romeo13
22.10.09,06:42
Dobry den,

moze mi niekto presne a jasne povedat, podla ktoreho zakona vyplyva povinnost pre slovensku s.r.o., registrovanu ako platca DPH dokladat do uctovnictva PAPIEROVE BANKOVE VYPISY?

Tieto vypisy nie su predsa nikym z banky podpisane.

Ak chceme prejst do zahranicnej banky, ktora papierove vypisy na Slovensko neposiela, bude nam stacit iba nami vytlaceny mesacny vypis z ich stranky?

Prosim o jednoznacny odkaz na prislusny zakon, prip. metodicky pokyn.

Dakujem.
Zoltán Kovács
22.10.09,05:01
Dobry den,

moze mi niekto presne a jasne povedat, podla ktoreho zakona vyplyva povinnost pre slovensku s.r.o., registrovanu ako platca DPH dokladat do uctovnictva PAPIEROVE BANKOVE VYPISY?

Tieto vypisy nie su predsa nikym z banky podpisane.

Ak chceme prejst do zahranicnej banky, ktora papierove vypisy na Slovensko neposiela, bude nam stacit iba nami vytlaceny mesacny vypis z ich stranky?

Prosim o jednoznacny odkaz na prislusny zakon, prip. metodicky pokyn.

Dakujem.
Ja tak isto nemám klasické papierové výpisy. Nie som za ne ochotný platiť mesačne 2,50 eur. Mám ibanking, a koncom mesiaca si vytlačím pohyby na účte. Na to aby sa dali identifikovať jednotlivé pohyby má všetky náležitosti.
bv_alexandra
22.10.09,05:44
Toto je odpoveď z DRSR na dopyt k výpisom:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Účtovný doklad sa považuje za preukázateľný účtovný záznam, ak obsahuje náležitosti vymedzené v § 10 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o účtovníctve).
Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, podľa § 32 ods. 2 zákona o účtovníctve sa považuje účtovný záznam (faktúra, dodací list atď.) za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Podľa § 31 ods. 4 zákona o účtovníctve všetky formy účtovného záznamu sú rovnocenné (písomná forma účtovného záznamu je rovnocenná s technickou formou). Obsah všetkých účtovných záznamov má rovnaké dôsledky, ak sú vykonané v technickej alebo písomnej forme.
Z uvedeného vyplýva, že doklad prijatý v elektronickej forme v súlade s § 32 ods. 2 zákona o účtovníctve musí obsahovať aj podpisový záznam oprávnenej osoby zo strany odosielateľa. Ak zo strany odosielateľa je podpisový záznam oprávnenej osoby zaručený elektronický podpis, môže sa uvedený účtovný doklad v technickej forme považovať za preukázateľný účtovný záznam.
Podľa § 31 ods. 5 zákona o účtovníctve ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby daňových orgánov je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.
V prípade, ak je elektronický doklad vyhotovený v súlade s vyššie uvedenými skutočnosťami, je považovaný za preukázateľný účtovný záznam a je akceptovaná aj pre účely daňovej kontroly.
Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronicky vyhotoveného dokladu musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu (zákon č. 215/2002 Z.z. o elektronickom podpise v znení neskorších predpisov).


Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť
-----------------------------------------------
Z uvedeného to chápem tak že pohyby vytlačené z IBankingu nespĺňajú tieto náležitosti a preto vytlačené pohyby z účtu sa nemôžu považovať za daňovo uznateľný doklad.
Podľa môjho názoru by sa výpis zaslaný elektronicky považoval za daňovo uznateľný v tom prípade, ak sa zhoduje s tlačeným výpisom ktorý zasiela banka/čo sa nezhoduje/ a jeho obsah by mal byť zaručený elektronickým podpisom /to tiež nieje/
Takže ja osobne trvám na tom aby klienti mali výpis z účtu zasielaný poštou. A prehľad pohybov na účte nepovažujem za výpis z účtu použiteľný do účtovníctva. ;):)
Zoltán Kovács
22.10.09,07:39
Z uvedeného to chápem tak že pohyby vytlačené z IBankingu nespĺňajú tieto náležitosti a preto vytlačené pohyby z účtu sa nemôžu považovať za daňovo uznateľný doklad.
Podľa môjho názoru by sa výpis zaslaný elektronicky považoval za daňovo uznateľný v tom prípade, ak sa zhoduje s tlačeným výpisom ktorý zasiela banka/čo sa nezhoduje/ a jeho obsah by mal byť zaručený elektronickým podpisom /to tiež nieje/
Takže ja osobne trvám na tom aby klienti mali výpis z účtu zasielaný poštou. A prehľad pohybov na účte nepovažujem za výpis z účtu použiteľný do účtovníctva. ;):)


Nemôžem s takouto interpretáciou stotožniť.
Zatiaľ som sa nestretol ani s jedným výpisom (papierovým) z bežného účtu, na ktorom by bol podpis.
Vytlačené pohyby (výpis) z ibankingu tak isto obsahuje presnú identifikáciu majiteľa účtu (názov spoločnosti), dátum, obdobie a jednotlivé identifikácie každého pohybu na účte.
romeo13
22.10.09,09:00
Modelovy priklad - stratia sa originaly vypisov z uctu, banka na pockanie vytlaci nove, avsak uz na uplne obycajnom papieri. Tieto vypisy takisto platia, nie?

Tak aky je rozdiel, ked si vypisy vytlacime sami, z informacneho systemu banky (cez ich webstranku)?

Nenajde sa niekto, kto uz mal s tymto skusenost v praxi, pri kontrole?
magnum
22.10.09,09:07
mne mbank posiela vypis z uctu raz mesacne elektronicky podpisany... takze tento plati ale VUB mi posiela (uklada do schranky) vypis pri kazdom pohybe a tam rozhodne nie je ziadny podpis...

takze mbank - osobny ucet plati aj pre DU ale VUB - firemny ucet neplati... to je na smiech ...
ekopo
22.10.09,09:22
mám pocit, že odpoveď z DRSR je alibistická a trochu mimo...
romeo13
22.10.09,15:52
Pokial DU bude trvat na papierovych vypisoch, bude mu stacit celorocny vypis na konci roka, aj ked sme mesacny platcovia DPH?

Alebo budu pozadovat priebezne mesacne bankove vypisy - originaly?
Mam na mysli hlavne kontrolu z DU v priebehu neuzavreteho roka (prave kvoli DPH)...
ekopo
22.10.09,17:44
Pre DPH sú bankové výpisy nepodstatné pri súčastnej legislatíve...
sú na nich zachytené "len" pohyby na bankovom účte.