Palino978
22.10.09,13:09
Je možný takýto spôsob spätného zaradenie auta do podnikania?
Auto kupené v roku 2005 na živnosť a odpisované4 roky.
po 5 rokoch t.j. 2009 preradené do osobného užívania cez vyraďovací protokol.

Je možné na to isté auto od 1.1.2010 používané na podnikanie ako súkromné vozidlo uplatnovať si sadzbu základnej náhrady 6,20 koruny za každý kilometer + výdavok na PHM + zaplatenú daň za mot.vozidlo?

ĎAKUJEM
Zoltán Kovács
22.10.09,11:11
Je možný takýto spôsob spätného zaradenie auta do podnikania?
Auto kupené v roku 2005 na živnosť a odpisované4 roky.
po 5 rokoch t.j. 2009 preradené do osobného užívania cez vyraďovací protokol.

Je možné na to isté auto od 1.1.2010 používané na podnikanie ako súkromné vozidlo uplatnovať si sadzbu základnej náhrady 6,20 koruny za každý kilometer + výdavok na PHM + zaplatenú daň za mot.vozidlo?

ĎAKUJEM

Áno je možné si uplatniť paušálne náhrady. Len nie 6,20 Sk ale 0,183 centov za každý ubehnutý km.

P.S: Čo má spoločné otázka so spätným zaradením auta do podnikania? ;)
Lianka
22.10.09,11:26
V tebou popisovanom pripade sa nejedna o znovuzaradenie auta do obchodneho majetku, ale o vyuzivanie sukromneho majetku na ucely podnikania. Auto teda nadalej ostane v sukromnom vlastnictve, nezaradujes ho do obchodneho majetku.
Muška
22.10.09,11:38
Auto kupené v roku 2005 na živnosť a odpisované4 roky.
po 5 rokoch t.j. 2009 preradené do osobného užívania cez vyraďovací protokol.

Možno, to je len náhoda, že si tu spomenul "5 ročnú lehotu".

Pre istotu, aby nedošlo k omylu:
- ak auto predáš do 5-tich rokov od vyradenia z obchodného majetku do súkromného majetku, tak príjem zdaňuješ.

Tvoj prípad:
auto prepradené obchodného do súkromného majetku...napr. 5.5.2009

Ak auto predáš do 4.5.2014, tak príjem zdaňuješ.
Palino978
22.10.09,11:42
no pytal som sa to preto ci nahodou nie je niekde v zakone podmienka ze auto raz pouzivane na podnikanie u podnikatelskeho subjektu nemoze byt z novu to iste auto po vyradeni pouzivane na podnikanie u toho podnikatelskeho subjektu... nieco sa mi asi marilo... :)
Palino978
22.10.09,11:47
Možno, to je len náhoda, že si tu spomenul "5 ročnú lehotu".

Pre istotu, aby nedošlo k omylu:
- ak auto predáš do 5-tich rokov od vyradenia z obchodného majetku do súkromného majetku, tak príjem zdaňuješ.

Tvoj prípad:
auto prepradené obchodného do súkromného majetku...napr. 5.5.2009

Ak auto predáš do 4.5.2014, tak príjem zdaňuješ.

ale to zdanenie do 5 rokoch od vyradenia sa da tusim obist, ...napr. auto darujem rodicom v tedy dan neplatim = darovacia zmluva, no ked ho uz oni predaju tak ja stym nic nemam ony maju zisk a potom sa nedani.
či?
Muška
22.10.09,11:58
no pytal som sa to preto ci nahodou nie je niekde v zakone podmienka ze auto raz pouzivane na podnikanie u podnikatelskeho subjektu nemoze byt z novu to iste auto po vyradeni pouzivane na podnikanie u toho podnikatelskeho subjektu... nieco sa mi asi marilo... :)

...už nie je. Kedysi bolo v zákone, že ak bolo auto v minulosti zaradené do OM, tak si si mohol uplatniť iba náhradu za PHM, ak si ho začal používať v podnikaní.
Zoltán Kovács
22.10.09,13:41
ale to zdanenie do 5 rokoch od vyradenia sa da tusim obist, ...napr. auto darujem rodicom v tedy dan neplatim = darovacia zmluva, no ked ho uz oni predaju tak ja stym nic nemam ony maju zisk a potom sa nedani.
či?

No ani daňováci nie sú padnutí na hlavu..... ;)
Palino978
22.10.09,14:00
No ani daňováci nie sú padnutí na hlavu..... ;)

...no ale ako zistia ze uz to auto nemaju? ....preverovat ich nemozu kedze sa jedna o sukromnu osobu a jej sukromne vlastnictvo.
či?
Zoltán Kovács
22.10.09,14:04
...no ale ako zistia ze uz to auto nemaju? ....preverovat ich nemozu kedze sa jedna o sukromnu osobu a jej sukromne vlastnictvo.
či?

či......
Palino978
22.10.09,14:06
čiže to takto pekne krásne funguje tuším....
Lianka
22.10.09,22:31
...no ale ako zistia ze uz to auto nemaju? ....preverovat ich nemozu kedze sa jedna o sukromnu osobu a jej sukromne vlastnictvo.
či?

Danovy urad moze preverovat kazdeho danovnika, nielen podnikatela, ale aj "obycajneho" cloveka.

Dnes je vsetko akosi verejne, neutajis nic. (Napr. dnes som domovnicke stiahla z internetu zoznam aktualnych vlastnikov bytovky - novi majitelia bytov sa akosi neracili u nej ohlasit - zirala, co vsetko je dnes tak lahko dostupne.) Aj urady navzajom spolupracuju. Neodporucala by som, ani nevies, ako by sa ti taketo tahy mohli vypomstit.
Palino978
25.10.09,14:03
no ale co sa da na tom vypomstit, ked vsetko co som pisal je legalne v ramci zakona,
či?
Donda
07.03.12,09:56
Prosím vás, ak živnostník po splatení leasingu dal prepísať auto na seba (vyradil ho z podnikania), ale naďalej ho používa v aj podnikaní (má zaplatenú daň z MV), môže si teraz uplatňovať pri prac.cestách aj základnú náhradu?
Tweety
07.03.12,10:21
Prosím vás, ak živnostník po splatení leasingu dal prepísať auto na seba (vyradil ho z podnikania), ale naďalej ho používa v aj podnikaní (má zaplatenú daň z MV), môže si teraz uplatňovať pri prac.cestách aj základnú náhradu?

Áno.
Donda
07.03.12,11:21
...aj keď je to auto patriace do skupiny N (FIAT doblo) ?
dogicka
07.03.12,11:27
áno môže