suzika
25.08.05,00:18
Prosím vás, poraďte mi. Dnes som si bola rozšíriť živnosť o nákladnú cestnú dopravu. Bola som presvedčená, že môžem na podnikanie používať úžitkové auto, ktoré splácam - leasing. A dnes som sa dočítala, že ak by som ho chcela využívať ako súkromné, nezaradené do obch. majetku, musela by som byť vlastníkom tohto auta zapísaným vo veľkom tech. preukaze. Ale v technicom preukaze je zapísaný ako vlastník leasingová spoločnosť (ja iba ako držiteľ osvedčenia). Ako mám tomu rozumieť? To znamená, že ho nemôžem používať na podnikanie? Alebo je to len v prípade súkr. auta, ktoré sa používa na podnikanie? A ak by som ho dala do majetku firmy?

Možno sa tu už o tomto probléme niečo popísalo... fakt som dlllho hladala a už nevládzem :o
regina.golierova
24.08.05,22:42
nenapísala si pod kým si auto zobrala na leasing, ak si ho zobrala na živnosť no problem , zaradíš ho do majetku firmy a uplatnuješ si potrebné výdavky, ak ho máš na leasing ako súkr.osoba no problem zaplať daň za motor.vozidlá a v účtovníctve budeš uplatňovať výdavky ktoré sa uplatňujú pri používaní súkr.vozidla na podnikateľské účely. Leasing je prenájom a vtedy je vlastníkom vždy leasing.spoloč., a to znamená že v účtovníctve účtujem náklady na prenájom / splátky/ + cestovné náhrady. Z tvojho úsudku by mnohé spoločnosti, ktoré majú vačšinou autá na leasing nemohli používať na podnikanie
liba2
25.08.05,05:52
Prosím vás, poraďte mi. Dnes som si bola rozšíriť živnosť o nákladnú cestnú dopravu. Bola som presvedčená, že môžem na podnikanie používať úžitkové auto, ktoré splácam - leasing. A dnes som sa dočítala, že ak by som ho chcela využívať ako súkromné, nezaradené do obch. majetku, musela by som byť vlastníkom tohto auta zapísaným vo veľkom tech. preukaze. Ale v technicom preukaze je zapísaný ako vlastník leasingová spoločnosť (ja iba ako držiteľ osvedčenia). Ako mám tomu rozumieť? To znamená, že ho nemôžem používať na podnikanie? Alebo je to len v prípade súkr. auta, ktoré sa používa na podnikanie? A ak by som ho dala do majetku firmy?
Možno sa tu už o tomto probléme niečo popísalo... fakt som dlllho hladala a už nevládzem :oAk je lízingová zmluva uzatvorená na SZČO, teda je v nej uvedené tvoje IČO a DIČ, potom postupuješ ako by auto bolo v majetku firmy.
suzika
25.08.05,11:57
Ďakujem, potešili ste ma. Takže v tej knihe JU sa píšu bludy... asi ju vyhodím :)
Krásny deň vám prajem