inuš
21.10.09,21:00
Ahoj, potrebovala by som poradiť ohladne vyučovania MŠ a ŠK v jednej triede. Sme ZŠsMŠ s právnou subjektivitou ( máme ZŠ, MŠ, ŠJ, ŠK). Chcela by som sa spýtať ničo takéto: V budove MŠ sú dve triedy - v jednej sa deti hrajú, v druhej spia. Naobed ostáva v MŠ cca 7 detí, ktoré tam spia. V rámci šetrenia sa v obci uvažuje s tým, či by bolo možné presunúť naobed do MŠ aj deti z družiny. Tých je tiež cca 7. Moja otázka znie: Môže byť družina a škôlka spolu ? Teda škôlkari by spali v spálni a deti z družiny by si v miestnosti na hranie robili úlohy?? Neviem kde v zákone by sa našla opora, musela by to schváliť hygiena, alebo inšpekcia??? Nemáte náhodou skúsenosti s týmto???? Učitelia sú proti, lebo jedna by prišla o prácu a druhá sa nemieni zaoberať ďalšími deťmi, pretože je to pre nu práca naviac. Poraďte mi prosím Vás . Nerobím v školstve, som len rodič dúfajúci v to, že sa naša škola, škôlka nezavrie. Možno to naozaj nie je legisl. možné, ale topíci se i stébla chytá. Ďakujem za Vaše postrehy, skúsenosti, ale i názory na danú problematiku.:confused:
Sojka 007
22.10.09,05:01
Ja by som zlúčenie brala. Radšej nech sa pri mojich deťoch učia družinári , akoby sa mala zrušiť družina a škôlka.Jasné, že učiteľky proti tomu bojujú a huckajú rodičov aby sa postavili na ich stranu. Veď jedna o robotu príde a tá druhá už nebude mať pokoj ako doteraz. Obec podľa môjho názoru postupuje správne. Mohli vám škôlku a družinu zavrieť bez mihnutia oka. Sedem detí v škôlke a škole je žalostne málo. POdľa mňa na tom obec prerába. Musia platiť energie, platy, pomôcky, určite aj stravu.Obce to teraz nemajú jednoduché. Hlavne tie menšie. To je ale môj názor.
inuš
22.10.09,16:07
Ďakujem za názor, myslela som si že len ja som "tá zlá", ktorá takto rozmýšla. Hladala som v googli kadejaké kombinácie údajov škôlka, družina, ale nič mi nenašlo, kde by sa hovorilo o spojení týchto dvoch subjektov.
suzvedava
26.10.09,08:48
Bolo by treba požiadať o stanovisko miestne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva, oddelenie hygieny detí a mládeže.
LHromadkova
02.11.09,14:33
Dobrý deň zaujala ma vaša otázka. Nie je to možné, a ani by som to neodporúčala. Materská škola poskytuje zmysle zákona č. 245/2009 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov predprimárne vzdelávanie a škola primárne vzdelávanie. ZŠ s MŠ je jeden právny subjekt , ale špecifiká oboch škôl sú rozdielne. Chápem, že detí je menej a ušetrili by sa finančné prostriedky, lenže na prvom mieste je kvalita výučby a edukácie. Učitelia v MŠ nie sú opatrovatelia,majú vzdelanie tak ako aj učitelia ZŠ. A popoludní by sa mal v ŠK detí venovať kvalifikovaný pedagóg- vychovávateľ vrátane plnenia Školského vzdelávacieho programu. Materská škola má svoj vlastný školský vzdelávací program, vypracovaný na podmienky MŠ v súlade so štátnym vzdelávacím programom ISCED 0 pre predprimárne vzdelávanie. Je síce pravda, že niektoré učiteľky MŠ majú ukončené stredoškolské vzdelanie v odbore učiteľstvo pre MŠ a vychovávateľstvo, ale aj ich pracovná zmluva určuje kde sú zaradené a akú pracovnú náplň, činnosť vykonávajú. Ak učiteľky boli prijaté ako učiteľky MŠ, nie je možné, aby vykonávali činnosť vychovávateľky v ŠK. Okrem toho má byť snahou vedenia a zriaďovateľa v obci, aby sa vyšlo rodičom v ústrety ak to potrebujú, a preto by som Vám odporučila možno navštíviť Radu školy a aj poslancov MZ. Materská škola môže poskytovať predprimárne vzdelávanie poldenne a celodenne samozrejme podľa záujmu rodičov. Čas prevádzky MŠ mal byť prerokovaný na prvom plenárnom stretnutí s rodičmi a následne odsúhlasený zriaďovateľom. Odporúčam Vás preštudovať si Vyhlášku MŠ SR č. 306/2008 Z.z o MŠ v znení zmien a doplnkov a zákon č. 245/2008 Z.z o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov. Možno by sa záujem o MŠ popoludní a rovnako aj ŠK zvýščil zo strany rodičov, ak by obe školy ZŠ a MŠ ponúkli deťom rôzne popoludňajšie aktivity a krúžky. Taktiež v súlade s požiadavkami na bezpečnosti a hygieny detí neodporúčam, aby sa trieda MŠ využívala pre deti ŠK. (vedľa budú predsa oddychovať deti MŠ) So skúsenosti viem, že MŠ by mala byť stavebne oddelená od ZŠ a pri schvaľovaní Prevádzkového poriadku školy, sa domnievam, že by to hygiena nepovolila.