Karina
25.08.05,09:05
Mám jeden dotaz, leasing osobného auta u neplatcu DPH sa účtuje rovnako ako u platcu DPH? t.j. DPH na 548,568? Alebo je súčasťou obstarávacej ceny ???
McMarti
25.08.05,07:28
Tu su odpovede na tvoju otázku treba si dať vyhladanie pred zadaním otázky

http://www.porada.sk/search.php?searchid=385149
Karina
25.08.05,07:41
Ďakujem ale nemám čas na hľadanie, tých príspevkov je tam obrovské množstvo,
stačí mi jedna vetička.
Johanka
25.08.05,08:57
DPH nie je súčasťou OC.
martinez
25.08.05,16:07
DPH nie je sucastou obstaravacej ceny pri osobnych automobiloch M1 bez ohladu na to, ci si platitelom DPH alebo nie... hovori o tom §25,6 zakona o dani z prijmov.....

DPH nauctujes na 548 avsak nie celu naraz pri zaradeni, ale uctujes ju na zaklade rozpisu mesacnych splatok, ktore ti kategorizuju istinu a dph k istine... tuto dph k istine hodis teda kazdy mesiac ako 548/474....
Karina
26.08.05,05:04
Veľmi pekne ďakujem.
danda
22.09.05,21:17
DPH nie je sucastou obstaravacej ceny pri osobnych automobiloch M1 bez ohladu na to, ci si platitelom DPH alebo nie... hovori o tom §25,6 zakona o dani z prijmov.....

DPH nauctujes na 548 avsak nie celu naraz pri zaradeni, ale uctujes ju na zaklade rozpisu mesacnych splatok, ktore ti kategorizuju istinu a dph k istine... tuto dph k istine hodis teda kazdy mesiac ako 548/474....
Podľa Cenigu ide DPH do obstarávacej ceny, ak nie si platca DPH Takže neviem, ako to má v skutočnosti byť, lebo už to bolo niekoľkokrát rozoberané, ale sú na to rôzne odpovede.
KEJKA
23.09.05,05:41
Podľa Cenigu ide DPH do obstarávacej ceny, ak nie si platca DPH Takže neviem, ako to má v skutočnosti byť, lebo už to bolo niekoľkokrát rozoberané, ale sú na to rôzne odpovede.v tomto sa mýli aj Cenigová - pozri ale najnovšie vydanie "jún 2005"
tie rôzne odpovede sú vývojom a zmenou v zákonoch, ale teraz jednoznačne platí názor, ktorý si citovala - Martinez.
Navrhujem, aby každý kto prezentoval iný názor, radšej vymazal svoj príspevok, lebo nového čitateľa to môže naozaj miasť.
Chcela som poslat ss, ale takých mylných príspevkov je viac.
Ja vymažem tento, len čo sa téme "vyčistí"
Dúfam, že to nie je proti etikete vopred sa ospravedlnujem.
Všímam si však, že pribúdajú nováčikovia, a tí z toho môžu byť riadne mimo, ak čítajú to i to. Diskutovať môžeme takto o halierovom vyrovnaní (len ako príklad) ale o takých zásadných otázkach by malo padnúť konečné slovo.
Cenigová má pravdu.
imike
23.09.05,06:04
podľa ods. 6 §25 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. pri obstaraní majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty. Avšak tu nepíše či je to v prípade platiteľa alebo neplatiteľa, ale podľa ods. 5 toho istého §-u daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom DPH súčasťou vstupnej ceny je.
KEJKA
23.09.05,06:08
podľa ods. 6 §25 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. pri obstaraní majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty. Avšak tu nepíše či je to v prípade platiteľa alebo neplatiteľa, ale podľa ods. 5 toho istého §-u daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom DPH súčasťou vstupnej ceny je.ods. 6 hovorí o LZ
ods 5 hovorí o vstupnej cene všeobecne. Teda následne ods. 6 je výnimka z ods. 5

prečítal si si aj prechodné ustanovenia? To už je za nami ale bola dilema minulý rok či to už platí pre rok 2004, áno plati to od účinnosti tohto zákona
imike
23.09.05,06:09
DPH nie je sucastou obstaravacej ceny pri osobnych automobiloch M1 bez ohladu na to, ci si platitelom DPH alebo nie... hovori o tom §25,6 zakona o dani z prijmov.....

DPH nauctujes na 548 avsak nie celu naraz pri zaradeni, ale uctujes ju na zaklade rozpisu mesacnych splatok, ktore ti kategorizuju istinu a dph k istine... tuto dph k istine hodis teda kazdy mesiac ako 548/474....

Veď ani §25 ani 26 nehovorí o osobných automobiloch M1
imike
23.09.05,06:14
prečítal si si aj prechodné ustanovenia?
no nevidím ja také ani v prechodných ustanoveniach.... keď niečo tak konkrétny ods. a §
imike
23.09.05,06:21
ods. 6 hovorí o LZ
ods 5 hovorí o vstupnej cene všeobecne. Teda následne ods. 6 je výnimka z ods. 5

prečítal si si aj prechodné ustanovenia? To už je za nami ale bola dilema minulý rok či to už platí pre rok 2004, áno plati to od účinnosti tohto zákonaja zásadne hovorím že nemá to logiku... nepresvedčila si ma...
da sá ma presvedčiť ale len konkrétnými argumentami... nemyslím si, že ods. 6 by bol výnimkou z ods. 5
napíš prosím ktoré prechodné ustanovenie o tom hovorí... presný § a ods.

asi máš pravdu ale z hľadiska základu dane nie je to jedno?
KEJKA
23.09.05,07:06
ja zásadne hovorím že nemá to logiku... nepresvedčila si ma...
da sá ma presvedčiť ale len konkrétnými argumentami... nemyslím si, že ods. 6 by bol výnimkou z ods. 5
treba čítať zákon poriadne. Nemám v úmysle ťa "presvedčiť" vyjadrila som svoj názor a na tom trvám. Dokonca s citáciou zákona, takže čo viac?
Súhlasím, že to nemá logiku, ale logiku treba vidieť v tom že istina u nájomcu a prenajímateľa z LZ musí byť rovnaká. Prenajímateľ odvedie DPH aj z OA, takže u nájomcu tá DPH tiež nemá byť v obstarávacej cene.
Johanka
23.09.05,07:12
§ 25 ods. 6 upravuje vstupnú cenu majetku prenajatého formou finančného prenájmu, takže jednoznačne do OC nejde DPH ,bez ohľahu na to , či sa jedná o platiteľa alebo neplatiteľa DPH. Je to nové ustanovenie, doplnené do zákona k 1.1.2005 práve kvôli tomu, že v roku 2004 to nebolo jednoznačné.
boitana
23.09.05,12:39
ako vidno o leasingu sa uz popisalo vela z pohladu najomcu,ja mam jeden problem,s ktorym by som potrebovala poradit pripadne rozdebatovat
sme prenajimatelia a uzatvorili sme LZ na 48 mes ale pocet splatok 24 /cize 24 splatok po 2979,-skk a 24 splatol len po 20skk- financne navysenie/ zaujima ma ako to bude u mna z uctovanym splatok-ci tiez rovnomerne,lebo neviem ci som zle citala u prenajimatela som sa nikde nedocitala o rovnomernosti splatok-vsetkym pekne dakujem za svoje nazpry budem vdacna kazdemu nazoru
KEJKA
23.09.05,13:43
ako vidno o leasingu sa uz popisalo vela z pohladu najomcu,ja mam jeden problem,s ktorym by som potrebovala poradit pripadne rozdebatovat
sme prenajimatelia a uzatvorili sme LZ na 48 mes ale pocet splatok 24 /cize 24 splatok po 2979,-skk a 24 splatol len po 20skk- financne navysenie/ zaujima ma ako to bude u mna z uctovanym splatok-ci tiez rovnomerne,lebo neviem ci som zle citala u prenajimatela som sa nikde nedocitala o rovnomernosti splatok-vsetkym pekne dakujem za svoje nazpry budem vdacna kazdemu nazoruj
správne si sa nedočítala o rovnomernosti splátok - lebo nie je. Ešte som si to porovnala s Cenigovou.
Musíš vyhotoviť splátkový kalendár, kde ku každej splátke je vyčíslený úrok. A to je spoločný predpis pre nájomcu aj prenajímateľa. Priebežne úrok vyčíslený pri aktuálnej splátke zúčtuješ na 662-úroky. Ber to ako poskytnutie úveru, ľahšie sa to chápe. Pri úvere tiež strháva banka úroky a účtujú sa do nákladov.
Aj nájomca účtuje úrok zasa na 562-platené úroky. takže to zrkadlovo súhlasí. Ty máš výnos, on má v rovnakom období náklad.
boitana
23.09.05,14:00
ano je to novy LZ ja som aj nieco citala len nie som si ista -dakujem ti ,ak budes tak dobra pozri mi to prosim ta nech som si ista
KEJKA
23.09.05,20:52
Podľa Cenigu ide DPH do obstarávacej ceny, ak nie si platca DPH Takže neviem, ako to má v skutočnosti byť, lebo už to bolo niekoľkokrát rozoberané, ale sú na to rôzne odpovede.Tak som pozrela aj to najnovšie vydanie, Ceniga uvádza dve varianty - ked je súčasťou OC aj ked nie je súčasťou OC (DPH), a to pri osobnom automobile.
http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
V druhom prípade v jeho riešení je účet 381 na časové rozlišovanie neodpočítanej DPH do nákladov, čo nie je v súlade so všeobecne prezentovaným názorom - celá čiastka priamo do nákladov .
Dnes (27.9.2005) som hovorila s Ing. Cenigovou osobne, volala mi, lebo som ju na to upozornila. Vysvetlila mi svoje stanovisko. Určite z jej strany nejde o omyl. Je hlboko presvedčená, že DPH pri OA z leasingu má ísť tiež do OC tak ako pri kúpe za hotové (resp. na faktúru). Preto tam uvádza túto variantu. Ale sa prispôsobuje zneniu zákona o DP a uvádza preto aj druhú variantu s DPH do nákladov. Pri zvýšenej splátke ide o DPH na 3 roky dopredu a treba to časovo rozlišovať. O tomto je presvedčená.
Len som Vám to chcela sprostredkovať. Ja aj tak uprednostňujem do nákladov bez časového rozlíšenia, ale Cenigová je pre mňa autorita, tak si tento jej názor nechávam poriadne prejsť hlavou.http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
babenko1
23.09.05,21:01
existuje také usmernenie, v ktorom sa uvádza leasing aj na strane prenajímateľa aj nájomcu... neviem ho teraz v tejto hodine nájsť..
KEJKA
23.09.05,21:21
pripojila som to. je to v príspevku č.109 na porade POzrite.... leasing od 1.1.2005
ak si to myslela.
danda
27.09.05,12:38
DPH nie je sucastou obstaravacej ceny pri osobnych automobiloch M1 bez ohladu na to, ci si platitelom DPH alebo nie... hovori o tom §25,6 zakona o dani z prijmov.....

DPH nauctujes na 548 avsak nie celu naraz pri zaradeni, ale uctujes ju na zaklade rozpisu mesacnych splatok, ktore ti kategorizuju istinu a dph k istine... tuto dph k istine hodis teda kazdy mesiac ako 548/474....
Ako je to v jednoduchom účtovníctve? Účtuje sa DPH mesačne do prevádzkovej réžie, alebo stačí raz ročne?
Dakujem
KEJKA
27.09.05,16:03
v PD sa účtuje o príjmoch a výdavkoch tak ako sú realizované. Na konci roka sú uzávierkové práce, kde sa premietnu všetky položky, ktoré patria do prevádzkovej réžie - teda ja DPH.
Jana Acsová
27.09.05,16:29
áno rovnako, ale pozri príspevok č. 20 - upravila som ho.Keby sme si všetci dopĺňali a mazali príspevky, tak by celá téma strácala logiku. Ak to niekto robí, tak je to niekedy také neprehľadné, že by muselo opraviť svoje príspevky ďalších desať Poraďákov, aby z toho nevyšli ako osoby, ktoré už na začiatku témy nepochopili, že je to vlastne dobre.
Oveľa lepšia sa mi javí možnosť (nie mazať, alebo prepisovať tak, aby nebolo zrejmé o čo ide) ale farebne odlíšiť nový text, ktorým meníme pôvodne vyjadrený názor prípadne s odvolávkou na príspevok, ktorý nás presvedčí. Keď sa pozrieme do tejto témy, tak 2x je nutné odvolať sa na zmenený príspevok ... nevidím v tom žiadny zmysel ... a nie je potom zrejmé ani formovanie názorov (málo Poraďákov, ktorí si opravujú príspevky to robí týmto spôsobom).http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
KEJKA
27.09.05,16:55
ospravedlnujem sa, ale opravila som svoj vlastný príspevok č. 20 a dala som ho medzi značky http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif ............ http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif.

a upozornila, že je opravený. (Predtým uvedený text nie je zaujímavý).
Teraz som vymazala aj ten príspevok s upozornení "naviac".
Prešla som od začiatku tému a príspevky na seba nadväzujú, majú logiku.
Ale máš pravdu, dám si pozor. Odpoviem len ked budem vedieť, vyvarujem sa zbytočných prísľubov apod.
takže ešte raz príspevok č. 20 reaguje na otázku v príspevku ktorý citujem (č.19?). Teraz nie je podstatné, že som sa opravila.
Jana Acsová
27.09.05,16:58
upravila som svoj príspevok - pozri tam.A čo tento. Má číslo 13. A keď pozrieme predchádzajúci, žiadna značka. A okrem toho ... vôbec nie je zrejmé, čo sa opravovalo. Preto na to upozorňujem.
KEJKA
27.09.05,17:17
dobre, vymazala som aj príspevok č. 13. Dakujem za upozornenie.
Jana Acsová
27.09.05,17:24
v tomto sa mýli aj Cenigová - pozri ale najnovšie vydanie "jún 2005"
tie rôzne odpovede sú vývojom a zmenou v zákonoch, ale teraz jednoznačne platí názor, ktorý si citovala - Martinez.
Navrhujem, aby každý kto prezentoval iný názor, radšej vymazal svoj príspevok, lebo nového čitateľa to môže naozaj miasť.
Chcela som poslat ss, ale takých mylných príspevkov je viac.
Ja vymažem tento, len čo sa téme "vyčistí"
Dúfam, že to nie je proti etikete vopred sa ospravedlnujem.
Všímam si však, že pribúdajú nováčikovia, a tí z toho môžu byť riadne mimo, ak čítajú to i to. Diskutovať môžeme takto o halierovom vyrovnaní (len ako príklad) ale o takých zásadných otázkach by malo padnúť konečné slovo.
Cenigová má pravdu.Ja nepovažujem navrhované riešenie (ktoré som vyznačila) za optimálne. Mojím cieľom je v tomto prípade upozorniť na to, že ak sa téma vyvíja, je často veľmi vhodné ponechať vývoj názorov nezmenený. Ak sa mažú príspevky, téma je fakt veľmi "rozhasená" a diskusia bez významu. Toto nie je jediný prípad, iba som využila citáciu na opravené príspevky.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
A čo sa týka "konečného slova" ... pri 11000 Poraďákov sa obávam, že je to nereálne. Prichádzajú noví ... otvárajú staré témy, niekedy si ani nevšimnú, že príspevok sa týka iného zdaňovacieho obdobia. Na to sú tu však ďalší Poraďáci.
boitana
28.09.05,11:18
lida dakujem len som si to chcela overit,robim to tak