len nájde :/
Je to svinstvo, lebo výkony chcú odomňa rovnaké ako predtým, ale všetky výhody ako zamestnanec som stratila - stravné, dovolenka, ochrana v tehotenstve...
Ak ma fakt prepustia, tak ich asi udám na inšpektorát práce
Udáš aj sama seba ...Nad tým si mala rozmýšlať, keď si s prácou na živnosť súhlasila.
kjtg
21.10.09,15:10
Platím do sociálnej poisťovne aj zdravotnej poisťovne, tak myslím, že prídavky dostanem normálne, len ma serie tá robota. Chcela som byť tak jeden mesiac doma, potom by išiel na materskú manžel. Takto zostanem doma ja a bez roboty :(
Xanti
21.10.09,15:11
Ďakujem, za odpovede - aj keď ma moc nepotešili :(
Odvody som si poctivo platila normálne, podľa zárobku, takže to je v pohode. Ja som si aj myslela, že si teraz môžu robiť čo chcú, ale v kútiku duše som stále dúfala, že niečo sa na nich predsa len nájde :/
Je to svinstvo, lebo výkony chcú odomňa rovnaké ako predtým, ale všetky výhody ako zamestnanec som stratila - stravné, dovolenka, ochrana v tehotenstve...
Ak ma fakt prepustia, tak ich asi udám na inšpektorát práce To Ti vyšli odvody vyššie ako z minimálnej mzdy?
Koľko mesačne platíš do SP odvody, celkovú sumu napíš prosím ťa.

Alebo si platila aj k povinným odvodom dobrovolné?
veronikasad
21.10.09,15:12
Platím do sociálnej poisťovne aj zdravotnej poisťovne, tak myslím, že prídavky dostanem normálne, len ma serie tá robota. Chcela som byť tak jeden mesiac doma, potom by išiel na materskú manžel. Takto zostanem doma ja a bez roboty :(
Kolko platíš odvody do sociálnej poisťovne ? Kedy máš termín pôrodu ? Kedy si skončila prac. pomer u zamestnávatela? Možno ti vyjde zvýšenie materskej cez dobrovolné nem. poistenie ...
Xanti
21.10.09,15:13
Platím do sociálnej poisťovne aj zdravotnej poisťovne, tak myslím, že prídavky dostanem normálne, len ma serie tá robota. Chcela som byť tak jeden mesiac doma, potom by išiel na materskú manžel. Takto zostanem doma ja a bez roboty :(
No je rozdiel dostať materskú 170 eur mesačne a dostať 600 eur mesačne počas 6 mesiacov.
To som sa pýtala, že či si sa zabezpečila aspon na max. možnú výšku materskej.

Prídavky na deti dostaneš, bajočko 20 eur mesačne. Trošku máš chaos v tom všetkom.
kjtg
21.10.09,15:14
Ako že sama seba ? Ja som im to hovorila, že je to proti Zákonníku práce, ale ma len vysmiali a povedali, "ber alebo zostaň bez roboty". A ja s toho môžem mať tiež pokutu ? Lebo mi známy právnik hovoril, že keby som ich udala a jednoznačne prekázala, že ide o pravidelnú závislú činnosť, tak mi vlastne musia doplatiť mzdu za celú dobu trvania takejto zmluvy. A nie, že ešte aj ja budem platiť nejakú pokutu ???
kjtg
21.10.09,15:17
No chaos mám s tých príspevkov riadny. Platím cca 180 € do sociálky a 180 € do zdravotky. Koľko s toho dostanem cca materskú ?
veronikasad
21.10.09,15:19
No chaos mám s tých príspevkov riadny. Platím cca 180 € do sociálky a 180 € do zdravotky. Koľko s toho dostanem cca materskú ?
to je nejaká blbosť - rovnaká sociálka a zdravotná nie je. Napíš prosím presné číslo, aby sme ti vedeli poradiť s dobrovolným poistením + termín skončenia prac.pomeru a termín pôrodu.
Xanti
21.10.09,15:19
No chaos mám s tých príspevkov riadny. Platím cca 180 € do sociálky a 180 € do zdravotky. Koľko s toho dostanem cca materskú ?
:eek::eek::eek: To prečo tak do zdravotky veľa platíš?
Šak bežne živnostník platí do zdravotky cca 42 € a do SP cca 90 €. Takže materskú asi dostaneš ak predpokladám správne 340 eur.
kjtg
21.10.09,15:24
No naozaj platím 180 do sociálky - to mi vypočítali podľa posledného daňového priznania a do zdravotky by som mala platiť 150, ale mala som tam nedoplatok ešte z minulosti, tak splácam aj ten, preto to je spolu tiež 180. Ale tie splátky mám len do konca roku. Termín pôrodu mám začiatkom februára, tak materská by sa mi mala počíatať ešte z roku 2008 a tam mi vychádzal mesačný príjem po zdanení cca 35.000 Sk.
Xanti
21.10.09,15:35
No naozaj platím 180 do sociálky - to mi vypočítali podľa posledného daňového priznania a do zdravotky by som mala platiť 150, ale mala som tam nedoplatok ešte z minulosti, tak splácam aj ten, preto to je spolu tiež 180. Ale tie splátky mám len do konca roku. Termín pôrodu mám začiatkom februára, tak materská by sa mi mala počíatať ešte z roku 2008 a tam mi vychádzal mesačný príjem po zdanení cca 35.000 Sk.
V roku 2008 si bola ešte zamestnankyňa?
Alebo si už mala živnosť?
veronikasad
21.10.09,15:36
No naozaj platím 180 do sociálky - to mi vypočítali podľa posledného daňového priznania a do zdravotky by som mala platiť 150, ale mala som tam nedoplatok ešte z minulosti, tak splácam aj ten, preto to je spolu tiež 180. Ale tie splátky mám len do konca roku. Termín pôrodu mám začiatkom februára, tak materská by sa mi mala počíatať ešte z roku 2008 a tam mi vychádzal mesačný príjem po zdanení cca 35.000 Sk.
pri mesačnej platbe 180 € ti vychádza podla kalkulačky SP vymeriavací základ 595€ mesačne. Materská je 55 % t.j. cca 327 € mesačne.

Skús si ešte prilepšiť dobrovolným nem poistením. Kedy skončil tvoj pracovný pomer u zamestnávatela ?
kjtg
21.10.09,15:36
V 2008 som už mala živnosť. Tú sumu prídavkov mi vlastne vypočítajú v sociálnej poisťovni - tam budem o to aj žiadať ?
Xanti
21.10.09,15:37
V 2008 som už mala živnosť. Tú sumu prídavkov mi vlastne vypočítajú v sociálnej poisťovni - tam budem o to aj žiadať ?
A v roku 2008 si už platila zo živnosti odvody do SP?
Xanti
21.10.09,15:38
pri mesačnej platbe 180 € ti vychádza podla kalkulačky SP vymeriavací základ 595€ mesačne. Materská je 55 % t.j. cca 327 € mesačne.

Skús si ešte prilepšiť dobrovolným nem poistením. Kedy skončil tvoj pracovný pomer u zamestnávatela ?Dobrovolne nemoc. poistenie už asi nestihne ked začiatkom februára by mala rodiť.
Jedine zamestnať sa ...
veronikasad
21.10.09,15:40
V 2008 som už mala živnosť. Tú sumu prídavkov mi vlastne vypočítajú v sociálnej poisťovni - tam budem o to aj žiadať ?
sociálna poisťovňa ti bude vyplácať materské po dobu 28 týždňov. K tomu máš ešte nárok na prídavok na dieťa, ktorý vypláca Úrad práce SVaR a ak bude manželov príjem najmenej 1/2 mesačnej min. mzdy, môže si uplatniť daňový bonus u svojho zamestnávatela.
Ak by si nastúpila skôr do práce (rodičovskú dovolenku bude čerpať manžel), daňový bonus si uplatníš vo svojom daňovom priznaní.
veronikasad
21.10.09,15:41
Dobrovolne nemoc. poistenie už asi nestihne ked začiatkom februára by mala rodiť.
Jedine zamestnať sa ...
počíta sa 270 dní z posledných 2 rokov. Nevieme, kedy ukončila prac.pomer ...
Xanti
21.10.09,15:42
počíta sa 270 dní z posledných 2 rokov. Nevieme, kedy ukončila prac.pomer ...
Ano ale tiež musí mať 26 týždňov platené ináč sa to berie z výšky minimálnej mzdy.
A ty myslíš ešte k SZČO, že by doplatila. No uvidíme čo odpíše.
kjtg
21.10.09,15:43
Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Uvidím ako sa zachová "zamestnávateľ" a budem sa musieť uskromniť :( lebo zamestnanie s malým dieťaťom do dvoch rokov a v dnešnej dobe, asi ťažko. Ešte raz ďakujem za ochotu a Váš čas.
veronikasad
21.10.09,15:43
Ešte by ti mohol terajší "zamestnávatel" pomôcť s vyššou materskou. Pár dní pred nástupom na materskú ukončíš živnosť a zamestná ťa s maximálnym vymer. základom. Materskú by si potom nedostala zo živnosti, ale z príjmu od zamestnávatela.
Xanti
21.10.09,15:43
Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Uvidím ako sa zachová "zamestnávateľ" a budem sa musieť uskromniť :( lebo zamestnanie s malým dieťaťom do dvoch rokov a v dnešnej dobe, asi ťažko. Ešte raz ďakujem za ochotu a Váš čas.
Odpovedz na otázky, chceme TI pomôcť a ty dávaš neuplne informácie.
kjtg
21.10.09,15:50
Ako neúplné informácie ? Do sociálky platím len toľko koľko mi prikázali - to je tých 186,45 €, nič navyše. A do zdravotky platím teraz 175,40 € - kvôli tomu dlhu z minulosti. Ale nepamätám si, koľko som platila minulý rok. Živnosť mám celý rok 2008. Ja fakt neviem s čoho a ako sa to počíta. Predstavovala som si to tak, že prídem do sociálky, požiadam o materskú a je to. Ale podľa toho čo píšete si to predstavujem veľmi jednoducho a budú s tým ešte dosť opletačky. Aby ma zamestnávateľ zamestnal na chvíľu späť, to pochybujem, ale skúsim mu to navrhnúť :)
kjtg
21.10.09,15:51
Ešte si platím doplnkové dôchodkové, ale to s tým asi nemá nič spoločné, že ? Dobrovoľne navyše som neplatila nič.
Xanti
21.10.09,15:52
Ako neúplné informácie ? Do sociálky platím len toľko koľko mi prikázali - to je tých 186,45 €, nič navyše. A do zdravotky platím teraz 175,40 € - kvôli tomu dlhu z minulosti. Ale nepamätám si, koľko som platila minulý rok. Živnosť mám celý rok 2008. Ja fakt neviem s čoho a ako sa to počíta. Predstavovala som si to tak, že prídem do sociálky, požiadam o materskú a je to. Ale podľa toho čo píšete si to predstavujem veľmi jednoducho a budú s tým ešte dosť opletačky. Aby ma zamestnávateľ zamestnal na chvíľu späť, to pochybujem, ale skúsim mu to navrhnúť :)
Vieš je to dosť podstatné čo teraz si napísala, lebo prvá info bola si szčo rok .. teraz to vychádza že si szčo minimálne dva roky.
Takže sa nedá urobiť čo písala Veronikasad s dobrovolným nemocenským poistením.
A výška materskej závisí od toho koľko si platila v roku 2008 do SP. Skús ešte na to si spomenúť aj ked len približne.
Proste rok 2009 platíš 180 €
rok 2008 si platila ........ ??? koľko.
Z tej sumy Ti vyrátajú materskú. A my sa Ti snažíme pomôcť aby si dostala maximálnu materskú, alebo aspoň čo najvyššiu. :)
veronikasad
21.10.09,15:55
Ako neúplné informácie ? Do sociálky platím len toľko koľko mi prikázali - to je tých 186,45 €, nič navyše. A do zdravotky platím teraz 175,40 € - kvôli tomu dlhu z minulosti. Ale nepamätám si, koľko som platila minulý rok. Živnosť mám celý rok 2008. Ja fakt neviem s čoho a ako sa to počíta. Predstavovala som si to tak, že prídem do sociálky, požiadam o materskú a je to. Ale podľa toho čo píšete si to predstavujem veľmi jednoducho a budú s tým ešte dosť opletačky. Aby ma zamestnávateľ zamestnal na chvíľu späť, to pochybujem, ale skúsim mu to navrhnúť :)
Nie, nebudeš mať opletačky - ak nemáš žiadny nedoplatok na poistnom v SP. Gynekolog ti vystaví tlačivo "Žiadosť o materské" ktoré vyplnené odovzdáš 6 týždňov pred pôrodom v sociálnej poisťovni. Po narodení dieťaťa požiadaš na Úrade práce o prídavok na dieťa a ak je manžel zamestnaný - u svojho zamestnávatela o daňový bonus.
V prvom príspevku si písala, že si SZČO vyše roka. Ak by si časť roka bola zamestnancom, mohla by si si zvýšiť materské, keby si sa poistila ako dobrovolne nem. poistená osoba - aj 162 EUR mesačne pomôže.
V tomto prípade je to neaktuálne (celý rok 2008 si bola SZČO)

Ak nastupuješ na materskú v roku 2010, materská sa ti bude počítať z vymer.základu roku 2009,
Ak termín pôrodu je začiatkom februára 2010 - nástup na materskú je 6 týždňov pred pôrodom, t.j. ešte v roku 2009. Materské sa ti preto bude počítať z vymeriavacieho základu roku 2008
(aj tak by bolo potrebné uviesť presný začiatok podnikania, pretože ak si neplatila odvody ako dobrovolne nem. poistená osoba a začiatok podnikania bol v roku 2008 - potom povinne nem. poistená osoba si sa stala až od júla 2009)
kjtg
21.10.09,16:00
Podľa výpisu z banky, som platila v roku 2008, 1064 Sk do zdravotnej a 2520 Sk do sociálky. Keďže pôrod mi vychádza na začiatok februára, chcela som požiadať o materskú ešte v decembri, aby sa mi počítala z daňového priznania roku 2008 - lebo tam som mala mesačný zárobok po zdanení viac ako tento rok 2009. Tento rok sa tak nedarí, takže mesačný príjem po zdanení mi výde určite nižší, ale zase platím viac do sociálky aj zdravotnej. Tak čo je lepšie žiadať ešte v decembri, aby som to mala počítané z roku 2008 alebo až v januári, aby sa mi to počítalo z roku 2009 ? A ja viem, že mi chcete pomôcť a naozaj Vám veľmi pekne ďakujem, lebo takých ľudí je na svete málo a fakt si to cením.
Xanti
21.10.09,16:02
Podľa výpisu z banky, som platila v roku 2008, 1064 Sk do zdravotnej a 2520 Sk do sociálky. Keďže pôrod mi vychádza na začiatok februára, chcela som požiadať o materskú ešte v decembri, aby sa mi počítala z daňového priznania roku 2008 - lebo tam som mala mesačný zárobok po zdanení viac ako tento rok 2009. Tento rok sa tak nedarí, takže mesačný príjem po zdanení mi výde určite nižší, ale zase platím viac do sociálky aj zdravotnej. Tak čo je lepšie žiadať ešte v decembri, aby som to mala počítané z roku 2008 alebo až v januári, aby sa mi to počítalo z roku 2009 ? A ja viem, že mi chcete pomôcť a naozaj Vám veľmi pekne ďakujem, lebo takých ľudí je na svete málo a fakt si to cením.
Požiadaj o materskú až v januári 2010 ,
pri výpočte materskej nejde o danové priznanie ale o odvody čo platíš do SP.

V roku 2008 si platila 2520 odvody, tj. minimálne a tvoja materská by bola bajočko 150 €
V roku 2009 si platila 180 € , a tvoja materská bude ak požiadaš o nu až v r. 2010 vo výške cca 350 €.


Uplne ideálne pre teba by bolo keby ťa pár dní pred nástupom na materskú zamestnal niekto z max. VZ, a vtedy by si dostala max. materskú.
kjtg
21.10.09,16:04
OK, ďakujem, aspoň jedna potešujúca správa za tie drahé odvody. Žiadať tým pádom budem určite až v januári 2010 :)
kjtg
21.10.09,16:06
A ešte jedna otázka - môžem ostať SZČO aj keď budem žiadať o materskú ?
Xanti
21.10.09,16:06
OK, ďakujem, aspoň jedna potešujúca správa za tie drahé odvody. Žiadať tým pádom budem určite až v januári 2010 :)
Ešte sa však skús porozprávať so svojím zamestnávateľom o tom aby ťa prijal na pár dní do HPP, z max. VZ.

To by bolo najideálnejšie.
veronikasad
21.10.09,16:07
Podľa výpisu z banky, som platila v roku 2008, 1064 Sk do zdravotnej a 2520 Sk do sociálky. Keďže pôrod mi vychádza na začiatok februára, chcela som požiadať o materskú ešte v decembri, aby sa mi počítala z daňového priznania roku 2008 - lebo tam som mala mesačný zárobok po zdanení viac ako tento rok 2009. Tento rok sa tak nedarí, takže mesačný príjem po zdanení mi výde určite nižší, ale zase platím viac do sociálky aj zdravotnej. Tak čo je lepšie žiadať ešte v decembri, aby som to mala počítané z roku 2008 alebo až v januári, aby sa mi to počítalo z roku 2009 ? A ja viem, že mi chcete pomôcť a naozaj Vám veľmi pekne ďakujem, lebo takých ľudí je na svete málo a fakt si to cením.
Nástup na materskú je 6-8 týždňov pred pôrodom. Poistné z príjmu roku 2008 si začala platiť až od 1.7.2009.
Ak pôjdeš na materskú v decembri, bude sa ti brať do úvahy vymeriavací základ z ktorého si platila poistné v roku 2008 - podľa výšky plateného poistného je to min.mzda.
Xanti
21.10.09,16:07
A ešte jedna otázka - môžem ostať SZČO aj keď budem žiadať o materskú ?
Ano,
ale ked budeš chcieť ostať na rodičovskej dovolenke budeš ju musieť pozastaviť aby si dostávala rodičovský príspevok.
Xanti
21.10.09,16:08
Nástup na materskú je 6-8 týždňov pred pôrodom. Poistné z príjmu roku 2008 si začala platiť až od 1.7.2009.
Ak pôjdeš na materskú v decembri, bude sa ti brať do úvahy vymeriavací základ z ktorého si platila poistné v roku 2008 - podľa výšky plateného poistného je to min.mzda.
No na to som celkom zabudla, že tie vyššie odvody platí len pol roka, čiže sa to zpriemeruje.
Ale aj tak výjde vyššia MD ked požiada o ňu v roku 2010 ako teraz.
kjtg
21.10.09,16:11
Ešte raz ďakujem za všetky rady. Už som trochu múdrejšia. Skúsim čo povie "zamestnávateľ" a o materskú požiadam až v januári 2010. Rodičovský príspevok bude asi poberať manžel, takže ja by som mohla zostať SZČO - teda ak so mnou môj "zamestnávateľ" nerozviaže aj sprostredkovateľskú zmluvu. Veľmi pekne ďakujem za všetky rady.
veronikasad
21.10.09,16:13
A ešte jedna otázka - môžem ostať SZČO aj keď budem žiadať o materskú ?
počas poberania materského (28 týždňov) nemusíš mať pozastavenú živnosť. Odvody do sociálnej poisťovne platiť nebudeš. Ak budeš chcieť poberať zvýšený rodičovský príspevok, ktorý by sa mal vyplácať od 1.1.2009 - musíš mať živnosť pozastavenú alebo zrušenú.
Ak bude živnosť aktívna, máš nárok len na príspevok na starostlivosť o dieťa - 25 % sumy doterajšieho rod. príspevku - ak sa o dieťa budeš starať sama, alebo výšku skutočných nákladov na starostlivosť o dieťa - ak sa oň bude starať fyzická osoba na živnosť alebo súkromné predškolské zariadenie.
Xanti
21.10.09,16:17
Ešte raz ďakujem za všetky rady. Už som trochu múdrejšia. Skúsim čo povie "zamestnávateľ" a o materskú požiadam až v januári 2010. Rodičovský príspevok bude asi poberať manžel, takže ja by som mohla zostať SZČO - teda ak so mnou môj "zamestnávateľ" nerozviaže aj sprostredkovateľskú zmluvu. Veľmi pekne ďakujem za všetky rady.
Tak ako mohol by Ti výjsť v ústrety tým zamestnaním, aby si mala max. materskú.
No držím palce a hlavne nech sa malinké zdravé narodí. :)
veronikasad
21.10.09,16:18
Ešte raz ďakujem za všetky rady. Už som trochu múdrejšia. Skúsim čo povie "zamestnávateľ" a o materskú požiadam až v januári 2010. Rodičovský príspevok bude asi poberať manžel, takže ja by som mohla zostať SZČO - teda ak so mnou môj "zamestnávateľ" nerozviaže aj sprostredkovateľskú zmluvu. Veľmi pekne ďakujem za všetky rady.
Ak na materskú nastúpiš neskôr ako 6 týždňov pred pôrodom - nebude ti trvať 28 týždňov. Skončí najneskôr po uplynutí 22 týždňov ododňa pôrodu.
Potom už budeš poberať len rodičovský príspevok, alebo príspevok na starostlivosť o dieťa.