Marianna01
21.10.09,16:56
Prosím vás, skúste mi pomôcť s nasledovným:

klient uzavrel s istou spoločnosťou sprostredkovateľskú zmluvu na predaj šperkov a investičných kameňov (diamanty, diamantová drť, brilianty). U tejto spoločnosti si zakúpila predvádzacie vzorky - 4 ks šperkov, z toho 1 čisto zlatý, ostatné s diamantmi. Tieto vzorky sú v hodnote pod 30tis. korún. Ďalej zakúpila diamantový šperk (zatiaľ neviem bližšie, či v kombinácii so zlatom, alebo čisto diamant) v hodnote 400tis. korún.
Mám problém zaradiť tieto vzorky do odpisovej skupiny. (okrem toho mám problém, že faktúru vystavili na súhrnnú hodnotu vyššie uvedených 4 šperkov 105tis. korún, tam žiadame o opravu faktúry, žiaľ, nevieme, či uspejeme)

Takže v každom prípade musím tieto kamene a šperky niekam zaradiť. Vylúčené z odpisovania to nie je, nemajú žiadnu umeleckú, múzejnú ani inú historickú hodnotu. Kúpila ich vyslovene na účely vzoriek - je to uvedené aj na faktúre. V odpisových skupinách som našla položkú 1-35 KP 36.63.74 - Nástroje, prístroje a modely určené na predvádzacie účely. Je to tá správna odpisová skupina? Nechce sa mi to zaraďovať do dvojky ako nezaraditeľný IM.
Ďakujem za pomoc, viem, že mávam takéto neobvyklé otázky, ale skúste, ak máte chvíľu času, nad tým pouvažovať.
137Cs
21.10.09,17:37
U tejto spoločnosti si zakúpila predvádzacie vzorky - 4 ks šperkov, z toho 1 čisto zlatý, ostatné s diamantmi. Tieto vzorky sú v hodnote pod 30tis. korún. Ďalej zakúpila diamantový šperk (zatiaľ neviem bližšie, či v kombinácii so zlatom, alebo čisto diamant) v hodnote 400tis. korún.
Takže v každom prípade musím tieto kamene a šperky niekam zaradiť. Vylúčené z odpisovania to nie je, nemajú žiadnu umeleckú, múzejnú ani inú historickú hodnotu. Kúpila ich vyslovene na účely vzoriek - je to uvedené aj na faktúre. V odpisových skupinách som našla položkú 1-35 KP 36.63.74 - Nástroje, prístroje a modely určené na predvádzacie účely. Je to tá správna odpisová skupina? Nechce sa mi to zaraďovať do dvojky ako nezaraditeľný IM.
.
Predmety z drahých kovov sa účtovne - bez ohľadu na cenu - považujú za dlhodobý hmotný majetok (§ 10/12/a PJÚ, § 13/4/a PPÚ), alebo - ak boli zakúpené za účelom dlhodobého uloženia voľných peňažných zdrojov - za dlhodobý finančný majetok ( § 9/3/d PJÚ, § 13/1/c PPÚ).
Dlhodobý finančný majetok sa účtovne (ani daňovo) neodpisuje vôbec. Pri účtovnom odpisovaní dlhodobého hmotného majetku (v PÚ) by sa malo zohľadniť opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania. U šperkov či vzorky investičných briliantov je toto opotrebenie zrejme nulové...:confused:
Zlatnícke výrobky a brilianty patria do týchto kódov KP:

32.12.12 Priemyselné diamanty, opracované; drvina a prach z pravých alebo umelých drahokamov alebo polodrahokamov
32.12.13 Klenotnícke výrobky a ich časti a súčasti; zlatnícke alebo striebrotepecké výrobky a ich časti a súčasti. Táto subkategória tiež zahŕňa:
- prerábanie klenotníckych výrobkov
32.12.14 Ostatné výrobky z drahých kovov; výrobky z prírodných alebo umelo pestovaných perál, drahokamov alebo polodrahokamov
V prílohe ZDP výrobky s KP 32.1 nefigurujú, dlhodobý hmotný majetok s týmto kódom by sa teda v zmysle § 26/2 ZDP mal zaradiť v prípade daňového odpisovania do 2. OS...
Marianna01
21.10.09,18:17
Predmety z drahých kovov sa účtovne - bez ohľadu na cenu - považujú za dlhodobý hmotný majetok (§ 10/12/a PJÚ, § 13/4/a PPÚ), alebo - ak boli zakúpené za účelom dlhodobého uloženia voľných peňažných zdrojov - za dlhodobý finančný majetok ( § 9/3/d PJÚ, § 13/1/c PPÚ).
Dlhodobý finančný majetok sa účtovne (ani daňovo) neodpisuje vôbec. Pri účtovnom odpisovaní dlhodobého hmotného majetku (v PÚ) by sa malo zohľadniť opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania. U šperkov či vzorky investičných briliantov je toto opotrebenie zrejme nulové...:confused:
Zlatnícke výrobky a brilianty patria do týchto kódov KP:

32.12.12 Priemyselné diamanty, opracované; drvina a prach z pravých alebo umelých drahokamov alebo polodrahokamov
32.12.13 Klenotnícke výrobky a ich časti a súčasti; zlatnícke alebo striebrotepecké výrobky a ich časti a súčasti. Táto subkategória tiež zahŕňa:
- prerábanie klenotníckych výrobkov
32.12.14 Ostatné výrobky z drahých kovov; výrobky z prírodných alebo umelo pestovaných perál, drahokamov alebo polodrahokamov
V prílohe ZDP výrobky s KP 32.1 nefigurujú, dlhodobý hmotný majetok s týmto kódom by sa teda v zmysle § 26/2 ZDP mal zaradiť v prípade daňového odpisovania do 2. OS...

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Vyberám si z nej nasledovné: šperky boli zakúpené za účelom vzoriek pri sprostredkovaní predaja (zmluva je podpísaná a platná), t.j. dlhodobý hmotný majetok. V tomto prípade - ak cena nehrá úlohu, aj šperky pod stanovenú hodnotu, zaradím do 2. OS.

Správne?
137Cs
21.10.09,18:35
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Vyberám si z nej nasledovné: šperky boli zakúpené za účelom vzoriek pri sprostredkovaní predaja (zmluva je podpísaná a platná), t.j. dlhodobý hmotný majetok. V tomto prípade - ak cena nehrá úlohu, aj šperky pod stanovenú hodnotu, zaradím do 2. OS.
Správne?
Cena nehrá úlohu pre účtovné odpisy, účtovne to podľa znenia Postupov zrejme musí byť DHM. Ale na to, aby tie drobnosti do 996 € nemohli ísť priamo do daňových výdavkov, nevidím akosi v ZDP obmedzenie. A ani vylúčenie možnosti ten drahý kus odpisovať :confused:. Aj keď sa mi to vôbec nezdá byť logické .. Dobré by bolo k tejto téme mať aj vyjadrenie nejakého daňového poradcu, alebo priamo DRSR, akosi nechce sa mi veriť, že by bola v zákone ponechaná takáto diera umožňujúca znižovať si základ dane nákupom vecí, u ktorých žiadne morálne či fyzické opotrebenie v skutočnosti do úvahy neprichádza.
Stefan2005
21.10.09,18:41
...(okrem toho mám problém, že faktúru vystavili na súhrnnú hodnotu vyššie uvedených 4 šperkov 105tis. korún, tam žiadame o opravu faktúry, žiaľ, nevieme, či uspejeme) ....

... musí to byť problém? ak vám nevyčíslia na dodacom liste k faktúre ceny jednotlivých šperkov, tak by som to zaradil ako celok - "predvádzacia kolekcia" v jednej sume 105 tisíc a prípadne by som odborným odhadom túto cenu rozdelil na jednotlivé šperky - pre prípad, že by sa z nich niektorý v budúcnosti predal...
Stefan2005
21.10.09,18:43
... znižovať si základ dane nákupom vecí, u ktorých žiadne morálne či fyzické opotrebenie v skutočnosti do úvahy neprichádza.

... v súčasnosti skôr dochádza k ich zhodnocovaniu.
Marianna01
22.10.09,04:56
... musí to byť problém? ak vám nevyčíslia na dodacom liste k faktúre ceny jednotlivých šperkov, tak by som to zaradil ako celok - "predvádzacia kolekcia" v jednej sume 105 tisíc a prípadne by som odborným odhadom túto cenu rozdelil na jednotlivé šperky - pre prípad, že by sa z nich niektorý v budúcnosti predal...

myslím, že tieto šperky sú naozaj len na predvádzanie, teda nebudú predávané. Funguje to tak, že zákazník si vyberie model, ktorý buď už existuje, alebo sa dá vyrobiť priamo na mieru zákazníkovi. Pri prvom oslovení zákazníka sa mu ukážu modely, ktorý ten môj klient má, Ďalej pri ďalšom záujme sa potom už predvádza viac modelov. Takže na predaj to nebude vôbec. No v každom prípade - podľa napísaného, mi je už vlastne úplne jedno, v akej budú hodnote, aj tak ich budem odpisovať.
Marianna01
22.10.09,04:57
Cena nehrá úlohu pre účtovné odpisy, účtovne to podľa znenia Postupov zrejme musí byť DHM. Ale na to, aby tie drobnosti do 996 € nemohli ísť priamo do daňových výdavkov, nevidím akosi v ZDP obmedzenie. A ani vylúčenie možnosti ten drahý kus odpisovať :confused:. Aj keď sa mi to vôbec nezdá byť logické .. Dobré by bolo k tejto téme mať aj vyjadrenie nejakého daňového poradcu, alebo priamo DRSR, akosi nechce sa mi veriť, že by bola v zákone ponechaná takáto diera umožňujúca znižovať si základ dane nákupom vecí, u ktorých žiadne morálne či fyzické opotrebenie v skutočnosti do úvahy neprichádza.

tiež som sa nad tým zamýšľala... keby to takto bolo, nebola by to diera ale priam priepasť... žeby ešte pri tvorbe zákonov neboli v trende investície do drahých kovov a kameňov?
Marianna01
22.10.09,05:15
zadala som dotaz na drsr, vyjadrenie priložím, keď nejaké dojde...
Marianna01
12.11.09,06:26
došlo vyjadrenie z drsr, prikladám dotaz aj odpoveď:

Dobrý deň,
prosím Vás o Váš názor v nasledovnej veci:

Môj klient uzavrel s istou spoločnosťou sprostredkovateľskú zmluvu na predaj šperkov a investičných kameňov (šperky, diamanty, diamantová drť, brilianty). U tejto spoločnosti si zakúpil predvádzacie vzorky - 4 ks šperkov, z toho 1 čisto zlatý, ostatné s diamantmi. Tieto vzorky sú v hodnote pod 996 EUR. Ďalej zakúpil diamantový šperk (zatiaľ neviem bližšie, či v kombinácii so zlatom, alebo čisto diamant) v hodnote cca 13500 EUR.
Mám problém zaradiť tieto vzorky do odpisovej skupiny.

Vylúčené z odpisovania nie sú, nemajú žiadnu umeleckú, múzejnú ani inú historickú hodnotu. Kúpil ich vyslovene na účely vzoriek - je to uvedené aj na faktúre. V odpisových skupinách som našla položku 1-35 KP 36.63.74 - Nástroje, prístroje a modely určené na predvádzacie účely. Je to tá správna odpisová skupina? Nie som si istá, či by sa nemali skôr zaradiť do 2. odpis. skupiny ako nezaradený IM, ak šperky aj pod 996 Eur sa považujú za DHM.



Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 21 ods.1 písm. a) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ?zákon o dani z príjmov?) daňovými výdavkami okrem iného nie sú ani výdavky (náklady) na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku (§ 22) a hmotného majetku a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania ( § 23).
V súlade s platnými postupmi účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva dlhodobý finančný majetok hmotnej povahy, ako sú umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov, pozemky, kde možno zaradiť aj investičné diamanty, ktoré účtovná jednotka v súlade s § 13 ods. 8 postupov obstaráva za účelom dlhodobého uloženia voľných peňažných prostriedkov, sa účtuje na účte 069-Ostatný dlhodobý finančný majetok. Aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva sa podľa § 9 ods.3 písm.d) postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva takisto ako dlhodobý finančný majetok považujú tiež predmety z drahých kovov, ktoré sú obstarané za účelom dlhodobého uloženia voľných peňažných prostriedkov.
Pre správne posúdenie problematiky zakúpenia vzoriek diamantu ? šperkov, ktoré boli zakúpené v súlade so sprostredkovateľskou zmluvou je potrebné vychádzať z podmienok, na ktorých sa obchodní partneri dohodli.
Zákonom č. 60/2009 Z. z., ktorým sa menil a dopĺňal zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov s účinnosťou od 1. marca 2009, bola uskutočnená zmena v zaradení hmotného majetku do príslušných odpisových skupín v nadväznosti na Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zaviedla nová štatistická klasifikácia produktov podľa činností (CPA). V nadväznosti na uvedenú štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností (CPA) sa podľa zákona o dani z príjmov zaraďujú jednotlivé druhy hmotného majetku do príslušných odpisových skupín. Daňovník v prípade nejednoznačnosti zaradenia jednotlivých druhov majetku do príslušnej odpisovej skupiny v nadväznosti na novú štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností, môže požiadať Štatistický úrad SR o zatriedenie majetku k príslušnému kódu klasifikácie produktov a zákon o dani z príjmov akceptuje toto štatistické zatriedenie majetku aj pre účely zatriedenie majetku do jednotlivých odpisových skupín.