markaV
25.08.05,08:21
Môže byť konateľ a jediný spoločník s.r.o.prihlásený na Úrade práce a štát za neho platí odvody do poisťovní, ak za prácu konateľa a spoločníka nikdy nedostával žiadnu odmenu a ani v roku 2005 nebude a nie je ani zamesnancom, ani nevykonáva činnosť SZČO?
2. Ak tento konateľ používa pre potreby s.r.o. svoje osobné auto, čo s nákladmi?
markaV
26.08.05,10:48
Nezaujala Vás moja tema alebo neviete odpovedať? Súrne to potrebujem vedieť.

Ďakujem za Vaše názory.
Pavol_Kr
26.08.05,11:56
Môže byť konateľ a jediný spoločník s.r.o.prihlásený na Úrade práce a štát za neho platí odvody do poisťovní, ak za prácu konateľa a spoločníka nikdy nedostával žiadnu odmenu a ani v roku 2005 nebude a nie je ani zamesnancom, ani nevykonáva činnosť SZČO?
2. Ak tento konateľ používa pre potreby s.r.o. svoje osobné auto, čo s nákladmi? Uf Uf no toto je troška ozehava téma. Môj názor je taký, že ano asi aj môže byť. Len otázka je potom z čoho žije ??? Logicky by mal mať niejaký príjem od niekade. Úspory ??? otázne a treba v prípade niejakých dopadov dokázať. Je to veľlmo ožehava téma. No záver, asi ano len si musí zistiť dopady a dôsledky ak ho niejaký "dobrý kamarát" niekam natrie ( SP,DU). Jednoznačne by som to ja riešiel otázkov na majitela, konatela a spoločníka " A z čoho čiješ a uspokojuješ svoje životné potreby???"
Jozef Mihál
26.08.05,12:15
Môže byť konateľ a jediný spoločník s.r.o.prihlásený na Úrade práce a štát za neho platí odvody do poisťovní, ak za prácu konateľa a spoločníka nikdy nedostával žiadnu odmenu a ani v roku 2005 nebude a nie je ani zamesnancom, ani nevykonáva činnosť SZČO?
2. Ak tento konateľ používa pre potreby s.r.o. svoje osobné auto, čo s nákladmi?1. Za Vami uvedených podmienok môže byť prihlásený ako evidovaný uchádzač o zamestnanie.

Pozor, k 1.1.2006 pripravuje MPSVaR novelu zákona 5/2004, podľa ktorej spoločník s.r.o. nebude môcť byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie (alebo - o jednu dieru v zákone menej).

2. Náklady rovnako ako pri "klasickom" zamestnancovi".
Katarína STR
13.02.07,05:12
Môžem sa opýtať, či je dnes možné, aby sa konateľ a súčasne spoločník sro zaregistroval na úrade práce ako nezamestnaný ? Nie je ani zamestnanec, ani SZČO ani nič podobné.

V prípade, že to nie je možné, môže byť iba konateľom bez odmeny a nikde si neplatiť odvody ? Teda má nejakú povinnosť prihlásiť sa ako dobrovolne nezamestnaný a platiť si odvody ako samoplatiteľ ?
Ak takúto povinnosť nemá, potom mi behá po hlave otázka započítania rokov na dôchodok.

ďakujem za radu
Fany
13.02.07,07:13
No nieje to veľmi praktické, pretože na úrade práce by aj tak bol evidovaný iba pár mesiacov, musel by sa chodiť zapisovať a neskôr by musel byť samoplatiteľom a platiť si min.ZP čo je teraz nejakých cca 650 Sk. Môže si ale ako konateľ vyplatiť odmenu celkom malú a z nej by platil iba do ZP a to málo (14%)- tu minimálna výška odvodu nieje stanovená. Asi by to bolo pre neho výhodnejšie. Čo sa týka dôchodku, záleží na tom, koľko rokov ešte do neho má a aké príjmy mal doteraz. Ak tie príjmy boli celkom slušné, je výhodné ďalej do SP neplatiť, aspoň nie malé sumy, pretože si zbytočne zníži hodnotu dôchodku. Bolo tu toho už o tomto popísané mnoho, tiež som sa o to zaujímala.
Katarína STR
13.02.07,08:39
Praktické by to bolo. A to hlavne vtedy, ak mal vysoký plat počas posledných rokov a 6 mesiacov podpory z úradu práce po 50 % z hrubej mzdy by mu stálo za to.
Je to mladý chalan, takže na ten dôchodok ešte asi nemyslí.
Mne išlo len o to, či už náhodou nie je vyššie uvedená novela v platnosti.
Ísť na úrad práce a nahlásiť sa nie je nič zložité a s pečiatkami problém mať nebude. Myslím, že by to za tie prachy stálo, či nie ?
Ak sa to dá.
Neskôr sa zamestná vo svojej sročke, ale teraz by nemusel 6 mesiacov platiť nič, dokonca by dostával pekné prachy.
tzajicova
27.02.07,08:13
Z doterajších príspevkov vyplýva, že ak je študent dennej formy štúdia /odvody za neho platí štát/ konateľom vo vlastnej firme, nemusí mať k nej žiaden zamestnanecký pomer ani príjem z nej, dobre som to pochopila? Zisk rozdeľuje zamestnancom vo forme mzdy. Neviete zistiť, prosím, či od januára tohto roku neplatí novela zákona, ktorá nariaďuje konateľovi byť v zamestnaneckom pomere vo firme? ďakujem.
McMarti
11.10.07,08:35
Z doterajších príspevkov som nezistila či študent dennej formy štúdia /odvody za neho platí štát/ je konateľom vo vlastnej firme, musi platit odvody? Nemá žiaden zamestnanecký pomer ani odmenu iný príjem zo spoločnosti.Ako je to pri zmene zakonov v tomto obdobi?
KEJKA
11.10.07,09:33
nič nemusí platiť.
pešková
11.10.07,13:27
Podľa mňa treba okamžite túto situáciu zmeniť a to tak, že konateľ môže síce robiť bez odmeny ( aj pre to by som niečo urobila), ale konateľ môže sám so sebou uzavrieť pracovnú zmluvu. Na jednej strane bude vystupovať voči tretím osobám ako štatutárny orgán, na druhej strane bude zmastnancom spoločnosti ( ak je vo firme už nejaký ekonóm tak je vhodné aby konateľ mal pracovné zaradenie riaditeľ spoločnosti). Náklady na auto si môže normálnemesačne uplatňovať, treba si zohnať dobrý software. Ja naozaj nevidím dôvod prečo konateľ by mal byť na úrade práce
nela07
11.10.09,11:53
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s nasledujúcou situáciou:
Konateľ a spoločník v s.r.o. je zamestnaný v inej firme. Pravdepodobne dostane výpoveď a novú prácu ako zamestnanec v TPP zatiaľ nemá. Čo pre neho z toho plynie?
1. Ak som správne pochopila ako spoločník je pre úrad práce považovaný ako SZČO a nebude dostávať podporu?
2. Musí si platiť aj minimálne odvody do zdravotky?
3.A ak by mal v inej ako vo svojej spoločnosti uzavretú DoPČ (príležitostná práca) musí si platiť aj nejaké iné odvody?
4. má obmedzenú výšku príjmu?
5. Pracovný čas na DoPČ obmedzený na 10 hod. týždenne?
Ďakujem za odpovede.
nela07
12.10.09,05:22
Neviete, prosím niekto poradiť?
nela07
13.10.09,05:18
posúvam
nela07
13.10.09,11:36
posúvam
mysimis
13.10.09,11:46
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s nasledujúcou situáciou:
Konateľ a spoločník v s.r.o. je zamestnaný v inej firme. Pravdepodobne dostane výpoveď a novú prácu ako zamestnanec v TPP zatiaľ nemá. Čo pre neho z toho plynie?
1. Ak som správne pochopila ako spoločník je pre úrad práce považovaný ako SZČO a nebude dostávať podporu?
2. Musí si platiť aj minimálne odvody do zdravotky?
3.A ak by mal v inej ako vo svojej spoločnosti uzavretú DoPČ (príležitostná práca) musí si platiť aj nejaké iné odvody?
4. má obmedzenú výšku príjmu?
5. Pracovný čas na DoPČ obmedzený na 10 hod. týždenne?
Ďakujem za odpovede.

Pre uvedeného konateľa, by bolo najvýhodnejšie aby bol na základe zmluvy o výkone funkcie odmeňovaný vo vlastnej s.r.o. napr. sumou 10€ mesačne. Z uvedenej sumy by platil len do ZP 1,40 € mesačne a do SP nemusí platiť nič.
nela07
14.10.09,05:08
Ďakujem.
nela07
14.10.09,05:56
Pre uvedeného konateľa, by bolo najvýhodnejšie aby bol na základe zmluvy o výkone funkcie odmeňovaný vo vlastnej s.r.o. napr. sumou 10€ mesačne. Z uvedenej sumy by platil len do ZP 1,40 € mesačne a do SP nemusí platiť nič.

A čo ak by sa nezamestnal vo vlastnej s.r.o. ako píše Miška? Môže mi prosím niekto odpovedať aj na ostatné otázky? Ďakujem.
Aljok
14.10.09,07:38
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s nasledujúcou situáciou:
Konateľ a spoločník v s.r.o. je zamestnaný v inej firme. Pravdepodobne dostane výpoveď a novú prácu ako zamestnanec v TPP zatiaľ nemá. Čo pre neho z toho plynie?
1. Ak som správne pochopila ako spoločník je pre úrad práce považovaný ako SZČO a nebude dostávať podporu? Správne. Pozri tu : http://www.porada.sk/t9520-nezamestnany-konatel.html#post937241
2. Musí si platiť aj minimálne odvody do zdravotky? Ak nebude mať príjem z PP, alebo odmenu konateľa musí sa prihlásiť ako samoplatiteľ do ZP a platiť 26,74 EUR mesačne.
3.A ak by mal v inej ako vo svojej spoločnosti uzavretú DoPČ (príležitostná práca) musí si platiť aj nejaké iné odvody? Ak by mal iba dohodu, tak musí platiť do ZP ako samoplatiteľ (viď predchádzajúcu odpoveď).
4. má obmedzenú výšku príjmu? Nemá.
5. Pracovný čas na DoPČ obmedzený na 10 hod. týždenne? Áno, max. 10 hod./týždeň. K dohodám pozri Zákonník práce od § 223-228a.
Ďakujem za odpovede.
V texte...
nela07
14.10.09,08:11
ďakujem za odpoveď