Frany
21.10.09,18:27
Zdravím,
poradíte mi prosím ako je to s evidenciou na úrade práce (ako uchádzač)? Končím rodičovskú dovolenku, pred ňou som bola tiež evidovaná na ÚP, na žiadne dávky určite nemám nárok, ale ako je to s poistením? Platí štát poistné do ZP a SP? Viem, že za dobrovoľne nezamestnaných nie, ale ako je to s uchádzačmi o prácu?
Viem, že je ešte možnosť zostať na rodičovskej do 6 rokov, ale aby mi platila odvody SP nemôžem dať dieťa do škôlky.
Ďakujem
ivka70
21.10.09,18:43
Ked si evidovana na urade prace, stat plati za teba len zdravotne poistenie . Ine nie.
Frany
21.10.09,18:48
OK, ďakujem!
jana32
31.10.09,17:38
Prosím vás o radu , priateľka je do 15.11. ešte zamestnaná vo firme, od 16.11 má koniec pracovného pomeru, mala by sa hlásiť na úrade práce. Ale má dieťa, ktoré má 3,5 roka, mohla by si ona požiadať o predĺženie rodičovskej dovolenky, keď bola medzitým zamestnaná? Predpokladám, že ak by bola na rodičovskom tak dieťa by nesmelo byť ani 4hodiny v škôlke, však? Veľmi pekne ďakujem
jana32
31.10.09,18:08
Prosím vás o radu , priateľka je do 15.11. ešte zamestnaná vo firme, od 16.11 má koniec pracovného pomeru, mala by sa hlásiť na úrade práce. Ale má dieťa, ktoré má 3,5 roka, mohla by si ona požiadať o predĺženie rodičovskej dovolenky do 6 rokov dieťaťa, keď bola medzitým zamestnaná? Predpokladám, že ak by bola na rodičovskom tak dieťa by nesmelo byť ani 4hodiny v škôlke, však? Veľmi pekne ďakujem

Prosím veľmi, ak viete poraďte mi niekto. Ďakujem
veronikasad
31.10.09,18:10
Prosím vás o radu , priateľka je do 15.11. ešte zamestnaná vo firme, od 16.11 má koniec pracovného pomeru, mala by sa hlásiť na úrade práce. Ale má dieťa, ktoré má 3,5 roka, mohla by si ona požiadať o predĺženie rodičovskej dovolenky, keď bola medzitým zamestnaná? Predpokladám, že ak by bola na rodičovskom tak dieťa by nesmelo byť ani 4hodiny v škôlke, však? Veľmi pekne ďakujem
Pokial dieťa nebude navštevovať škôlku, môže sa prihlásiť v zdravotnej aj sociálnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Platitelom zdravotného aj dôchodkového poistenia bude za ňu štát.

Ak sa prihlási na úrade práce, štát bude za ňu platiť len zdravotné poistenie
jana32
02.11.09,14:41
Prosím Vás a keď bude mať dieťa na 4 hodiny v škôlke, tak SP za ňu platiť odvody nebude, ale mohla by sa aspoň v zdravotnej poisťovni prihlásiť, že sa stará do 6 rokov veku dieťaťa a platila by ZP za ňu odvody? Ide o to, že dieťa už začalo chodiť do škôlky, nerada by ho odtiaľ brala, lebo s trápením si zvykli na kolektív, ale na druhej strane, mamka vie, že si robotu teraz nenájde, na úrad práce by išla nerada, tak by jej matky starajúcej sa o dieťa do 6 rokov vyhovoval. Je to prosím takto možné?
jana32
02.11.09,15:25
Prosím Vás a keď bude mať dieťa na 4 hodiny v škôlke, tak SP za ňu platiť odvody nebude, ale mohla by sa aspoň v zdravotnej poisťovni prihlásiť, že sa stará do 6 rokov veku dieťaťa a platila by ZP za ňu odvody? Ide o to, že dieťa už začalo chodiť do škôlky, nerada by ho odtiaľ brala, lebo s trápením si zvykli na kolektív, ale na druhej strane, mamka vie, že si robotu teraz nenájde, na úrad práce by išla nerada, tak by jej matky starajúcej sa o dieťa do 6 rokov vyhovoval. Je to prosím takto možné?


Prosím , neviete náhodou ako to je?
veronikasad
02.11.09,16:18
Prosím Vás a keď bude mať dieťa na 4 hodiny v škôlke, tak SP za ňu platiť odvody nebude, ale mohla by sa aspoň v zdravotnej poisťovni prihlásiť, že sa stará do 6 rokov veku dieťaťa a platila by ZP za ňu odvody? Ide o to, že dieťa už začalo chodiť do škôlky, nerada by ho odtiaľ brala, lebo s trápením si zvykli na kolektív, ale na druhej strane, mamka vie, že si robotu teraz nenájde, na úrad práce by išla nerada, tak by jej matky starajúcej sa o dieťa do 6 rokov vyhovoval. Je to prosím takto možné?
Pozri § 11 odst. 12 Zákona o zdravotnom poistení

(12) Za osobnú celodennú a riadnu starostlivosť sa na účely tohto zákona považuje starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.
jana32
02.11.09,17:22
Pozri § 11 odst. 12 Zákona o zdravotnom poistení

(12) Za osobnú celodennú a riadnu starostlivosť sa na účely tohto zákona považuje starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.

Veronika, bod už pridať nemôžem, tak aspoň takto vďaka!:D