evakb
21.10.09,20:34
Dobrý deň, prosím Vás o radu pri výpočte výšky materského pri adopcii dieťaťa. Sme žiadateľmi o adopciu novorodenca a vyzerá to tak (podľa aktuálneho poradia v zozname žiadateľov), že niekedy v prvom štvrťroku budúceho roka by sme už dieťa mohli konečne mať doma (to je len môj odhad :---). Momentálne mám pracovný pomer uzavretý na dobu určitú od 25.5.2009 do 31.5.2009. Predtým som bola tiež zamestnaná na dobu určitú od 1.3.2008 do 29.2.2009 a potom na zastupovanie od 1.3.2009 do 24.5.2009. Od júla 2009 som si začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z rozdielu medzi výškou platu a maximálneho vymeriavacieho základu. Moja otázka znie, či má význam si vôbec toto DNP platiť, keď neviem, či stihnem dobu 270 dní trvania tohto DNP, aby sa mi materské rátalo z oboch poistení (aj DNP aj zo zamestnania). Tiež aké bude rozhodujúce obdobie pre výpočet materského? Za vaše rady veľmi pekne ďakujem.
Katy a R
21.10.09,18:45
Vyzerá to dobre... za predpokladu, že si sa pomýlila v dátume (koniec PP asi v roku 2010..), a že v čase nástupu na MD budeš mať trvajúci PP.
Máš tam niekoľko ukončených poistení, tak ti dobu poistenia pripočítajú k DNP (ak by bolo treba).
K RO http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#54
evakb
21.10.09,19:05
Ďakujem za odpoveď, naozaj som sa pomýlila v dátume, je to rok 2010. A chápem to správne, že sa mi spočítajú spolu dni DNP s nemoc.poistením zo zamestnania? Myslela som si, že sa každé posudzuje zvlášť - že každé musí trvať minimálne 270 dní.
Katy a R
21.10.09,19:12
Ďakujem za odpoveď, naozaj som sa pomýlila v dátume, je to rok 2010. A chápem to správne, že sa mi spočítajú spolu dni DNP s nemoc.poistením zo zamestnania? Myslela som si, že sa každé posudzuje zvlášť - že každé musí trvať minimálne 270 dní.

posudzuje sa každé zvlášť, musí byť v obidvoch 270 dní, ale v tomto prípade máš pred tým ukončené poistenie, tak to sa pripočíta k DNP keby bolo málo dní .. čiže budeš mať dosť dní aj z posledného PP a k DNP sa pripočíta (a možno ani nebude treba) ten predchádzajúci PP :)
evakb
21.10.09,20:21
Ďakujem ešte raz za odpoveď!
bkev
25.11.09,12:22
Dobrý deň,
mohla by som ešte poprosiť o odpoveď? Vyzerá to tak, že na materskú pôjdem ešte tento rok, nie až budúci rok, zmení sa tým niečo na výške materskej z DNP? Ďakujem.
veronikasad
25.11.09,12:24
Dobrý deň,
mohla by som ešte poprosiť o odpoveď? Vyzerá to tak, že na materskú pôjdem ešte tento rok, nie až budúci rok, zmení sa tým niečo na výške materskej z DNP? Ďakujem.
Môžeš byť konkrétnejšia ? Odkedy platíš DNP, si aj zamestnancom alebo SZČO ?
bkev
25.11.09,13:11
Prepacte, zabudla som napisat, ze vsetky informacie su uvedene hned na zaciatku, ja som zalozila tuto temu.
bkev
25.11.09,13:30
Tu sú bližšie údaje:
Sme žiadateľmi o adopciu novorodenca a na materskú pravdepodobne pôjdem už tento rok, nie až budúci.Pracovný pomer mám teraz uzavretý na dobu určitú od 25.5.2009 do 31.5.2010. Predtým som bola tiež zamestnaná na dobu určitú od 1.3.2008 do 29.2.2009 a potom na zastupovanie od 1.3.2009 do 24.5.2009. Od 31.júla 2009 som si začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z rozdielu medzi výškou platu a maximálneho vymeriavacieho základu.
Vďaka!
Lianka
10.12.09,12:36
Ano, nakolko si splnila podmienky 270 dni (viacero zamestnani za sebou) platenie nemocen. prispevku v poslednych 2 rokoch.

Este ti davam do pozornosti toto:
§ 49

(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je

f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#48
veronikasad
10.12.09,12:44
Tu sú bližšie údaje:
Sme žiadateľmi o adopciu novorodenca a na materskú pravdepodobne pôjdem už tento rok, nie až budúci.Pracovný pomer mám teraz uzavretý na dobu určitú od 25.5.2009 do 31.5.2010. Predtým som bola tiež zamestnaná na dobu určitú od 1.3.2008 do 29.2.2009 a potom na zastupovanie od 1.3.2009 do 24.5.2009. Od 31.júla 2009 som si začala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z rozdielu medzi výškou platu a maximálneho vymeriavacieho základu.
Vďaka!
materské z DNP budeš mať vyplácané len z min. vymer. základu, lebo ešte neuplynula doba dobr.nem.poistenia v trvaní 26 týždňov.

Zo zamestnania sa ti bude posudzovať obdobie od 25.5.2009 do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na materskú - ak to bude ešte v decembri, tak do konca novembra. Ak by si nastúpila až v januári, VZ bude príjem za predch. kal. rok u súčasného zamestnávatela.

Materské vypláca sociálna poisťovňa vo výške 55 % denného vymer. základu - za kal. dni.
bkev
10.12.09,19:05
Dobry vecer, takze uz je to iste: na materskej som od 2.12.2009, dieta ma 3 tyzdne a na socialnej poistovni mi pani povedala, ze vzhladom na to, ze som si DNP platila od 31.7. tohto roku, budu mi ho pocitat len z minimalnej mzdy, lebo som si to neplatila 26 tyzdnov, hoci tych 270 dni som splnila pomocou zmluv na dobu urcitu. Tiez som si zaplatila DNP este za november a za jeden den decembra. Pocas materskej si DNP platit nemusim? Vlastne co mam teraz s DNP urobit? Platila som si zo 400 eur a ma vobec vyznam v tom teraz pokracovat? Za odpoved vopred dakujem.
veronikasad
10.12.09,20:22
Dobry vecer, takze uz je to iste: na materskej som od 2.12.2009, dieta ma 3 tyzdne a na socialnej poistovni mi pani povedala, ze vzhladom na to, ze som si DNP platila od 31.7. tohto roku, budu mi ho pocitat len z minimalnej mzdy, lebo som si to neplatila 26 tyzdnov, hoci tych 270 dni som splnila pomocou zmluv na dobu urcitu. Tiez som si zaplatila DNP este za november a za jeden den decembra. Pocas materskej si DNP platit nemusim? Vlastne co mam teraz s DNP urobit? Platila som si zo 400 eur a ma vobec vyznam v tom teraz pokracovat? Za odpoved vopred dakujem.
DNP neruš, počas poberania materského ho platiť nemusíš. Od 1.1.2010 by mal platiť nový zákon o zvýšenom rodičovskom príspevku. Ak sa za príjem bude považovať aj vyplatené nemocenské, potom uvažuj s jeho zrušením (až po skončení materskej dovolenky, keď nastúpiš na rodičovskú dovolenku)
Lianka
11.12.09,13:54
Veronika, bude mat vymeriavaci zaklad, z ktoreho sa plati poistne na nemoc. poistenie, vplyv na vysku rodicovskeho prispevku? Alebo je podstatna len skutocnost, aby bolo poistenie platene aspon 270 dni pred nastupom na MD (alebo aj RD)?
veronikasad
11.12.09,13:58
Veronika, bude mat vymeriavaci zaklad, z ktoreho sa plati poistne na nemoc. poistenie, vplyv na vysku rodicovskeho prispevku? Alebo je podstatna len skutocnost, aby bolo poistenie platene aspon 270 dni pred nastupom na MD (alebo aj RD)?

Myslím, že nebude. Podstatná je doba nem. poistenia.

Máš DRAKa, pozri si príspevok p. Mihála
bkev
01.01.10,21:30
Dobrý večer, momentálne som od 2.12. 2009 na MD a na vyplatenie MD z DNP nemám nárok, pretože som si neuvedomila jednu základnú vec, že nemám zmluvy na dobu určitú (nešla odhláška a prihláška do SP), ale len dodatky k pracovnej zmluve, kde sa menil dátum pracovného pomeru. No čo už, moja blbosť, takže materské budem mať vyplácané len zo zamestnania, čo teda nie je bohviečo. Chcela by som sa ale ešte opýtať jednu vec - keďže si DNP platím od 31.7.2009 a na MD som od 2.12.2009, budem si toto DNP platiť stále? Mám VZ 400,- eur, len neviem, či si to mám platiť len aby som splnila tých 270 dní alebo to mám platiť počas celej MD a následne potom RD. Pokiaľ som to dobre pochopila, môžem to využiť neskôr počas RD, netreba ale nejako zmeniť výšku VZ? Ešte jedna pravdepodobne dôležitá informácia - pracovnú zmluvu mám len do 31.5.2010, takže potom sa budem musieť prihlásiť ako nezamestnaná? Alebo vlastne prejdem na rodičovskú dovolenku? Neviem presne, kedy mi končí MD, pretože dieťa sme si osvojili, tam sa to počíta trochu inak, ale to by som si na SP zistila. Ak môžete, poradíte mi, prosím Vás, či mám pokračovať v tom platení DNP a dokedy a z akého VZ? Nerada by som im dávala peniaze len tak, už len pre diskrimináciu pri adopciách, lebo ani na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa nárok napríklad nemáme, ako keby osvojené dieťa nepotrebovalo kočík a kopec iných vecí.
apoloma
25.01.10,11:26
DOBRY DEN!MAM ZOPAR OTAZOK NA KTORE BY SOM RADA VEDELA ODPOVED A BOLA BY SOM RADA KEBY STE MY PORADILI. TAKZE PODALI SME SI ZIADOST O ADOPCIU BABETKA. MOMENTALNE SOM NEZAMESTNANA A SOM VEDENA NA URADE PRACE OD OKTOBRA MINULEHO ROKU.DOVTEDY SOM BOLA ZAMESTNANA NEPRETRZITE 5 A POL ROKA. PLATIM SI OD NOVEMBRA 2009 DNP. DIETATKO BY SME MOHLI DOSTAT NAJSKOR ZACIATKOM ROKA 2011. RADA BY SOM VEDELA NA AKE PRISPEVKY BUDEM MAT NAROK A V AKEJ VYSKE.(MYSLIM TYM CI MAME NAROK AJ NA NEJAKY JEDNORAZOVY PRISPEVOK NA DIETA,A CI MAM NAROK NA ZVYSENU MATERSKU)DAKUJEM..
Lianka
25.01.10,17:06
DOBRY DEN!MAM ZOPAR OTAZOK NA KTORE BY SOM RADA VEDELA ODPOVED A BOLA BY SOM RADA KEBY STE MY PORADILI. TAKZE PODALI SME SI ZIADOST O ADOPCIU BABETKA. MOMENTALNE SOM NEZAMESTNANA A SOM VEDENA NA URADE PRACE OD OKTOBRA MINULEHO ROKU.DOVTEDY SOM BOLA ZAMESTNANA NEPRETRZITE 5 A POL ROKA. PLATIM SI OD NOVEMBRA 2009 DNP. DIETATKO BY SME MOHLI DOSTAT NAJSKOR ZACIATKOM ROKA 2011. RADA BY SOM VEDELA NA AKE PRISPEVKY BUDEM MAT NAROK A V AKEJ VYSKE.(MYSLIM TYM CI MAME NAROK AJ NA NEJAKY JEDNORAZOVY PRISPEVOK NA DIETA,A CI MAM NAROK NA ZVYSENU MATERSKU)DAKUJEM..

Vela sa tu o tom popisalo (celkovo o MD a RD), ale skusim aspon nieco:
- ak si budes platit poistenie aspon 270 dni pred nastupom na MD, budes mat narok na materske,
- vyska materskeho je 55% z vymeriavacieho zakladu.
Pozri piaty diel - materske: http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#52.
Tyka sa ta aj § 49.

Matersky nie je "zvysena" a ina - ale rodicovsky prispevok je od 1.1.2010 v dvoch urovniach. Ohladom RP si skus vyhladat temy, lebo ich je tu ozaj vela, alebo pozri priamo zakon o rodicovskom prispevku - su tam aj specifika ohladom nahradneho rodicovstva. Analyza zakona je aj tu: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/ V zakone su vsak aj specifika ohladom adopcie.

Ak ide o tvoje prve dieta a povodna (biologicka) matka si na toto dieta neuplatnila na rok na prispevok pri narodeni prveho dietata, mas narok si tento prispevok uplatnit ty.

Drzim palce ;). Ked budem mat trosku viac casu, pozriem sa este na to - nedavno som sa tomu venovala. V kazdom pripade precitaj a budes vediet :). Ak by si niecomu nerozumela, poloz otazku.
bkev
29.01.10,11:52
Dobrý deň,
keďže sme si nedávno adoptovali novorodenca a matka podpísala súhlas hneď, chcem vás len upozorniť, že nárok na príspevok pri narodení dieťaťa máte, ale na príplatok k príspevku pri narodení (tzv.kočíkové) - na ten nárok nemáte, pretože v tomto štáte sa robia rozdiely medzi "biologickými" deťmi a "adoptovanými" deťmi. Jediný argument uvádzajú ten, že ste sľúbili starať sa o osvojené dieťa na vlastné náklady, čo pravdepodobne "biologickí" rodičia nerobia (?), tým asi štát prepláca všetko ... - samozrejme, viem, že to nie je pravda, ale takto to vyzerá. Takže ak žena porodí dieťa, nechá si ho 28 dní a potom požiada o príplatok k príspevku - dostane ho. Potom dieťa šupne do domova a zarobila. Vy šetríte štátu úžasné náklady, ale nárok nemáte. Je to veľmi diskriminačné opatrenie, ale takýto je zákon. To nehovorím ešte o tom, že dieťa samozrejme bude na umelej výžive, čo je veľmi finančne náročné, ale mať dieťa je úžasné, bez ohľadu na to, či príplatok máte alebo nie, naša vrchnosť by sa ale mala konečne zamyslieť a nerobiť rozdiely medzi deťmi, každé potrebuje jesť aj sa obliekať, tak prečo sú od malička takto rozdelené.