ssimo22
22.10.09,10:17
Dobry den,
som student na doktorandskom stupni, takze zdravotne poistenie mi plati stat, socialne si zatial neplatim.

Pracujem vo fyziklanom laboratoriu kde nam pristroje dodavaju firmy. Problem je v tom ze nam ich dodavaju 2x predrazene ako ich ponuka vyrobca na svojej stranke. Napadlo ma, ci by nebolo vyhodnejsie si zalozit vlastnu zivnost a kupovat a predavat si pristroje sam. Ak by som si kupoval pristroje sam, vedel by som si rocne usetrit asi 30 000 SK, ale neviem ci sa mi to oplati robit.... ake odvody by som musel platit.

moje otazky:

1, Kedy musim platit odvody do scoialnej positovne? Ak cena za ktore pristroje nakupim za cely rok su vacsie ako 12nas. min. mzdy, alebo ak zisk z predaja (za kolko som ich predal minus za kolko som ich kupil) je vacsi ako 12nas. min mzdy?

2, nedaju sa odvody do socialky obist tym ze si zriadim zivnost len napr. na tri mesiace? lebo viem ze prvy rok sa odvody do socialnej positovne neplatia. co ak si zriadim zivnost iba na obdobie napr. 3 mesiacov (kupujeme pristroje len raz do roka), platim aj vtedy nieco?

3, ak by som predsa len za rok nakupil veci v hodnote menej ako 100 000, naozaj nemusim nic platit? (myslim zdravotne)

prosim o radu, nejde mi o biznis, len chcem usetrit tazko vydobite projektove peniaze, ktore musim davat firmam za to ze su "nenazrane".